ZorgSaam investeert 43,7 miljoen Nieuw project maakt oorlog levend 20 zeelai Raad steunt college in kwestie wateroverlast Sterke lobby houdt komst Colruyt tegen 'Onverantwoord hard op N57' Fietsen langs bedrijven met streekproducten donderdag 21 juni 2012 Doel meer patiënten binnen te krijgen door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Zorginstelling Zorg Saam Zeeuws-Vlaanderen inves teert de komende vier jaar niet minder dan 43,7 miljoen euro. Het doel is meer patiënten aan zich te binden, ondanks de groeiende concurrentie uit België door de bouw van nieuwe zieken huizen bij Eeklo en Knokke-HeisL Investeringen die dit jaar op de rol staan, zijn: renovatie van de twee, inmiddels 22 jaar oude operatieka mers in het Antonius-ziekenhuis in Oostburg; de bouw van twee verpleegeenheden met samen zes tien plaatsen bij verzorgingshuis Coensdike in Aardenburg en even eens twee verpleegunits bij verzor gingshuis Emmaus in IJzendijke; de aanschaf van een farmafilter in Temeuzen om al het ziekenhuisaf- val te vergisten en het restproduct te gebruiken voor elektriciteitsop wekking; en tot slot de aanleg van een datanetwerk dat medewerkers én bezoekers in de gelegenheid stelt draadloos op het internet te komen. De in geld grootste investering be treft uitbreiding van het aantal bedden en de dialyse-afdeling in De Honte in Temeuzen. In 2013 is hiermee elf miljoen euro gemoeid. Voorzitter Paul Radema- cher van de Raad van Bestuur van ZorgSaam spreekt van 'het maken van een kwaliteitsslag'. Zo wordt het aantal één- en twee persoonskamers uitgebreid ten kos te van het aantal meerpersoonska- mers. Er komen in 2013 ook meer eerste klasse operatiekamers in Temeu zen tot in totaal zes. Nu zijn er vier eerste operatiekamers en twee poliklinische operatiekamers waar in minder handelingen mogen worden verricht. ZorgSaam heeft in 2011 overigens heel goed geboerd. De zorginstel ling boekte op een totale omzet van 160 miljoen euro een positief resultaat van 8,9 miljoen euro, te gen mim vier miljoen euro in 2010. Dit is met name te danken aan eenmalige baten in 2011 van ongeveer vijf miljoen euro. De 'winst' wordt volledig gebruikt om het eigen vermogen te versterken. De bankencrisis heeft de banken ertoe gebracht strengere eisen te stellen. Zij gaan er ook vanuit dat ziekenhuizen meer risico's lopen door de invoering van marktwer king. ZorgSaam zag van 2010 op 2011 het aantal opnamen stijgen van 13.783 tot 14.320. De gemiddel de ligtijd daalde van 5,5 naar 4,9 dagen. door Rob Paardekam POORTVLIET - De meeste partijen in de Thoolse gemeenteraad steu nen het voorstel van B en W om geen maatregelen te nemen tegen de wateroverlast bij een aantal ga rageboxen aan de Deestraat in Poortvliet. De garages liggen in het laagstgele- gen deel van het dorp. Volgens het college wist de aannemer dat toen hij ze in 2000 bouwde. Hij woon de namelijk in de Deestraat. De eigenaren kunnen volgens bur gemeester en wethouders voor eennelatief klein bedrag (ongeveer 400 euro) voorkomen dat hun ga rages onder water lopen. Daarvoor moeten ze de vloer vijftien centi meter verhogen. Onder meer de PvdA steunt dat standpunt. „Tegenwoordig is alles de schuld van de gemeente", stel de Henk Nieuwenhuis. „Ik had hetzelfde probleem en heb ook een verhoging geplaatst. Dat kost te me 200 euro." De SP heeft moei te met de houding van het college. „We leggen de zwartepiet nu bij de aannemer, maar wij hebben toch een bouwvergunning ver leend?", stelde Kees Slager. De gemeente gaat overigens nog wel onderzoek doen naar twee an dere problemen in het gebied: bor relende wc-potten en grondwater- overlast. Er zijn enquêtes uitgezet onder de inwoners. Sommige par tijen hopen dat hier een oplossing uitkomt, die ook voor de garage houders soelaas biedt. MIDDELBURG - Een woordvoerder van de politie noemt het 'heel on verantwoord en gevaarlijk'. Ze doelt op de motorrijder die met een snelheid van 290 km/u over de N57 zou hebben gereden. Zou hebben, want de politie weet niet of het klopt. Op de website Geen stijl. nl staat wel een filmpje van die motorrit. Dè bestuurder van die groene motor zou afgelopen zondagavond, tijdens Portugal-Ne- derland, met die snelheid hebben gereden. Volgens de woordvoerder weet de politie dat motorrijders zo nu en dan hun machines uitprobe ren en dan snelheden bereiken die niet zijn toegestaan. door Maurïts Sep WESTKAPELLE - Ademloos luisteren de ruim twintig havoleerlingen van de CSW naar Pou Lous. Uit respect natuurlijk, maar zeker om dat hij zo indrukwekkend vertelt over het bombardement op West- kapelle in 1944. Over het kapotge schoten huis waarin hij met zijn ouders, broers en zus woonde; over de vlucht naar Aagtekerke en Oostlcapelle, het water dat het dorp overspoelde. „Hoe hebt u dat allemaal kunnen verwerken?", vraagt één van de leerlingen zich oprecht verwon derd af Omdat hij geen familie heeft verloren in de oorlog, ant woordt Lous. „Maar ik ken ie mand, een jongen toen, die net even niet thuis was. En toen hij na het bombardement terug naar huis ging, was er niks en niemand meer." Dan is verwerken een heel ander verhaal, wil Lous maar zeg gen. De ontmoeting van de CSW-leer- lingen met Lous is één van de vier onderdelen van een nieuw scho lenproject over de Tweede Wereld oorlog. Het is opgezet door het Pol- derhuismusem in Westkapelle, de CSW en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland om de oorlog tót le ven te wekken. De andere onderdelen zijn een fietsspeurtocht langs oorlogsmonu menten, een bezoek aan het Pol derhuis waar tien opdrachten ge maakt moeten worden en bezichti ging van de "film De slag om de Schelde. Gisteren bezochten 120 CS W-ha- visten Westkapelle om als eerste MIDDELBURG - Lions Club Middel burg houdt zaterdag een fietstocht voor het goede doel, de Middel burgse afdeling van de Zonne bloem die deze maand haar 40-ja- rig jubileum viert. De fietsroute is 'Benefietsroute' ge doopt. Die voert langs twaalf be drijven die Zeeuwse streekproduc ten maken en verkopen. Op elk be drijf staat een culinaire verrassing klaar of een drankje dat is bereid met een product dat daar te koop is. Tussen de stops kunnen kortere en langere toertochten worden ge maakt. De deelnemende Walcher- se bedrijven zijn: kaasboerderij Schellach, Van Eenenaam Hogelan- de, Aspergepunt Walcheren, Boomgaard De Zoete Kers, Pitte- perk, De Koehoorn, wijnmakij 't Vierendeel, Seafarm, Zeeuws Wa ter, biologische boomgaard Ter Lin de, Bioduin en 't Hof Welgelegen. aan het project mee te doen. Hun ervaringen worden gebruikt om het nog verder te verbeteren. Daar na wordt het aangeboden aan alle havo's in Zeeland, zegt initiatief neemster Ada van Hoof van het Polderhuismuseum. „Kinderen ho ren op school wel veel over de Tweede Wereldoorlog, maar wij willen die geschiedenis vertalen naar de verhalen van mensen. Daarom laten we ooggetuigen hun verhaal doen", legt Van Hoof uit. „Het is belangrijk dat jongeren het verhaal van hun eigen opa of oma kennen. Op school krijgen ze al leen de grote lijnen, hier horen ze de persoonlijke kant van een oog getuige." Pou Lous is zo'n ooggetuige en hij staat helemaal achter het idee om het verhaal door te vertellen aan de jeugd van nu. „Dat maakt de oorlog levend." En de jeugd vindt het ook een goe de aanpak, blijkt als Lous klaar is. „Zo blijft het veel beter hangen, het maakt meer indruk dan alleen door Wout Bareman TERNEUZEN - Een sterke lobby van de Nederlandse detailhandel heeft de komst van de Belgische super marktreus Colruyt naar Nederland geblokkeerd. Colruyt wilde al in 2007 z'n eerste supermarkt vestigen bij skihal Snowbase in Terneuzen. Dat leidde tot felle protesten van met name de Nederlandse super marktketens, Albert Heijn voorop. Vestiging van de Colruyt in Ter- neuzen zou de nekslag betekenen voor de overige supermarkten, luidde destijds het oordeel. En dat hielp. De gemeenteraad ging niet akkoord met een vesti gingsvergunning. Hoogleraar marketing Gino van Ossel van de Vlerick management- school verklaarde dinsdag in Het Financieele Dagblad dat in Neder land systematisch alle vergunnin gen voor Colruyt zijn geweigerd. „De hele Nederlandse detailhan del is gaan lobbyen om hen tegen te houden." Colruyt bevestigt dat het concern bepaald niet met open armen werd ontvangen. Wethouder Ton Linssen van Ber gen op Zoom sprak in 2008 al van een 'cordon sanitaire' tegen Col ruyt. Toenmalig wethouder Adhémar van Waes van Terneuzen wilde zo ver niet gaan. „Maar ik weet wel dat andere ke tens zich enorm hebben verzet." Hoogleraar Van Ossel voorspelt dat AH bij de opening van nieuwe vestigingen in België ook tegen wind kan verwachten. In het centrum van Antwerpen is sinds kort een vestiging van Albert Heijn gevestigd. "3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66