Cargill heeft vaste voet in Sas van Gent 221 zeeland Eeuwfeest Reorganisatie Dethon gaat op een lager pitje Paar woorden over dood schaap zijn genoeg voor stevige discussie op site Stichting Mascura strikt Marco Borsato als nieuwste mascotte almanak Bagagedrager vrijdag 22 juni 2012 door Raymond de Frel Reageerder Willy had de ze week maar een paar woorden nodig om een lading kritiek over zich heen te krijgen. Hij vond dat de PZC geen aandacht had moeten schenken aan een schaap in Koe wacht, dat dodelijk door de blik sem was getroffen. In reactie op het bericht en de bijbehorende vi deo op de PZC-website vroeg hij zich af of'die komkommer ook ge troffen is door de bliksem'. Reageerder Willem kan daar met zijn pet niet bij. 'Hoe gevoelloos kan een mens wel niet worden? Wat ik u na zo'n stompzinnige op merking toewens zou niet door de censuur komen, maar ga er maar vanuit dat de gedachten die ik voor u koester naar aanleiding van uw stukje vullis niet veel goeds voor u zouden betekenen als ze bewaarheid werden.' Willems woorden hebben serieu ze trekken van een verkapte be dreiging. Hij heeft geluk gehad dat ook deze, in zijn ogen netjes opgestelde reactie door de inter netredactie is goedgekeurd. Rea geerder 'vrijheid van meningsui ting' plaatst daarbij een kritische kanttekening: 'Het valt mij op dat redacties van dit soort sites steeds makkelijker worden in het accep teren van reacties. Dat er in som mige reacties schrijffouten staan, daar kan ik nog wel mee leven, maar totaal onzinnige reacties zo als deze over de komkommer????' Multimediamanager Ernst Jan Ro- zendaal van de PZC is het soort reacties van Willy en Willem lie ver kwijt dan rijk. „Dit resulteert vaak in de veronderstelling dat de PZC nooit censureert. Onzin, wij bepalen zelf de inhoud van onze site. We zijn ruimhartig in het toe laten van reacties, tenzij het gaat om grof taalgebruik, beledigingen en ongefundeerde beschuldigin gen. De opmerking van Willy over de komkommer is een reac tie op het feit dat wij over het do de schaap berichten. Dat mag, maar als je het anders leest, kun je het ook als een belediging op vatten. Dat is een lastig spannings veld." Op verzoek van de eigenaar van het schaap is een andere beledi gende reactie verwijderd. „En reacties van lolbroeken die aller lei recepten met schapenvlees wil den geven, hebben we helemaal niet toegelaten", aldus Rozendaal. In de grote stroom reacties op tal van berichten op de website van de PZC glipt er zo nu en dan toch iets door de vingers. Zo heeft een recept met schapenvlees van rea geerder Zjeeuws Vloams boertje toch de site gehaald. Dat was inge klemd in zijn betoog over antro pomorfisme, oftewel mensenlijke eigenschappen toeschrijven aan niet-menselijke wezens. Rozen- daal: „Zo'n reactie hoort gewoon niet op onze site thuis. Het lastige is dat alle reacties op onze site 'geïsoleerd' binnenkomen. Wij zien in ons systeem niet meteen welke reacties er eerder op het nieuwsbericht zijn gepost. We ho pen dat dit binnenkort verleden tijd is. We werken namelijk aan een systeem dat de inhoudelijke discussies onder nieuwsberichten verhoogt Als er bijvoorbeeld in loggegevens moeten worden inge voerd, neemt het aantal onfatsoen lijke reacties gelijk af." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. HULST - Marco Borsato verlgent zijn medewerking aan het Hulster videoproject van de Zeeuws-Vlaamse stichting Mascu ra. De stichting zamelt allerhande video-opnames in (van lokale ta lenten en artiesten, bands, koren, kleinkunst en allerlei andere leuke filmpjes van en met Hulstenaren) waarmee familie, vrienden en col lega's van ernstig of langdurig zie ken een persoonlijke dvd voor de patiënten kunnen samenstellen. De eerste puberale perikelen begin nen op te komen bij de jongen uit Zierikzee.Af en toe toont hij zich al een beetje dwars. In zijn kleding be gint hij een eigen mening te ontwik kelen en ook hij begint de taal der pubers al aardig machtig te worden. Dat wordt nog wat, dacht zijn moe der onlangs. Hij zit tenslotte nog maar op de basisschool. Ze houdt Het in 66 landen actieve en 140.000 werknemers tellende Amerikaanse Cargill viert het eeuwfeest van de vestiging in Sas van Cent. In Sas worden tarwe en maïs verwerkt tot zetmeel, zetmeelderivaten en gluccsestropen; grondstoffen voor de voedingsindustrie. Je ziet het er aan de buitenkant niet aan af, maar het is toch zo, zetmeel- en glucosefabriek Car gill in Sas van Gent bestaat een eeuw. Vanmiddag wordt deze mijlpaal gevierd met een offici eel evenement, als opmaat voor een jaar vol activiteiten. door Harmen van der Werf Co Vercauteren weet het nog als de dag van gisteren. De Sassenaar (67) begon in 1965 bij wat toen nog CPC, Corn Products Company, heette. Nazaten van de Belgische familie Callebaut, die in 1912 'het stiefsel- kot' oprichtte, hadden er nog een vinger in de pap. „Het was in 1965 een heel ouderwetse fabriek", ver telt Vercauteren. „Drie jaar later gingen alle aandelen over in han den van het Amerikaanse CPC. En dat concern nam een belangrijk be sluit, om van de Sasse vestiging de strategische vestiging voor Europa te maken." Van 'een heel ouderwetse fabriek' veranderde 'het stiefselkot' in een supermodem bedrijf, met als klap op de vuurpijl in 1984-1986 de bouw van een nieuwe tarwemeel- en glucosefabriek, een investering van vele tientallen miljoenen eu ro's. Vercauteren die in 2005 af scheid heeft genomen na een werkzaam leven van veertig jaar, heeft al die veranderingen van na bij meegemaakt. Hij spreekt er vol trots over. „Het aantal mensen dat er werkt, drie- tot vierhonderd, is niet veel veranderd, maar de pro- Met die dvd worden zieken die zijn aangemeld bij Mascura aan het eind van het jaar verrast. Ook artiesten en bekende Nederlanders en Vlamingen die 'in de buurt' zijn wordt om hun medewerking Marco Borsato, die vorige week op trad in Goes, heeft zijn medewer king toegezegd. Hij heeft een vi deoboodschap ingesproken. Eer der deed Guus Meeuwis hetzelfde. www.stichtingmascura.nl Tip? redactie@pzc.nl zijn gedragingen dan ook nauwgezet in de gaten en vraagt met enige regel maat naar zijn belangstelling voor de meisjes in zijn klas. Dat bleek toch een brug te ver voor deze pre-puberende jongen. „Nou nee zeg! Gisteren vroeg eentje of ze achterop mijn bagagedrager mocht gaan zitten. Nou echt niet hoor. Daar ben ik nog te-jong voor." Uit het exploot d.d. 19-06-2012 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van de WestlandUtrecht Bank N.V., (voorheen Westland Utrecht Hypotheekbank N.V.), geves tigd en kantoorhoudend te Amster dam, is gedagvaard Martin Vermor- ken, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daar buiten, om op woensdag 26-09-2012 om 10.00 uur niet in persoon maar vertegenwoordigd door een advocaat te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank Middelburg, alsdan en al daar zitting houdend aan de Kousteen- sedijk 2 te Middelburg om alsdan en aldaar te horen eisen als nader om schreven in voormelde dagvaarding. Van dit exploot kan belanghebbende af schrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl ductre van zetmeel, glucose en stroop uit maïs en tarwe is wel ver- twintigvoudigd." Vercauteren werkte niet alleen bij CPC, later Cerestar (1987-2002) en sinds 2002 Cargill; hij heeft de ge schiedenis van het bedrijf ook uit geplozen, als lid van de Heemkun dige Kring Sas van Gent. Sassenaar Jean-Pierre Winne (58) is zijn com pagnon. Ook hij werkt bij Cargill, sinds 1981, en hij is eveneens actief in de Heemkundige Kring. Winne bezit een grote verzameling oude foto's van het bedrijf, waarop nog goed te zien is dat het vroeger - in de ogen van nu - een ouwe troep was. Het stiefselkot paste naadloos bij het oude Sas van Gent als nij ver industriestadje, dat zijn be staan vooral te danken had aan Bel gische investeerders als de familie Callebaut. In de tijd dat Winne als vork heftruckchauffeur bij toen nog CPC begon, heerste er volgens hem nog een Belgische sfeer. Ge- Festiviteiten Vandaag viert Cargill het 100-jarig bestaan in Sas van Cent met een officieel evenement in (toepasse lijk) het Industrieel Museum ï.o. Morgen, zaterdag, is er een groot personeelsfeest. In het weekend van 15 en 16 sep tember houdt Cargill open huis. Zondag 28 oktober volgt de Car- gill-mountainbiketocht. De Heem kundige Kring Sas houdt dinsdag 13 november een lezing met veel foto's over 100 jaar 'stiefselkot'. moedelijk, bourgondisch. De helft van het personeel kwam uit Vlaan deren: uit Zelzate, Assenede en Wachtebeke. Winne schat dat nog zo'n dertig procent van het perso neel Belg is en de sfeer is danig ver anderd onder invloed van de huidi ge Amerikaanse eigenaren. Hij vat het kortweg samen als 'zakelijker', zoals overigens in veel Nederland se bedrijven. Cargill heeft - evenals zijn voorgan gers - altijd wel oog gehouden voor de nabije omgeving, voor Sas van Gent en wijde omstreken. Voetbalclub Corn Boys, opgericht in 1932, dankt er zijn bestaan aan. Cargill is nog immer hoofdspon sor van de 'maïsboys'. „Het Folklo- refestival, Rock around the Bridge, tal verenigingen in Sas van Gent en omgeving kunnen op een bij drage rekenen", weet Winne die actiefis in de care council (vrij ver taald 'zorgraad') van Cargill in Sas van Gent. Het stiefselkot viert dit jaar het eeuwfeest, terwijl andere, voor Sas van Gent ooit beeldbepalende be drijven - de suiker- en textielfabrie ken - het loodje hebben gelegd. Vercauteren stelt het laatste vast met enige weemoed, zoals waar schijnlijk veel oudere Sassenaren. Hij is dan ook blij dat Cargill - met glasfabriek Sas Glas en kunstmest- fabriek Rosier - het industriële ver leden hooghouden. Van hem zul je dan ook geen kwaad woord over Cargill horen, ook niet over de geuroverlast die het bedrijf af en toe veroorzaakt. „Het is al heel veel verminderd", stelt Vercaute ren. „Ik ruik het niet. Bovendien, je kunt geen ei eten zonder de schaal te breken." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Sociale werkvoorzie ning Dethon zet de reorganisatie voort op een lager pitje. Voorzitter Co van Schaik maakte dit donder dag bekend in het algemeen be stuur van Dethon. „Want", stelde hij, „de ingrijpende herstructure ring van de sociale werkvoorzie ning mag door de val van het kabi net van de baan zijn, vrijwel alle politieke partijen hebben wel plan nen om iets te veranderen in de toekomst." Dethon gaat daarom door met de inspanningen om 177 tijdelijke krachten naar het 'gewone' be drijfsleven uit te plaatsen, zei direc teur Edwin van den Berghen. Hij prees zich evenals Van Schaik ge lukkig dat de druk van de ketel is. Het jaar 2013 wordt een jaar waar in Dethon in principe kan door werken als vanouds. En dat 'ge woon doorwerken' levert ook nog redelijk goede resultaten op, dank zij een mooi gevulde orderporte feuille. Dethon is er bovendien in geslaagd in 2011 kostenbesparingen door te voeren die zich ook dit jaar en in 2013 uitbetalen. Voor de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten is dat gunstig nieuws. De rijks overheid draagt via loonsubsidies veel bij aan Dethon, maar gemeen ten staan aan de lat voor eventuele tekorten. In 2011 boekte Dethon, vooral door een verlaging van de rijksbijdrage, een verlies van ruim vijf ton, maar er was een tekort van 1,27 miljoen euro begroot. Ook voor 2012 wordt gerekend op een lager tekort. Van Schaik, te vens wethouder van Terneuzen: „Dat is de eerste meevaller, al moe ten we natuurlijk ook niet te vroeg juichen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70