Colden boy Samaras speelt voor de lach bij de Griekse fans 30 i 1 - vrijdag 22 juni 2012 De Engelse fan Stan Stanfield poseert in Kiev naast Funtik. Het varken voorspelt uitslagen van duels door voor een voederbak te kiezen. Duitsland verloor nooit van Grie kenland. De balans na acht duels: vijf zeges, drie gelijke spelen. Hoewel Portugal Tsjechië slechts met 1-0 versloeg in de eerste kwartfinale van het EK voetbal, toonden de Zuid-Europeanen zich superieur. De nipte overwin ning was een matige afspiege ling van de verhoudingen in het veld. door Roel Wiche WARSCHAU - Op de langste avond van het jaar hield de golden boy van het Portugese voetbal de EK-droom van zijn land levend. Cristiano Ronaldo, wie anders, stal de show in Warschau, waar het povere Tsjechië in de kwartfi nale uit het toernooi werd gesto ten: 1-0. Portugal mag zich nu op maken voor een daverende medi terrane derby. Spanje of Frankrijk is komende woensdag de tegen stander in de halve finale, in Do netsk. Op de tribunes vielen Eusebio en Figo, de twee legendes van het Por tugese voetbal, elkaar als twee ge zworen kameraden in de armen toen hun erfgenaam, diep in de tweede helft, de bevrijdende tref fer scoorde. Zou het dan toch zijn toernooi worden, Cristiano Ronal do? Nooit wist hij te excelleren op een EK of WK en even leek het er op dat ook de editie 2012 in een de ceptie zou eindigen. Maar uitgere kend tegen Oranje kreeg de gewel denaar van Real Madrid de geest. Gisteren stal hij opnieuw de show, al had hij lang weinig geluk. Maar na twee schoten op de paal en een mislukte omhaal vloog de bal er uiteindelijk in. En zo komt er een nieuwe kans voor de Portugezen om historie te schrijven, de zoveelste al. Nog nooit won de Selec^ao dSs Quinas (Ploeg van de vijf wapenschilden) een groot voetbaltoernooi. Excep tioneel talent en brille was er al 1 KWARTFINALE Tsjechië 0 Portugal 1 tijd, in overvloed zelfs, maar altijd weer verloren Portugese ploegen hun hoofd in het heetst van de strijd. Het huidige elftal koestert tot nog toe een bepaalde mate van discipline en mag nu dromen van een huzarenstuk op het EK. Een outsider voor de titel is het elftal van Paulo Bento zeker. Achterin zit het goed in elkaar, met twee 'bandieten' (Pepe en Bruno Al- ves), die Bert van Marwijk zich ook zou wensen. En voorin loopt, naast dribbelaar Nani, dus een fe nomeen, Cristiano Ronaldo. Het dak van het fenomenale voet balpaleis in Warschau was bij de aftrap dicht, na een nacht waarin een angstaanjagend onweer over de stad was geraasd. De wind kon zo geen vat krijgen op de weer overdadig met gel ingesmeerde coupe van Cristiano Ronaldo, die voortdurend massaal uitgefloten werd door de vele duizenden Tsje chen op de tribunes. Schitterend was zijn actie vlak voor rust, waar in hij als een jongleur de bal langs twee Tsjechische verdedigers tover de, maar op de paal schoot. Eerder was hij bij een gevaarlijke aanval tot de orde geroepen door assis tent-scheidsrechter Sander van Roekei, de enige Nederlander die de eerste ronde van Euro 2012 heeft overleefd. De Tsjechen lieten alleen in de openingsfase zien waarom ze de kwartfinale hebben bereikt. Het was te weinig. In de tweede helft ging het eenrichtingsverkeer ver der, met steeds dezelfde variant. Het was niet meer Portugal- Tsje chië, maar FC Ronaldo-Tsjechië. De druk op het doel van Petr Cech werd immens. En toen was daar het doelpunt, van die golden boy. EK voetbal de weg naar de finale EK voetbal in cijfers KWARTFINALE HALVE FINALE V V do 21 juni, 20:45 Warschau fe- I Tsjechië ffll j,-"una" wo 27 juni, 20:45 IQ I Portugal Q 1 Portugal za 23 juni, 20:45 Donetsk jr-rSj. ■fo.anj.eH.. 0 Gdansk Donetsk 1 I Frankrijk Warschau POLEN KieV vr 22 juni, 20:45 Gdansk OEKRAÏNE n Duitsland jjjj Donetsk' Ü1 Griekenland do28jun,,20:4S zo 24 juni, 20:45 Kiev 93 Engeland H I Italië Üj FINALE V zo 1 juli, 20:45 Warschau KWARTFINALE Petr Jiracek (I), die Tsjechië naar de kwartfinale schoot, kon gisteren niet zijn stempel drukken op het duel met Portugal. Op de foto duelleert hij om de bal met Fabio Coentrao. foto Vassil Donev/EPA Warschau. Tsjechië - Portugal 0-1 (0-0). 79. Ronaldo 0-1. Scheidsrechter: Webb (Eng). Toe schouwers: 55.000. Gele kaart: Limbersky (Tsjechië), Nani, Veloso (Portugal). Tsjechië: P. Cech; Gebre Selassie, Sivok, Kad- Jeq en Limbersky; Hübschman (86. Pekhart), Ji racek, Darida (61. Rezek), Pilar en Plasil; Baros. Portugal: Patricio; Pereira, Pepe, Bruno Alves en Coentrao; Meireles (88. Rolando), Veloso en Moutinho; Nani (84. Custódio), Postiga (40. Almeida) en Ronaldo. Topscorers: 1. Ronaldo (Por), Dzagojev (Rus), Gomez (Dui), Mandzukic (Kro) 3, 4. Sjevtsjen- ko (Oek), Pilar (Tsj), Bendtner (Den), Torres, Fa- bregas (Spa), Jiracek (Tsj), Krohn-Dehli (Den), Ibrahimovic (Zwe) 2, 13. Van Persie, Van der Vaart (Ned), Lewandowski, BEéaszczykowski (Pol), Gekas, Salpingidis, Karagounis (Gri), Pa- vlioetsjenko, Sjirokov (Rus), Di Natale, Pirlo, Cassano, Balotelli (Ita), Silva, Navas (Spa), St. Ledger (Ier), Jelavic (Kro), Nasri, Ménez, Ca- baye (Fra), Lescott, Carroll, Walcott, Welbeck, Rooney (Eng), Mellberg, Larsson (Zwe), Pepe, Helder Postiga, Varela (Por), Bender, Podolski (Dui) 1. Eigen goal: Johnson (Eng). In de kwartfinale tussen Duitsland en Griekenland, vanavond in Gdansk, speelt de schuldencrisis mee. Maar de Griekse eer is al gered na de zege op Rusland. door onze correspondent Werner Bossmann Grieken zijn gokkers. Atti ca, de streek rond de hoofdstad Athene, telt alleen al tweeduizend wedkantoren van OPAP, waar je kunt inzetten op de Finse eerste di visie of virtuele hondenraces. Dat is één wedkantoor op elke twee duizend inwoners. Voor veel Griek se mannen is de OPAP op de hoek van de straat een tweede huiska mer, waar ze bezorgmaaltijden nuttigen tijdens het kjken naar Villarreal-Sporting Gij on. Kostas Katsouranis, verdedigende middenvelder van Griekenland, re deneert dan ook als iemand die een totoformulier invult. „We gaan de Duitsers in een penal tyserie verslaan", voorspelt de spe ler van Panathinaikos in dagblad Kathimerini. Met een knipoog: „We hebben niet voor niets in de afgelopen wedstrijden alle straf schoppen gemist." Er zijn wel gekkere dingen ge beurd. In 2004 bijvoorbeeld, toen Griekenland tegen elke verwach ting in het EK Won. En twee keer Portugal versloeg, in eigen land no ta bene. Laat de Duitsers maar den ken dat ze in die stad aan de Oost zee het thuisvoordeel hebben, daar trekt Galanolejki (blauw-wit) zich niets van aan. Drukker Fanis Roumelis, die in de OPAP-vesti- Het Griekse nationale voetbalelftal pronkt trots op een toeristentreintje in Athene. foto Petros Karadjias/AP ging over een totoformulier gebo gen zit, is alleen bang voor de scheidsrechter. „Ik ken hem niet, maar hij zal in het voordeel van Duitsland fluiten." Roumalis volgt Katsouranis: hij zet twintig euro in op Griekse winst na strafschoppen. „Die spe lers van ons staan zeker weten niet in het boekje van de Duitse keeper. Ze zijn onvoorspelbaar. Vaak weten ze zelf niet in welke hoek hun penalty komt." Ongeveer de helft van zijn klanten gokt op een overwinning van Grie kenland, zegt de eigenaar van het wedkantoor. Veelzeggende glim lach. „De beroepsgokkers kiezen al lemaal voor Duitsland." De relatie tussen beide landen is tijdens de economische crisis ern stig verslechterd. Met name door kanselier Angela Merkel, die in de ogen van veel Grieken onbarmhar tig optreedt. „Breng ons Angela", scandeerden de supporters die zich zaterdag na de 1-0 winst op Rusland verzamelden op het Omo- niaplein in Athene, in een mist van Bengaals vuur. 'Gaat Merkel ons ook vertellen hoeveel goals de keeper moet doorlaten?' en 'Plaats in de halve finale te koop op eBay voor één miljard euro', twitteren Griekse fens. Georgios Samaras, spits van Grie kenland en Celtic wil niets weten van anti-Duitse sentimenten. Veel Griekse spelers hebben in de Bun- desliga gespeeld, die denken van avond niet aan Merkel, drachme of het Internationaal Monetair Fonds. „We spelen voor de elf mil joen Grieken die weer willen la chen en de straat op willen om feest te vieren." „Wie van ons wil winnen, zal bloed spugen", zegt bondscoach Fernando Santos. Om zijn moedeloos ogende optre den langs de lijn werd met name in Nederland gelachen. Je kon zien welk team hij onder zijn hoede had - die failliete Grieken, waar niemand een cent voor gaf Inmid dels is het technisch superieure, maar futloze Nederlands elftal naar huis en werden de Grieken de grote verrassing van het toer nooi. Teamgeest en effectief voet bal: drie doelkansen, drie goals. De Griekse eer is al gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30