binnenland 17 Defensie reorganiseert: Hillen moet rechts snijden en links werven Roemenië wil Nederlandse F16's kopen DONAU CRUISE donderdag 21 juni 2012 Cougar-helikopters. Aan de andere kant zegt Slijper te beseffen dat gekozen moet worden tussen de rol van koopman en do- DEN HAAG - Roemenië wil vijftien F-16's kopen. Die jachtvliegtuigen maken deel uit van het wapenarse naal dat Nederland vanwege de be zuinigingen moet zien te slijten. De Roemeense minister van Defen sie Corneliu Dobritoiu heeft zijn belangstelling aan persagentschap Agerpres in Boekarest kenbaar ge maakt. Hij wil een team van des kundigen sturen voor inspectie van de toestellen. Dat team zal ook in Portugal zijn licht opsteken, aangezien dat land minee, tussen moraal en mensen rechten versus economisch belang. „Indonesië is onze belangrijkste za kenpartner buiten de EU en de Na- zijn overtollige F-16's eveneens kwijt wil. „We hebben in elk geval geen geld om nieuwe jachtvliegtui gen te kopen", aldus Dobritoiu te gen Agerpres. Hij erkent op zoek te zijn naar moderne jagers 'tegen la ge prijzen'. Ook de Amerikanen zijn met tweedehands F-16's in de race. Het Nederlandse ministerie van De fensie wil de belangstelling van Roemeense zijde uit concurrentie- overwegingen bevestigen noch ont kennen. vo. Dat betekent niet dat je het straffeloze optreden van het Indo nesische leger tegen de Papoea's mag goedpraten." Om dezelfde reden wil Defensie niets zeggen over de mogelijke be langstelling uit Chili voor overbodi ge Cougar-helikopters. Veel landen zijn bezig overtollig wapenarse naal te dumpen. De vaste Kamercommissie voor De fensie bespreekt vandaag het voor stel om 100 Leopard-tanks te verko pen aan Indonesië. Die verkoop, ter waarde van 213 miljoen, is om streden omdat de tanks kunnen worden gebruikt tegen de Pa poea-bevolking. door Arjen de Boer DEN HAAG - De linkerhand van Hans Hillen wenkt, nodigt uit om toch vooral bij defensie te komen werken. Want de demissionair mi nister heeft nieuwe militairen no dig, en snel. Met uitdagende recla mecampagnes zoekt hij 4.000 vooral jonge landmachtmilitairen, piloten en mariniers. Tegelijkertijd hanteert zijn rechter hand een scalpel waarmee Hillen drastisch reorganiseert en bezui nigt. Hij snijdt vooral in kaderfiinc- ties en doorgroeien wordt moeilij ker. Hij verkoopt tanks en ander wapentuig en, pijnlijker, er ver dwijnen 12.000 banen. Dit zorgt voor veel onzekerheid en onrust. „Kan de minister deze zorg wegne men?", vroeg CDA-Kamerlid Michiel Holtackers gisteren tijdens een debat. Dat niet meteen, rea geerde Hillen. Sommigen horen dit jaar waar ze aan toe zijn, ande ren pas in 2014 wanneer de krijgs macht weer 'op orde' moet zijn. Zo'n ingrijpende reorganisatie kost immers tijd, aldus Hillen. Hij beloofde alles in het werk te stel len om de (gedwongen) ontslagen militairen te begeleiden naar an der werk. Kamerleden uitten hun zorgen over de geringe animo om bij het leger te gaan werken. D66 sprak van een 'leegloop', de PvdA noem de de 5600 vacatures 'dramatisch'. „Het publiek associeert de krijgs macht met een organisatie waar mensen verdwijnen", aldus Holt ackers. „Schoolverlaters realiseren zich onvoldoende dat er wel dege lijk instroommogelijkheden zijn." Hij wilde weten of de minister de wervingscampagnes aanscherpt? Ja, het aantal tv-spots gaat om hoog, beloofde Hillen. Dat jonge ren hun eindexamen achter de rug hebben, ziet de minister als een kans om nieuwe militairen te wer ven. Maar, stelde hij realistisch, een le venslange carrière bij het leger zit er niet meer in. „Toch heeft defen sie veel te bieden: avontuur, loyali teit en verbondenheid." Ook de bewindsman wil ervoor zorgen dat militairen, naar Ameri kaans voorbeeld, na hun defensie loopbaan een appeltje voor de dorst hebben. Die regeling, die vele duizenden euro's kan opleveren, schoot bij de PW in het verkeerde keelgat. „Ón ze achterban vraagt zich af waar om een bouwvakker zijn baan ver liest en helemaal niks krijgt, en een militair tot aan zijn pensioen wel", zei Tweede Kamerlid Marcial Hernandez. Hillen benadrukte dat een militair zelf spaart voor de toelage, er wordt geen beroep gedaan op het sociale stelsel. Na jarenlange dienst is het bij terugkeer in de burger maatschappij niet altijd even mak kelijk voor een militair om met zijn specifieke kwaliteiten op stel en sprong een andere baan te vin den. Bovendien is het werk van een mi litair levensgevaarlijk en loopt hij meer dan in een ander beroep het risico om zwaargewond te raken, stelde Hillen. „Als we de arbeids voorwaarden zó inrichten dat hij een deel van zijn inkomen wegzet en spaart, dan heeft hij voor zijn verdere carrière een bodem voor zichzelf gelegd. Dit kan eraan bij dragen dat defensie nieuwe men sen kan werven." 10-daagse riviercruise per MS Esmeralda* ?SsÉWêÊmëMii busreis 2 hotelnachten I t/ 7 nachten cruise I f/ alle maaltijden aan boord 129 NAJAARSCRUISE: ontdek dé Donauklassiekers Dit najaar op de Donau vertoeven? Boek dan nu deze compleet verzorgde 10-daagse reis met het riviercruiseschip het MS Esmeralda! Ontdek dé Donau-klassiekers zoals Wenen, Boedapest, Bratislava, de Wachau en Melk. En de prijs? Vanaf slechts 749 boekt u deze cruise al, inclusief busreis, 2 hotelnachten, 7 nachten cruise én alle maaltijden aan boord. Sla uw slag en boek! MS ESMERALDA* Dit schip beschikt over een lounge/bar, een sfeervol panorama-restaurant en een zonnedek. I September 25 749 I Prijs o.b.v. 2-persoonshut benedendek. Zie www.kras.nl/32747 waarom zou je meer betalen HILVERSUM Zeven prijzen voor Wereldomroep Radio Nederland Wereldomroep heeft zeven prijzen in de wacht ge sleept tijdens New York Festivals International Radio Awards. Het gaat om het Engelstalige program ma Earthbeat en zes reportages uit radioshow The State We're in, een mensenrechtenprogramma met persoonlijke verhalen over hoe we met elkaar omgaan in de wereld. HILVERSUM Landing André Kuipers live op tv De NOS zendt de landing van astro naut André Kuipers zondagoch tend 1 juli live uit. Het is voor het eerst dat een landing van een So- joezraket live te zien is op de Ne derlandse televisie. Kuipers landt met zijn ruimtevaartuig tussen 9.30 en 10.30 uur (Nederlandse tijd) in Kazachstan. Hij is dan bijna 200 dagen in de ruimte geweest aan boord van het ruimtestation ISS. Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00- 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00-16.00 uur www.weekendcompany.nlj 'Prijs o.b.v. 2-persoonsbezelling en ëxcl reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 21 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7