'Een garantie geef je Hederiand doet mee. JU OOK? 61 binnenland HetNationaieuferHonderzoeh.nl Minister Kamp ziet niets in flex-AOW 'Rijk neemt grote risico's' Het Rijk staat in toenemende mate garant voor risico's van burgers, bedrijven en eurolanden. Volgens de Rekenkamer ai voor zeker 465 miljard. Maar eèn goed overzicht ontbreekt. s 2012 wat is nu belangrijn in wern? Doe oon mee! Geef jouw mening op: vrijdag 22 juni 2012 DEN HAAG - Met verhoging van de AOW-leeftijd wil de Tweede Ka mer dat mensen meer keuzevrij heid krijgen om te bepalen wan neer ze stoppen met werken. WD, CDA, D66, GroenLinks en Christenunie steunden gisteren wel de uitwerking van minister Henk Kamp (Sociale Zaken) van hun plannen in het begrotingsak koord om volgend jaar al te begin nen met verhoging van de AOW-leeftijd. Maar volgens de vijf partijen moet Kamp daarbij ook de mogelijkheden in kaart bren gen voor een zogeheten flex-AOW. De PvdA en SP vinden dat de flex-AOW direct ingevoerd moet worden om eerder stoppen met werken mogelijk te maken voor mensen met lage inkomens en zware beroepen, die vaak eerder begonnen zijn met werken en kor ter leven dan beter betaalden. Zij vinden eerst een onderzoek naar flexibele opname van AOW tus sen 65 en 70 jaar overbodig. Daar om diende PvdA-Kamerlid Roos Vermeij een amendement in voor de flex-AOW. Maar Kamp wil niet kijken naar meer keuzevrijheid. Hij heeft zowel een motie van de vijf partijen hierover als het amen dement van de PvdA ontraden. Volgens de WD-bewindsman kost de flex-AOW geld en is dat er niet. Meer keuzevrijheid zou het effect van de hogere AOW-leeftijd tenietdoen, omdat minder men sen dan langer gaan doorwerken. De minister hield de Kamer voor dat de overheidsfinanciën er zo slecht voor staan, dat de welvaart van iedereen wordt bedreigd. Volgens hem zijn nu maatregelen nodig om ervoor te zorgen dat in de toekomst mensen nog AOW kunnen krijgen. Ook omdat het beroep op het staatspensioen groter wordt door de vergrijzing. DEN HAAG - De Nederlandse Staat loopt veel grotere financiële risi co's dan wordt aangenomen. De minister van Financiën geeft daar te weinig informatie over aan de Tweede Kamer, waardoor die haar controlerende taak onvoldoende kan benutten. Dat schrijft de Alge mene Rekenkamer in een gisteren verschenen rapport. Volgens de Re kenkamer zijn de financiële risi co's voor het Rijk de afgelopen ja ren sterk toegenomen. De groei komt vooral door de kredietcrisis, gevolgd door de eurocrisis, waarbij de staat garanties heeft afgegeven aan financiële instellingen en schuldenlanden. Maar ook de Na tionale Hypotheekgarantie en op lopende zorg- en pensioenuitga ven drukken steeds zwaarder op de staatskas. Die risico's kunnen grote gevolgen hebben voor de overheidsfinanci ën, bijvoorbeeld als plotseling gro te bedragen van garanties moeten worden uitgekeerd. Maar sommige risico's, zoals de zorg- en pensioen uitgaven, groeien juist sluipender wijs, waardoor de precieze gevol gen daarvan lang onduidelijk blij ven. Verder kunnen sommige te genvallers elkaar versterken. Zo leidde de krediet- en schuldencri sis tot krimp van de economie, en daardoor tot minder inkomsten en hogere uitgaven voor het Rijk. Doordat de regering de Kamer hierover onvoldoende inzicht geeft, kan de Kamer volgens de Re kenkamer de risico's onvoldoende inschatten en zo nodig politiek bij sturen. Zo is onduidelijk of de buf fers van het Rijk groot genoeg zijn om tegenvallers op te vangen. De Rekenkamer vindt dat het kabi net de Kamer regelmatig een over zicht moet geven van de financiële risico's die het Rijk loopt. Een goed totaalbeeld van de garanties die de overheid is aangegaan, ontbreekt. „Als de staat een bedrijf was, zou den de aandeelhouders dit niet pikken." door Frits Bloemendaal De Nederlandse Staat heeft 465 miljard euro aan garanties uitstaan, en loopt daarnaast nog tal van andere risico's om rekenin gen van anderen te moeten beta len. Dat is ruim driekwart van de hele Nederlandse economie. En dan heeft de Algemene Rekenka mer, die deze cijfers heeft verza meld, nog niet eens alle risico's in kaart gebracht. Gek genoeg krijgt de Tweede Ka mer zo'n overzicht van de risico's voor de overheidsfinanciën niet van de minister van Financiën. Als de Nederlandse Staat een beursge noteerd bedrijf was, dan zouden aandeelhouders dat niet accepte ren, erkent collegelid Kees Vendrik van de Rekenkamer. „Belastingbe talers hebben ook recht op een zo volledig mogelijk beeld." „Maar ik wil niet de indruk wek ken dat we bij nul starten. Er is al een garantieoverzicht in de Miljoe nennota, en er zijn jaarlijks rappor ten over de risico's van bijvoor beeld vergrijzing. Als in Europa nieuwe garanties worden afgege ven, staat de vraag over de risico's centraal. Wat wij met ons over zicht beogen, is dat er een inte graal, samenhangend overzicht komt, van de minister van Financi ën. Dan kun je kiezen en verant- Kees Vendrik, lid van de Rekenka mer: „Marktpartijen kunnen denken dat ze hun gang kunnen gaan, om dat het Rijk toch wel betaalt." foto Robert Vos/ANP woorden welke risico's je wil lo pen." De Rekenkamer wil vooral bena drukken dat risico's in samenhang moeten worden gezien. Als de eco nomie tegenzit, vergroot dat bij voorbeeld het risico dat Europese leningen niet worden terugbe taald. Als de huizenprijzen dalen, kan dat gevolgen hebben voor ban ken die hypotheken hebben ver strekt, en als het slecht gaat met banken, heeft de hele economie er last van. Als een garantieregeling opnieuw tegen het licht wordt gehouden, zoals de Rekenkamer bepleit, moet dat wel gebeuren in de eco nomische context, zegt Vendrik. „Je moet dan terug naar de tekenta fel: wat wilde je met die regeling bereiken? Garantieregelingen wor den meestal ingesteld om grotere risico's af te wenden. Dat is niet per se gratis." OOSTERHOÜT Verdachte kondigde moord aan bij GGZ De verdachte van de moord op een Iraanse man in Oosterhout heeft zijn daad van tevoren aangekon digd bij de GGZ, blijkt uit zijn dos sier. De 52-jarige man stond, net als zijn slachtoffer, onder begeleiding van de GGZ vanwege drugs- en drankverslaving. In een telefoonge sprek zou hij tegen een medewer ker van de GGZ letterlijk gezegd hebben: 'Ik ga een moord plegen.' BREDA Verhuizers onwel door scheikundespullen Twee verhuizers zijn gistermiddag onwel geworden, toen ze spullen uit een scheikundelokaal van het Stedelijk Gymnasium in Breda op de grond lieten vallen. Daarbij kwam fosfor en natrium vrij. De vloeistof ontbrandde spontaan toen de brandweer de school bin nen ging. De verhuizers hadden last van hun luchtwegen. n En praat na op: facebook.com/JobTrackNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6