Kinderboerderij ook na 25 jaar een blijvertje i8l zeeland Verdriet gaat schuil achter brede lach Kinderboerderij Jury kiest genomineerden Mensen met uitkering verplicht aan voor Kunstschouw Award het werk op parkeerterreinen kust SCHOUW donderdag 21 juni 2012 Kinderboerderij De Punt is 25 jaar geleden begonnen als initiatief van inwoners van de wijk Poortambacht. Zij wilden graag iets voor de kinderen van de wijk realiseren. Na vijf jaar werd de kinderboerderij overgenomen door Gors. De Kunstschouw is te veel omvat tend voor volledigheid, maar prik kelt wel om deze week naar eigen voorkeur diverse facetten te belich ten. Vandaag: Lachinstallatie van Mar jet Boek uit Amsterdam. door Ali Pankow Anonieme monden la chen de bezoekers in de kerk van Burgh toe. Voor Marjet Boek voel de het leven overigens even niet zo vrolijk toen zij het idee voor de ze Lachinstallatie opvatte. „Dat is nu alweer ruim twee jaar geleden. Ik was overspannen ge raakt en moest er niet aan denken een groot filmproject te gaan uit voeren. Een kleinschalige installa tie durfde ik wel weer aan", vertelt de maakster. Marjet Boek volgde een mime-opleiding en heeft zich toegelegd op het maken van thea ter, film en installatie. Zij koos er bewust voor zich met een lach uit talrijke monden uit haar dip te la ten trekken. Daar lijkt ze prima in geslaagd. Boek vertelt vol enthou siasme over de uitvoering van haar Lachinstallatie. Bovendien is zij in middels al weer met diverse ande re projecten bezig. „Het leek me leuk op zoek te gaan naar de verschillen. Aanvankelijk wilde ik ogen, neus en mond tij Kinderboerderij De Punt in Zie- rikzee bestaat 25 jaar. Dit werd woensdag gevierd met een be scheiden feestje voor de cliën ten van dagbesteding Brugzicht die op de boerderij werken. Komende zaterdag is een feestje voor de leden. door Melita Lanting Dat er woensdag wat te vieren is op kin derboerderij De Punt in Zierikzee kan niemand ont gaan. Overal hangen ballonnen en een groot springkussen staat klaar voor springgrage kinderen. Maar voor het zover is, worden de mede werkers van de boerderij onthaald op een barbecue. „Heel gezellig", vinden Renee en Saskia. „We heb ben feest omdat we jarig zijn." Ze zijn allebei al lang verbonden aan de kinderboerderij. Daar doen ze allerlei werk die op de boerderij moeten gebeuren. „Dieren voeren, schoonmaken, dat soort dingen." Na de barbecue worden de ouder wetse spelletjes uit de kast ge haald. Ballengooien op grote blik ken, koekhappen of de grabbelton. Alles wordt klaargezet voor de kin deren die vaak op woensdagmid dag langskomen. Renee en Saskia verkopen de kaarten waarmee de kinderen de spelletjes kunnen doen. Timothy zit tegenover hen met een melkbus naast zich. Dat is de grabbelton. Kees houdt toezicht bij het ballengooien. Hij zet alle blikken weer overeind als ze om ver gegooid zijn. De kinderboerderij werd 25 jaar ge leden opgericht door inwoners van de wijk Poortambacht. „De eerste steen werd in 1987 gelegd door wethouder De Rijke", vertel de Greet Timmerman. „Als ik het goed heb zijn ze begonnen met een koe en een varken." Timmerman haalt er een plakboek bij. De vergeelde knipsels bevesti gen dat er inderdaad sprake was De kinderboerderij is ge bouwd in 1987. Toen was er één koe en één varken. van één varken en één koe. „En vijfjaar later hebben wij het over genomen." Dat leek toen een logi sche stap. Het boterde niet altijd even goed tussen de bestuursle den en ook het financieel liep het niet helemaal goed. „Wij waren daar altijd al wel met mensen van Brugzicht. Dat hadden we in onze activiteiten opgenomen dus het paste goed bij ons." En ook nu blijkt de overname door Gors (waar Brugzicht deel van uit maakt) nog steeds een schot in de roos. De klanten van Brugzicht hebben er een leuke baan en de kinderboerderij floreert nog steeds. „We hebben veel scholen- bezoek, de ouderen van Borren- damme komen regelmatig en ook toeristen weten ons te vinden. En de komst van de lunchroom naar Brugzicht was een gouden greep. Daardoor krijgen we nog meer be zoekers." De lunchroom verhuisde vanuit de binnenstad naar Brug zicht om de kosten te drukken. Timmerman schat het aantal be zoekers op minimaal 30.000 per jaar. www.pzc.nl/video dens een glimlach van elke deelne mer filmen, maar ik koos uiteinde lijk voor een kleiner kader rond om de lippen. Wie wat langer naar de beelden kijkt, zal ervaren dat al die monden na verloop van tijd een andere betekenis krijgen. Maar ik ben ook weer niet heel selectief geweest met dat strakke kader. Als ik een model aardig vond bleef de mond er gewoon in, ook als er een stukje van de neus te zien was bij voorbeeld." Boek werkte met 70 modellen: mannen en vrouwen, variërend in leeftijd van 2 tot 92 jaar. „Ik werkte met een groep uit Den Bosch en met mensen uit Amsterdam. In Den Bosch werden WESTERSCHOUWEN de beelden in etalages vertoond en in Amsterdam heeft de installatie in de Bibliotheek gestaan. Hier in Burgh hoor ik nu zelf meteen de reacties van het publiek. Dat is een leuke ervaring", zegt Boek. Op acht schermen draait in 20 a 30 seconden elke glimlach rond. De beelden laten ruimte voor ei gen interpretatie en soms lijken die krullende lippen ook wat ver driet te verbergen. BURGH-HAAMSTEDE - De kunste naars Esther Hoogendijk, Esther Koetse en Daan Lievense zijn geno mineerd voor de Kunstschouw Award 2012. Eervolle vermeldin gen zijn toegekend aan Kim Patti- ruhu (foto's) en Marjolijn Weeda (beelden). Esther Hoogendijk verbindt haar installatie Vissen en Aardappels met de grote boerenschuur van boerde rij Oud Brabers, in een speciaal voor deze locatie door haar ge creëerd nieuw kunstwerk, dat in zoomt op de natuur maar de reali teit wel een ander perspectief geeft. Esther Koetse exposeert gevoelige en subtiele tekeningen op de loca tie Lijsterweg 14 in Renesse. De no minatiecommissie roemt haar werk om een boeiend samenspel waarin zij een krachtig statement maakt, maar ook veel ruimte laat voor suggestie. Daan Lievense maakt in zijn installatie Untitled Physicsttz in de schuur bij Oud Bra bers geluidsgolven zichtbaar en hoorbaar in vloeistof De commis sie beoordeelt dit werk als indruk wekkend en vernieuwend. Wie de Kunstschouw Award uiteindelijk wint, wordt zaterdagavond bekend gemaakt. De prijs bestaat uit een geldbedrag en een beeld van Ma rian van Puyvelde. door Joeri Wisse OUDDORP - Deze zomer zet de ge meente Goedereede opnieuw men sen met een uitkering aan het werk op parkeerterreinen langs de kust. Vorig jaar werd een proef ge draaid met het inzetten van bij standsgerechtigden als toezicht houders op parkeerterreinen. „Dat was succesvol, want die zomer zijn er geen auto's gestolen of opengebroken", zegt woordvoer der Ilonka van de Wiel. Andere jaren huurde de gemeente uitzendkrachten in. Door bij standsgerechtigden te verplichten om op de parkeerterreinen te wer ken, hoeft dit niet meer. De betref fende personen leveren volgens de gemeente een nuttige dienst en doen bovendien ervaring op in het arbeidsproces. „Bij de selectie is natuurlijk wel gekeken of ie mand in staat is om het werk te doen", licht Van de Wiel toe. Het team dat de parkeerterreinen dagelijks tussen 11.00 en 17.00 uur beheert, bestaat naast elf uitke ringsgerechtigden uit de gemeen ten Goedereede, Dirksland en Mid- delharnis ook uit tien medewer kers van sociale werkvoorziening Webego. Automobilisten die waar devolle spullen in het zicht laten liggen worden gewaarschuwd en als de medewerkers verdachte si tuaties zien, schakelen ze de poli tie in. De in opvallende kleding ge stoken krachten treden ook op als vraagbaak voor toeristen. Behalve het beheren van de par keerterreinen, neemt het team ook de bemanning van het bezoe kerscentrum van de Grevelingen op De Punt voor zijn rekening. Burgemeester Ger van der Velde geeft op de eerste werkdag, maan dag 2 juli, het officiële startschot. Of de proef wordt omgezet in vast beleid, is nog onduidelijk. De nieu we gemeente Goeree-Overflakkee neemt daar volgend jaar een be sluit over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58