Opnieuw minder adopties Rutte en Merkel helemaal 41 binnenland T@©S PZC !v Nog 5 dagen.... V Foute eindtijd bij herexamen aardrijkskunde donderdag 21 juni 2012 Dalend aanbod uit China De economische crisis heeft zelfs invloed op het aantal adopties. Aspirant-ouders zijn er soms onzeker door, terwijl in China juist meer kinderen een thuis vinden. door Lennart Hofman In 2004 waren het er nog 137S, vorig jaar werden er slechts 563 kinderen geadopteerd. De dalende lijn zet door, is te concluderen uit de cijfers die het Centraal bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. De daling hangt nauw samen met een dalend aanbod van adoptiekin deren uit China, en een dalende vraag in Nederland. Een derde van alle buitenlandse adoptiekinderen komt uit China. Sinds 2004 neemt dit aantal fors af van 787 in 2004 naar 182 in 2011. De relatief gunstige economi sche ontwikkelingen in dat land en het grote aantal adoptieverzoe- ken uit andere landen, noemt het CBS als vermoedelijke oorzaken. In China is er bijvoorbeeld een toe name van de binnenlandse adop tie. Dat gaat voor, omdat in het Haags Adoptieverdrag staat dat eerst moet worden gekeken of kin deren in eigen land kunnen wor den opgevangen, weet Yvonne van den Brink van Stichting Adop tie Voorziening. In Nederland neemt de vraag naar adoptiekinderen sinds 2006 af „Door de crisis zijn aspirant-adop tieouders soms onzeker of ze het wel aandurven." Jan Latten,-demograaf bij het CBS, benadrukt dat de vraag naar adop tiekinderen in Nederland al sinds de jaren tachtig afneemt. „Als het ^m^BmmsBmmm$ss33Ssmss6'^ssmee^esm Aantal adopties laag In 2011 zijn in Nederland 560 kinde ren geadopteerd. Dit is het laagste aantal sinds 1965. Bijna alle adoptie kinderen komen uit het buitenland. 1fjff In Nederland geboren m In het buitenland geboren MBaMMMMMMMI PAUL KUSTERS toosenhenk BOS 3&-TV STEEbS ©EAVANCEER&ER infographic CRW bron CBS economisch beter gaat, zien we een stijging in zowel adoptie als ge boorte. Maar over de lange termijn is er sprake van een dalende lijn. In de jaren tachtig heerste nog de mentaliteit dat adopteren een no bele daad was om overbevolking draaglijker te maken, dat is min der. Sindsdien is er ook meer medi sche kennis voorhanden om vruchtbaarheid te bevorderen. Ook is het niet meer zo vanzelf sprekend om kinderen te willen." Dat adoptie door kosten, stoornis sen bij kinderen, of lange wachtlijs ten onmogelijk wordt gemaakt, zo als in april in de Kamer werd ge suggereerd naar aanleiding van een rapport van het ministerie van Veiligheid en Justitie, ontkent Van den Brink. „De wachttijd hangt erg af van de eisen van de aspirant-pleeggezin nen. Soms een paar maanden, in extreme gevallen acht jaar, maar meestal duurt de procedure drie tot vier jaar. Aspirant-ouders zijn zich meer bewust wat het bete kent om een kind te adopteren, waardoor de wachttijden ook afne- DEN HAAG - Premier Mark Rutte en de Duitse bondskanselier Ange la Merkel zijn het eens over meer samenwerking binnen Europa. „Een van de zaken waarin Duits land en Nederland gezamenlijk op trekken, is het grote belang van Eu ropees toezicht op de bankensec- tor", gaf Rutte gisteren na afloop van een ontmoeting met Merkel in Berlijn als voorbeeld. De ontmoeting vormde een onder deel van de voorbereiding op de Europese Raad die volgende week donderdag en vrijdag plaatsvindt. Volgens Rutte trekken Nederland en Duitsland al enige jaren geza menlijk op. „Vanaf het moment dat de crisis uitbrak, zijn we begon nen met het pleidooi dat landen zich moeten houden aan de afspra ken." Rutte vindt dat Noord-Europese landen niet kunnen doorgaan met het ondersteunen van Zuid-Euro- pese landen als er geen zekerheid is dat die Zuid-Europese landen de 'noodzakelijke maatregelen' ne HMffiKSaBrawaam men om groei op te wekken en hun begrotingen op orde te krij gen. „Het is onvermijdelijk dat we in Europa op dat punt veel sterker samenwerken." Voorbeelden van die samenwer king zijn het stabiliteits- en groei pact en het versterken van de posi tie van de Eurocommissaris, waar Duitsland en Nederland zich hard voor hebben gemaakt, aldus Rut te. Wat volgens de premier nu moet gebeuren, is dat het bankentoe- AMSTERDAM - Op het herexamen aardrijkskunde voor havisten, dat dinsdag werd afgenomen, stond een verkeerde eindtijd. Door de fout kan het zijn dat scholieren maar 2,5 uur in plaats van 3 uur de tijd hebben gehad voor de toets. Op het examen stond als eindtijd 16.00, terwijl dat 16.30 uur had moeten zijn. Voor afname van het examen was nog een bericht uitge gaan naar alle examensecretaris sen, maar niet iedereen had dat be richt gelezen. Volgens het Lande lijk Actie Komitee Scholieren (Laks) moeten scholieren die te kort tijd hebben gehad, contact op nemen met hun school. voordat de Lezerstour start! £mHBÉÉ% Vanaf 26 juni kunt u zich inschrijven od www.Dzc.nl/lezerstour ■4 Premier Rutte en bondskanselier Merkel maken een praatje in de bondskanselarij in Berlijn. HE"T JOURMAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4