Metalen huis is alleen voor de fun vrijdag 22 juni 2012 door Joeri Wisse Een ijzeren bed, een tafel van roest- vrijstaal, kasten van metaal en alu minium tegen de wanden en het plafond. Een interieur dat bijna ge heel is vormgegeven met staal, roept bij weinig mensen een gevoel van warmte op. Aak van Iersel (74) uit Rotterdam bewijst het tegendeel. In vijfjaar tijd toverde hij een saaie en lege loods op een industrieterrein in Zierikzee om tot designwoning, compleet met keuken, badkamer en slaapkamer. Als hobby welteverstaan, want wonen doet hij er niet. Hij heeft er zelfs nooit - al was het maar stiekem - één nacht doorgebracht. „Dit doe ik voor de fun", zegt Van Iersel, al zou hij prima in de loods kunnen leven. „Dat mag natuurlijk niet, maar ik zou hier prima kunnen wonen." De Rotterdammer is bijna elke woensdag en zaterdag in de loods te vinden. „Stukje bij beetje heb ik het gemaakt tot wat het nu is." Af is het niet en zal het ook nooit worden. „Ik bedenk elke keer wel iets nieuws." De meubels, schuifwanden, de trappen... bijna alles in de ruimte is door Van Iersel zelfbe dacht gemaakt. „Alleen met de constructie- balk voor de verdieping heb ik hulp gekre gen, dat kan ik niet alleen." De indeling en inrichting van de loods heeft in de loop van de jaren vorm gekregen. Net als bij de meeste objecten zelf, begint Van Iersel simpelweg met buigen, snijden, slij pen en lassen van de metalen tot het ge wenste uiterlijk ontstaat. Doordat hij ver schillende soorten staal heeft toegepast, is de ruimte alles behalve saai. Glimmende re lingen worden afgewisseld met stoer gebor steld staal. Strenge geometrische vlakken contrasteren met grillig vormgegeven en ge bogen ijzeren platen. Van Iersel zorgt in de 'woning' al zelf voor voldoende afwisseling. De warmte komt echter vooral van de kleurrijke schilderijen van partner Marijke Koopman uit Zierikzee die in bijna elke ruimte een prominente plek hebben. „Die passen er perfect bij", vindt Van Iersel. Koopman is niet de enige kunstenaar die een plek heeft in het 'stalen huis'. De schildersclub Perspectief onder lei ding van Kees van de Wetering is inmiddels een vaste gebruiker-van de loods aan de In dustrieweg. Daarnaast staan er kunstwerken die Aak van Iersel zelf heeft aangeschaft, zoals een marmeren sculptuur van een oester. Bijna als vanzelfsprekend staat het zware object op een zelfgemaakte standaard waar de on derkant van het kunstwerk in weerspie- gelt.Oök de sieraden van dochter Conchita van Iersel komen op verschillende plekken terug in het metalen interieur Zij heeft haar passie voor metaal niet van een vreemde. Samen met Aak runt ze het bedrijf Van Iersel en Dochter. De onderne ming ontwerpt en maakt zo ongeveer alles wat je kunt bedenken met metaal. Van zwemtrapjes voor plezierjachten tot kunst werken en praktische objecten voor de Rot terdamse metrostations en de luchthaven Schiphol. Wie, zoals Aak van Iersel al zestig jarig lang metaal bewerkt waarvan43 jaar als zelfstan dig ondernemer, kan het alleen tot z'n 74ste volhouden als hij door passie wordt gedre ven. „Ik hou het zo lang vol omdat ik het leuk vind. Zeker als je er alle tijd voor hebt, gaat het als vanzelf" Aak van Iersel, Conchita van Iersel en Marijke Koopman houden zondag 2 septenjber voor het eerst een open huis. Wie een kijkje wil ne men is welkom tussen 12.00 en 17.00 uur. Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47