Wij kunnen het licht opnemen en uitstralen uit13 Aviü.sr donderdag 21 juni 2012 in beeld www.pzc.nl/uit Kent u dat gevoel dat alles even perfect op zijn plaats valt? Dat je net op het juiste moment er gens bent en zo de liefde van je le ven ontmoet of dat je teleurgesteld af wil druipen omdat de voorstel ling is uitverkocht en je iemand te gen het lijf loopt die toevallig een kaartje over heeft? Vandaag heb ik dat gevoel omdat ik al een tijdje zocht naar een moment om over de tentoonstelling van Rossella Bis- cotti in de Vleeshal te schrijven en dat moment pas vind nu ik dit weekend op het Ik-Eiland de expo sitie van Klaus Schmitt bezocht. Nooit zag ik twee volstrekt los van elkaar tot stand gekomen tentoon stellingen zo volmaakt eikaars pen dant zijn. Biscotti legde in de Vleeshal pla ten lood neer die het oppervlak en de textuur hebben van cellen in de 18e eeuwse gevangenis voor langge straften op het eiland Santo Stefa- no. Het lood maakt het gewicht van het opgesloten zijn voelbaar. Ik associeer het met zwaarte en dood. Het contrast van de 'uitge knipte' vloeren met de lichte open heid van de gotische ruimte maakt het fenomeen vrijheid ervaarbaar in zijn meest existentiële vorm: dood als ultiem gevangen zijn in het duister tegenover eeuwig leven in het hemelse licht. Straf versus beloning. Ze verwijzen naar de keuze die je hebt tussen jezelf op sluiten en de ruimte zoeken, tus sen je laten verpletteren door wat op je pad komt of er dansend aan te ontkomen. Maar ook naar een macht (van binnen uit of van bui ten af) die je belemmert je te ont plooien en je gevangen houdt tot de dood je uit jezelf bevrijdt. Het beeld dat Klaus Schmitt in de K-vormige tentoonstellingsruimte op het IK-eiland maakte is net om gekeerd gedacht. In de Vleeshal is het licht uit het feitelijke beeld ver dwenen, bij Schmitt is het er in verborgen. Hij bouwde een toren van panlatten die hij hier en daar met platen bedekte zodat de dyna mische constructie van latten en TL-balken aan de binnenkant deels verborgen blijft. Alleen door je ten opzichte van het beeld te be wegen en tussen de platen door naar binnen te kijken wordt de in houd zichtbaar. Maar je overziet nooit het geheel. Dit beeld keert de ruimte om: het licht dat door de glazen wanden naar binnen stroomt wordt gevangen in het lichaam van het beeld. Ik zie er een metafoor in voor ons mens zijn. Wij hebben de vrijheid om een plek in de ruimte van ons le ven te kiezen. Wij kunnen het licht dat ons omringt in ons opne men en uitstralen. Wij zijn als het licht: steeds anders, maar toch al tijd dezelfde. Wij zijn noch in staat onszelf volledig te kennen noch volledig gekend te worden. Vrijheid gaat hand in hand met be perking. Het verschil is dat het ver haal in de Vleeshal start met het gevangen zijn en dat op het Ik-Ei land de (innerlijke) vrijheid de hoofdrol speelt. Ik besef dat ik maar een glimp van de ervaring kan opschrijven die deze twee ex cellente voorbeelden van heden daagse kunst bieden. Ga daarom zelf kijken. T/m 7/7. Rossella Biscotti 'L'isola'. De Vleeshal, di t/m zo 13.00 - 17.00 uur. T/m 15/7. Klaus Schmitt, Stichting IK, Vlissingsestraat 239, Oost-Souburg. Za. - zo. 12.00 - 17.00 uur. Tjeerd Vriêlink Tjeerd Vriêlink presenteert op 'Spring' met 12 kunstenaars van Kunstwerkplaats Kipvis uit Vlissin- gen een object waarin licht en ruimte, bestaande en fictieve archi tectuur, sacrale plekken van toen en nu, schitterend samenkomen. Sterke expositie met op de ruimte toegesneden bijdragen. T/m 24/6. Grote Kerk Veere. Oudestraat 26, Veere. Di. t/m zo. 11.00- 17.00 uur. Kokmeijer Anders kijken na het beluisteren van klanken. Dat is wat de ten toonstelling van Esther en Gerben Kokmeijer kan opleveren. Zij pre senteren geluiden van omgekapte bomen op vinyl en via aan de bal ken van de expositieruimte opge hangen luidsprekers. T/m 24/6. Bewaerschole, Weststraat 18, Burgh Haamstede. Wo. t/m zo. 14.00- 17.00 uur. Adri Geelhoed Adri Geelhoed verbeeldt zijn lief de voor het Zeeuwse landschap en het boerenbestaan door met palet mes geschilderde geabstraheerde composities, bij voorkeur smal en breed (illustratie is detail). De een voudige vormen verlenen het lege, ruime landschap een verstilde mo numentaliteit. -T/m 30/6. Kerkje Ellesdiek, Van Hattumstraat 5, Ellewoutsdijk. Za. 13.30- 16.00 uur. Anya Janssen Anya Janssen beheerst het met dro ge verf schilderen tot in de perfec tie. Haar werk balanceert daardoor op de grens van droom en werke lijkheid. In twee tentoonstellingen verkent zij de innerlijke wereld van jonge mensen. Shapeshifter is een project voor alle zintuigen met een meisje in de hoofdrol. T/m 15/7. Cultuurwerf. Walstraat 25 en Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 14.00 - 17.00 uur. Biscotti en Schmitt o Rossella Biscotti (It. 1978) en Klaus Schmitt: (Did. 1955) maken hedendaagse sculp tuur. o De relatie met de expositie ruimte is daarbij essentieel en maakt deel uit van de beteke nis. Hun werk is niet beschrij vend, maar verwijst puur visu eel naar de spanning tussen vrijheid en gevangenschap, in fysieke, sociale en mentale zin. T/m zondag nog volop kunst kijken bij de SCHOUW WESTERSEHOUWEN En tot ziens in 2013 bij ons 20-jarig jubileum dat wij gaan vieren met Zeeuwse Zwier Houdt het in de gaten op www. kunstschouw. n l Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Werk van Klaus Schmitt op het IK-eiland in Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53