Wel geaccepteerd 241 sport Menselijk foutje, kan gebeuren, zegt Collina Wij gaan Europa in 'Ik werd ziek van het gezeur over die wissel' donderdag 21 juni 2012 door Danny van den Broek Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeltoernooi. Vandaag: Andy van der Meyde over het EK van 2004. Nog steeds noemt Andy van der Meyde (32) het 'een gezellige ploeg' die in 2004 naar het EK in Portugal vertrok. „In het begin was het wennen. Zat ik voorin de bus. Dat werd al snel achterin. Ik voelde me al snel thuis. Ik kon het vooral goed vinden met Edgar Da vids. In Italië hebben we nog even samen bij Inter gespeeld. Een jon gen van de straat uit Amsterdam. Net als ik. Hij zei altijd waar het op stond." Van der Meyde was onder Dick Advocaat de vaste rechtsbuiten in Oranje. In het openingsduel met Duitsland speelde hij in de slotfase een belangrijke rol. „We stonden 1-0 achter. Ik zette druk op hun linksback, veroverde de bal en gaf voor vanaf de achterlijn. Er zat een stuit in voordat ik 'm raakte. Daar door werd het 'een streep' op Ruud van Nistelrooij die vallend voor de 1-1 zorgde. Ik weet nog dat ik direct daarna een reclamebord bijna doormidden schopte. Zoveel spanning zat er bij mij op." De druk werd groter na de 3-2 ne derlaag tegen Tsjechië. „We ston den met 2-1 voor, toen Advocaat Robben wisselde. Ik dacht dat ik aan de beurt was. Ik zat niet echt in de wedstrijd. Wees ik nog naar mezelf Wissel mij. Verliezen we met 3-2. Ongelooflijk. Ik heb het nog nooit zo stil meegemaakt in een kleedkamer. De volgende dag hadden we de bespreking en ging de focus op Letland. Maar in Ne derland zeurden ze maar door over die wissel. Ik werd er ziek van. Ik keek geen voetbalprogram ma's meer. En in de mixed-zone liep ik door met het gezicht naar de grond. Die journalisten vroe gen alleen maar naar 'de wissel'." Als Nederland dankzij een 3-0 ze ge op Letland en de onverwachte nederlaag van Duitsland tegen Tsjechië de poule overleeft en in de kwartfinale Zweden na straf schoppen verslaat, wordt Van der Meyde gepasseerd voor de halve fi nale tegen het gastland. „Ik kwam er pas achter toen ik voor de be spreking het zaaltje binnenkwam en het bord zag met de opstelling. Mare Overmars stond op mijn plek. Ik heb nog wel warmgelo pen, maar kwam er niet meer in. We verloren met 2-1. De volgende dag was heel raar. Eigen kleren aan. Tas inpakken. Nog wat eten en hup weg. Sommige jongens heb ik niet meer gezien. Zweden was mijn laatste interland. Daarna ben ik nooit meer uitgenodigd." Andy van der Meyde Mark van Bommel blijft ste ken op 79 interlands. De aanvoerder van Oranje maakte gisteren bekend dat hij zjin plaats graag afstaat aan de jeugd. door Leon ten Voorde zie onze website:sport Bekijk de bijbehorende beelden op de site en iPad-app Zou het toeval zijn dat de twee grootste prijzenpak- kers van het Nederland se voetbal van deze tijd altijd een haatliefdeverhouding hebben gehad met Oranje? Claren ce Seedorf en Mark van Bommel wonnen met hun clubs de mooi ste titels, maar raakten in het natio nale tricot nooit de ziel van het volk en de bondscoaches. Het aan tal interlands van die twee steekt daarom ook schril af bij hun dienstjaren in de top van het Euro pese clubvoetbal. Er is nog een actuele overeen komst: een dag voordat Seedorf zijn afscheid aankondigt bij AC Mi lan, heeft Van Bommel (35) de stekker uit zijn interlandloopbaan getrokken. Beide beslissingen ko men niet als een verrassing. Maar er is ook een verschil: waar See dorf vandaag op een persconferen tie in Milaan bejubeld zal worden, maakte Van Bommel gisteren zijn vertrek bekend op de site van de KNVB. Een klein bericht met voor spelbare zinnen, dat was het dan. Misschien is die soberheid ook wel tekenend voor zijn interland loopbaan. In Oranje heeft Van Bommel de waardering nooit van zelf gekregen. Hij heeft er constant voor moeten vechten, omdat er al tijd twijfels waren. Tot aan zijn laatste wedstrijd toe. Hoe zouden we over twintig jaar eigenlijk terugdenken aan de con troleur van de ploeg die in 2010 de WK-fmale haalde? Als de ideale prof, die alles uit zijn lichaam en mogelijkheden heeft gehaald? Als de voorbeeldige leider, die geen middel schuwde voor het heilige doel? Of als de sluwe routinier, die heel goed voor zichzelf was en pre cies wist welk wiel hij moest pak ken? Het klopt allemaal. Maar Van Bom mel zal toch ook vooral de geschie denis ingaan als de speler die zelf bedankte voor Oranje, omdat hij het zat was om voortdurend door bondscoach Marco van Basten als een kleine jongen te worden be handeld. Ongewild tilde Van Bom mel het begrip 'een mannetje la ten lopen' naar een nationaal twistpunt. Praat met Van Bommel over die periode en hij kan er nog steeds kwaad en emotioneel van worden, want daarom heeft hij nooit de magische barrière van honderd in terlands doorbroken, zo is zijn overtuiging. Waar de veel jongere Van der Vaart al op 99 caps staat, is hij blijven steken op 79. Terecht of niet: rond de internatio- door Theo Brinkman WARSCHAU - Hè, jammer nou. Had de Uefa net een persconferentie ge pland om uit te leggen hoe goed de scheidsrechters het doen tij dens het EK, maakt de arbitrage prompt een grote fout. Dus was Pierluigi Collina gisteren de klos. De 'chef scheidsrechters' van de Europese voetbalbond moest weer eens in de verdediging. Collina kon niet anders dan toege ven dat scheidsrechter Viktor Kas- sai dinsdagavond een fout had ge maakt tijdens Oekraïne-Engeland. De Hongaar had het thuisland een doelpunt moeten toekennen, maar zijn assistent op de achterlijn had niet gezien dat een schot van Marko Devic de doellijn was gepas seerd. Volgens de man werd de bal nog net vóór de lijn weggehaald door de Engelse verdediger John Terry. „Dat was een verkeerde be slissing. Een menselijke fout. He laas", zei Collina gisteren. Daarmee was Collina openharti ger dan de Europese voetbalbond Uefa vaak is. Zo was er bijvoor beeld op de website van de bond, waarop normaal gesproken echt al les rond het EK wordt vermeld, geen letter te lezen over de contro versiële beslissing. Alsof er niets ge beurd was. En alsof televisiebeel den niet direct al hadden aange toond dat het wel degelijk een doelpunt was. De Uefa houdt niet zo van controverses. Niets erover zeggen is in die gevallen een be proefd recept. Zo ver wilde Collina dus niet gaan. Zwijgen had geen zin, net zo min als ontkennen dat er een fout was gemaakt. Maar de Italiaan wil de de fout wel in perspectief plaat sen. „Bij twee eerdere wedstrijden op het EK (Duitsland-Portugal en Kroatië-Italië, red.) werden verge lijkbare situaties wel goed beoor deeld. De derde keer ging het he laas fout. Ik ben benieuwd of u al deze vragen ook zou hebben ge steld als deze vergissing dinsdag avond niet gemaakt was." Het systeem met de twee extra lijn rechters naast de doelen is de laat ste jaren volgens Collina zeer suc cesvol gebleken. In 'meer dan dui zend wedstrijden' heeft het zich bewezen, beweerde de Italiaan. „En op het EK is dit het enige pro bleem dat we hebben gehad. De ar bitrage doet het goed: zo was bij voorbeeld 95,7 procent van de bui tenspelbeslissingen correct", aldus Collina, die wel toegaf dat een tref fer van Griekenland tegen Tsjechië ten onrechte werd afgekeurd. Het moment van dinsdag bracht natuurlijk wel opnieuw de discus sie over technische hulpmiddelen op gang. Michel Platini, voorzitter van de Uefa, is een tegenstander van het gebruik ervan. Maar Sepp Blatter, de grote man bij de wereld voetbalbond Fifa, liet gisteren via Twitter zowaar weten dat de doel lijntechnologie er nu echt moet ko men. „Na dinsdagavond is het ge bruik van die technieken geen op tie meer, maar een noodzaak", schreef Blatter. Op 5 juli, in de week na de EK-fina- le in Kiev, beslist de internationale spelregelcommissie Ifab over het gebruik van doellijntechnologie. Tot dusver hield die International Football Association Board die al tijd tegen. De commissie wordt door mensen uit de voetbalwereld dan ook vaak omschreven als 'een gezelschap ouwe mannen dat met elkaar een avond eet en whisky drinkt en dan besluit dat alles het zelfde moet blijven'. De vraag is of die omschrijving na hun bijeen komst begin juli nog steeds van toepassing is. EUR0202

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24