20 Sas Glas richt zich meer op gelaagd glas Voetballen om Kanaalcup Lobby blokkeerde komst Colruyt donderdag 21 juni 2012 SO^JXm&SSSSSSSSSGX t&awrmxKïffliwaxGGBSiL In juli kan productielijn van zusterbedrijf worden overgenomen Directeur John de Baere van Glasso- lution Sas Glas in Sas van Gent is een optimist. Dat moet ook wel. De gevel- bouw is zwaar gekrompen. Maar vanaf juli kan een nieuwe pro ductielijn voor gelaagd glas wor den opgezet. door Hans Tabbers De opening van het nieu we kantoor aan de Westkade in Sas van Gent, in juli vorig jaar, was volgens De Baere tevens een afscheid van het verleden. Het be drijf, gespecialiseerd in de verwer king van vlakglas tot geëmailleerd, zonwerend, isolerend en gehard veiligheidsglas, is sinds de oprich ting in 1899 gevestigd op deze loca tie. De sanering van het terrein is nog niet geheel afgerond. Het nieu we pand is een visitekaartje, met diverse voorbeelden van kunstzin- nnige mogelijkheden die het be drijf kan bieden. Sas Glas heeft door de malaise in de bouw flink moeten herstructu reren. De gevelbouw in Nederland is met dertig procent ingekrom pen. „Wij hebben ons moeten her oriënteren", aldus De Baere. Hij is niet alleen verantwoordelijk voor Sas Glas, maar sinds juli vorig jaar ook voor de handelsvestiging in Amersfoort van het Franse moe derconcern Saint-Gobain Glass, de grootste glasproducent in Europa. Vanuit Amersfoort wordt tegen woordig de gevelbouw aange stuurd. De standaardproductie vindt plaats in Emmen. Sas van Gent concentreert zich op de dak fabrikanten en specials. „Dat resulteert in heel wat omzet richting Sas," aldus De Baere. Sinds 1990 is de vestiging in Zeeuws-Vlaanderen gespeciali seerd in het coaten van glas. Deze markt stortte enkele jaren geleden in. John de Baere constateert wel een opleving. „Maar ik weet niet hoe lang dat kan duren." De klappen werden afgelopen ja ren opgevangen door kosten te be sparen. Het aantal werknemers werd teruggebracht van 155 tot 110. „Gelukkig zijn daarbij weinig ge dwongen ontslagen gevallen. We Deze rubriek belicht Zeeüws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb benmaar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande ren gevestigd zijn. Vandaag: Sas Glas Glassolution hebben vooral het aantal uitzend krachten gereduceerd." Sas Glas maakte eerder slechte tij den door. In de Eerste en Tweede Wereldoorlog lag de productie ja ren stil. Slecht ging het ook tussen 1973 en 1983 toen Sas Glas de om schakeling moest maken van tradi tionele glasfabriek naar specialitei- tenbedrijf In 2008 kon een sta king op het laatste moment wor den afgeslagen door de bonden een nieuw cao-akkoord mee te ge ven. Inmiddels is een grootformaat coa- ter omgebouwd voor alle specials, ook in gezeefdrukte uitvoering. Maar de belangrijkste troef voor de nabije toekomst is de toestem ming van moederbedrijf Saint-Go bain Glass om de productielijn voor gelaagd glas over te nemen van een zusterbedrijf in Oosten rijk. Inclusief een zogenaamde au toclaaf waarin glas onder hoge temperaturen en druk bijeen wordt geperst. Nu nog kan gelaagd glas van 2,70 tot 5 meter worden geproduceerd, straks van 3,30 meter tot acht me ter. Deze overname is mogelijk om dat het bedrijf in Oostenrijk groen licht heeft gekregen van het hoofd kantoor in Parijs voor een nieuwe productielijn, voor nog grotere af metingen gelaagd glas. De nieuwe productielijn in Sas van Gent moet aan het eind van het jaar volledig operationeel zijn. Daarvoor moet nog veel werk wor den verzet, logistieke aanpassin gen, maar ook op het gebied van de ordeverwerking. „Alle lagen moeten op elkaar worden afge stemd." John de Baere heeft iets triomfan telijks wanneer hij vertelt over de nieuwe impuls voor het bedrijf in Sas van Gent. „Een lichtpunt tij dens deze zware recessie. Wij heb ben nu een compleet gamma on der één dak. Ik ben vijf jaar aan het werk om dit naar Sas te krij gen." De Baere verwacht geen grootse uitbreiding van het personeelsbe stand. Wellicht komen er drie of vier mensen bij. „Het belangrijkste is dat de terugval bij de coating op deze manier kan worden opgevan gen." Glassolutions Sas Glas Glassolutions Sas Glas is gevestigd aan de Westkade 25 in Sas van Gent. De onderneming is een dochter van het Franse moederconcern Saint-Gobain Glass, de grootste glasproducent in Europa. Het bedrijf verwerkt en verkoopt giasproducten aan gevelbouwers en interieurinrichters op de inter nationale markt. Directeur is John de Baere. Er zijn 110 personeelsleden. Enke le jaren geleden waren er nog 170 werknemers in vaste dienst. In de Eerste en Tweede Wereld oorlog lag de productie jaren stil. Slecht ging het ook tussen 1973 en 1983 toen Sas Glas de omscha keling moest maken van traditione le glasfabriek naar specialiteiten- bedrijf. In 2008 kon een staking op het laatste moment worden afgeslagen dankzij een nieuw cao-akkoord. Ongeveer zeventig procent van de omzet is bestemd voor de Bene lux. De export is verder vooral ge richt op Engeland, Scandinavië, Por tugal, Duitsland en het Midden- Oosten. Grote projecten zijn het Centraal Station in Den Haag en het nieuw financieel centrum in Angola. In juli wordt de nieuwe productie lijn voor gelaagd glas in bedrijf ge nomen, die eind dit jaar volledig operationeel moest zijn. Directeur John de Baere, met acher zich de gezeefdrukte glazen panelen, zo als het bedrijf die produceert. foto Mark Neelemans Enkele voorbeelden van kunstige uitingen die mogelijk zijn met glazen ge vels of wanden, zoals de zeefdruk rechts. SAS VAN GENT - Op de velden van voetbalvereniging Corn Boys in Sas van Gent wordt zaterdag het eerste mini-voetbaltoernooi Ka naal Gent-Terneuzen Cup gehou den. Met de Kanaal Gent-Terneu zen Cup wordt het grensoverschrij dende karakter van de economi sche regio op een sportieve ma nier benadrukt. Aan het toernooi nemen zestien bedrijfsteams deel: tien ploegen uit Gent en zes uit Temeuzen. Uit het Gentse zijn dat Havenbe drijf Gent, Edan Business Solu tions, Hertel, Cargill, Maaskade Be vrachters, Ghent Transport and Storage Gent (GTS), Ghent Coal Terminal, Euroports, Groupe ADF en een gastteam met medewerkers van verschillende bedrijven. Uit Temeuzen nemen ploegen van Yara, Outokumpu, Verbrugge, Rosier, Rederij De Jong en CFNR deel. De wedstrijden worden ge speeld tussen 09.00 en 17.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats om streeks 18.30 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - Een sterke lobby van de Nederlandse detailhandel heeft de komst van de Belgische super marktreus Colruyt naar Nederland geblokkeerd. Colruyt wilde al in 2007 z'n eerste supermarkt vesti gen bij skihal Snowbase in Temeu zen. Dat leidde tot felle protesten van met name de Nederlandse su permarktketens, Albert Heijn voor op. Vestiging van de Colruyt in Ter- neuzen zou de nekslag betekenen voor de overige supermarkten, luidde destijds het oordeel. En dat hielp. De gemeenteraad ging niet akkoord met een vestigingsvergun ning. Hoogleraar marketing Gino van Ossel van de Vlerick management- school verklaarde dinsdag in Het Financieele Dagblad dat in Neder land systematisch alle vergunnin gen voor Colruyt zijn geweigerd. „De hele Nederlandse detailhan del is gaan lobbyen om hen tegen te houden." Colruyt bevestigt dat het concern bepaald niet met open armen werd ontvangen. Wet houder Ton Linssen van Bergen op Zoom sprak in 2008 al van een 'cordon sanitaire' tegen Colruyt. Toenmalig wethouder Adhémar van Waes van Temeuzen wilde zo ver niet gaan. „Maar ik weet wel dat andere ketens zich enorm heb ben verzet." Hoogleraar Van Ossel voorspelt dat AH bij de opening van nieuwe vestigingen in België ook tegenwind kan verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72