61 binnenland Amper vraag DELTA! Zo Michel! m SGP-programma: vlaktaks en afbouw hypotheekrente-aftrek tot 30 procent 'Eurospecialisten weg in deze tijd van crisis' donderdag 21 juni 2012 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De SGP wil de renteaf trek van alle soorten bestaande en nieuwe hypotheken afbouwen tot maximaal dertig procent. Op ter mijn wil zij een vlaktaks invoeren waarbij hogere inkomens wel een extra heffing krijgen. Dit staat in haar verkiezingsprogramma dat zij gisteren heeft gepresenteerd. De SGP streeft ernaar, net als de zogeheten Kunduz-coalitie, om het begrotingstekort volgend jaar onder 3 procent te brengen, zoals de Europese regels voorschrijven. Een begrotingsevenwicht wil zij in 2017 halen. De SGP wil de miljarden die daar voor nodig zijn onder meer bin nenhalen door in te stemmen met de btw-verhoging naar 21 procent en een nullijn voor ambtenarensa larissen, zoals 'Kunduz' wil. Ook wil de SGP bezuinigen op de zorg (eigen risico naar 350 euro) en die zo gaan inrichten dat mensen die goed in de slappe was zitten er meer voor gaan betalen, aldus par tijleider Kees van der Staaij. Maar de SGP is tegen de forensen belasting die de Kunduz-coalitie wil heffen op de woonwerkvergoe- ding. Ook ziet zij geen heil in de voorgenomen 'Kunduz-verplich- ting' voor werkgevers om de WW van ontslagen werknemers het eer ste halfjaar te betalen. Concrete cijfers en bedragen heeft de partij nog niet om haar voorne mens te onderbouwen. Die ko men later. Op defensie wil zij niet verder be zuinigen en het budget voor ont wikkelingssamenwerking moet 0,7 procent van het nationaal inko men blijven. De SGP is 'pro life, pro family en pro-Israël' en wil on der meer het geld voor kinderop vang overhevelen in de kinderbij slag en het kindgebonden budget Tweeverdienersvoordelen moeten 'Het publiek associeert de krijgsmacht met een organisatie waar mensen verdwijnen' CDA-Kamerlid Michiel Holtackers worden afgeschaft ten voordele van gezinnen. De SGP wil minder Europa (lagere afdracht aan Brus sel, landen die zich niet aan de af spraken houden moeten uit de eu ro) en minder islam in Nederland (terughoudendheid bij bouw mos keeën). Op de kandidatenlijst van de SGP staan gewoontegetrouw geen vrou wen. Die kunnen sinds een paar jaar wel lid worden van de partij maar tot de kandidatenlijst drin gen zij nog niet door. De SGP, die gold als officieuze ge- doogparter van het inmiddels de missionaire kabinet Rutte, haalt bij de verkiezingen meestal twee zetels. Groei zit er nauwelijks in ge zien de grootte van de groep gelo vigen waar ze haar kiezers uit haalt. Van der Staaij: „Voor inmid dels uit de Kamer verdreven par tijen die in een keer zetels haalden als de LPF geldt: kort en hevig. Voor de SGP geldt: lang en stevig." Het wil niet vlotten met de verkoop van defensiemateri eel. Vandaag wordt de Twee de Kamer weer gemasseerd voor de verkoop van Leo- pardtanks aan Indonesië. door Gerard den Elt illustratie Mark Reijntjens De kringloopwinkel van Defensie in Aadorp bij Almelo puilt uit. De loodsen staan er vol met door bezuinigingen overtollig ge worden geschut, tanks en rups voertuigen. Het wapentuig mag te gen elk aannemelijk bod weg, ech ter alleen naar fatsoenlijke landen die zich houden aan de Europese criteria voor wapenexport. Kijkers zijn er genoeg, kopers nauwelijks. En als er dan eindelijk een gegadig de is, zoals Indonesië voor hon derd Leopard-tanks, dan kunnen morele aspecten roet in het eten gooien. Een Kamermeerderheid wil de mensenrechten zwaarder la ten wegen dan de staatskas. De vraagprijs van 213 miljoen euro durft minister Hans Hillen voorlo pig alleen met potlood in zijn boekhouding te noteren. Vandaag poogt de defensieminister op nieuw mijnenjagers (4), F-16's (15), Cougar-helikopters (17), een DC-10 tank- en troepentransport vliegtuig, Fennek-verkenningsvoer- tuigen (40) en zwaar geschut aan de man te brengen. Hillen probeert de vaste Kamer commissie voor Defensie te over tuigen van de noodzaak de tanks als eerste de deur uit te doen. Dat levert nog wat geld voor het oud ij zer op en houden we de kwetsba re economische relatie met Indone sië overeind. Zo niet, dan gaan de Duitsers er met de deal vandoor, klinkt het op het Binnenhof. Militair historicus Christ Klep vindt echter dat Nederland 'panie kerig opereert in een overvolle wa- penmarkt'. „Defensie laat te veel merken dat het geldgebrek heeft." De verkoop van Leopards gaat volgens hem uit eindelijk gewoon door, vanwege de grote economische belangen en de marine-orders voor Damen/De Schelde. „We hebben in 2006 al eens korvetten verkocht aan Indo nesië. Bovendien is het een belang rijke toekomstige handelspartner voor onze militaire industrie." De verkoop van de Leopards aan Indonesië is de enige deal die op korte termijn te sluiten valt. Voor andere wapens uit Aadorp is am per een marlet, meent hij. Neem de vijftien F-16's die de deur uit mogen. „Die zijn uitstekend van kwaliteit, maar twee keer zo duur als de hon derden eenvoudiger F-16's die de Air National Guard in de VS in de verkoop doet." Nederland ontvangt voor de afge dankte tanks volgens Klep 'een be hoorlijk goede prijs'. Maar wat In donesië in een eilandenrijk nou aan moet met 60 ton wegende tanks? Klep zou het niet weten. De Campagne tegen Wapenhan del verzet zich fel tegen de ver koop. Volgens onderzoeker Frank Slijper treedt de Nederlandse rege ring het Europese wapenexportver- drag met voeten. „De Papoeabevol king wordt met geweld onder drukt en dan kun je uit oogpunt van mensenrechten met Indonesië geen zaken doen." Volgens Slijper kan Hillen zich be ter richten op landen als Roeme nië en Chili, waar belangstelling bestaat voor Nederlandse F-16's en door Annemieke Kooper DEN HAAG - Terwijl Nederland mid denin de eurocrisis zit en flink moet bezuinigen, verdwijnt het ene na het andere Tweede-Kamer lid met financiële kennis van za ken uit de Kamer: Ewout Irrgang (SP), Bruno Braakhuis (Groen- Links), Pieter Omtzigt (CDA) en Elly Blanksma (CDA). De partijtop van het CDA toonde zich gisteren ongelukkig met het vertrek van Blanksma. De nummer vier van de kandidatenlijst staat op de no minatie burgemeester van Hel mond te worden. Nederland moet dus na de verkie zingen van 12 september deels met nieuwe, onervaren Kamerleden de crisis beslechten. „Het is niet goed voor de continuïteit", stelt Wouter Koolmees, financieel- en eurospe- rialist voor D66. Hij noemt het 'op vallend' dat er 'zoveel vertrekken'. Toch is daarmee niet gezegd dat het daardoor moeilijker wordt de crisis aan te pakken, meent hij. „Dat hangt af van de achtergrond van de nieuwe Kamerleden. En dan nog kun je je met veel bijle zen en bij praatsessies snel inwer ken. Dat is mij en Ronald Plasterk gelukt." Ook Plasterk, financieel woordvoerder bij de PvdA, heeft daar vertrouwen in. „Afgelopen tijd kregen we allemaal te maken met een crisis die zich nog nooit eerder had voorgedaan. De situatie was voor iedereen nieuw." Boven dien blijven er volgens hem ge noeg ervaren Kamerleden over. De WD heeft eurodeskundige Mark Harbers op nummer 10 staan. „We gaan er vanuit dat iede re partij weer een goed nieuw Ka merlid op de vrijgekomen plek zet", aldus een woordvoerder. Kies net als Michel voor comfort en gemak. U kunt nu weer instappen op onze vaste leveringstarieven. Loopt uw contract af, dan krijgt u automatisch van ons een aanbod! www.DELTA.nl/energie Michel stapt uit bed en trekt direct zijn loopschoenen aan, stilletjes doet hij de deur achter zich dicht. De buitenlucht in. Even tijd voor zichzelf. Zo begint hij aan een dag vol energie. Als hij thuiskomt, kan hij vertrouwen op de energie van DELTA. Zijn t-shirt gaat direct de was in en het water van de douche is heerlijk warm. Klaar voor de dag, schuift hij aan bij het ontbijt met zijn gezin. Zo zou het altijd mogen blijven, toch? DELTA I 11 LA Ihc multi-utility company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6