Dure pannenset te koop uit de kofferbak 21 zeeland 2004 Boer over op zonne-energie Briepe De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Vorm oplichting donderdag 21 juni 2012 MSfiSS55S52355S Brijdorpe. Briepe, zeggen ze op Schouwen. Het ligt ergens tussen Scharendijke en Brouwers haven. Dat weet ik nog uit de tijd dat ik op Schouwen-Duiveland als verslaggever werkte. Ik ben er des tijds, jaren geleden, slechts één keer geweest. Meer niet. Want in Briepe gebeurt nooit wat. Hoe geraakt men te Brijdorpe? De tomtom weet het niet, en op de ANWB-borden zal men ook tever geefs naar een aanwijzing zoeken. Maar wacht eens even, daar bij die rotonde, bij de witte molen waar ze pannenkoeken serveren en een expositie met zeegezichten hou den, daar staat in de berm een be scheiden bordje, dat vertelt dat we rechtsaf moeten, langs koeien die traag herkauwen en langs paarden die loom voor zich uitstaren. Het weggetje voert eerst naar Loopers- kapelle. Zo'n vijfentwintig (recrea- tie)woningen telt de vlek, een mi ni-camping ('te koop') en een pluk- en theetuin waar 'bovenkle ding verplicht' is, en waar men te gen een tariefje van €7,50 een handvol rozen, korenbloemen, vin- coLOFON msSSSmm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 A8 Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T. 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland 1:0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro 630,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (wast een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nösi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening was het jaar waarin de dubieuze pannenverkoper(s) voor het eerst landelijk van zich deden spreken. gerhoedskruid, Zeeuws knoopje, hortensia's, vrouwenmantel en an der schoons mag plukken. Dwerg- geitjes scharrelen er rond. En or- lingtons; dat zijn, zegt de me vrouw van de pluk- en theetuin, deftige kippen die vroeger vooral door rijke Engelsen werden gehou den. Ze serveert koffie en thee, een soepje en huisgemaakte taart met veel aardbeien. U bent op weg naar Brijdorpe?, kijkt de mevrouw van de pluk- en theetuin verrast. Is daar iets te doen dan? Nee, te Briepe is niets te doen. Toen niet en nu niet. Een paar zwartgeteerde boeren schuren, een PZEM-hokje, een picknicktafeltje, een plukje (vakan tiehuizen, een bushalte en een oud kerkhof, waarvan het toe gangshek met een touwtje is dicht gebonden. Het meest verse graf da teert van 1992. Veel Padmossen lig gen er begraven. De tijd heeft de opschriften van de meeste grafste nen grotendeels weggevijld. Briepe. Je moet er één keer zijn geweest Vaker hoeft echt niet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns In Middelburg is een dubieu ze pannenverkoper opge pakt na een achtervolging door een gedupeerde. De po litie zegt niets te kunnen doen en liet hem weer vrij. door Marcel Modde Hij is er met ogen open ingetuind. Ruim een jaar na da to baalt de Koude- kerkse ondernemer daar nog stevig van. In die mate zelfs dat hij zijn naam uit de publi citeit wil houden. Maar, zo had hij zich heilig voorgenomen: „Mijn tijd komt nog wel een keer. En als ik hem zie, is ie voor mij!" Maandag reed de ondernemer met z'n bus door de Middelburgse nieuwbouwwijk Mortiere en daar kwam die zelfde verkoper van de zogenaamde hoogwaardige pan nenset van het merk Steigenberger voorbij. „Ik zal je vertellen, sinds hij mij dat kunstje heeft geflikt, is iedere grijze Volkswagen station voor mij verdacht. Namen ben ik niet zo goed in, maar een kente ken en gezicht onthou ik." Hij ging de auto achterna en wist hem een paar minuten later tot stoppen te dwingen in de Graven straat. „Ik ben uitgestapt en heb op het raam geklopt. Maar toen was het 'klik, klik' van de deurver grendeling, vol in z'n achteruit, gas er op en weg was hij." Een eindje verderop, in een straat je achter het stadhuis, maakte de man zichzelf een verdere ontsnap ping onmogelijk. De Koudekerker zeue zijn bus achter de auto en bel de de politie." De verkoper was hem al voorgeweest om te melden dat hij achtervolgd en bedreigd werd. „Ze hebben zijn personalia nagetrokken en vonden niks. Lo gisch, want hij stond niet gesigna leerd, omdat hij nooit was gepakt! Die kerel was dus superrelaxed." Op nadrukkelijk aandringen van de Koudekerker, werd de verkoper toch meegenomen voor verhoor. Ook omdat naar boven kwam dat hij eerder aangifte bleek te hebben gedaan van mishandeling in Ter- neuzen, toen hij daar eveneens op een ontevreden klant stuitte. Na een nachtje in de politiecel is hij weer vrijgelaten. Straf rechtelijk valt de man volgens een woordvoerder niets te verwijten. Hij heeft de spullen immers gele verd, dus is er geen reden voor ver der onderzoek. „Dit is een zwakke zaak. Hij heeft de pannensets, die hij in zijn auto had liggen, van ons teruggekregen en is in vrijheid ge steld." De Koudekerker baalt van de ze hele situatie. Hij wijst op een waarschuwing die de Zeeuwse politie in oktober verspreidde over een 'oplichter die in de provincie actief is en voor een klein bedrag Steigenberger pannensets ver koopt'. Op het internetforum van het televisieprogramma Tros Ra dar worden al sinds 27 maart 2004 berichten geplaatst over dubieuze pannenverkoop in verschillende delen van het land. Het laatste be richt dateert van 8 december 2011. De Koudekerker weet zeker dat ook in Zeeland meer gedupeerden rondlopen. „Het is zo'n ontzetten de gladjanus! Hij komt langs als je in de tuin staat, begint zomaar een praatje en voor je het weet sta je in de kofferbak van zijn auto naar een dure pannenset te kijken. Die kan jij dan voor een prikkie ko pen, omdat hij daarmee als verte genwoordiger op een beurs heeft gestaan en hij die toch niet meer kan terugbrengen naar de fabriek. Achteraf blijkt de beloofde kwali teit bagger, maar kan je nergens je recht halen. Veel gedupeerden doen uit schaamte geen aangifte. Het is van belang dat zoveel moge lijk mensen dat nu wél doen, dan gaat hij voor het gaas!" CS Afrikaanse bendes Erfenis Zij vragen u telefonisch of per e-mail om te helpen bij het wegsluizen van grote sommen geld. Het geld zou moeten worden overgeschre ven naar een buitenlandse bankrekening. Als beloning beloven zij u grote geld bedragen. Zij vragen u ook of u bepaalde kosten wilt voorschieten. Criminelen benaderen u per e-mail of telefoon en vertellen datu-van een ver familielid een erfenis heeft ontvangen. Zij vragen u de dure oplosmidde len te betalen om de bankbiljetten schoon te krijgen. Het gaat dan vaak om tiénduizenden euro's. Prijswinnaaars U krijgt een e-mail met de mededeling dat u een grote som geld of andere prijs heeft gewonnen. U moet alleen nog even geld overmaken naar een rekeningnummer om de prijs te kunnen ontvangen. Of uw creditcardgegevens worden gevraagd. door Edith Ramakers COLIJNSPLAAT - De eerste 14 boe ren en tuinders plaatsen binnen kort met subsidie van Europa en de provincie zonnepanelen op hun dak. Bij de Open Dag van proefboerderij de Rusthoeve werd daar het eerste paneel geplaatst. „Het Europese budget was 700.000 euro en we hebben daar nog zo'n 230.000 euro bijgelegd", zei gedeputeerde Kees van Beve- ren. Boeren staan nog niet massaal te trappelen om zonnepanelen te plaatsen. „Door de subsidie is de stap gemakkelijker", zei Jan Witha gen, namens de ZLTO betrokken bij het project. „Gelukkig worden de zonnepanelen goedkoper én be ter en de verwachting is dat de energieprijs oploopt. Daardoor wordt zonne-energie voor een gro tere groep sneller rendabel." Bedrijven of particulieren die tot nu toe het meeste profijt hebben van de omschakeling zijn de ge bruikers tot jaarlijks circa 10.000 kw uur. (een gemiddeld gezin zit op ongeveer 5000 kw uur.) „De groep tot 10.000 heeft een hogere energiebelasting dan de grootver bruikers. Maar door de jongste gunstige ontwikkeling rendeert zonne-energie al voor gebruikers tot 50.000 kw uur." Een van de problemen van de duurzame ener giebron is dat de energie niet opge slagen kan worden. Projecten als Boer zoekt buur zijn daarvoor in het leven gesteld: Je helpt de boer zijn zonnepanelen te financieren in ruil voor zijn producten (vlees, groente en fruit). Een andere ont wikkeling is de smart grid. Door de onvoorspelbaarheid van het elektriciteitsaanbod uit wind- en zonne-energie, is het voor netbe heerders lastig om vraag en aan bod op het net in balans te hou den. Een slimme meterkast (de^ smart grid, intelligent netwerk) kan uitkomst bieden. Bij veel wind en zon zullen netbeheerders, producenten en consumenten sa men snel moeten inspelen op de overvloed en een seintje krijgen om bijvoorbeeld de accu's op te la den van elektrische auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2