Kunstproject in polder dit jaar gereed cultuur: 15 T o a Vantoortelboom peter de DreU schrijft PZC-prijs voor wint literaire prijs beste Zeeuwse West-Vlaanderen zijn eigen Havankboek film op festival agenda vrijdag 22 juni 2012 Plannen voor land art bij Wilhelminadorp kunnen na drie jaar voorbereiding worden gerealiseerd Het ambitieuze kunstproject in de Wilhelminapolder wordt nog dit jaar gerealiseerd. Na de zo mer begint het plaatsen van de enorme betonnen sculpturen van de jonge Duitse kunstenaar Michael Beutler, op negen plaat sen in de polder. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - De plannen zijn inmiddels enkele jaren oud. Naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Maat schap Wilhelminapolder in 2009 ontstond het idee voor een groot scheeps project met land art. Sa men met CBK Zeeland (het pro vinciale centrum voor beeldende kunst) en SKOR (Stichting Kunst en Openbare Ruimte) is het plan uitgewerkt. Vier kunstenaars werden uitgeno digd om een voorstel te doen voor een kunstproject in de polder. Bij de viering van het 200-jarig be staan van de maatschap, in april 2009, onthulde koningin Beatrix dat de keuze was gevallen op Mi chael Beutler, met zijn plan Like Suns Setting Three Meters Above True Level. Dat gaat uit van grote gestapelde betonnen bollen op ne gen plekken in de polder. In de drie jaar die sinds het jubi leum van de maatschap en het be zoek van de vorstin zijn verstre ken, leek het project enigszins in de vergetelheid geraakt. Toch is er Artist's impression van een van de betonnen sculpturen in de Wilhelminapolder. achter de schermen hard gewerkt, verzekeren Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland en Jan Paul van Ho ven van de Wilhelminapolder. Zo moest het benodigde budget, 550.000 euro, bijeen worden ge bracht. Met bijdragen van overhe den en fondsen is dat uiteindelijk gelukt, zegt Kathrin Ginsberg. „De verhouding tussen publiek en pri vaat geld is ongeveer fiftyfifty." Ook in technisch opzicht heeft het Landartproject Wilhelminapolder De locaties van de installaties van Michael Beutler Wilhelminadorp Goese Meer Goes project nogal wat voeten in de aar de gehad. De sculpturen worden gegoten in beton, vijftien centime ter dik. De bollen hebben een doorsnede van vijf meter. De sculpturen worden tot 9,5 meter hoog, ongeveer zo hoog als huis. „Het is écht een technisch hoog standje", stelt Van Hoven. „Het was ook best lastig om een goede producent te krijgen. Die hebben we uiteindelijk weten te vinden in Delft." Verder zijn er diverse vergunnin gen nodig om de werken te mo gen plaatsen. Die procedure be vindt zich inmiddels in de laatste fase, aldus de gemeente Goes. De eerste elementen van de sculp turen worden nog voor zomer ge goten. „De verdere planning is om na de vakantie te beginnen met het plaatsen, zodat alle sculpturen er aan het eind van dit jaar staan", zegt Ginsberg. „Volgend jaar april zal de officiële opening zijn." Naar verwachting zal het project veel belangstelling trekken, ook van buiten de provincie. „Daarom zijn we hartstikke trots", zegt de Goese wethouder Jan de Pooter wiens gemeente 50.000 euro in het initiatief heeft gestoken. „Het geeft echt een nieuwe dimensie aan een polder die al tweehon derd bestaat." Onder regie van CBK Zeeland wor den de komende jaren meer pro jecten met land art opgezet, garan deert Kathrin Ginsberg. „Dit is de eerste in een reeks. Er zullen er meer komen, maar ik kan nog niet zeggen wat en waar dat zal zijn." Een video-impressie van het project is te zien op youtu.be/lhCVPFZJ-EU Sculpturen omarmen als het ware de polder Like Suns Setting Three Meters Above True Level, zo heet het project van Michael Beutler. Hij gaat uit van een denkbeeldig horizon drie me ter boven het maaiveld. Op negen plaatsen komen sculpturen, met als basisvorm twee gestapelde bol len die als zonsondergangen de denkbeeldige horizon onderbre ken. De sculpturen variëren subtiel in vorm en hoogte en lijken door el kaar te worden aangetrokken. De locaties zijn door Beutler zeer exact bepaald. De beelden bena drukken de weidsheid van het ge bied, maar accentueren ook de sub tiele hoogteverschillen. „Als je door de polder loopt, zie je altijd een of twee sculpturen", zegt 1 Kathrin Ginsberg van CBK Zee land. „Op die manier word je als het ware door de Wilhelminapol der geloodst. Michael Beutler geeft je een referentiekader. Je ervaart al wandelend alle verschillende facet ten van de landbouw en de natuur. Daardoor is het kunstwerk een soort omarming van de polder." „Michael was begeisterd door de mo derne gps-besturing die wij in de landbouw gebruiken", zegt Jan Paul van Hoven van de Wilhelmi napolder. „Hij heeft diezelfde tech niek gebruikt om plaats- en hoogte bepaling op wonderbaarlijke wijze te combineren tot een fascinerend kunstwerk." SHWaaBaHBSBSBHl) Meer agendanieuws op de website van deze krant. OSSENISSE - Jan Vantoortelboom uit Ossenisse heeft met zijn de buut De verzonken jongen (2011) de Prijs Letterkunde van de Provincie West-Vlaanderen gewonnen in de categorie roman. Ook Kristien Dieltiens kreeg deze prijs, waaraan een bedrag van 2500 euro is ver bonden, voor haar roman Kelder kind. Met de prijs streeft de provin cie West-Vlaanderen ernaar de let terkunde op haar grondgebied te promoten. Elk jaar wordt een an dere categorie bekroond. Vantoortelboom komt oorspronke lijk uit West-Vlaanderen, waar zijn boek zich ook afspeelt. In het na jaar verschijnt zijn tweede roman. DRIEWEGEN - Tijdens de jaarlijkse Havankdag in Leeuwarden wordt zaterdag Schaduw's impressionist ge presenteerd. Het is een detectivero man van Peter H. de Dreu uit Drie wegen (Zuid-Beveland). De auteur is al sinds begin jaren zestig geboeid door het werk van Havank (1904-1964), die tientallen detectives schreef met doorgaans Charles C.M. Carlier - ofwel De Schaduw - als hoofdpersoon. Vijf jaar geleden bracht De Dreu Darte le Doordenkers van Havank uit, met merkwaardige uitspraken uit de boeken. Nu heeft de Dreu zich gewaagd aan een eigen Schaduwverhaal. Hij volgde daarvoor een workshop thrillerschrijven bij John Brosens. Het verhaal gaat over een roof van schilderijen van Renoir en speelt zich af tussen 1990 en 1995. De Dreu mocht zijn boek geen Ha vank noemen, omdat de naam en het logo zijn gedeponeerd. Het eerste exemplaar wordt zater dag overhandigd aan Sigrid Terp stra. Zij is de dochter van schrijver Piter Terpstra, die de reeks detecti veromans van Havank van 1964 tot 1985 heeft voortgezet. Schaduw's impressionist is uitgege ven in eigen beheer en is vanaf maandag voor 9,95 euro verkrijg baar bij De Koperen Tuin in Goes. VLISSINGEN - Als onderdeel van Film by the Sea vindt zaterdag 22 september de PZC Competitie voor de Zeeuwse Film plaats. Alle Zeeuwse films die zijn uitgeko men tussen 1 oktober 2011 en 1 au gustus 2012 kunnen meedingen naar de PZC Prijs voor de Beste Zeeuwse Film, waaraan een be drag van 1500 euro is verbonden. Filmmakers die in Zeeland wonen of een film over een Zeeuws on derwerp hebben gemaakt kunnen zich melden bij programmeur Cin dy Willemsen van Film by the Sea (cindy@filmbythesea.nl, of telefo nisch via 0118-412437). Alle films wordt op 22 september vertoond. OP PAD Nieuwerkerk Braderie. Ring, 18.00-23.00 uur Terneuzen Begin Havendagen Haventerrein/Veerplein, 14.00 uur PODIUM Groede Slotconcert van Zeeuws-Vlaams Orgel festival, met Erwin Neve (orgel), Maaike Roelofs (cello) en Martha Roelofs (contrabas). Grote Kerk, 20.00 uur Terneuzen Concert The Spudmonsters, legendari sche hardcoreband uit Cleveland, USA. De Pit, 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15