Kwaliteit zwemwater blijft een heikel punt 301 sport 40 Primeur Middelburg met beachtennis in stadscentrum Minderhoud voorlopig aan kop op CHIO Primeur met zwemchip om de arm Ciisouw o donderdag 21 juni 2012 door Roeland van Vliet MIDDELBURG - De Markt van Mid delburg is van vrijdag tot en met dinsdag één grote zandbak. De Ci ty Beach Tour 2012 komt langs en dagelijks zijn er tal van sportactivi teiten. Opvallend in het program ma is het beachtennistoernooi op zaterdagavond. „Voor zover ik het weet is dat de eerste keer dat wij een stadscentrum aandoen", zegt Ronald van Slooten, die namens Beachtennisevents verantwoorde lijk is voor de organisatie. Beachtennis is een mengeling van beachvolleybal, badminton en ten nis. Er wordt gespeeld op veldjes van acht bij zestien meter en in het midden hangt een net met een hoogte van 1,70 meter. Je speelt met tweetallen en volleert of smasht de bal - een iets lichtere variant van de tennisbal - naar de tegenstanders. Zodra de bal in het zand ploft, is de rally afgelopen. De puntentelling is nagenoeg het zelfde als bij het reguliere tennis. De uitzondering is dat er bij 40-40 direct om gamewinst wordt gespeeld. Meestal wordt er gestre den om twee gewonnen sets, maar in Middelburg wordt er op tijd gespeeld. Elk duel zal maxi maal 25 minuten duren. „Dat komt omdat wij uiterlijk om 23.00 Beachtennistour Dit jaar zijn er acht toernooien in de Beachtennistour: 2 juni: Brouwersdam 23 juni: Brouwersdam 30 juni: Middelburg 14 juni: Zandvoort 25 augustus: Castricum 8 september: Scheveningen 22 september: Zandvoort Gedurende de Beachtennistour- kunnen de koppels punten verdie nen voor het klassement. De twee beste mannen en twee bes te vrouwen worden uitgezonden naar Aruba. uur het licht uit moeten doen op de Markt", legt Van Slooten uit. „Daarom zijn we gebonden aan een strakke planning. Maar vaak zal binnen die 25 minuten al wel een volledige wedstrijd zijn afge werkt. Alleen de finales, die tus sen 22.15 en 22.30 uur beginnen, gaan echt om twee gewonnen sets." Beachtennis, dat is overgewaaid uit de Verenigde Staten, is een nog niet al te grote sport in Neder land. Maar er zit groei in. Van Slooten leidt dat onder meer af aan de omvang van de mede door hem georganiseerde tournee. „Vo rig jaar hadden we vijf toernooien en nu acht. Langzaamaan wordt de sport bekender en populairder in ons land. Dat laatste komt ook door de hoofdprijs die bij ons te winnen is." Daarmee doelt de inwoner van Zonnemaire op de reis naar Aru ba voor zowel het beste mannen- als het beste vrouwenkoppel na acht toernooien. Op Aruba is er jaarlijks een ITF-toernooi en de twee Nederlandse duo's krijgen daar dan een startbewijs voor. In Middelburg, waar men om 18.00 uur begint, komen vijftien mannen- en zes vrouwenteams in actie. Zij beginnen in poules en vervolgens stromen ze allemaal door naar een knock-outschema. Van Slooten: „Er speelt een aantal sterke Belgische teams in Middel burg en daarnaast zullen er ook enkele Zeeuwse duo's meedoen. Het wordt wel spectaculair, ver wacht ik. En natuurlijk wordt het op zo'n locatie ook gezellig. Het wordt mooie sport met een bier tje erbij." Het beachttennis op de Middel burgse Markt is verbonden aan de Thermphos Challenger Zeeland, het tennistoernooi dat een week later op de gravelbanen van MLTC begint. „De organisatoren van de challenger willen hun evenement en de sport graag breed uitdragen. Hoe kan dat beter dan in het cen trum van de stad?" De langebaanwedstrijden in Sluis worden voor de veertigste keer gehouden. Sinds 1972 staat het evenement elk jaar op de kalender. Daarvoor werden er ook al regelmatig wed strijden gehouden in Sluis, maar die hadden toen nog geen internationaal karakter. De langebaanwedstrijden zwem men in Sluis hebben een lange historie. Dit jaar is de veertigste editie van het internationale zwemevenement. Als het water is goedgekeurd, gaan er zondag zo'n driehonderd zwemmers van start. door Maurice Steketee SLUIS - Volgens de stichting Open Water Zwemmen Zeeuw- sch-Vlaanderen worden er al veer tig jaar lang internationale lange baanwedstrijden in Sluis gehou den. Het is een vast evenement op de Zeeuwse zwemkalender. Toch is het voor de organisatie elk jaar weer een gepuzzel om alles rond te krijgen. Zoals in 1972, tijdens de eerste edi tie. In die tijd werden in Neder land met enige regelmaat zwem wedstrijden in kanalen afgekeurd, omdat het water te vies was. Ook over de kwaliteit van het water in de Damse Vaart bestonden des tijds grote twijfels, zo is te lezen in de PZC van 8 juli 1972. Zwemvere niging 'Het Vrije', die de wedstrijd toen nog organiseerde, liet echter niets aan het toeval over en be sloot het water te laten testen in het laboratorium van de waterlei dingmaatschappij Zeeland. Na een paar weken volgde een verlossen de brief: het kanaal van Brugge naar Sluis was geschikt om in te zwemmen en ook voor de komen de jaren was er weinig reden tot ongerustheid. Nu veertig jaar later is de kwaliteit van het Sluise water nog steeds uit stekend. En ook nu wordt het met regelmaat gekeurd. „Het is zelfs ver plicht", vertelt Wim Eggermont, voorzitter van de stichting Open Water Zwemmen Zeeuw- sch-Vlaanderen. „Zo'n waterkeu ring blijft altijd een heikel punt. Als het niet goed is, mag er niet ge zwommen worden. Over twee da gen verwachten we de uitslag. Tij dens het zomerseizoen wordt het water van de Damse Vaart zes keer gekeurd. We verwachten dan ook geen problemen." De organisatie heeft dit jaar echter wel met een ander probleem te kampen. Onder de waterspiegel woekert een onderwaterplant. De problemen zijn zelfs zo groot dat de organisatie de komende dagen met een bootje het water op gaat om de plant zoveel mogelijk weg te snijden. „Want de zwemmers kunnen hier last van hebben", weet Eggermont. „Als je zwemt lijkt het net of er een donzen de ken onder je ligt. Dat kan hinder lijk zijn voor de zwemmers, dus daarom gaan we het weghalen." In de loop der jaren is er veel ver anderd bij het evenement. „Tot de jaren tachtig werd er gezwommen tot in Hoeke in België. Tegenwoor dig ligt de wedstrijdbaan geheel in Nederland. Voor de toeschouwers, die altijd massaal aanwezig zijn, is het nu veel aantrekkelijker om de wedstrijd te volgen." En ook qua organisatie zijn er veel aanpassin gen gedaan. „Het is er niet makke lijker op geworden, vooral op het gebied van veiligheid. Zo moet je voor volgboten en duikers zorgen, beveiligers, EHBO'ers, noem maar op. Maar gelukkig krijgen we veel waardering van de zwemmers. Ze appreciëren de ambiance en ko men uit heel het land." Tijdens de langebaanwedstrij den krijgen de deelnemers een chip om de arm. Het is voor het eerst in Zeeland dat deze wijze van tijdregistratie wordt ge bruikt. „De Koninklijke Nederland se Zwembond heeft ons gevraagd of wij hier medewerking aan wil den verlenen, want het systeem zit nog in de testfase", vertelt Wim Eg germont van het stichtingsbestuur. „We draaien dus proef in Sluis. Al leen in Opmeer is een wedstrijd ge weest waar ze op deze manier de tijden hebben geregistreerd." De tij den worden in Sluis voor de zeker heid ook nog op de ouderwetse ma nier geklokt „Dat moet ook wel, want als het niet werkt hebben we niks." In totaal worden er zondag op 26 verschillende disciplines ge streden om de prijzen. De langste afstanden die gezwommen zullen worden zijn de vijf kilometer bij de mannen en de vrouwen. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur en duren tot 16.00 uur. In to taal zullen er zo'n driehonderd zwemmers in actie komen. Zij strij den om de Zeeland Bokaal. De andere wedstrijden die meetel len voor dit klassement worden la ter deze zomer gehouden in Bres- kens, Vlissingen en Goes. door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Na de eerste dag van het CHIO Rotterdam gaat Hans-Peter Minderhoud aan de lei ding in de Grand Prix. De uit Westkapelle afkomstige dressuur ruiter werd beloond met 72,000 procent. Minderhoud bleef met de KWPN-hengst Glock's Tango de acht overige starters met bijna één procent voor. De overige twintig deelnemers aan de Grand Prix ko men op donderdag in de ring, on der wie Imke Schellekens-Bartels, Anky van Grunsven en Edward Gal. De Grand Prix is het eerste on derdeel van de Iandenwedstrijd in h'3'" Kralingse bos. Vrijdag is nog de Grand Prix Special en zaterdag volgt de kür op muziek. Alle da gen volgt bondscoach Sjef Janssen de Nederlandse combinaties nauw lettend. Het CHIO in de Maasstad is één van de twee observatiewed strijden richting de Olympische Spelen. Minderhoud kwam met een ander paard, Donna Silver, ook nog uit in de CDI 3 Grand Prix. Daarin werd hij slechts acht ste met 68,128 procent. De num mers twee tot en met acht lagen wel binnen anderhalf procent van elkaar af Alleen Patrick van der Meer en Uzzo staken er met kop en schouders bovenuit. Jeanine Nieuwenhuis uit Serooskerke, rij dend op Hexagon's Baldacci, reed bij de junioren goed in de CHIO Rotterdam Cup. Met 68,703 pro cent plaatste ze zich als zesde voor de kür op muziek. Daarin werd ze later op de avond vijfde met 71,825. Bij de aangepaste dressuur eindig den de Goese amazones Tessa Baai- jens-Van de Vrie (Riana) en Janine Boudens (Nickey) als tweede en derde in Grade III. KRABBENDIJKE - Joerec Cijsouw heeft woensdagavond de Krabbendijke Trofee 2012 gewonnen. De skeeleraar uit Oostburg bleef Dick Hoogstrate uit Yerseke ruim een halve minuut voor. Jarno van Wingerden pakte de derde plaats. Het was de zeventiende keer dat de skeelerronde door de Ijs- en Skeelervereniging in Krabbendijke werd georganiseerd. foto Arnoud Lievense

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30