Toevalsvoetbal viert hoogtij Tsjechië rekent op de nieuwe Poborsky Geen van de 24 groepsduels op het EK eindigde in doelpuntloos gelijkspel De amusementswaarde van de groepsduels op het EK was hoog, al lijkt toevals voetbal de nieuwe norm. Geen enkel land steekt er echt bovenuit. Als je louter met een Ne derlandse bril kijkt - en dat doen nogal wat mensen in een land dat om de twee jaar helemaal oranje kleurt - dan rest er slechts één con clusie na de eerste ronde van Euro 2012: dit is het meest rampzalige voetbaltoernooi aller tijden. Een uiterst broos en onevenwich tig Nederlands elftal, met egocen trische spelers en een bondscoach door Theo Brinkman en Roel Wiche wiens gezag zwaar aangetast is, presteerde historisch slecht. Drie wedstrijden, nul punten, exit. Bo vendien vlogen naast Oranje ook alle spelers van de eredivisie er in de eerste ronde al uit. Zelfs scheids rechter Björn Kuipers, die toch goed floot, overleefde de groepsfa- se niet. Maar voor de liefhebber die over de muren van het chauvi nisme heen kijkt, valt er in deze ouverture van een lange sportzo- mer wel degelijk wat te genieten. De wedstrijden hebben een hoge amusementswaarde, er worden prachtige doelpunten gemaakt (Blaszczykowski, Welbeck, Ibrahi- movic), er zijn surprises (Grieken land, Tsjechië) en er sneuvelen fa vorieten (Nederland, Rusland). Symbolisch is dat geen enkele van de 24 wedstrijden in de eerste ron de in een 0-0 gelijkspel eindigde. Daarnaast is het hoge fair play-ge- halte opmerkelijk, gezien de grote belangen die er op het spel staan. Slechts één keer werd er een direc te rode kaart gegeven (de Poolse keeper Szczesny in de openings wedstrijd). Ook trouwens maar één strafschop. Is het voetbal dan ook zo goed? Nee. Ploegen die de trend zetten, die een speltechnische revolutie ontketenen zijn er (nog) niet. Geen enkel land steekt er boven uit. Ook Spanje niet, de wereld kampioen die de poort naar de kwartfinale moeizaam opende. De Chelsea-variant, een handbalverde diging optrekken, blijkt populair (Spanje-Kroatië, Frankrijk-Enge- land, de Ieren, de Grieken). Alleen Duitsland behaalde tot nu toe de maximale score, maar ook Die Mannschaft heeft zijn vleugels nog niet ten volle gespreid. Wat opvalt is hoe beslissend de fac tor geluk is in het moderne voet bal, waar alles heel dicht bij elkaar ligt. Niet superioriteit geeft vaak de doorslag, maar foutjes, klutsbal- len, paal en lat, blunders van keepers. Het is een hoge mate van toevalsvoetbal. Leuk om te zien, maar geen stap vooruit in de evolu tie van het voetbal. Gastland Oekraïne hoefde zich weinig illusies te maken over een droom-EK. Evenals mede-organisa tor Polen bleek het land eenvoudig weg te zwak om zich staande te houden tussen de elite van Euro pa. Het roept de vraag op of de Ue- fa de eigen regels niet eens goed te gen het licht moet houden. Polen (nummer 62 op de wereldrang lijst) en Oekraïne (nummer 52) kregen als gastlanden twee van de zestien beschikbare EK-tickets. Bo vendien werden ze ook nog eens aangewezen als groepshoofd. Dat veroorzaakte een scheefgroei tus sen de poules, met kwalitatief lich te en zware groepen. Uitgerekend Oranje werd in zo'n arena des doods geplaatst. Maar dat het een rampzalig toer nooi werd, vanuit Nederlandse ogen dan, heeft de ploeg toch voor al aan zichzelf te wijten. De Tsjechische doelman Petr Cech grijpt naar zijn hoofd na zijn flater in het groepsduel met Cristiano Ronaldo Griekenland. foto Gerry Penny/EPA marken. mist namens Portugal een opgelegde kans in de poulewedstrijd tegen Dene foto Kerim Okten/ANP door Carel Goseling Petr Jiracek PRAAG - Zijn voetballoopbaan start te eigenlijk pas écht medio 2008 toen hij de overstap maakte van FC Banik Sokolov naar eredivisie- ploeg Viktoria Plzen. Destijds transfervrij. Nu is zijn marktwaar de meer dan vier miljoen euro en die loopt snel verder op. Petr Jiracek (26), de langharige middenvelder van de Tsjechische nationale voetbalploeg, weet eigen lijk niet wat hij meemaakt. Medio 2011 werd hij met Viktoria Plzen voor het eerst nationaal kam pioen. Kort daarop speelde hij Champions League. Zijn prestaties liepen zo in de ga ten dat VfL Wolfsburg hem in de winterstop naar Duitsland haalde. De vereniging legde zonder blik ken of blozen vier miljoen euro voor hem op tafel. En nu speelt de linksbenige, 180 centimeter lange Jiracek een hoofd rol in zijn nationale ploeg op het EK in Polen en Oekraïne. Vooraf gaand aan de kwartfinale van avond tegen Portugal trekt heel voetbal minnend Tsjechië een ver gelijking tussen het nieuwe idool en een illustere voorganger: Karei Poborsky. Poborsky droeg ook lang haar en was eveneens mid denvelder. Hij speelde in de natio nale ploeg die aan het EK 1996 in Engeland deelnam. In de kwartfi nale ontmoette Tsjechië op 23 juni in Birmingham Portugal. Het duel werd beslist door Pobors ky die na een solo over het mid denveld in de 53ste minuut scoor de middels een prachtige lob over de Portugese doelman Viktor Baia. Hij verdiende met zijn optreden destijds een transfer van Slavia Praag naar Manchester United. Jira cek heeft die transfer al binnen, al is VfL Wolfsburg als het zo door gaat zeker niet zijn eindstation. Jiracek heeft geen kapsones. Hij is een plattelandsjongen. Geboren in Tuchorice, een gat van nog geen duizend inwoners zestig kilometer ten noordwesten van Praag. Hij is elke dag nog dankbaar voor het ge luk dat voetbal hem heeft ge bracht, zeker omdat hij daar pas echt mee begon toen hij al 22 jaar oud was en voordien al was mis lukt bij Slavia Praag. Zijn overstap naar VfL Wolfsburg betreurt hij naar eigen zeggen niet, ook al speelt hij lang niet elk duel in de basis. Jiraceks simpele verklaring: bij trainer Felix Magath is niemand zeker van zijn plaats. Het tekent hem, bescheiden en af wachtend. Jiracek wil door inzet bij trainingen en wedstrijden zijn waarde bewijzen. Dat Tsjechië in de laatste groepswedstrijd van de Polen zou winnen, had Jiracek vooraf al voorspeld. Alleen de te genstander in de kwartfinale had hij fout. De middenvelder gokte op Duitsland. Als verrassende pou lewinnaar kan die confrontatie nu pas in de finale plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26