'Krulboilen op lijst erfgoed Bieb in Zwin College goed voor ledereen' i8l zeeland Uitwateringskanaal natuurvriendelijker Havendagen meer dan een kermis aan de dijk almanak Geiten Eén echte vestiging E ■ÜEÉI donderdag 21 juni 2012 Directeur Nederlands Centrum Volkscultuur door René Hoonhorst ijzendijke - Directeur Ineke Strou- ken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed opent op vrijdag 27 juli het Mauritstoernooi. Met onder meer de organisatie van diverse kampioenschappen laat de IJzen- dijkse krulbolvereniging Molen- zicht al jaren zien dat de bolsport leeft, stelt Strouken. De directeur begrijpt dat de bol- club haar inviteert om de kans op opname op de nationale lijst voor Immaterieel Erfgoed te verhogen. Maar Strouken neemt de uitnodi ging om het driedaagse Mau ritstoernooi, tijdens welke onder meer het Nederlands Kampioen schap Krulboilen op buitenbanen wordt gespeeld, te openen, graag aan. Want de boilers van Molen- zicht zijn volgens haar 'heel erg Het bestuur van de krulbolvereni ging kondigde eind vorig jaar aan dat het streeft naar een plek op de Unescolijst voor immaterieel erf goed. Als het krulboilen op die lijst prijkt, krijgt de sport erken ning en meer cachet. En ook voor sponsors en media-aandacht is we reldwijde erkenning nooit weg, hoopt voorzitter Andy de Schip- door Wout Bareman TERNEUZEN - De jaarlijkse Havenda gen in Terneuzen moeten nog meer dan ip het verleden een mix worden van amusement, educatie en informatie. Voorzitter Arno Dirkzwager: „Uit een enquête onder de bezoekers van de Havendagen van vorig jaar blijkt dat ze de combinatie van vaartochten, kermis en artiesten waarderen. Maar we willen ook meer aandacht vestigen op de in breng van het bedrijfsleven én van de haven in het algemeen. We wil len laten zien waarom de mensen trots mogen zijn op hun haven." Dirkzwager volgde eerder dit jaar Jos Post op. Hij is communicatie adviseur bij havenschap Zeeland Seaports. De Havendagen beginnen vrijdag middag met een symposium over Gék moeten die mannen er van wor den: 'hoe moet dit?', 'hoe moet dat?', 'mijn e-mail werkt niet', 'ik kan niet printen'. Dagenlang liepen ICT'ers rond op het Middelburgse kantoor om te helpen met de overstap naar een nieuwe laptop. Met engelenge duld beantwoordden ze de zoveelste domme vraag. Voor één van de com puterproblemen moest een medewer ker toch telefonisch hulp inroepen. „En, zijn er nog coole chickies daar?", informeerde de meneer aan de andere kant van de lijn terloops, niet wetende dat het gesprek door de ruimte schalde. „je staat op'de speaker hoor", ant woordde de hulpeloze redactrice, die net de vijftig gepasseerd is. „En er zijn hier alleen ouwe geiten." In de gemeente Sluis is straks nog één echte bibliotheek: die in Oostburg. Bres- kens krijgt een afhaalpunt voor via internet bestelde boeken. Verder zijn er plannen voor schoolbibliotheken in Sluis, Aardenburg, Ijzendijke en Breskens. per. Strouken kan die redenatie goed volgen. Een gemeentebe stuur zal niet zo snel voorbijgaan aan de noden van een cultuur uiting, die officieel op landelijke of internationale erfgoedlij sten staat. „Vroeger werd bij erfgoed alleen gedacht aan monumenten, archie ven en museale collecties. Maar in tussen zijn we er van doordrongen dat het ook belangrijk is om tradi ties en rituelen waar mensen in een bepaalde regio aan hechten, le vensvatbaar te houden." Alleen al omdat er meer dan hon derd boilers in clubverband actief zijn in Zeeuws-Vlaanderen maakt de krulbolsport kans voor opname op de lijst voor immaterieel erf goed. „Ik zal bij de opening van het Mauritstoernooi nog eens goed rondkijken. Maar de kans is groot dat we als Centrum voor Volkscultuur een positief advies ge ven." Een toetsingscommissie kijkt vervolgens of aan alle criteria voor opname op de officiële lijst is vol daan. Strouken acht de kans groot dat het krulboilen officieel wordt er kend als immaterieel erfgoed. Het feit dat Vlaamse clubs ook pogin gen doen om erkenning te krijgen, kan op termijn zelfs leiden tot op name op de werelderfgoedlijst. scheepsbouw in het Scheldethea- ter. Daar worden ook prijzen uitge reikt aan scholen, die hebben mee gewerkt aan het project De Zeeuw se Havens. Vóór de officiële ope ning van de Havendagen wordt in de oude Veerhaven de nieuwe sle per Multratug 19 van Multraship gedoopt. Vandaag arriveert een bij zondere attractie in de haven van Terneuzen: het nieuwe patrouille vaartuig HMS Zeeland, gebouwd bij Damen Schelde Naval Shipyard in Vlissingen. Het gloednieuwe schip kan tijdens de Havendagen worden bezichtigd. Ook uniek: een supersnelle vaartocht in RIB's, boten die komend najaar ook mee doen aan de RIB Rally Terneuzen. En verder zijn er de traditionele roeiwedstrijden, vaartochten, heli- koptervluchten en optredens van artiesten. Het programma op www.havendagenterneuzen.nl Tip? redactie@pzc.nl Alle betrokkenen zijn blij met de verhuizing van de bibliotheek in Oostburg naar het Zwin College. De komst van 'schoolbibliothe ken' bij verschillende basisscho len hangt nog wel af van het subsidiebedrag dat de Sluise gemeenteraad beschikbaar stelt. door Martijn de Koning De geplande verhui zing van de biblio theek in Oostburg naar het Zwin Colle ge levert alleen maar blije gezichten op. Gemeente, bibliotheek en school zien er de voordelen wel van in. Het voornemen tot de verhuizing staat in de bibliotheekvisie die het Sluise college vorige week presen teerde. „Het Zwin College heeft een enorme mediatheek", ver klaart wethouder Jan Schaalje (cul tuur). „Als we die combineren met het aanbod van de biblio theek, hebben we een prachtige voorziening in de gemeente." Schaalje hoopt dat de nieuwe huis vesting met 'een aantal bescheiden ingrepen is te realiseren'. „Er moet in elk geval een aparte ingang ge maakt worden, en mogelijk een kleine aanbouw. Dat gaan we de komende tijd uitwerken." Het college raamt de kosten voorlo pig (voorzichtig) op zo'n 250.000 euro. Volgens Schaalje moet de nieuwe voorziening er binnen twee jaar staan. Vervolgens kan Den Hoek zak, waar de bibliotheek nu zit, te gen de vlakte. Ook directeur Cees Hoek van het Zwin College is blij met de nieuwe voor ziening. „Toen we twaalf jaar gele den hier nieuwbouw pleegden, hebben we al eens gepolst of deze stap mogelijk was. Toen was de tijd daar nog niet rijp voor." Het schoolgebouw wordt straks overigens ook gebruikt om onder meer muzieklessen en kunsteduca tie aan volwassenen te geven. Ook dat juicht Hoek toe. „Ons gebouw wordt nu maar veertig uur per week intensief gebruikt. Dat is zon de. Dit is goed voor de bedrijfsvoe ring." Directeur Rudi Crombeen van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen noemt het Zwin College 'een mooie locatie'. „Het is voor ons na tuurlijk een plus dat we zo dicht bij de jongeren van twaalf tot acht tien jaar komen te zitten." Kinderen, ook die tot twaalf jaar, vormen immers een belangrijke doelgroep voor de bibliotheek. Vandaar ook dat in de bibliotheek visie wordt gerept van het optui gen van vier schoolbibliotheken, waar alleen basisschoolleerlingen heen kunnen. Die komen in of bij basisscholen in Breskens, Aarden- burg, Ijzendijke en Sluis. Tenmin ste: als de gemeente en de biblio theek er op financieël vlak uit ko men. Volgens de bibliotheek zou het feit dat er geen huur voor Den Hoek zak meer hoeft te worden betaald, ruimte scheppen om andere din gen mee te doen. Schaalje meent echter dat die huur Via subsidie aan de bieb al door Sluis werd be taald, en wil dat bedrag schrappen. De bibliotheek in Oostburg verhuist binnen twee jaar naar het Zwin Col lege. foto Mark Neelemans Op- financieel vlak gaat de biblio theek er daardoor niet op vooruit. „In dat geval zou ik niet weten hoe we al die plannen moeten uit voeren", geeft Crombeen aan. Volgens hem komen dan vooral de schoolbibliotheken in Aarden burg, Ijzendijke en Sluis in gevaar. De Sluise gemeenteraad besluit vanavond, donderdag, over de bi bliotheekvisie, en daarmee ook over de hoogte van het subsidiebe- drag. door René Hoonhorst VIDEO Het stadhuis in Terneuzen wordt ge staag omhuld door steigers. Kijk naar de video op www.pzc.nl/video MEEST CELEZEN 1Raad onvoldoende geïnformeerd 2. Veel landbouwschade door vogels 3. Bliksem treft schaap in schuur STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SLUIS - Het Uitwateringskanaal tus sen Cadzand en Sluis krijgt natuur vriendelijke oevers. De provincie draagt ruim negentig mille extra bij, naast een al eerder toegezegde bijdrage van 184.166 euro. Provin cie en waterschap betalen zo beide de helft van de 5,5 miljoen kosten de maatregelen. Tussen Sluissche Veer en 't Plan- ken'uus zet het Bureau Beheer Landbouwgronden vier hectare in voor aanleg van gemiddeld twin tig meter brede, natuurvriendelij ke oevers. De aanleg van de glooiende oevers past in de lande lijke Kaderrichtlijn Water en de oevers fungeren als ecologische ver bindingszone tussen Zwin- en So- phiapolder. Ze doen onder meer dienst als migratiezone voor de boomkikker en zijn daarmee 'stap stenen' tussen de natuurgebieden in beide polders. Met de strook van 1300 meter natuurvriendelijke oevers voldoet het waterschap aan landelijke richtlijnen. Dat komt goed uit, omdat elders langs het ka naal geen mogelijkheden zijn voor bredere oevers. Langs een deel van het uitwate ringskanaal wordt een in het loka le wandelnetwerk passend voet pad richting Sluis aangelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70