Verkrachter: daad op Facebook 4rSer' buitenland 19 Een veilige haven voor dictator Bashar al-Assad moet naar kliniek' Ambtenaren op de vlucht vrijdag 22 juni 2012 vS®S0!SïJ3!Hï55i(?5!» HSS^3t^r-H«W»»K«^JaCeK^Hv:va«iv:-:-M«ÏOBS«!»O5®0»»!-X«iKSfiwB5SK Amerikaanse staat Louisiana verplicht 'sex offender' veroordeling te melden De Amerikaanse staat Louisia na verplicht seksuele delin quenten om hun veroordeling te melden op hun profiel op sociale media. Overtreding van de wet kan tien jaar celstraf tot gevolg hebben. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Amerikanen die ooit een seksueel misdrijf hebben ge pleegd, zijn verplicht zich te regis treren en bij een verhuizing hun buren over hun strafblad in te lich ten. De Amerikaanse staat Louisia na gaat nu nog een stapje verder. Daar moeten moeten 'sex offen ders' die informatie vanaf augus tus ook op hun Facebookprofiel zetten. Weigeren ze dat, dan levert ze dat duizend dollar boete en een enkele reis gevangenis op, waar ze twee tot tien jaar mogen blijven. Bij een tweede overtreding kam de straf oplopen tot twintig jaar. Hoewel sociale media al langer be kende pedofielen en verkrachters van hun sites weren, schrijft de nieuwe wet voor dat veroordeel den de informatie juist moeten vermelden op alle sociale media, dus ook op Google+, MySpace en Pinterest. Naast leeftijd, woon plaats, beroep en relatiestatus, komt er in het profiel van die men sen ook 'sex offender' te staan. Zo ver ging tot nu toe geen enkele staat. Sommige andere staten slaan wel internetnamen en IP- en e-mailadressen van veroordeelden op of verbieden hen sociale media te gebruiken voor de duur van de voorwaardelijke straf Volgens de volksvertegenwoordi ger die de wet ontwierp, Jeff Thompson, komen mensen dank zij sociale media de huiskamers binnen. Alleen de verplichting om je buren in te lichten over een ver oordeling wegens een seksueel de lict is in deze tijd niet voldoende, meent de Republikein. Eerder probeerden volksvertegen woordigers in Louisiana alle socia le media te verbieden voor men sen met een strafblad wegens ver krachting, aanranding of kinder misbruik. Dat werd door de rech ter ongrondwettelijk gevonden. Maar ook deze wet is niet onom streden, al heeft Facebook zelf er al enthousiast op gereageerd. De American Civil Liberties Union, die opkomt voor burgerrechten, buigt zich momenteel over de vraag of de wet niet een te grote in breuk op de privacy is. MUMBAI - Ambtenaren ontvluchten de brand die woedt in een regeringsgebouw in Mumbai, de fi nanciële en entertainment-hoofdstad van India. Honderden ambtenaren, die werken voor de rege ring van de deelstaat Maharashtra, werden geëva cueerd uit het zeven verdiepingen tellende ge bouw. Verschillende mensen werden met onbe kend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Zeker drie van de zeven etages zouden zijn uitgebrand. Over aantallen slachtoffers en de ernst van hun verwondingen is nog niets bekend. foto AP OSLO - Noorse aanklagers hebben de rechtbank in Oslo gisteren ge vraagd massamoordenaar Anders Behring Breivik naar een kliniek te sturen in plaats van de gevangenis. Hoewel niet onomstotelijk vast staat dat Breivik op het moment van zijn aanslagen vorig jaar psy chotisch was, zijn er volgens de aanklagers voldoende twijfels over zijn geestelijke gesteldheid om hem ontoerekeningsvatbaar te ver klaren. „Wij verzoeken hem over te dragen aan verplichte psychiatri sche zorg", zei aanklager Sven Hol den. Breivik vermoordde op 22 juli vo rig jaar 77 mensen bij twee aansla gen. De 33-jarige Noor heeft de fei ten bekend, maar zegt dat hij de moorden heeft gepleegd om de is lamisering van Europa te voorko men. De verdediging zal vandaag op de slotzitting van het tien weken du rende proces proberen te weerleg gen dat Breivik ontoerekeningsvat baar was. De rechtbank doet uiter lijk 24 augustus uitspraak. Als de rechtbank met de aanklagers mee gaat, zal de grootste Noorse massa moord in vredestijd niet als een politieke terreurdaad, maar als het werk van een bloeddorstige gek de boeken in gaan. Twee teams van psychiaters zijn tot tegengestelde- conclusies geko men over de geestestoestand van Breivik. De aanklagers zeggen dat de twijfels over de geestelijke ge steldheid van Breivik onder meer voortkomen uit diens volhardende verklaringen dat hij behoort tot een militante anti-moslimgroep. Een ontoerekeningsvatbaarheids- verklaring kan inhouden dat Brei vik wordt opgesloten, mogelijk voor de rest van zijn leven. Als de rechtbank daarentegen voor gevan genisstraf kiest, willen de aankla gers dat Breivik tot het maximum van 21 jaar wordt veroordeeld. De ze straf kan worden verlengd als de veroordeelde een gevaar voor de samenleving vormt. zie onze website:buitenland Bekijk de videobeelden van de rechts zaak van Breivik door Carel Coseling DEN HAAG - Het klinkt absurd. Een president die beschuldigd wordt van misdaden tegen de mensheid, en zelfs mogeüjk volkerenmoord, gaat met hulp van de internationa le grootmachten vrijuit. Hij krijgt een vrijgeleide naar een plaats van zijn keuze. En mogelijk zonder strafte ondergaan voor zijn wanda den. Toch is dit de kern van een plan dat in Washington en Londen wordt ontwikkeld voor de Syri sche president Bashar al-Assad. Die vecht al meer dan een jaar een burgeroorlog in eigen land uit. Een strijd waarbij het er steeds ge welddadiger aan toe gaat en waar vredesplannen geen hoop meer bieden. Al-Assad krijgt steun van Rusland, China en Iran. Het Syrische verzet krijgt materiële steun vanuit Sau di-Arabië, de Golfstaten en Tur kije. Morele steun komt vanuit het Westen, de VS voorop. Geen van beide partijen kan echter de ander een beslissende slag toebrengen. Dus gaat het bloedvergieten door. In de VN blokkeren Rusland en China een militair ingrijpen. Zij willen geen tweede Libië. De status quo zou doorbroken kunnen worden als Assad bereid zou.zijn op te stappen. Tot nu toe zijn alle pogingen daartoe ge strand. De Syrische president be roept zich op steun van zijn bevol king en noemt de opstandelingen terroristen die door het buiten land worden gesteund. Als Assad niet vrijwillig wil opstap pen is hij daartoe mogelijk over te halen, zo is de gedachte in de VS en Groot-Brittannië. Assad weet ook dat hij een aanklacht van het Internationaal strafhof tegemoet kan zien voor zijn wandaden. En dat er straks een internationaal ar restatiebevel tegen hem ligt. Een vrijgeleide uit Syrië, plus de garantie dat hij juridisch niet zal worden aangepakt, kan hem er eventueel toe bewegen toch zijn ambt op te geven en de weg vrij te maken voor vrede. Het plan schijnt al met Ruslands president Vladimir Poetin te zijn besproken. En die schijnt met een vertrek van Assad te kunnen le ven, mits dat niet gedwongen ge beurt en het staatshoofd niet met de staart tussen de benen het strijdperk moet verlaten. Assad maakt ook de rekening op. Zonder steun van zijn vrienden is hij verloren. Hooghartig in Damas cus blijven zitten met de kans alles kwijt te maken is dan geen aanlok kelijk vooruitzicht. Vluchten en ge vonden worden zoals de Iraakse leider Saddam Hussein (in een hol in de grond) of de Libische leider Muammar Kaddafi (in een riool buis) om daarna te sterven, ook niet Dan is een 'eervolle' aftocht naar een land van keuze nog altijd te prefereren. Verdreven dictators Ali Abdullah Saleh, president van Jemen. Vertrok na een burgeroor log naar Saudi-Arabië. Daar woont ook Zine El Abidine Ben Ali, de door een volksopstand verdreven president van Tunesië. De Pakistaanse president Pervez Musharraf vluchtte na zijn afzet ting naar Groot-Brittannië. Q Oud-DDR-leider Erich Honecker kreeg tijdens zijn proces toestem ming zich in Chili te vestigen. Alberto Fujimori, ex-president van Peru, vluchtte naar Japan, het land van zijn voorouders, toen hij werd verdacht van corruptie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9