val 2 van de onzichtbare muur donderdag 21 juni 2012 In totaal staat er de komende Tour 101 kilometer tijdrijden op het programma. Cadet Evans ziet alleen in Bradley Wiggins een serieuze tegenstrever die hem van de tweede Tourzege op rij af kan houden. Geboren: 14 februari 1977 in Ka- therine (Australië). Lengte: 1,74 meter. Gewicht: 64 kilogram. Profrenner op de weg sinds 2001 Ploeg: BMC Racing Team (sinds 2010). Beste resultaten in grote rondes: Ronde van Frankrijk: winnaar in 2011. Ronde van Italië: vijfde in 2010. Ronde van Spanje: derde in 2009. Andere grote prestaties: winnaar wereldbeker mountainbiken in 1998 en 1999, wereldkampioen op de weg in 2009. Cadel Evans leeft vol zelfver trouwen toe naar de Tour. Zijn ervaring van vorig jaar doet de renner van BMC Ra cing Team geloven in een tweede zege op rij. door Geert Langendorff Cadel Evans In het overzichtelijke leven van Cadel Evans kwam na zijn Tourzege van vorige zo mer een barst. De Australiër bereidde zich jaarlijks voor op de solate plekken, op weggetjes waar van alleen hij het bestaan afwist. Dit seizoen trof hij op zijn tochten plotseling collega's aan die zijn werkwijze nauwkeurig naboots ten. Evans onderging het gelaten, maar met enige pijn in het hart. Met de roem verdween zijn laatste restje anonimiteit. Evans hield nooit van aandacht. Liever richtte hij zich op zijn sport, al spatte het plezier niet van zijn gelaat af. Hij verkeerde in een opperste staat van concentratie of leed pijn. Meer onderdelen leek zijn repertoire niet te bevatten. In het peloton vonden ze hem een angsthaas, die elke vorm van risico meed om geen flintertje energie te verspillen. Het publiek kon zich lastig met hem vereenzelvigen, op een paar verdwaalde landgenoten na. Het behalen van de wereldtitel in 2009 zorgde voor een kleine ver andering. Hij kreeg meer krediet en de dikke laag vernis op zijn ziel bladderde enigszins af Evans oog de losser, koerste gedurfder en liet zich vaker verleiden tot een glim lach. Zijn triomf in Frankrijk brak het verzet definitief Op de Ave nue des Champs-Élysées huilde hij van vreugde. De wereld, Austra lië in het bijzonder, sloot de man in zijn hart. „De mensen begrepen ineens wie ik was en wat ik deed", vertelt hij op een bijeenkomst voor de pers in de Dauphiné, verre den tussen 3 en 10 juni. „Het kost te hen tijd me te accepteren. Nu weten ze hoe ik in elkaar steek." Zijn tranen in Parijs stilden hun nieuwsgierigheid niet, zo merkte hij snel. „Zo werkt dat, als je de Cadel Evans kreeg vorig jaar na zijn Tourzege een heldenontvangst in Melbourne. Tour wint. Als ik een koutje vat, weet direct de hele wereld ervan. Dat is prima. Ik kan er mee leven." Persoonlijk brak hij door een on zichtbare muur. Niet langer kwel de hij zich met de vraag of zijn ar beid voldoende was om de gele trui te veroveren. „Het was een ge weldige opluchting. Tweemaal op rij eindigde ik als tweede. Hoewel ik beide keren werd achtervolgd door pech, dacht ik: 'Wat kan ik nog meer doen?' Als ik maar een keer geen ongeluk onderweg tegen kwam. Dat is alles wat ik wilde." Eenmaal over de drerrtpel kreeg zijn zelfvertrouwen een impuls. Aan het eeuwige sleutelen aan trai ningsprogramma's kwam abrupt een einde. „Ik heb me op dezelfde manier voorbereid als vorig jaar. Waarom veranderen, als iets goed is?" Evans, 35 jaar, rekent zichzelf zon der aarzeling tot de favorieten. „De Tour kan ik dit jaar weer win nen. Ik vertrouw op mijn capacitei ten. Weet je, het wordt volgens mij makkelijker na de eerste keer." Zijn nervositeit mag zijn afge zwakt, zijn hang naar privacy niet. Zuchtend: „Ik moet echt naar de andere kant van de aardbol om er gens te komen waar ik niet word herkend. Mijn leven is niet veran derd. Ik doe dezelfde dingen, ge draag me hetzelfde als voorheen, maar de mensen reageren wel an ders op me. Dat maakt het lastig niet te veranderen als persoon. Ze kijken anders tegen je aan. Dat is in mijn beleving niet altijd even ge zond." De ludieke oproep van zijn vrouw Chiara aan Australië om een natio nale feestdag ter ere van de Tourze ge van haar echtgenoot in het le ven te roepen, ontdeed hij dan ook snel van brandstof. Als de eco nomie er schade door zou op lopen, hoefde het van hem niet. „Ik gun mensen een vrije dag, maar als ze er een boterham min der om moeten eten, lijkt me dat 'Weet je, het wordt volgens mij makkelijker na de eerste keer' geen goed idee." En zo stierf het initiatief een stille dood. Zijn achtergrond zit een leven van glitter en glamour in de weg. Wie opgroeit in Barunga, een afgelegen dorpje in het Northern Territory met rond de driehonderd inwo ners, aardt lastig in een dichtbe volkte omgeving waarin de rappe tong regeert. Aanschurken tegen de jetset ligt hem niet. Evans wei gert zich zelfs 'beroemd' te noe men. Het woord krijgt hij niet over zijn lippen. „Laten we het er op houden, dat ik in de publieke belangstelling sta." Zijn gewijzigde status bracht zijn liefde voor het wielrennen niet in de verdrukking. „Ik ben nog even ambitieus als vroeger, zij het op een iets andere manier. Ambitie kan prestaties ook in de weg zit ten. je honger kan de balans versto ren, zoals misschien bij mij in het verleden het geval was. Maar de ko mende jaren verschijn ik zeker nog aan de start." Over de naderende editie heeft hij een helder beeld. De Brit Bradley Wiggins zou eventueel roet in het eten kunnen gooien. De kopman van Team Sky, winnaar van Pa- rijs-Nice en de Dauphiné, steekt in een bloedvorm. „Met stip de voor naamste kandidaat voor de eindze ge. De twee lange races tegen de klok zijn voordelig voor hem." Andere serieuze tegenstrevers ziet hij niet. „Al stijgt elke Tour een be paalde renner en diens team bo ven zichzelf uit." Het zwaartepunt ligt volgens hem, weinig verrassend, in de tijdritten. „Het is zeer waarschijnlijk dat de Tour daarin wordt beslist. In de bergritten verlies of win je hem niet. Net als in de Dauphiné." Evans ziet wel gevaar opdoemen 'Ik fiets tegenwoordig vaak met een grote grijns op mijn gezicht' deur kom. Het maakt lang van huis zijn zwaarder." De concurrentie hoeft hier geen moed uit te putten. „Ik kan en wil de Tour winnen." Mocht er onverhoopt een kink in de kabel komen, dan ligt zijn ex cuus al klaar. Grinnikend: „Ieder een kopieert mijn manier van voorbereiden. Dan had ik het maar niet zo goed moeten doen." foto David Crosling/EPA op de cols. „De beklimming van Le Grand Colombier is behoorlijk steil en gaat over een smalle weg. De Tour mijdt zulke Alpenpassa ges normaliter. Het kan interes sant worden..." Tot de start in Luik op 30 juni werkt Evans als een monnik zijn schema's af Onderweg, zo vertelt hij, kunnen passanten een opval lend beeld ontwaren. „Ik fiets te genwoordig vaak met een grote grijns op mijn gezicht. Dat komt door mijn zoontje Robel, die we in januari hebben geadopteerd. Ik weet dat hij op en neer springt van vreugde als ik door de voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27