niet gratis' binnenland 17 Backpackavontuur worat nachtmerrie RUSLAND BALTISCHE STATEN gratis De Jager verwerpt kritiek Rekenkamer Top tien GroenLinks uitgelekt KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iSw. vrijdag 22 juni 2012 In prijs verlaagd! Overnachten g^lUiulibaug. Laatste plaatsen! Baltische Staten Moskou St. Petersburg Zie www.kras.nl/35795 Parels aan de Baltische Zee Vertrek: 20/8 t/m 8/10 ontdek 5 landen in één reis! rondreis met o.a. de hoofdsteden Vilnius, Riga, Tallinn, de Russische j cultuurparel St Petersburg en het bruisende Helsinki incl. vlucht, ferryovertocht, verblijf, I ontbijt, NL-sprekende reisleiding en j excursies Zie www.kras.nl/38496 Zie www.kras.nl/38336 De garanties door onze correspondent Robert Portier Een te geïsoleerde blik kan tot ver keerde conclusies leiden. Zo heeft het Rijk in 2008 een garantie van 200 miljard afgegeven op leningen die banken onderling afsluiten. Dat moest ervoor zorgen dat de kredietverlening op gang bleef, an ders was de economie stilgevallen. De regeling is inmiddels groten deels afgebouwd, en de staat heeft er winst op gemaakt. „Dat is goed nieuws", zegt Vendrik, „maar om het belang te kunnen beoordelen, moet je dus wel teruggaan naar de vraag waarom de regeling was inge steld. Dat was om een meltdown van de financiële sector te voorko men." Die is weliswaar afgewend, maar de balans is pas volledig als ook de economische ontwikkeling erbij wordt betrokken. Dan ver dampt die winst snel. Volgens mi nister van Financiën Jan Kees de Ja ger heeft de bankencrisis, en de daarop volgende economische cri sis, Nederland namelijk al zo'n 200 miljard euro aan economische groei gekost. „Ik denk dat dat een reële schatting is", zegt Vendrik. „De jaarlijkse economische schade is iets van 10 procent van het bru to nationaal product geweest." In het rapport tekent de Rekenka mer de risico's als wolken boven de Nederlandse begroting. „We zijn misschien wel geneigd wat somber te zijn",,lacht Vendrik. „We- wilden er op die manier op wijzen. Overigens zit er in de teke ning ook een zonnetje. Het is niet zo dat we voor miljarden het schip in dreigen te gaan. Maar het is wel goed om je periodiek af te vragen of de garanties nog aan de tand des tijds voldoen. Er kunnen bij voorbeeld verkeerde prikkels van uitgaan. Marktpartijen kunnen denken dat ze hun gang kunnen gaan, omdat het Rijk toch wel be taalt. Dat hebben we gezien bij banken en nu ook min of meer bij woningcorporaties." De belangrijkste officiële garanties (die op papier zijn vastgelegd) in Interbancaire leningen: 33,2 miljard Alt A-hypotheken ING (zogenoem de Amerikaanse rommelhypothe- ken) 10,3 miljard Nationale Hypotheekgarantie en Borging Sociale woningbouw: maximaal 228 miljard Dit is een theoretisch maximum, als alle leningen helemaal niet kun nen worden terugbetaald. Garantstelling Europese Centrale Bank: maximaal 72,8 miljard Steunprogramma's Europese landen: 150,6 miljard Dit is een garantieplafond; eind 2011 was voor 24,5 miljard euro aan garanties afgegeven. Noodfonds ESM: 40 miljard Garantieregelingen bedrijfsleven (bv exportkredietverzekering): 18,5 miljard Inclusief de overige officiële garan ties een totaal van 465 miljard, 77% van het bbp (600 miljard) Onofficiële garanties in euro's: Banken: maximaal 2.200 miljard Depositogarantiestelsel banken: 390 miljard Dit zijn theoretische getallen, geba seerd op de balanstotalen, als alle systeembanken worden overgeno men en de boedel niets opbrengt. DEN HAAG - Minister Jan Kees de Ja ger van Financiën verwerpt de kri tiek van de Rekenkamer dat hij de Kamer onvoldoende zou informe ren. In een reactie op het rapport schrijft hij dat hij al diverse analy ses laat uitvoeren om de risico's in te schatten, en dat de Kamer hier over is geïnformeerd. De Rekenkamer had het rapport, dat dit najaar zou verschijnen, ver vroegd zodat het een rol kan spe len tijdens de verkiezingen en de kabinetsformatie. SYDNEY/CULEMBORG - „Ik kan er met mijn verstand gewoon niet bij." Aangeslagen vertelt Linda Huiskamp haar verhaal. De 26-jari- ge Culemborgse vertrok na haar studie naar Australië om een jaar te gaan reizen. Nu wordt ze ver dacht van dood door schuld. Linda ontmoette de 21-jarige Susanne in Australië, kocht samen met haar een auto en trok door het land. Als op 3 april Linda het erf van een boerderij in Dalyup verlaat, passeert er net een andere auto. Van het ongeluk herinnert ze zich niets, maar als Linda in het ziekenhuis bijkomt heeft ze een sleutelbeen en zeven ribben gebro ken, een klaplong en een hersen schudding. Haar vriendin Susanne is dood. Linda wordt in het zieken huis gearresteerd. Sinds kort wor- - den aanrijdingen met dodelijke af loop in West-Australië behandeld als een misdrijf. Als de rechtbank constateert dat er roekeloos is gere den, kan de straf oplopen tot tien jaar. Tot de rechtszaak wordt be handeld moet Linda in Australië blijven, dat kan wel anderhalfjaar duren. Hoe ze al die tijd in Austra lië moet rondkomen, is een raad sel. Nu werkt ze nog in een verzor gingstehuis, 22 september loopt haar visum af en mag ze niet meer werken. Ze woont voorlopig bij de Nederlandse arts die haar in het ziekenhuis behandelde. „Erg fijn. Als ik een dip heb trekken ze me er weer uit." Gisteren keurde de rechter een ver zoek af om Linda thuis te laten wachten op de rechtszaak. Het uit zicht dat ze hier had op een baan als psychiatrisch verpleegster staat nu op de tocht. Gerrit Huiskamp, vader van Linda, leeft in een nachtmerrie sinds hij het telefoontje kreeg. Machteloos heid, woede en verdriet strijden om voorrang. Dat zijn dochter wordt behandeld als een crimineel doet extra pijn. „Ze veroorzaakt toch niet expres een ongeluk waar bij een vriendin omkomt?!" Direct na het ongeluk reisde hij naar zijn dochter in Australië. Daar zag hij hoe Linda werd ver scheurd door schuldgevoel. Als ze al iets fout heeft gedaan, dan is ze meer dan genoeg gestraft, vindt hij. Ook de ouders van Susanne koesteren geen wrok tegen Linda. Volgens de eerste schattingen gaan de juridische kosten zeker oplopen tot 40.000 Australische dollar, meer dan 30.000 euro. Dat geld is ze sowieso kwijt, of Linda nu schuldig is of niet. „Het voelt zo oneerlijk", stelt haar vader. Hoe wel ze naar huis verlangt, is het toch vooral een andere emotie die Linda verteert: „Ik mis Suus zo." zie onze website:binnenland Bekijk het interview via de webcam met Linda Huiskamp DEN HAAG - De top 10 van de kan didatenlijst van GroenLinks is gis teren uitgelekt. Na lijsttrekker Jo- lande Sap staat oud-Tweede-Ka merlid Bram van Ojik als hoogste nieuwkomer op nummer 2. Hij werkt sinds 1995 op het ministerie van Buitenlandse Zaken waar hij zich voornamelijk bezighield met ontwikkelingssamenwerking. Na Van Ojik volgen de huidige Ka merleden Liesbeth van Tongeren, Jesse Klaver en Linda Voortman. Tofik Dibi staat op nummer 10, zo als hij had verzocht. Niels van den Berge uit Tholen, kort Kamerlid tijdens de zwanger schap van Mariko Peeters, staat op nummer 6. Het huidige Kamerlid Rik Grashoff staat op 7 en Arjan El Fassed staat op 9, aldus bronnen binnen de partij. ssssssssaBsss^ezsssassssxsssfsaasssseseBssBsssx. ARNHEM Eis 15 jaar voormalig directeur Gelredome Het OM in Arnhem heeft gisteren 15 jaar cel geëist tegen de oud-direc teur van Gelredome wegens de moord op zijn 45-jarige vrouw afge lopen november. De man (47) sloeg volgens justitie zijn vrouw in de nacht van 28 op 29 november 2011 met een honkbalknuppel. Daarna bracht hij de kinderen naar de buren, ging terug en duwde een kussen op haar gezicht. SCHIPHOL Geen noodpaspoort voor kind zonder pas De marechaussee op Schiphol ver strekt geen nooddocumenten aan ouders die zijn vergeten een eigen paspoort te regelen voor hun kind. Dat kan alleen om humanitaire rede nen, zoals een reis naar het buiten land voor een medische ingreep of een sterfgeval in de familie. Vanaf 26 juni moeten kinderen van alle leeftij den een eigen reisdocument hebben. NÉRGENS fcUGEWj waarom zou je meer betalen Vertrek: 6/9 t/m 18/10 alle data gegarandeerd vertrek! stedentrip met o.a. het Rode Plein, het Kremlin, de Petrus Paulusvesting, het New Maiden Convent en de Hermitage incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding, excursies, entreegelden en lokale gidsen Vertrek: 24/7 t/m 9/10 24/7 garant vertrek, laatste plaatsen! veelzijdige en unieke reis! rondreis met o.a. de Baltische hoofdsteden Vilnius, Riga en Tallinn, het historische Sigulda, Rundale, Turaida NP en Tartu incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Vertrek: 21/8 en 31/8 100% vertrekgarantie! rondreis met o.a. het Rode Plein en het Kremlin in Moskou, Suzdal, Kostroma, Yaroslavl. Novgorod, het Hermitage en de Petrus j Paulusvesting in St. Petersburg - incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Prijzen zijn 'per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitentonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7