Chrome klaar voo 381 Tijd voor een puzzeltje vrijdag 22 juni 2012 Google's webbrowser Chrome ver slaat Microsofts Internet Explorer. Deze maand verschijnt al versie 20 van Chrome. Einddoel: websites ne men de rol van pc-software over. door Tonie van Ringelestijn Het duurt niet lang meer of Google Chrome is het belangrijkste pro gramma waarop de meerderheid van de intemetbevolking over het web surft. Internet Explorer was jarenlang oppermachtig, maar Google's Chrome zit binnen vier jaar tijd de Microsoft-browser op de'hielen. Volgens onderzoeksbureau StatCounter zijn er sinds mei zelfs wereld wijd al meer gebruikers van Chrome dan van Internet Explorer, al is IE bij ander on derzoek nog de grootste. Een belangrijk voordeel van Chrome is dat websites relatief snel laden. Het gaat maar om microsecon des, maar dat blijft toch belangrijk voor de gebruikservaring. Verantwoordelijk voor het snel laden van sites is de zogeheten virtuele machine in Chrome, V8, ontwikkeld door Google-pro- grammeur Deen Lars Bak. V8 betekende en kele jaren geleden een doorbraak voor het la den en tonen van sites. „We zijn nog steeds sneller dan de concurrentie en we blijven hard werken om de laadtijden verder terug te brengen", vertelt Bak in een webcaminter- view. Chrome is inmiddels toe aan versie 20, die later deze maand verschijnt, maar de snel heid van het laden van sites blijft essentieel. Bak: „Ook in de Chrome's nieuwe versie 20 maken we verbeteringen. Je ziet elementen van een pagina sneller op het scherm ver schijnen en we gebruiken meer grafische kracht in de processoren in de computer." Chrome loopt ook voorop met het onder steunen van nieuwe webtechnieken. Dat doet Google omdat het bedrijf hoopt dat websites steeds geavanceerder worden. Op die manier hoeven consumenten geen pro gramma's meer te installeren op hun com puter, waarbij ze afhankelijk zijn van soft ware die geschikt is voor verschillende be sturingssystemen, zoals Windows, Mac of Linux. Google Chrome werkt op zoveel mo gelijk verschillende systemen. Vorige week gaf Google bijvoorbeeld de eerste versie van een speciale Windows 8-versie van Chrome vrij, die werkt met Microsofts nieuwe vorm geving. Ook is er een Android-app van Chrome, die geopende sites op de gewone computer automatisch ook op de smart- phone kan openen. Chrome vormt eveneens de basis van Chrome OS, een besturingssysteem dat Google geheel heeft opgebouwd rond Chrome. Er zijn sinds vorig jaar mei in Nederland zogeheten Chromebooks, laptops met Chrome OS, te koop. Je kan er geen programma's op installe ren of bestanden in mappen opslaan: alles moet online gebeuren op externe web diensten, waaronder die van Google zelf Het zoek- bedrijf heeft immers web diensten voor tal van ta ken die veel mensen nu nog op hun eigen compu ter uitvoeren, zoals tekst verwerking met Google Does, bestandsopslag met Google Drive, e-mail met Gmail en agenda's met Google Calendar. Deze zo mer verschijnen nieuwe Chromebooks, vooralsnog al leen van Samsung, met veel verbeteringen. Dat is nodig ook, want hoe groot het succes van Chrome zelf ook mag zijn, Chrome OS als Windows-altema- tief op laptops is nog niet aangesla gen. Een van de redenen is dat consumen ten graag zaken alleen op hun compu ter doen, omdat ze bijvoorbeeld niet al tijd een internetverbinding hebben. Tot nu toe was er met Chrome OS weinig mo gelijk als de laptop offline was. Maar dat is sinds kort met een nieuwe vetsie van het systeem verbeterd met offline toegang tot Google Does en Gmail. Ondersteuning van offline bestandstoegang via Google Drive volgt ook deze zomer. De opmars van nieu we webtechnieken zorgt ervoor dat sites ook zonder internetverbinding steeds beter zijn te gebruiken. „Het vinden van dit soort handige web-apps is misschien nog niet makkelijk genoeg, maar we werken aan het verbeteren van onze catalogus", zegt Bak. Chrome heeft een speciale webwinkel voor webapplicaties, die meestal gewoon gratis zijn. In die winkel is sinds vorige week ook een overzicht te vinden met diensten die deels offline werken, van allerlei spelletjes als Angry birds tot muziekdienst Deezer. Om de kloof tussen programma's op de computer en sites nog sneller te dichten, ontwikkelde Bak voor Google onlangs een nieuwe programmeertaal, Dart. „Compu ters worden elk jaar sneller, maar het web loopt meestal ver achter op wat er allemaal met computers kan. Met Dart proberen we het makkelijker te maken om heel grote en complexe webapplicaties te maken. On danks de complexiteit moeten ze razend snel opstarten." Intern gebruikt Google Dart al voor zijn eigen webdiensten, zoals Gmail. Bak: „Later dit jaar komen de eerste stabiele versies van webapplicaties die Dart gebruiken. Voordeel is dat de apps razend snel reageren, ze gegevens automatisch syn chroniseren en je er niets voor hoeft te in stalleren of te updaten." Langzaam maar zeker voelt een website niet meer als een stel losse pagina's die je moet binnenhalen, maar als een complexe toepas sing. Bak: „We doen wat we kunnen om de ervaring die je hebt op websites gelijk te ma ken aan die van een programma op je com puter. Uiteindelijk gaan we naar een situatie waarbij de icoontjes van programma's op je bureaublad niet meer het belangrijkst zijn, maar de webapps die je in je browser hebt geïnstalleerd." reageren? consument@wegener.nl Twaalf plekken die echt het bezoeken waard zijn Een bezoek aan een wereldstad wordt pas echt leuk als je op stap gaat met tips van de bewoners. Dat is het idee achter de gloed nieuwe site 12thingstodo.com, waarop je twaalf hotspots krijgt gepresenteerd die niet in de door snee reisgids staan. Vooralsnog vind je alleen tips in Amsterdam en Antwerpen. Maar andere we reldsteden zitten eraan te komen. www.12thingstodo.com Dans mee in de videoclip van Only seven left De Nederlandse rockband Only se ven left is Zeker niet standaard. Eerder al gingen de bandleden via internet op zoek naar een nieuwe zanger. Nu hebben ze het wereld wijde medium ingezet voor een originele videoclip. Iedereen kan namelijk live meedansen in de vi deoclip door gewoon de webcam aan te'zetten en te dansen. Dus kun je dansen, dans dan mee! www.dansergezocht.nl Weet je nog hoe Pacman klonk? Er zijn musea voor kunst en oude artefacten. Maar er was nog geen museum voor geluiden. Nu wel. Op Savethesounds.info worden die oude elektronische geluiden bewaard voor het nageslacht: het geluid van Pacman, een gameboy, de draaischijf van een oude tele foon of het getik van een matrix printer. Bij het nut kun je vraagte kens zetten, grappig is het wel. www.savethesounds.info i Mobieltjes lenen zich bij uitstek voor spelletjes^ Helemaal als je even wat tijd moet doden, omdat je bijvoorbeeld op de trein staat te wachten. Een leuke tip voor een gratis game is 100 Floors. Het spel bestaat uit tientallen minipuzzeltjes bij een lift. Die moet je oplossen zodat de lift je naar een volgende verdieping (lees puzzel) brengt. Om de puzzeltjes op te lossen, moet je dingen verplaat sen, aanklikken, zoeken, schudden met je tele foon, hem linksom of rechtsom kantelen, et ce tera. De game/app is een van de favorieten uit (je Appstore en is er nu ook voor An- droid-telefoons. Blijf je ergens steken op een le vel? Er zijn volop apps en websites met cheats dn alle oplossingen. Maar het is natuurlijk leuker ze zelf te ontdekken. 100 Floors, gratis voor iOs en Android.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38