Sijsling is niet eens een vervelende vlieg Hoe houdt De laatste klus van bondscoach Sjef Janssen 34 Het gras van Wimbledon krijgt het de ze zomer zwaar te verduren: eerst het grandslamtoernooi, daarna de Spelen. vrijdag 22 juni 2012 'Double bagel' blijft Amsterdammer bespaard Voor Igor Sijsling was de kwartfi nale van de Unicef Open in Ros malen een ontluisterende erva ring. Van de hoop vooraf bleef niets over. Het pak slaag dat hij kreeg van David Ferrer, de num mer één van de plaatsingslijst, was ongenadig: 6-0, 6-1. door Chris van Mersbergen ROSMALEN - Vooraf had Igor Sijs ling nog goede hoop gehad dat hij er in de kwartfinale tegen David Ferrer een echte wedstrijd van kon maken. De enig overgebleven Ne derlander in Rosmalen putte ver trouwen uit zijn solide spel in de eerste twee ronden, waarin hij Jarkko Nieminen en Olivier Ro- chus had geklopt. „Ik vrees nie mand", toonde de nummer 112 van de wereld zich daarom strijd vaardig in het dagelijkse nieuws bulletin van de Unicef Open. Niemand minder dan Aad de Mos, vaste gast in Rosmalen, tipte de 24-jarige Sijsling in datzelfde krantje zelfs als outsider voor de .eindzege in Rosmalen. „Hij speelt heel sterk", analyseerde de oud- coach van onder meer Ajax en KV Mechelen. „Dan kun je zomaar in een roes ofjlow terechtkomen en het toernooi winnen." Dat waren de bespiegelingen voor- Clijsters verslaat ook bijtertje Schiavone ROSMALEN - Kim Clijsters gaat in Rosmalen door met waar ze zon dag mee begon: winnen. In de kwartfinale schakelde ze de 31-jari- ge Italiaanse Francesca Schiavone uit: 6-3 en 7-6 (7). De 29-jarige Vlaamse had het zeker niet makke lijk tegen Schiavone, het dappere bijtertje uit Milaan. De twee voch ten fraaie rally's uit, maar uiteinde lijk was het Clijsters die aan het langste eind trok. Ze neemt het in de halve finale op tegen de Poolse Urszula Radwanska, die Sofia Ar- vidsson uit Zweden versloeg. Igor Sijsling is gedesillusioneerd na de kiezelharde oorwassing die hij giste ren in Rosmalen kreeg van David Ferrer. foto Koen Suyk/ANP af Dat die in veel gevallen niets waard zijn, bleek gistermiddag op het centercourt. Niet meer dan 42 minuten had de 30-jarige Ferrer nodig om zijn arme tegenstander, die hij overigens amper kende, vak kundig van het gras te vegen: 6-0, 6-1. In de eerste set kwam Sijsling tot vijf punten. Lang leek een vernederende double bagel in de maak, maar zover liet Sijsling het niet komen. Bij 5-0 in de tweede set behield hij voor de verandering eens wél zijn service en redde zo de eer. De Amsterdammer was niet eens de spreekwoordelijke vervelende vlieg die Ferrer van zijn schouder moest slaan. Zijn verweer was waardeloos. En hoewel de Spaanse nummer zes van de wereld na af loop volhield tegen een 'very good player' te hebben gespeeld, wist Sijsling zelf beter. „Ik voel me ge woon klote. Dit was een aardige oorwassing. Sloeg ik een goede ser vice, dan kreeg ik meteen een nog betere bal terug. Ik raakte in pa niek, had geen idee hoe ik aan mijn punten moest komen." Dat Ferrer na afloop ook beweerde zijn beste graspartij ooit te hebben gespeeld, stelde Sijsling nog een klein beetje rust. „Ik ben blij dat ik tegen zo'n speler heb mogen spe len. Ferrer was zó waanzinnig scherp. Zijn oog-handcoördinatie was vandaag echt fenomenaal. Hier kan ik alleen maar van leren." De ongelijke strijd tussen Ferrer en Sijsling was een aardige illustra tie van de positie die het Neder landse mannentennis wereldwijd inneemt. Ferrer is de nummer twee van Spanje (na Rafael Na- dal), Sijsling van Nederland (na Robin Haase). Het verschil met de toplanden is dus levensgroot, al is dat niet van de dag van gisteren. Haase is op Wimbledon, dat maan dag begint, de enige Nederlandse man op het hoofdtoernooi. Tho mas Schoorel is er niet, Jesse Huta Galung niet, Thiemo de Bakker niet en ook Sijsling niet. De Am sterdammer hoopt net als de drie anderen op (liefst korte) termijn door te dringen tot de top hon derd. Om vast te stellen wat Sijs ling daar te zoeken heeft, was de wedstrijd van gisteren misschien geen faire graadmeter. Maar ont luisterend was het wel, de manier waarop Sijsling werd weggetikt. Voor het toernooi is het fijn dat de als eerste geplaatste Ferrer de hal ve finales haalde. Hij speelt daarin vandaag tegen de Fransman Be- noit Paire. De andere finalist komt uit het treffen tussen de Duitser Philipp Petzschner en Xavier Malis- se uit België. Wimbledon staat met het grandslamtoernooi en de Spelen voor een krachttoer. Het wordt het laatste kunst stukje van groundsman Ed die Seaward. door Edward Swier De laatste weken voor je pensionering hoefje doorgaans niet meer zo heel hard te werken. De druk is eraf het ontwennen be gonnen. Collega's vinden het niet raar als je alvast zo nu en dan een dagje vrij neemt. Voor Eddie Seaward is dat echter heel anders. De groundsman van de All Eng land Lawn Tennis Club mag half augustus met pensioen. Voor die tijd volgen echter nog de acht meest hectische weken van zijn werkzame leven. Als eindverantwoordelijke voor het gras op Wimbledon staat hij voor een enorme krachttoer. De hele wereld zal toekijken hoe zijn gazonnetje er de komende tijd bij ligt. Met eerst het grandslamevene- ment (25 juni-8 juli) en vervolgens het olympische tennistoernooi (28 juli-5 augustus) krijgen Seaward en zijn 29 assistenten op het com plex aan de Londense Church Road een grootse klus te klaren. Hoe moet dat nou, vraagt heel de sportwereld zich al jaren af Sinds bekend werd dat het olympische tennistoernooi op de legendari sche grond zou worden gehouden, begon het speculeren. De televi siekijker constateert namelijk jaar lijks toch al snel slijtage aan de mat tijdens Wimbledon, aan de ba seline heeft het groene gras door gaans na enkele dagen plaatsge maakt voor een dorre woestijn. En dan moet er nu, nauwelijks twee weken later, opnieuw een groot schalig evenement plaatsvinden? Seaward geeft, volgens Britse ge woonte, blijk van groot optimis me. Hij is trots dat Wimbledon nog altijd op gras wordt gespeeld, waar eerder de US Open (in 1975) en Australian Open (in 1987) over stapten op een veel minder ar beidsintensieve ondergrond. „We kijken er hier enorm naar uit. Het is een enorme eer om zowel ons jaarlijke kampioenschap als de Spelen binnen onze poorten te hebben. Ik geef toe dat het een gi gantische uitdaging is om tussen beide evenementen in het terrein, om het gras, weer op orde te krij gen. We zullen wat moeten goo chelen", aldus de man die hoogst persoonlijk door de Britse konin gin Elizabeth II werd geridderd voor zijn werk op Wimbledon. Alsof ook een koninklijk keur merk is afgegeven voor de banen, durft Seaward te garanderen dat tij dens de Spelen geen wanklank zal klinken. De kwaliteit van het gras zal dan even goed zijn als tijdens het Wimbledontoernooi zelf. „We zijn er van overtuigd dat weer gras zal groeien op de baseline." Geholpen door de valk Finnegan, die voorkomt dat duiven hun bij tende uitwerpselen op de grasmat doen, en een schrikdraadje dat vos sen ervan weerhoudt over de ba nen te struinen, wordt door vijf tien man twaalf maanden per jaar gewerkt. Er is dit jaar geen wonder- gras gezaaid. Sinds 2001 wordt 100 procent fijnbladig Engels raaigras gebruikt. Tot begin deze eeuw koos men nog voor een mengsel van raaigras en roodzwenkgras. Nu louter voor raaigras is gekozen, heeft de bodem minder vocht no dig, is deze droger. Hetgeen meteen ook betekent dat de banen harder zijn en de bal iets hoger opstuit. Het spel wordt er minder snel van, hetgeen het kijk spel ten goede komt. Er komen meer rally's voor. De maaiers zor gen er dagelijks voor dat het gras slechts 8 millimeter hoog is. „We zullen tussen het grandslam toernooi en de Olympische Spelen nog extra zaaien met voorgekiemd door Ciel Hendrix ROTTERDAM - Sjef Janssen had zich zijn laatste jaar als bondscoach van de Nederlandse dressuurruiters on getwijfeld een stuk gemakkelijker (en succesvoller) voorgesteld. De inmiddels 62-jarige Limburger kampt met de naweeën van een goedaardige hersentumor waaraan hij vorig jaar geopereerd is en daar naast is hij toe aan meer rust. De komende tijd moet hij echter nog, met de Olympische Spelen voor de deur, vol aan de bak. Hij puzzelt nog over de samenstelling van zijn team dat staat of valt met het meedoen van Adelinde Corne- lissen en haar-Parzival. En daar wringt juist de schoen. Want na het winnen van de we reldbeker in april in Den Bosch heeft de combinatie geen wed strijd meer gelopen. 'Parzival zou niet fit zijn, geblesseerd zelfs', zo wordt beweerd, al wijst de Nijkerk- se amazone die insinuaties van de hand. „Kom thuis maar kijken, er is niets aan de hand." Feit is wel dat ook Sjef Janssen, als bondscoach en keuzeheer, niet weet waar hij aan toe is. „Gebles seerd, fit? Noem het wat je wilt. Adelinde zal in ieder geval volgen de week in Ermelo moeten laten zien dat Parzival 'fit to compete' is. Anders heeft het geen zin dat ze meegaat." Sjef Janssen heeft Cornelissen en Parzival absoluut nodig om in de buurt van het podium te komen op de Spelen. Dat beseft hijzelf ook. „Als Adelinde meegaat kun nen we ons mengen in de strijd om het brons, anders komen we daar niet bij in de buurt." Op het CHIO van Rotterdam heb ben-de ruiters het Jansseh giste ren, tijdens de Grand Prix, niet ge makkelijker gemaakt. Nederland won weliswaar de landenwed- strijd en voldeed daarmee aan de Olympische eis van vormbehoud van NOCNSF, maar dat was niet zo moeilijk. De andere zeven lan den waren niet op volle sterkte en maakten zo de weg vrij voor de winst. Maar de scores van de vier Nederlanders - variërend van 74.085% voor Gal (2e) tot 72.000 voor Minderhoud (6e) - brachten Janssen geen zekerheid. „Constant gereden, maar geen topprestaties", zo vatte hij het samen. Cornelis sen en Gal zijn zeker van hun plek, maar nummer drie voor de ploeg en de-vierde (individuele) plaats moeten nog ingevuld wor den. De scores van het viertal (Im- ke Schellekens 73.459% en Van Grunsven 73.404% zijn de andere twee) zijn lager dan die van Pa trick van der Meer (Naaldwijk) met Uzzo een dag eerder in een an dere - vergelijkbare - proef in Rot terdam (75.043%). „Bovendien hangt de samenstelling toch ge woon af van het al dan niet mee doen van Adelinde. Daarop zal ik toch moeten wachten." Sjef Janssen foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34