3 Kamermuziekfestival is Jaffé zeer dierbaar Willem Breaker Kollektief neemt afscheid van Zeeland donderdag 21 juni 2012 www.pzc.nl/uit podium het Donkozakkenkoor Nederland uit Rijswijk, Enschede's Byzan tijns Kozakken Koor, Helmonds Slavisch Koor, Kinderfolklore- groep Matryoshki uit Rotterdam, Kamerkoor Oktoich uit Amster dam, Russisch folklore-ensemble Otrada, Slavisch Byzantijns Koor Zwolle en Srétenje zelf. „Er zit veel variatie in", aldus Lou- wes. „Mannenkoren, een aantal ge mengde koren, ook enkele ensem bles. Er zijn heel gerenommeerde gezelschappen bij, zoals Otrada - dat vaak in de Hermitage zingt - en het Slavisch Byzantijns Koor Zwolle, dat een heel goed koor is. In totaal hebben we ongeveer drie honderd deelnemers." 's Middags zingen de deelnemers op verschillende buitenlocaties ('als het slecht weer hebben we ook een aantal binnenlocaties ach ter de hand', zegt Bom) in de bin nenstad. „Tijdens het concert 's avonds in de Sint Jacobskerk krijgt elke groep vijftien minuten. Daar na is er een gezamenlijk slotlied: Avond op de rede." Het Russisch Festival biedt meer dan muziek alleen. In het Theo van Doesburgcentrum kunnen kinderen (9-14 jaar) 's middags Russische dansen instuderen. In hetzelfde centrum zijn oude en nieuwe foto's van Rusland en Oe kraïne te zien. In de aanloop naar het festival is verder een cursus icoonschilderen geweest, waarvan de resultaten worden getoond. door Rolf Bosboom Het Muziekfestival Mid delburg, dat zaterdag aan zijn veertiende editie begint, staat voor het tweede jaar onder lei ding van de Duitse cellist Ramon Jaffé. Hij stelde aan de hand van diverse thema's een zeer geva rieerd programma samen, met een keur aan internationale musi ci, maar ook met ruimte voor re gionaal talent. Jaffé - in 1962 geboren in Riga (Letland), maar sinds 1974 wo nend in Duitsland - heeft een warme band met het Zeeuwse ka mermuziekfestival. Jarenlang was hij als musicus te gast en begin vorig jaar aarzelde hij geen mo ment toen hij werd gevraagd als artistiek leider. „Voor mij is dit festival heel bij zonder, vanwege de manier waar op mijn mede-organisatoren in Zeeland het aanpakken. Ze doen dat met zó veel liefde en hoewel zij geen professionals zijn, lijkt het alsof ze dat wel zijn. Boven dien is Middelburg een prachtige stad, met bijzondere concertloca ties. Veel van de mensen die ik er heb ontmoet, zijn goede vrien den geworden." Jaffé vaart een wat andere koers dan bijvoorbeeld Daniel Raiskin, die lange tijd artistiek leider van het festival was. „Mijn opvatting is dat elk concertprogramma een duidelijke lijn, een duidelijke be tekenis moet hebben. Daarom kies ik voor heldere thema's, zo als dit jaar Italiaanse barokmu ziek, Bach, Beethoven en Latijnse muziek. Daniel was daar wat min der consequent in. Hij bracht prachtige programma's, maar dacht wat meer dan ik in afzon derlijke stukken." Vraag Jaffé niet het verwachte hoogtepunt van het festival aan te wijzen. „Dat is als een moeder vragen te kiezen tussen haar kin deren. Onmogelijk. Elk concert moet een hoogtepunt zijn." De concerten zijn in de Zeeuwse Concertzaal en de Doopsgezinde Kerk. „Die kerk heb ik eigenlijk bij toeval ontdekt, doordat we een kerk zochten omdat we een orgel nodig hadden. Ik was er nog nooit eerder geweest, maar ik ben er verrukt over." Daarnaast treedt het festival in het eerste weekend nadrukkelijk naar buiten, met op zaterdag con certen van jonge musici in de kruidentuin van de Abdij, het Zeeuws Museum en het Zeeuws Veilinghuis. Zondag is er een picknickconcert in de Muziektent op het Molenwater. Jaffé speelt tijdens het festival ook regelmatig zelf mee. „Dat is niet eenvoudig. Het is noodzake lijk dat je in een goede conditie bent, want er moet ook gerepe teerd worden en je krijgt allerlei organisatorische vragen. Maar ik probeer af en toe ook wat tijd te maken voor andere dingen, zoals zeilen op het Veerse Meer. Dit jaar blijf ik bewust een paar da gen langer in Zeeland, samen met mijn familie." De toekomst van het festival staat onder druk, vanwege dreigende bezuinigingen. Jaffé zou het zeer betreuren als het zou verdwijnen „Dat zou een groot verlies zijnr Het festival is een traditie gewor den en heeft een goede naam on der mijn collega's. Voor het cultu rele leven van de mensen is het belangrijk dat het blijft. We moe ten onszelf niet toestaan dat we alleen nog maar tv kijken en com putergames spelen." Programma Zaterdag 23 juni Kruidentuin Abdij (11.00-11.45 uur), Zeeuws Museum, 12.15- 13.00 uur, Zeeuws Veilinghuis (14.00-15.00 uur): gratis concer ten door jonge musici Doopsgezinde kerk, 20.00 uur: Itali aanse barokmuziek met Collegium Pro Musica Zondag 24 juni Molenwater, 12.00-13.00 uur: Pick nickconcert in de openlucht met Zeeuws Koper Dinsdag 26 juni Doopsgezinde kerk, 20.00 uur: 'Ba- chiana' Donderdag 28 juni Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur: 'Beethoven in muziek en brieven' Zaterdag 30 juni Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur: 'Latijnse passie' Zie ook: www.kamer-muziek.nl De horeca in het centrum springt in op het festival met speciale kor tingsacties. Diverse winkeliers heb ben hun etalages een Russisch tint je gegeven. Jannie Bom en Ruud Louwes slui ten niet uit dat het festival een ver volg krijgt. „Zoals het Fonds Cul tuurparticipatie zei: jullie hebben goud in handen. Het hangt natuur lijk van de reacties van het pu bliek, maar we hopen dat het niet bij één keer blijft. Russisch Festival, zaterdag in Vlissingen. Van 13.30-16.30 uur inloopconcerten in binnenstad. Om 19.30 uur gezamenlijk concert in Sint Jacobskerk. Meer informatie op www.zeeuwsbyzantijnskoor.nl. Wilhelminadorp Akoestisch zomeroptreden met duo Sense. Café-restaurant Het Loze Vissertje, 15.00 uur Zonnemaire Festival Club Zonnemaire met o.m. Stuurbaard Bakkebaard, Lala Njava, Lejo Hands up! en uKanDanz, Schapenweg 1,12.30 uur MAANDAG 25 JUNI Aagtekerke Buitenconcert leerlingenorkest Arte- mis. Dorpsplein, 18.45 uur DINSDAG 26 jUNI Middelburg Concert 'Bachiana, in kader van Mu ziekfestival Middelburg. Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur Het Willem Breuker Kollek tief staat na 38 jaar voor zijn afscheidstournee. De ze moet een eerbetoon worden aan zijn naamgever, die twee jaar geleden overleed. Zondag treedt het Kollektief op in de Grote Kerk in Veere, bij Muziek- podium Zeeland. Willem Breuker had een nauwe band met de voor loper ervan: Stichting Nieuwe Mu ziek. Daar trad hij met zijn kompa nen veelvuldig op en wees daar mee menigeen de weg richting de avontuurlijke muziek. Het Kollektief richtte hij in 1974 op. De helft van de bezetting speelt al ruim dertig jaar samen. 1-Iet gezelschap bestaat uit Frans Vermeersen (sopraan- en tenor sax), Hermine Deurloo (altsax en mondharmonica), Maarten van Norden (tenorsax), George Pan- cras en Andy Altenfelder (trom pet), Andy Bruce (trombone), Ber nard Hunnekink (trombone en tu ba), Henk de Jonge (piano en syn thesizer), Arjen Gorter (contrabas) en Rob Verdurmen (drums). Het programma biedt een over zicht van de composities van Breu ker met veel ouder repertoire, dat vaak voor het eerst sinds de jaren zeventig weer gespeeld wordt. Willem Breuker Kollektief, zondag 24 juni, Grote Kerk, Veere. Aanvang: 15.30 uur Ramon Jaffé: „Het zou een groot verlies zijn als dit festival verdwijnt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43