Lieuwe Westra doet wat hij moet doen Rus springt 281 sport Kruijswijk vindt op NK parcours op maat donderdag 21 juni 2012 Beest van Munein is iedereen de baas op NK tijdrijden Lieuwe Westra wordt in Em- men voor het eerst in zijn loopbaan nationaal kampioen tijdrijden. Bondscoach Leo van Vliet is in zijn nopjes met Lars Boom en Niki Terpstra als nummers twee en drie. door Ad Pertijs EMMEN - Terwijl Lieuwe Westra na 45 kilometer rammen amper nog op zijn smalle benen kon staan, huilden om hem heen stoere man nen grote Friese tranen. De eerste nationale tijdrittitel voor Het Beest van Munein zorgden voor de poort van het Dierenpark Em- men op de eerste plaats voor emo tionele vreugdetaferelen. Bij de op een afstandje toekijken de bondscoach Leo van Vliet was er daarnaast vooral tevredenheid. Met winnaar Westra, nummer twee Lars Boom en de bronzen Ni ki Terpstra kreeg de Westlander immers zijn ideale podium. De vraag wie in Londen de tijdrit moet(en) gaan rijden, is na giste ren immers geen punt van discus sie meer. Westra en Terpstra wa ren al aangewezen voor de weg wedstrijd en kunnen er de chrono- wedstrijd prima bij doen. Dat geldt ook voor Vlijmen aar Boom, die in Emmen zo goed als zeker zijn olympische startbewijs veilig stelde. Achter de topdrie was nummer vier Stef Clement de grote verlie zer. De viervoudige titelverdediger wil dolgraag naar Londen, maar weet nu dat die boot reeds vertrok ken is. „Ik moest vandaag met af stand kampioen worden om nog een kans te maken. Ik moest me bewijzen, die andere drie hoefden slechts te bevestigen", vatte hij het spel achter het NK samen. Van Vliet mag vijf renners meene Een grazende neushoorn in Dierenpark Emmen heeft geen oog voor de pas serende deelnemers aan het NK tijdrijden. foto Robin Utrecht/ANP men naar Londen. Alle vijf voor de wegwedstrijd en twee van hen mogen ook de tijdrit rijden. „Dit maakt het inderdaad gemakkelij ker", zei de bondscoach. Hij zegt nog altijd niet te weten wie hij naast Westra en Terpstra nog meer mee zal nemen. Boom lijkt zeker van zijn zaak en ook Se bastian Langeveld heeft uitsteken de papieren. „Ik weet het echt nog niet", zegt Van Vliet. „Maar vóór de Tour wil ik iedereen duidelijk heid geven." Westra was blij dat hij zijn reputa tie als tijdrijder een keer had kun nen omzetten in een nationale ti tel. „Mijn eerste rood-wit-blauwe trui." Vier jaar al jaagt hij op dat tricot. „Ik weet ook dat mijn tijdrit ten dit jaar goed waren, maar het moet op een dag als vandaag ook een keer goed willen vallen." Dat deed het, met een emotionele uitbarsting tot gevolg. „Man, ik had vannacht geen oog dicht ge daan. Wat denk je, hier train ik ie dere dag voor, hier leef ik 24 uur per dag voor." Voor Boom betekende de tweede plaats (op acht seconden van Westra) zijn hergeboorte als tijdrij der. „Na mijn titel in 2008 ben ik er inderdaad niet meer zo mee be zig geweest. De korte tijdritten lie pen nog wel uitstekend, maar de langere waren minder." De Olympische Spelen zette de fo cus terug op zijn oude specialiteit. Hij laat er zelfs de Ronde van Frankrijk voor lopen. „Dit is het re sultaat van een goede vorm en weer meer bezig zijn met het tijdrijden", aldus Boom. Clement stelde vast dat zijn tijdrit zoals wel vaker dit seizoen net niet goed genoeg was geweest. „Nor maal moet ik het hebben van mijn tweede ronde, maar de power daarvoor ontbrak in mijn benen, had ik al snel in de gaten." En dat terwijl hij was gekomen om te winnen. „Ik besef ook dat het niet elk jaar feest kan zijn." Bij de vrouwen ging de zege naar Ellen van Dijk. De Amsterdamse bleef Annemiek van Vleuten uit Wageningen dertien tellen voor. Talent uit Monster is meer bezig met haar sport Arantxa Rus is als een oes ter die zich voor het publiek liefst niet te veel opent. In tussen is ze druk bezig aan voerster van het nationale vrouwentennis te worden. door Chris van Mersbergen Persconferenties van Arantxa Rus zijn door gaans vrij vlot voorbij. Een verslaggever stelt een vraag en krijgt van Rus snel een af gemeten antwoord. Dat herhaalt zich nog een keer of wat, afhanke lijk van het aantal vragen dat de journalisten in petto hebben. Een paar minuutjes later is het klaar. Hoe anders is dat bij Kim Clijsters, die in het perszaaltje op het Ros- malense Autotron op haar dooie gemakje bijkletst met het Bel gische journaille. Over welke kle ding ze draagt op de Olympische Spelen of over de bloemkool en knolselderij in haar moestuintje. David Ferrer besprak dinsdag met de paar verslaggevers die de moei te namen op te draven de laatste resultaten van het EK. Daarna deli- Ferrer tegen Sijsling in kwartfinale Rosmalen ROSMALEN - Van de acht geplaatste spelers bij het mannentoernooi in Rosmalen is er nog maar eentje over. Gelukkig voor de toernooidi- rectie is dat wel de nummer één, de Spanjaard David Ferrer. Hij be reikte gistermiddag dóódsimpel de kwartfinale door de Argentijn Leo nardo Mayer met 6-3 6-0 weg te tik ken. Ferrer neemt het vanmiddag in de kwartfinale op tegen de enig overgebleven Nederlander in het toernooi, Igor Sijsling. De Amster dammer versloeg de Belg Olivier Rochus in twee sets. breerde hij in gebrekkig Engels rus tig even verder over zijn favoriete kijksport voetbal. Voor welk team hij meer liefde koestert, Valencia of het Spaanse elftal (allebei even veel). En of hij meer bewondering heeft voor Lionel Messi of Cristia- no Ronaldo (die eerste). Rus is uit ander hout gesneden. Stadionspeaker Edward van Cui- lenborg deed gisteren op het cen- tercourt in Rosmalen nog zo zijn best, maar ook hem lukte het niet om de wat gesloten oester.die Rus voor de buitenwereld is open te krijgen. Dit was het tweegesprek na de verloren partij van Rus te gen de Zweedse Sofia Arvidsson. „Wat ging er mis, Aranxta?" „Ik maakte veel te veel fouten." „Wat voorfouten?" „Vooral op de service en de korte punten." „Ik kan me voorstellen dat je teleur gesteld bent." „Het ging vandaag niet echt goed, nee." „Hoe zien de komende maanden voor jou eruit? Als Nederlandse speel ster blijven we je natuurlijk op de voet volgen." „Ik vertrek deze week naar Wim bledon, dus..." Tot zover. Het kost Rus duidelijk nog wat moeite spontaan om te gaan met media en publiek. Ze lijkt er überhaupt niet veel behoef te aan te hebben. Ook tijdens de wedstrijd met haar tennisvriendin Arvidsson is Rus ingetogen, gecon centreerd op haar eigen spel. Geen kreten of vuistgebaren na een ge wonnen punt, nauwelijks zichtba re frustratie na een gemiste bal. Pas bij de bal in het net die haar op een 6-4 3-0 achterstand zet, springt het 21-jarige talent uit Mon ster even uit de band. Ze gooit haar racket op de grond, om ver volgens weer snel terug in haar co con te kruipen. Vertrekkend Jong Oranje-coach Hugo Ekker stelde onlangs dat Rus wel wat meer emotie zou mogen tonen op de baan. Zelf ziet ze die noodzaak minder. „Dat er gejuicht wordt als door Jeroen Wolbers NUENEN - Met de nationale drie kleur om de schouders debuteren in de Tour. Voor Steven Kruijswijk (25) zou het over negen dagen zo maar werkelijkheid kunnen wor den. De renner van de Rabobank- ploeg start zondag als een van de favorieten aan het NK in Kerkrade. Het parcours belooft de zwaarste uit de afgelopen 25 jaar te worden. Maar lijkt met de korte en venijni ge hellingen op het lijf geschreven te zijn van het klimtalent uit Nue- nen. „Als ik ooit iets wil beteke nen op een NK moet ik het nu doen", zei de renner telefonisch vanuit zijn woonplaats in Spanje. Kruijswijk, nuchter als altijd, klinkt opgewekt Hij weet dat hij stilaan toegroeit naar het gewenste niveau. Prettig voor zondag, maar ook pure noodzaak om een week later in de Tour te overleven. Dank zij een goede voorbereiding lijkt de renner fysiek en mentaal opti maal geprepareerd te zijn op de slijtageslag in de Alpen en Pyrenee ën. Na Luik-Bastenaken-Luik koos Kruijswijk er bewust voor twee maanden geen wedstrijden te rij den. Trainen was het devies. Sa men met teamgenoot Robert Ge- sink ging hij op hoogtestage in Sierra Nevada. Ook trainde hij spe cifiek op tijdritten. Die inspannin gen wierpen zijn vruchten afin de Ronde van Zwitserland. Met een verdienstelijke achtste plek (op 59 seconden van de Portugese eind winnaar Rui Costa) bewees hij dat hij over goede benen beschikt. „Het is prettig dat je de bevesti ging krijgt dat de geleverde arbeid zich loont in de wedstrijden. Dat geeft veel vertrouwen", weet Kruijswijk. Als schaduwkopman achter Ro bert Gesink en Bauke Mollema mag hij in Frankrijk een gooi doen naar een goed klassement. De ploeg legt hem geen druk op. Zelf legt hij de lat wel hoog. „Ik wil de ze Tour presteren, maar ga er re laxed mee om. Ik hoop zo lang mo gelijk met de besten mee omhoog te gaan. Daarnaast probeer ik Ro bert en Bauke te ondersteunen waar nodig." Kruijswijk hoeft zich niet weg te cijferen voor de twee kopmannen. „In vlakke etappes hoef ik ze niet uit de wind te houden. En in de bergen mag ik ook voor eigen kan sen gaan", aldus Kruijswijk, die hoopt op een etappewinst. Met het witte tricot in het jonge- renklassement houdt hij zich niet bezig. „Of dat haalbaar is, is meer iets voor de laatste week. Ik weet nog niet wie mijn belangrijkste concurrenten daarvoor zijn." Zondag mag Kruijswijk zich eerst nog meten met zijn nationale riva len. Al is die race voor de renner meer dan een testcase. „Als je een kans hebt om de titel te pakken, Steven Kruijswijk foto EPA dan moet je dat niet nalaten. Daar komen we voor." Zijn ploegleider Frans Maassen denkt er hetzelfde over. „We heb ben de afgelopen twee jaar gezien dat het erg lastig is om een NK te winnen. Met dit parcours zijn we met onze klimspecialisten in het voordeel. Steven is een serieuze kanshebber." De renners krijgen zondag weinig tijd om tijdens de koers op adem te komen. De klimmetjes vragen een uiterste inspanning als de wed strijd openbreekt, de vlakke stuk ken bieden weinig mogelijkheden tot herstel tussen de beklimmin gen in. Volgens Maassen is dat voor Kruijswijk een pre. „De kracht van Steven is dat hij in een koers heel snel herstelt. Dat kan zondag wel eens de doorslag ge ven." Maassen is zeer te spreken over de progressie van zijn pupil. „Steven staat er super voor. In Zwitserland had hij het tijdens de eerste bergrit wat moeilijk. Daarna is hij steeds beter gaan rijden. In de slotetappes was hij top. Hij hoeft zich zondag dus zeker niet in te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28