Paus JPII, fanatiek keeper Clarence Seedorf neemt afscheid van AC Milan vrijdag 22 juni 2012 In Krakau worden geen EK-duels gespeeld. Nederland had er zijn uitvalsbasis. Als Johannes Paulus II nog had geleefd, had hij het EK ongetwijfeld passioneel ge volgd. De paus leerde kee pen in de buurt van Krakau. In de huiskamer. door Roel Wiche De entree is gratis, deze middag, dus kan ze met een gerust hart de kassa even alleen laten. Zuster Benedicta - zilvergrijs haar, wit kapje, serene glimlach - loopt naar de krappe huiskamer van de geboortewoning van paus Johan nes Paulus II en gaat in de deur opening staan die vroeger vermoe delijk naar de keuken leidde. Ze spreidt haar armen alsof ze zojuist de heilige maagd Maria heeft ge zien en zet zich schrap. Kijk, zegt ze, zo ongeveer moet de paus, die toen nog Karol Wojtyla heette, vroeger gestaan hebben tijdens die lange, bitterkoude Poolse winter avonden. Zijn vader gooide de bal hard door de huiskamer en kleine Karol moest 'm tegenhouden, als het moest met een snoekduik. Zus ter Benedicta: „En zo leerde hij keepen, onze paus." Het is dat hij de laatste weken iets anders aan zijn hoofd had, anders had Wesley Sneijder - die naar ei gen zeggen fanatiek de rozenkrans mag bidden - zich misschien wel eens op een vrije ochtend van Kra kau naar Wadowice laten rijden, het dorpje tussen bossen en heu vels waar paus Johannes Paulus n (1920-2005) werd geboren. Het huis van de familie Wojtyla is te genwoordig een bedevaartsoord in het o zo katholieke Polen, met een voortdurende toestroom van schoolkinderen, geestelijken en toeristen. Wat direct opvalt is de De huiskamer waar paus Johannes Paulus II leerde keepen. Links in de kast staan nog zijn ski's. grote passie voor sport die Karol Wojtyla altijd heeft gehad. Naast de deuropening waar hij leerde keepen, staan de lange latten waar mee hij 's winters graag ging skiën in het Tatragebergte. Atletiek, wiel rennen, volleybal: hij deed het alle maal. En voetbal natuurlijk. Promi nent in de museale woning hangt een grote foto van het (school)voetbalteam van Wado- Kleine Karol staat rechts, de hand van zijn veertien jaar oudere broer Edmund op zijn schouder. Zuster Benedicta: „Edmund nam zijn broertje altijd mee naar de wedstrijden. Op een gegeven mo ment was Karol groot genoeg om zelfmee te doen. Hij ging keepen, heel gedreven. Zoals hij bij alle sporten heel gedreven was." Karol Wojtyla kreeg de bijnaam 'Martyna', genoemd naar een po pulaire verdediger van een club in Lvov, de huidige EK-stad die ooit op Pools grondgebied lag. Voetbal bleef hem altijd fascineren, ook toen hij na zijn schooltijd verhuis de naar Krakau, waar hij tot bis schop benoemd werd. Op zonda gen ging hij vaak kijken naar wed strijden in het stadion van Cra- covia, tijdens dit EK het trainings decor van de Italianen. Een van zijn favoriete spelers was Janusz Kowalik, een kleine, kwikzilverach tige dribbelaar die later ook voor Sparta, NEC en MW speelde. De latere paus had een geweldig aan zien in de stad, omdat hij het boeg beeld was van de strijd tegen de communisten. „We noemden hem wujek, onze oom", herinnert Kowalik zich nog. „De KGB, de Russische geheime dienst, had zelfs priesters geron seld om hem te verklikken. Het is wel eens gebeurd dat we op Wojti- la zaten te wachten en plots het be richt kwam dat hij niet zou ko men. Had hij een tip gekregen dat de KGB in de buurt was." Ook toen hij tot paus gekozen was, in 1978, bleef JP II tussen de plechtige hoogmissen in Rome naar de voetbaluitslagen informe- - ren. Ene broeder Stanislaw bracht hem elke zondag op de hoogte van de diverse competities, van de Serie A tot de Poolse Ekstraklasa. In een van zijn biografieën wordt beschre ven hoe Johannes. Paulus quasi-pla- gerig stelling neemt tegen een ho ge kardinaal, tijdens een Uefa Cup-duel tussen Wisla en Lazio. De paus neemt het op voor Wisla, uit zijn eigen Krakau, de kardinaal voor het Lazio uit Rome. Lazio won. Toen Feyenoord-keeper Jerzy Du- dek in het jaar 2000 tot voetballer van het jaar werd gekozen in Ne derland, kreeg hij een gelukstele gram van het Vaticaan. Dudek was in de zevende hemel. Dat was mis schien wel de bedoeling van de pauselijke afzender, ook doelman van origine. Als kleine Karol de huiskamer van de familie Wojtyla vroeger iets te onveilig had ge maakt, ging hij buiten verder met keepen. Dan kwam de pastoor van Wadowice naar buiten om hem te verjagen, bang dat zijn prachtige glas-in-loodramen zouden sneuve len. Zuster Benedicta: „Dat was on ze paus, altijd fanatiek." MMHaaaHNHH Clarence Seedorf Archieffoto Robért Vos/ANP MILAAN - Clarence Seedorf heeft gisteren na tien jaar officieel af scheid genomen'van AC Milan. De 36-jarige middenvelder lichtte op een persconferentie bij de Italiaan se topclub zijn vertrek toe. „Ik ver laat Milan na een fantastische tijd", liet de oud-international we ten. „Ik heb in de afgelopen tien jaar meer tijd bij Milan doorgebracht dan met mijn gezin", gaf Seedorf te kennen. „Nu is de tijd gekomen om mijn loopbaan elders voort te zetten. Ik heb de keuze uit diverse uitdagende opties. Het zal niet ge makkelijk zijn om de juiste beslis sing te nemen. Het moet een pro ject zijn waarvan ik helemaal over tuigd ben." Seedorf veroverde met Milan twee keer het Italiaanse kampioenschap (2004 en 2011) en twee keer (2003, 2007) de titel in de Champions League. Hij speelde 432 duels voor Milan en maakte daarin 62 doel punten. De viervoudige winnaar van de Champions League, ook met Ajax en Real Madrid, wil nog zeker twee jaar doorvoetballen. „Alles staat of valt met motivatie", liet hij onlangs weten. „Ik ben nog fit en de passie heb ik ook nog. Als ik me blijf voelen zoals ik me nu voel, verbind ik ook nog geen ter mijn aan mijn afscheid." Seedorf sloot gisteren een terug keer naar Milaan op langere ter mijn niet uit. Algemeen directeur en vicevoorzitter Adriano Galliani heeft hij persoonlijk om advies ge vraagd hoe. nu verder te gaan met zijn leven. „Onze relatie is zo goed, dat als ik om een extra jaar als speler had gevraagd, we snel tot een akkoord waren gekomen", stelde hij. „Het is mogelijk dat we in de toekomst een professionele relatie met elkaar onderhouden." De aanwezige Galliani prees See dorf de hemel in. „Hij is een speler van wereldklasse. Clarence is nu op een moment in zijn leven geko men dat hij alles kan bereiken. Hij is een persoon met vele talenten. Clarence kan als coach of als direc teur aan de slag in de voetballerij als hij uiteindelijk stopt met voet ballen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32