'Nieuws valt toch rauw op het dak' Leefbaarheid Educatieproject vanuit Kunstuitleen slaat aan Extra waarschuwing voor drugstoeristen Omwonenden vertragen nieuwbouw Pontes Ostrea Lyceum haalt 3500 euro op voor Ramro vrijdag 22 juni 2012 door Luc Oggel GOES - Kunst zien en begrijpen. Dat is het doel van de zogeheten kunst- en cultuurmenu's die basis scholen via de Kunstuitleen in Goes kunnen inkopen. Het project is succesvol en daarom wordt ge werkt aan uitbreiding naar voortge zet onderwijs en zorginstellingen. Het educatieproject loopt nu drie jaar. Elk jaar verschijnt er een boek je met het aanbod, het nieuwe rolt één dezer dagen van de persen. Vanuit de Kunstuitleen worden de lessen kunstbeschouwing aangebo den. Medewerkers gaan dan naar scholen toe met vijf schilderijen uit de collectie, altijd van Zeeuwse kunstenaars. Het pakket bestaat uit vier lessen van elk een uur. Naast kunstbe schouwing, waarbij de leerlingen de kunstwerken bekijken en be spreken, gaan ze ook zelf aan de slag. „Kunst zien en begrijpen, dat is het uitgangspunt", zeggen be stuurlid educatie Yvonne Lebbink en projectontwikkelaar educatie Tamara Buizer-Smyrnova van de Künstuideen. „De lessen beelden de vorming op school alleen zijn niet genoeg", vindt Buizer. Aan- vankleijk leek de les van een uur voor met name peuters aan de lan ge kant, maar dat viel heel erg mee. „Ze zien details die wij niet zien." Een andere uitdaging is om de 'computergeneratie' van nu te insteresseren voor kunst. „Sommi ge kinderen zijn nog nooit in een museum geweest", zegt Lebbink. „Toch zie je dat ze getriggerd ra ken. We werken dus niet met digi tale beelden, maar met echte kunstwerken." Tot nu toe zijn tien scholen be zocht. Dat mogen er wat betreft: Lebbink en Buizer zeker meer wor den. Het is de bedoeling om een doorlopende leerlijn in het lespro- grama beeldende vorming te krij gen, om zo een kwaliteitsimpuls te bewerkstelligen. Daarom wordt nu ook gewerkt aan een leerkrach tenprogramma. Wel is het zaak dat De Kunstuitleen voldoende in komsten blijft genereren om het project draaiende te kunnen hou den. „Dit mag niet stoppen, daar is het een te mooi project voor", zegt Lebbink. We zouden graag zien dat meer mensen lid worden van de Kunstuideen, want alle activitei ten ondersteunen elkaar, ook fi nancieel." Overigens kan de Kunstuideen nog vrijwilligers gebruiken voor de lessen en andere cursussen. www.kunstingoes.nl door Adri Klinkenberg GOES - Twee bewoners van de De GraafFstraat in Goes hebben op het allerlaatste moment bezwaren ingediend tegen het bestemmings plan De Weitjes Zuid. Daardoor kan de geplande nieuw bouw van het Goese Lyceum (Pon tes) op het zuidveld van De Wei tjes fors worden vertraagd. Dat bleek donderdag bij de Raad van State, waar het stel De Jager uit de De GraafFstraat naar toe is gestapt. Zij wonen op ruim hon derd meter van het geplande scho lencomplex en maken er bezwaar tegen dat de gemeente Goes de be- 'Alles hangt hier met elkaar samen. De kinderen met ouders die werken lopen nu van het schoolplein door naar de buitenschoolse opvang. Dat zal straks niet meer gaan.' Leerlingen van openbare basisschool De Zuidwesthoek in Goes bekijken een schilderij. Het was al een tijd bekend dat openbare basisschool D'n Bo- gerd in Waarde in zijn voortbe staan werd bedreigd. Het terug lopende aantal leerlingen baarde grote zorgen. Desondanks was het op de ouderavond stil toen het slechte nieuws werd verteld. door Lilian Dominicus Van te voren hadden de ouders al een brief gekregen. Er zou 's woensdagavonds een besloten bijeenkomst plaatsvinden op openbare basis school D'n Bogerd in Waarde. „Je vermoedt dan dus wel iets", zegt Rianda van de Velde, die voor het schoolplein wacht tot dochter Ne- rena (5) het klaslokaal uit komt. Toch kwam het nieuws dat de school nog maar een jaar open zou zijn, als een donderslag bij hel dere hemel. „Het is maar te hopen dat iedereen zijn kinderen op school houdt", zegt ze. „Degenen die volgend jaar in groep 8 zitten, vertrekken daarna naar de middel bare school in Goes. Maar groep 7 staat voor een lastigere keuze." Dat is namelijk een belangrijke voorwaarde voor volgend jaar: het ministerie van Onderwijs trekt weliswaar per 1 augustus de stek ker eruit, stichting SOM (het sa menwerkingsverband van tien openbare basisscholen in de ge meente Reimerswaal en de Bra bantse Wal) heeft beloofd het schooltje van Waarde zelf een jaar te bekostigen. „Alleen dan moeten we wel mini maal 25 van de 33 leerlingen over houden, anders wordt het te kost baar", zegt stichtingsvoorzitter Leo SofFers. D'n Bogerd voor 33 leerlingen openhouden, kost circa 100.000 euro op jaarbasis, maar De gevel van D'n Bogerd dat bedrag wordt hoger als er min der kinderen zijn. Ook Lian Karreman, die haar zoons Jarno (11) en Tbine (8) Schrier ophaalt, moest even slik ken toen ze het nieuws hoorde. „Je wéét dat het eraan gaat komen. Vorig jaar was er ook al sprake van, en toen zeiden ze: we probe ren het nog. Maar toch, als je het hoort, valt het rauw op je dak." Voor Jarno zal de sluiting amper gevolgen hebben, die zit nu in groep 7 en kan volgend jaar groep 8 afmaken. Voor zijn broer Toine ligt het anders. Eigenlijk was het gezin al van plan hem naar een an dere school te laten gaan. „Wij ver huizen volgend jaar naar Krabben- dijke. Dus we hadden al tegen el kaar gezegd: we blijven in Waarde totdat Jarno eraf gaat, Toine zal uit eindelijk zijn school in Krabbendij- ke afmaken. Dat staat los van de sluiting van de school." Na volgend jaar kunnen de kinde ren van Waarde dus alleen nog in hun eigen dorp naar school als ze voor reformatorisch onderwijs kie zen. Christelijke basisschool D'n Akker ontvangt ze met wijd open armen. „Maar wie wil dat nou?", zegt Jarno. „Niemand toch?" En dan wordt de keuze: Kruiningen ofKrabbendijke? Zijn moeder maakt zich vooral zor gen over de leefbaarheid van het dorp. „Alles hangt hier met elkaar samen. De kinderen met ouders die werken lopen nu van het schoolplein door naar de buiten schoolse opvang. Dat zal straks niet meer gaan. "Het sociale op het dorp valt weg, vreest ook Rian da van de Velde, die haar dochter tje over een half uurtje naar gym les brengt. „Dit kan nog gevolgen hebben voor het verenigingsleven. De gymclub, het oranjecomité, de voetbalvereniging krijgen hier alle maal mee te maken." Basisschool D'n Bogerd is gewoonweg te klein Openbare basisschool D'n Bogerd telt 33 leerlingen. Om uit de geva renzone te komen moet stichting SOM er eigenlijk 40 hebben. De inkomsten van het Rijk, een post van 92.000 euro, vallen daar om per 1 augustus 2012 weg. Volgens het ministerie van Onder wijs zijn het kleine leerlingenaan tal en een afstand van minder dan vijf kilometer naar een ande re, grotere openbare school daar debet aan. De onderwijsinspectie heeft het onderwijs op de school in Waarde onlangs nog als 'zeer positief be oordeeld. Punt van aandacht in het rapport was wel het sociaal-emotionele aspect: kleine groepen en weinig leeftijdsgenoten. Bron: Stichting SOM bouwingsdichthefd heeft vergroot. Ook heeft de Goese gemeenteraad toestemming gegeven voor over schrijding van de bouwvlakken, waardoor Pontes uitstulpende er kers kan bouwen. De bouwlocatie waar Pontes van de gemeente het nieuwe scholen complex mag neerzetten is nu groen. Volgens de gemeente Goes woont het paar De Jager veel te ver weg om hinder of uitzichtbezwaren te hebben van de nieuwe Pontes. Uitspraak van de Raad van State over de verruiming van de bouwre- gels, die de gemeente heeft toege staan, volgt. BRESKENS - Grootschalige contro les op onder meer het Breskense Veerplein en in horecagelegenhe den hebben de overlast van drugs toeristen in Sluis al behoorlijk te ruggedrongen. Maar de gemeente wil - ook na invoering van de wiet- pas - laten zien dat ze serieus blijft optreden tegen overlast van drugs(ver) kopers. Daarom worden vanmiddag op het Veerplein bij Breskens informa tieborden geplaatst om Belgische drugstoeristen nadrukkelijk te waarschuwen. De Belgen maken vaak gebruik van bus en fietsvoet- veer van Breskens naar Vlissingen om naar Vlissingen of Middelburg te gaan. Plaatsen waar ze tot de in voering van de wietpas op 1 mei in coffeeshops terecht konden voor softdrugs. Ook nu dat door de wietpas niet meer kan, blijft het Sluise gemeentebestuur bena drukken dat ze bezit en verkoop van drugs op geen enkele manier gedoogt. Coffeeshops mogen alleen nog aan Nederlanders met een wietpas softdrugs verkopen. Overigens zijn alleen in Vlissingen nog coffees hops open; Middelburg heeft er geen meer. En volgens de gemeen te is de overlast door drugstoeris me in Vlissingen ook al afgeno men door de wietpas. GOES - Vmbo-leerlingen van het Ostrea Lyceum in Goes hebben ruim 3500 euro opgehaald voor de Stichting Ramro, het goede doel waar de school zich dit jaar voor inzet. De afdeling basis- en kader beroeps heeft een Zeeuwse project- week gehouden met verschillende activiteiten. Op vrijdag was er met medewerking van Sportpunt Zee land een sponsoractie ten behoeve van de Stichting Ramro. De leerlin gen hebben zoveel mogelijk baan tjes gezwommen. De week werd afgesloten met een muziekfestival waarbij de leerlingen (Zeeuwse), Nederlandstalige of Engelstalige liedjes konden zingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64