Héhé, de klok van de Lange Jan doet 't weer zeeland i 21 Mary van der Lee THEATERS AAN ZEE Fotowedstrijd 'Hallo Wereld' Apps voor Kapelle en Reimerswaal s donderdag 21 juni 2012 presenteert Familie theater /.OMKKI'IUKIUAMMA IN TliF.ATKK Dl; PaHI.I. BaHHLWI-G IN l)OMIU!l«i Magic unlimited Een show boordevol energie, prachtige muziek, romantiek, humor en natuurlijk verbijsterende illusies. Oscar Kazan, Renzo Kazan en Mara waren 20,19 en 18 jaar jong toen zij als Magic Unlimited op het podium stonden in Caesars Palace in Las Vegas. Hun show werd in de USA coast to coast uitgezonden en vanaf dat moment treden zij wereldwijd op in talloze theater- en televisieprogramma's. Dinsdag 3 juli 2012 Aanvang 19.00 uur Ernst Bobbie en d e r e s t Paniek op het p o 1 i t i e b 11 r e a u In deze Ernst en Bobbie show staat de opening van liet geheel verbouwde politiebureau centraal. En niemand minder dan de koningin komt de opening verrichten. Tot zover gaat alles goed, maar dan vinden Ernst en Bobbie op de pas verbouwde zolder een kluis.. Woensdag 4 jui.i 2012 Aanvang 13.00 uur i> 'Elke ochtend als ik aan kom fietsen, kijk ik even of ik wel op tijd ben. Niet dat ik de afgelopen weken te laat was hoor, maar ik kijk er dus wel vaak op'. HEINKENSZAND Fotografische technieken Kunstuus 't Kunstuus in Heinkenszand toont vanaf zaterdag verschillende foto grafische technieken in een exposi tie. Tijdens de opening maakt foto graaf Norman Post ter plekke foto's en ontwikkelt die met verschillen de technieken. Hij gebruikt onder meer een oude balgcamera, filmrol letjes maar ook een digitale came ra. De demonstratie is vanaf 12.00 uur. De expositie is tot en met 7 juli te zien in aan de dorpsstraat. KAPELLE Mozeskerk houdt de dienst in de buiten De hervormde gemeente van de Mozeskerk in Biezelinge houdt zon dag een openluchtdienst De dienst begint om 11.30 uur bij de Zwarte Weel aan de Abdijstraat in Kapelle. Nova Melodica en Nova Musica zor gen voor de muzikale begeleiding. Blindert de Jong is voorganger. WESTDORPE Vallende stoelen beschadigen auto's Op de Tractaatweg bij Westdorpe zijn dinsdagmiddag rond half vijf twee auto's beschadigd door afval lende lading. Het ging om twee stoelen, die van een aanhangwa gen van een personenauto afvie len. De bestuurder merkte er niets van en reed door. De politie ver zoekt hem én getuigen van het on geval te bellen naar 0900-8844. GOES 's Heer Elsdorpweg veiliger voor fietser De gemeente Goes gaat de 's Heer Elsdorpweg richting Kloetinge voor fietsers verbeteren. Er komt een brede rode fietsstrook die de fietsers meer ruimte geeft Uit re cent landelijk onderzoek bleek dat veel fietsers met een trapper of voorwiel tegen stoepranden aanko men. Daarom worden er schuin af lopende randen geplaatst De verbe teringen zijn onderdeel van het plan 'Goes Fietst Verder.' THOLEN Oude technieken in moderne kunstwerken Het gemeentehuis van Tholen opent vrijdag een expositie van Jos Rijffs schilderijen en Hans Wester- weels keramiek. Ze gebruiken bei den eeuwenoude technieken op een moderne wijze. Wethouder Kees van Dis opent om 15.00 uur de tentoonstelling. MIDDELBURG ONDA Nieuwland speelt op Abdijplein Muziekvereniging ONDA uit Nieuw en Sint Joosland geeft zater dag 23 juni een concert op het Ab dijplein in Middelburg. Zowel het jeugdorkest als het reguliere orkest beloven, beide onder leiding van di rigent Cora Dellebeke, een breed programma ten gehore te brengen. Het concert begint om 14.30 uur en is gratis bij te wonen. Een opluchting voor veel Middel burgers: woensdag zijn de wij zers van de Lange Jan terugge zet op hun oude plek. Boven dien is de verlichting van de wij zerplaat vervangen en is de aan drijving van de klok vernieuwd. door Pieter van Geldere In het centrum van Middel burg kijken veel mensen woensdag vooral omhoog. Wat is er nu weer aan de hand met de geliefde Abdij toren? Gelukkig, de wijzers van de klokken worden teruggeplaatst. Joyce van der Plas, uit de buurt, komt eens kijken hoe de monteurs het er vanaf brengen. „Pas toen de wijzers weg waren, kwam ik erach ter dat ik vaker op de Lange Jan keek dan op mijn horloge. Ik heb ze dus echt gemist. Zo merk je ook pas hoe erg je van hem houdt" Hans van der Sluijs woont achter de Abdijtoren. „Ik hield mijn kin deren de laatste tijd voor de gek door naar de toren te wijzen en te vragen hoe laat het was. Nu gaat dat niet meer op." Mary van der Lee werkt in een winkel in het Hofje Onder den Toren. „Elke och tend als ik aan kom fietsen, kijk ik even of ik wel op tijd ben. Niet dat ik de afgelopen weken te laat was hoor, maar ik kijk er dus wel vaak op." Ook Wim Hendrikse is blij dat ze weer terug zijn. „Ik woon in de binnenstad en heb ook die ge woonte om altijd even te kijken hoe laat het is. Ondanks dat je overal klokken hebt." De werkzaamheden waren nodig omdat de verlichting verouderd was. Deze bestond nog uit gloei lampen die meer energie verbrui ken dan de nieuwe ledverlichting. Ook moeten de oude lampen eer der worden vervangen dan de nieuwe. Deze gaan nu twaalf jaar mee. De reparatie kon in een werk plaats gemakkelijker worden uitge voerd, dus werden ze van de toren gehaald. John Jansen van de ge meente Middelburg: „De oude ver- TERNEUZEN - Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen houdt een fo towedstrijd met het thema 'Hallo Wereld'. Er zijn twee leeftijdscate gorieën: jeugd en volwassenen. Zo wel een vakjury als het publiek kie zen een winnaar. Publiek kan de inzendingen in september bekij ken op de website van de biblio theek. De prijswinnaars worden in oktober bekend gemaakt. Foto's kunnen tot 1 september gemaild worden naar pr-zvl @bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl KAPELLE - De Bevelandse buursge- meenten Kapelle en Reimerswaal bieden hun inwoners de mogelijk heid aan gemeentelijk informatie voortaan op te zoeken op smart- phone of tablet. De apps zullen donderdag 28 juni door wethou ders Evert Damen (CDA, dienst verlening en burgerzaken) en Hans de Kunder (CDA, digitale dienstverlening) worden gelan ceerd. De apps maken het mogelijk om nieuwsberichten, informatie over werkzaamheden, evenementen of vacatures bij de gemeente via smartphone of tablet te bekijken. Bovendien is het ook mogelijk om via de app meldingen van proble men in de openbare ruimte te doen. Inwoners kunnen middels een tekst, een locatie of een foto de ge meente op de hoogte stellen van deze problemen zodat de gemeen te deze op kan lossen. Wanneer de melding is opgelost, volgt automa tisch een berichtje. De apps zijn vanaf 28 juni 2012 gra tis te downloaden in de App Store of Google Play (voorheen Android Market). lichting was op sommige plekken al gaan hangen en dus dachten sommige inwoners van de stad dat 's avonds de klokken niet meer goed liepen. Dat had niets met het uurwerk, maar met de verlichting te maken." De aandrijving van de klok is ook vervangen. Die is sinds 1965 niet vernieuwd. Daarom is dit gelijk meegenomen in de onder houdsbeurt. Binnen de klokkento ren is aan de verschillende nieuwe stalen kastjes goed te zien dat de installatie is vervangen. Als laatste is een stuk van het trappenhuis bo ven de klokken met kippengaas dichtgemaakt. Dit is nodig om de. vogels tegen te houden die in dit open gedeelte van de toren komen schuilen en er een hoop poep ach terlaten. Het trappenhuis leidt na een aantal houten trappetjes uit eindelijk naar de kroon van de Lange Jan. Vandaar dat de gemeen tewerkers die daar onderhoud uit voeren of de vlag komen hijsen dit gedeelte afgeschermd wilden heb ben. Misschien minder belangrijk maar toch ook een klusje op hoog te. Het werk begon met het plaatsen van een hijskraan om een bakje met twee man op te hijsen. Hun borstgordels zaten vast aan het werkbakje met een valdemper uit de klimsport. Voor de andere mon teurs van Royal Eijsbouts restte niets anders dan de klim naar bo ven: 207 treden naar het uitkijk punt voor de toeristen, daarna nog even door naar de etage erboven waar de klokken hangen. Daar was het, in de toch al niet grote ruimte, een drukte van laddertjes, boormachines, draden en gereed schapskisten. Telkens als de werk lui van positie wisselden, moesten ze even ruimte maken voor elkaar. Ook de lunchbox stond klaar voor tussen de middag. Voor deze monteurs is het echter geen uitzondering om op zo'n ze ventig meter een boterham te eten. Overal op de wereld plegen ze onderhoud aan dit soort torens en uurwerken. Aan het begin van de middag wer den de eerste wijzers weer terugge hangen. Nu is het te hopen dat de wijzers de komende twaalf jaar, bij dag en nacht, de juiste tijd aange ven. 207 treden naar het uitkijkpunt en dan nog even door klimmen naar waar de klokken hangen Werken op grote hoogte is voor de monteurs geen uitzondering; overal ter wereld plegen ze onderhoud aan torens en uurwerken. foto Theo Giele voor kaarten en meer informatie over het totale programma, ook van andere podia; wvvw.cultulrpodiazeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61