Klooster niet geliefd De toekomst start bij Maher rt^25 De skybox 'Oranje is een stel verwende zakkenwassers' donderdag 21 juni 2012 Bondscoach Prandelii van Italië vier de de zege op Ierland met wande ling van 3,5 uur naar een klooster. Mark van Bommel (rechts) met bondscoach Bert van Marwijk na de neder laag tegen Portugal. foto Koen van Weel/ANP nal Van Bommel is er al die jaren gedoe geweest, met als dieptepunt het gezeur over zijn band met zijn schoonvader Bert van Marwijk, die ook bondscoach was. Wat in al die verhalen te gemakke lijk wordt vergeten is dat hij in dit Oranje met Wesley Sneijder zo'n beetje de enige speler was, die wist wat het inhield om prijzen te pakken. Aan zijn erelijst kunnen de zogenaamde vedetten van Oran je bij lange na niet tippen. Van Bommel is een bijna on-Neder- landse winnaar, met alle vuile trek jes, die daar soms bij komen kij ken. Zijn grillige interlandloopbaan ein digde in stijl. Na dagenlange discus sies over zijn functioneren zette zijn grootste vertrouweling hem af gelopen zondag tegen Portugal op de reservebank. Pijnlijker en defini tiever kon een afscheid niet zijn. Mark van Bommel heeft het startsein gegeven voor de re novatie van Oranje. Al bete kent dat niet dat je de vaca ture van een 35-jarige prij- zenpakker eventjes invult. Wie terugkijkt naar de totale ontmante ling van Oranje op het EK, kan om veel dingen niet heen. En een van die zaken is dat veel Nederlandse voetballers dynamiek en loopver mogen missen vergeleken bij hun buitenlandse collega's. Zet het sta tische middenveld van Oranje op het EK eens af tegen dat van Duits land en Portugal. Die spelers zijn niet alleen veel beter, ze zijn ook handiger, sterker en weerbaarder. Ze lopen harder en meer en zijn al tijd onderweg. Als het duel van zondag tegen Portugal een ding heeft uitgewezen, dan is het wel dat we in Nederland niet meer moeten denken dat een speler als Rafael van der Vaart zijn fysieke mankementen kaïï maS-Kefeioïitrr zijn fijne balgevoel. Dat kunnen al leen de allerbesten, de Iniestas, Xa- vis en Sneijders van deze wereld. Nu Mark van Bommel is afge zwaaid, is de zoektocht naar de moderne middenvelder begonnen. Het ideale middenveld herbergt op papier kracht, passend en con trolerend vermogen, slimheid, ver nuft, hardheid, gif en diepgang. Het zal niet makkelijk worden om zo'n compositie samen te stellen uit het aanbod in Nederland. Een vluchtige inventarisatie levert ook meer twijfels dan zekerheden op. Zo leek Kevin Strootman op weg te zijn de natuurlijke opvolger EK in het kort De Tsjechische vedette Tomas Ro- sicky is wellicht toch nog op tijd fit voor de kwartfinale van het Eu ropees kampioenschap, vanavond tegen Portugal. De aanvoerder raak te in de tweede poulewedstrijd ge blesseerd aan zijn achillespees en speelde sindsdien niet. Hij trainde gisteren echter probleemloos. van Van Bommel te worden, maar de PSV'er is ver weggezakt en liet ook op de trainingen van Oranje op het EK een matige indruk ach ter. Stijn Schaars zal nooit verder groeien, Vurnon Anita kan in Ne derland zijn gebrek aan fysieke kracht nog gemakkelijk compense ren, maar als er onder druk een enorme handelingssnelheid wordt gevraagd, wordt het toch een an der verhaal. Leroy Fer? Die heeft iets wat veel Nederlandse talenten niet hebben - power en loopver mogen - maar hij zal in de kleine ruimte nog grote stappen moeten zetten voordat hij een volwaardige international kan worden. Jordy Clasie dan? Die heeft een geweldig jaar bij Feyenoord achter de rug, maar wat zegt een goeA^'300"-"* uc ercüïvïsie ais'je nat vergelijkt met de buitenlandse concurrentie? Blijft over Adam Maher, de jongste van allemaal, maar wel meteen de beste. Van alle potentiële opvol gers heeft Maher het meest van de moderne voetballer in huis. Het groeibriljantje koppelt voetballend vermogen aan sluwheid en on danks zijn jeugdige leeftijd en ge ringe leeftijd duelleert hij als een volwassen kerel. Hij kan passen en vechten en daarmee is hij 'een uit zondering in Nederland. En daar om begint de toekomst ook bij hem. Het vertrek van Van Bom mel moet dan ook het begin van Adam Maher worden. aanvaller van Oekraïne na de neder laag (0-1tegen Engeland. Sjevt- sjenko speeldel 11 keer voor de na tionale ploeg en scoorde 48 keer. Een dag nadat de Europese voetbal bond Uefa de Kroatische federatie een boete van 80.000 euro had op gelegd wegens racistisch gezang van hun fans, is er wederom een onderzoek geopend naar laakbaar gedrag van de Kroatische suppor ters op het EK voetbal. De Kroaten toonden maandag tijdens het groepsduel met Spanje racistische spandoeken. hiel en stapte, na het nog even te hebben geprobeerd, van het veld om zich in het spelershotel te la ten behandelen. door Dick Hofland foto Sander Nieuwenhuys/GPD Bijna had Tomas. Ross met Dick Advo caat bij ADO gevoetbald. Maar zijn va der vond ADO een vulgaire club, fout ook in de oorlog, en daarom werd het HBS, Haagse chique. „Mijn carrière is dus in de knop gebroken", zegt de succesvolle thrillerau teur. „En dat vind ik nog altijd spijtig, want als ik voetballen zie, wil ik meedoen." Hagenaar in hart en nieren, die elke dag in alle vroegte langs het Scheveningse strand fietst, hartstochtelijk fan is van ADO, maar volgens zijn paspoort in Den Bommel is geboren. „Mijn ouders woonden tijdens de oorlog in spergebied en moesten uitwijken naar Zeeland. Daar is het gebeurd. Wat moet ik ermee!? Zon der oorlog was ik in Den Haag geboren. Daar om haat ik die moffen." Ja, hij spreekt van moffen, ook al 'is de oorlog zo langzamerhand wel afgelopen', vindt hij Duitsers best aardig en werkt hij zelfs met ze sa men om wellicht ooit een vervolg van Bernard, schavuit van Oranje op het scherm te brengen. En hij vindt dat Duitsland een prachtige voet balploeg heeft. „Jongens als Gomez en Podols- ki, die zijn toch ook niet makkelijk, die hebben toch ook behoorlijke ego's? En wat denk je van Rooney bij Engeland? Maar Oranje gaat wel ten onder aan die ego's. Het is een stel verwen de zakkenwassers, maar ze kunnen wel voetbal len. Dus je mag de bondscoach verwijten dat hij daar geen team van heeft kunnen maken. Hij heeft gefaald. Dat het op het WK twee jaar geleden wel is gelukt, is volgens mij een beetje geluk geweest. Oranje heeft op dit EK ontzet tend slecht gevoetbald en de spelers hadden geen conditie. Wat is dat nou? Moet ik nu weer bij HBS naar cricket gaan kijken? Zo'n wed strijd duurt een eeuwigheid en al die kakjonge- tjes, ik kan er niet tegen." Ze hadden Piet Keizer moeten opstellen, zegt hij lachend. „Beter dan Cruijff, maar naar mij wordt toch niet geluisterd. Want Van Gaal zal wel weer de nieuwe bondscoach worden en daar moet ik niet aan dénken. Wat een vrese lijk arrogante zeikerd is dat." Zijn dochter kijkt alle EK-wedstrijden, hij niet. „Als het na vijftien, twintig minuten niets is, een tactisch gedoe waarin één van de twee ploegen niet lekker wil voetballen, dan ga ik naar boven, aan mijn boek werken. Ik hoor het wel als het spannend wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25