Bevlogenheid in woord en beeld Volkszanger roert nog één keer stem en trom Afscheid 221 zeelaiwl Contessa duikt weer het theater in Samen met opticiens SCHOUW llx HALF MILJOEN vrijdag 22 juni 2012 Volkszanger en muzikant Theo Kuijpers (80), bekend van De Zeeuwse Rei en Shantykoor Neptunus neemt zaterdag afscheid van zijn publiek. Hij doet dat met een optreden tij dens het feest '550 jaar kerk in Noordgouwe'. De Kunstschouw is te veel omvat tend voor volledigheid, maar prik kelt wel om deze week naar eigen voorkeur diverse facetten te belich ten. Vandaag: bevlogenheid. door Esme Soesman nig je dan iets maakt. We wisten niet dat we het in ons hadden." In de expositieruimte zijn bronzen beelden van Anne-Marie Perquin in de meeste gevallen van wat re gels voorzien; zoals het beeld Be vlogen: Haastig op weg naar iets anders en dan stranden op Hoeve Batenburg in Elle- meet. Waar Luc en Weiny Batterink en Arend en Nel ly Tangenbergh uit Den Bosch - va kantievierend in respectievelijk WESTERSCHOUWEN Burgh-Haamstede en Kamperland - met blije gezichten de schuur uit stappen. Net te laat, krijg ik van het viertal te horen. De workshop 'Dichtkunst bij een kunstwerk' van Anne-Marie Perquin zit er op en die was tóch leuk. Met een doek (van Natasja Ahout) als ver trekpunt ging het clubje deelne mers met woorden aan de slag. „Verbazingwekkend met hoe wei Windvlaag van enthousiasme Verwordt tot zware storm Toch... bevlogen gebleven. Opstandingskracht was Perquins meest recente inspiratiebron en dat spat van veel van haar uiterst ranke beelden af „Maar ik ga al meer in de breedte werken", wijst ze naar het ietwat rondere Aurora. De gedichtjes erbij zijn geen moet je, maar: „Het verdiept mijn eigen intentie en het verdiept ook mijn beelden. Maar ik wil wel dat het meerduidig is; mensen moeten er zelf iets mee kunnen." Dat gaat ook op voor Natasja Ahout die we kelijks een schilderij maakt waarin ze haar belevenissen verwerkt. Week 8: 't Was een drukke week. Week 11/12: Mijn vleugels zijn moe en ik zoek naar mijn nest („Niet van mezelf hoor"). Bijzonder als het publiek dan dichtend aan de slag gaat met je werk. „En er weer een eigen verhaal van maakt." Theo Kuypers is inmiddels 80 jaar. Sinds de dood van zijn vrouw Greet in 2008 doet de volksmuzikant en -zanger in Noordgouwe er het zwijgen toe. Op verzoek van dorpspredikant Tim Wiersum laat hij zaterdag nog één keer van zich horen. door Ali Pankow Waar liederen zijn, is geen valsheid, geen haat, geen egoïsme en geen uitbuiting'. Voor Theo Kuypers geldt dit citaat van de Duitse schrijver Johann Gottfried Seume als levensmotto. Zang en muziek zitten hem in de genen. Zijn jongste herinnering gaat terug naar de verhalen van zijn broers en zussen over het ta lent van hun vader als koorzanger in de katholieke kerk in Delft. „He laas heb ik hem als jongste van de zeven kinderen nooit zelf horen zingen. Hij is overleden toen ik drie jaar was", vertelt Kuypers. Zijn levensverhaal meandert langs jeugdjaren met bittere armoede en langs euforie en geluk dankzij zang en muziek. Als tiener al speel de hij bij het Koninklijke Harmo- niekorp van de Gist- en Spiritusfa briek Delft, het bedrijf waar zijn vader had gewerkt. „Het spelen van de ouverture Egmont bijvoor beeld was zoiets geweldigs. Dan steeg je werkelijk buiten jezelf', memoreert Kuypers nog steeds ge nietend van de herinnering. Mu ziek en zang lopen als rode draad door zijn leven. „De tijd was er niet naar, maar als ik wat later was geboren, had een professionele op leiding in die richting er misschien wel ingezeten", constateert hij zon der enige verbittering. Theo Kuypers houdt nog steeds van het leven ondanks de dreunen die het hem gaf De dood van zijn dochter Margret toen ze nog maar 44 jaar oud was, betekende het ein de van een vrolijke periode met de Zeeuwse Rei. Dat was het ensem- 'Het succes in Tranas bracht een ommekeer. We zijn toen heel serieus mee aan de slag gegaan' ble dat hij vormde met zijn vrouw Greet, hun dochter en haar man. Het groepje stond symbool voor oud-Hollandsrepertoire. De inte resse daarvoor bestond al lang, maar de ware passie ontvlamde tij dens een internationaal festival in de Zweedse stad Tranas, waar Theo en Greet begeleiders waren voor de groep 'Schnierke'. „Het succes daar bracht een omme keer. We zijn er toen veel serieu zer mee aan de slag gegaan. Bij het Meertensinstituut in Amsterdam vonden we repertoire en ik ging zelf instrumenten bouwen: hanze- klap, rommelpot, klompviool. Na de dood van Margret hoefde de Zeeuwse Rei voor ons niet meer. Musicus Harry van der Wekken uit Zierikzee heeft ons uiteindelijk weer over de streep getrokken. We hebben met enkele fijne muzikan ten nog een paar jaar heerlijke op tredens gehad", luidt -kort samen gevat- Kuypers verhaal. De tijd ging echter verder, ook zijn vrouw - Gré ontviel hem. Hij vond inmid dels troost bij zijn nieuwe vrien din Toos en hij acht het nu het mo- ment daar voor een laatste offici eel optreden. De Zeeuwse Rei zette zich in voor behoud van het re pertoire aan oud-Hollandse liedjes. Dorien van den Tol (links, schilderijen) en Anne-Marie Perquin (beelden/sculpturen). foto Ronald den Dekker Delta Warenhuis Hogezoom194200 4325 BJ Renesse Tel 0111-461343 Oranjetrekking 30 juni PFSJZÖiRAKKET MET: zierikzee - De maatschap oogheel kunde van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland heeft een samenwerkingsovereenkomst (Op- ticienZorg) gesloten met 40 opti ciens van 16 optiekwinkels in de re gio's Schouwen-Duiveland, Goe- ree-Overflakkee en Hellevoetsluis. De bedoeling is de kwaliteit van oogzorg naar een hoger plan te brengén, door onder meer verwijs- lijnen te verbeteren waardoor pa tiënten sneller op de juiste plaats worden behandeld en beter wor den geïnformeerd. De deelnemende opticiens heb ben ter voorbereidingen lessen en stages gevolgd én examen afgelegd. renesse - De filmcrew van 'De Contessa van Renesse' heeft de af gelopen vijf weken vrijwel heel Zeeland aangedaan met: zeehon den vrijlaten op het strand, kitesur- fen bij de Brouwersdam, kamp vuur bij Zuid Zuid West, varen op zee en duiken in de Grevelingen. De opnames voor de RTL-televisie- serie zijn bijna klaar nu. De hoofdrolspelers hebben Slot Moermond in Renesse inmiddels verlaten en duiken nu weer het theater bij Vakantiepark Schou wen in. Zaterdag geven zij daar om 16.30 uur en om 20.30 uur een voorstelling. Verder maken de le den van de cast de komende we ken theatrale natuurwandelingen en zijn betrokken bij speciale jon geren feesten. De 'Contessa van Renesse met gevolg' verlaten het kasteel. De opnames voor de RTL-serie zijn bijna klaar. De cast gaat nu weer het theater in. De herinnering aan Greet Kuypers en haar virtuoze vioolspel leeft voort bij veel muziekliefhebbers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58