Héhé, de klok van de Lange Jan doet 't weer zeeland19 van der Lee 'Krulbollen hoort op erfgoedlijst Unesco' Protest tegen reclametax in etalage donderdag21 juni 2012 'Elke ochtend als ik aan kom fietsenkijk ik even of ik wel op tijd ben. Niet dat ik de afgelopen weken te laat was hoor, maar ik kijk er dus wel vaak op.' Een opluchting voor veel Middel burgers: woensdag zijn de wij zers van de Lange Jan terugge zet op hun oude plek. Boven dien is de verlichting van de wij zerplaat vervangen en is de aan drijving van de klok vernieuwd. door Pieter van Geldere In het centrum van Middel burg kijken veel mensen woensdag vooral omhoog. Wat is er nu weer aan de hand met de geliefde Abdij toren? Gelukkig, de wijzers van de klokken worden teruggeplaatst. Joyce van der Plas, uit de buurt, komt eens kijken hoe de monteurs het er vanaf brengen. „Pas toen de wijzers weg waren, kwam ik erach ter dat ik vaker op de Lange Jan keek dan op mijn horloge. Ik heb ze dus echt gemist. Zo merk je ook pas hoe erg je van hem houdt." Hans van der Sluijs woont achter de Abdijtoren. „Ik hield mijn kin deren de laatste tijd voor de gek door naar de toren te wijzen en te vragen hoe laat het was. Nu gaat dat niet meer op." Mary van der Lee werkt in' een winkel in het Hofje Onder den Toren. „Elke och tend als ik aan kom fietsen, kijk ik even of ik wel op tijd ben. Niet dat ik de afgelopen weken te laat was hoor, maar ik kijk er dus wel vaak op." Ook Wim Hendrikse is blij dat ze weer terug zijn. „Ik woon in de binnenstad en heb ook die ge woonte om altijd even te kijken hoe laat het is. Ondanks dat je overal klokken hebt." De werkzaamheden waren nodig omdat de verlichting verouderd was. Deze bestond nog uit gloei lampen die meer energie verbrui ken dan de nieuwe ledverlichting. Ook moeten de oude lampen eer der worden vervangen dan de nieuwe. Deze gaan nu twaalf jaar mee. De reparatie kon in een werk plaats gemakkelijker worden uitge voerd, dus werden ze van de toren gehaald. John Jansen van de ge meente Middelburg: „De oude ver lichting was op sommige plekken al gaan hangen en dus dachten sommige inwoners van de stad dat 's avonds de klokken niet meer goed liepen. Dat had niets met het uurwerk, maar met de verlichting te maken." De aandrijving van de klok is ook vervangen. Die is sinds 1965 -niet- vernieuwd. Daarom is dit gelijk meegenomen in de onder houdsbeurt. Binnen de klokkento ren is aan de verschillende nieuwe stalen kastjes goed te zien dat de installatie is vervangen. Als laatste werd een stuk van het trappen huis boven de klokken met kip pengaas dichtgemaakt. Dit is no dig om de vogels tegen te houden die in dit open gedeelte van de to ren komen schuilen en er een hoop poep achterlaten. Het trap penhuis leidt na een aantal hou ten trappetjes uiteindelijk naar de kroon van de Lange Jan. Vandaar dat de gemeentewerkers die daar onderhoud uitvoeren of de vlag ko men hijsen dit gedeelte afge schermd wilden hebben. Mis schien minder belangrijk maar toch ook een klusje op hoogte. Het werk begon met het plaatsen van een hijskraan om een bakje met twee man op te hijsen. Hun borstgordels zaten vast aan het werlcbakje met een valdemper uit de klimsport. Voor de andere mon teurs van Royal Eijsbouts restte niets anders dan de klim naar bo ven: 207 treden naar het uitkijk punt voor de toeristen, daarna nog even door naar de etage erboven waar de klokken hangen. Daar was-hetj- in- de toch al niet-grote ruimte, een drukte van laddertjes, boormachines, draden en gereed schapskisten. Telkens als de werk lui van positie wisselden, moesten ze even ruimte maken voor elkaar. Ook de lunchbox stond klaar voor tussen de middag. Voor deze monteurs is het echter geen uitzondering om op zo'n ze ventig meter een boterham te eten. Overal op de wereld plegen ze onderhoud aan dit soort torens en uurwerken. Aan het begin van de middag wer den de eerste wijzers weer terugge hangen. Nu is het te hopen dat de wijzers de komende twaalf jaar, bij dag en nacht, de juiste tijd aange ven. 207 treden naar het uitkijkpunt en dan nog even door klimmen naar waar de klokken hangen MIDDELBURG Wandelen rond het Veerse Meer Wandelsportvereniging 't Zand in Middelburg organiseert zaterdag sa men met wijkvereniging Zanddijk- /Veere voor de 25e keer de Mars rond het Veerse Meer. Wie zich tus sen 07.00 en 08.00 uur meldt bij het startbureau in het wijkgebouw aan de Frans Naereboutstraat in Zanddijk, kan deelnemen aan een tocht van 25, 45 of 60 kilometer. De eerste wandelaar keren om 17.00 te rug terug, de laatste om 20.00 uur. VLISSINGEN 'Trap de spierziekte ALS de wereld uit' ALS Zeeland heeft voor zaterdag twee mooie fietstochten op Wal cheren uitgezet, om geld mee in te zamelen voor het goede doel. Deelnemers kunnen kiezen uit af standen van twintig en vijftig kilo meter, die beide om 10.00 uur .star ten vanaf autobedrijf De Voogd in Vlissingen. Meedoen kost tien euro per persoon of 25 euro per gezin. Deelnemers aan de lange tocht lun chen op 't Hof Welgelegen. VEERE Veere's Genoegen geeft zomerconcerten Muziekvereniging Veere's Genoe gen uit Veere geeft in juni twee bui tenconcerten. Het eerste concert is komende vrijdagavond, op de Markt in Veere. Het begint om 19.00 uur. Het tweede concert wordt gegeven bij Uitspanning Oranjezon in Vrouwenpolder. Hier zal ook de slagwerkgroep optre den. Dit begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Liederenavond op Ter Hooge Stichting Cultureel Erfgoed Zee land organiseert zaterdagavond op buitenplaats Ter Hooge, buiten Middelburg, een concert dat in het teken staat van wijlen de Middel burgse componist Gerard von Brucken Fock, die in 1859 is gebo ren op Ter Hooge. Hij staat bekend als 'de Nederlandse Chopin'. De lie derenavond wordt voorafgegaan door een wandeling door de bui tenplaats. Kosten: vijftien euro. VLISSINGEN Rommelmarkt voor de harmonie De Stichting Vrienden Van Ons Ge noegen organiseert zaterdagoch tend een rommelmarkt in het ge bouwtje van Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen aan de Ridder spoorlaan in Vlissingen. De op brengst komt ten goede aan de har monie. De organisatie kan ook nog steeds goederen gebruiken om te verkopen, zolang die maar niet te groot zijn. Bel 0118-850745 of mail rommelmarktkhog@zeelandnet.nl MIDDELBURG ONDA Nieuwland speelt op Abdijplein Muziekvereniging ONDA uit Nieuw en Sint Joosland geeft zater dag 23 juni een concert op het Ab dijplein in Middelburg. Zowel het jeugdorkest als het reguliere orkest beloven, beide onder leiding van di rigent Cora Dellebeke, een breed programma ten gehore te brengen. Het concert begint om 14.30 uur en is gratis bij te wonen. door Remé Hoonhoirsfc Werken op grote hoogte is voor de monteurs geen uitzondering; overal ter wereld plegen ze onderhoud aan torens en uurwerken. foto Theo Giele 1JZENDIJKE - Directeur Ineke Strou ken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed opent op vrijdag 27 juli het Mauritstoernooi. Met onder meer de organisatie van diverse kampioenschappen laat de IJzen- dijkse krulbolvereniging Molen- zicht al jaren zien dat de bolsport leeft, stelt Strouken. De directeur begrijpt dat de bol- club haar inviteert om de kans op opname op de nationale lijst voor Immaterieel Erfgoed te verhogen. Maar Strouken neemt de uitnodi ging om het driedaagse Mau ritstoernooi, tijdens welke onder meer het Nederlands Kampioen schap Krulbollen op buitenbanen wordt gespeeld, te openen, graag aan. Want de boilers van Molen- zicht zijn volgens haar 'heel erg goed bezig'. Het bestuur van de krulbolvereni ging kondigde eind vorig jaar aan dat het streeft naar een plek op de Unescolijst voor immaterieel .erf goed. Als het krulbollen op die lijst prijkt, krijgt de sport erken ning en meer cachet. En ook voor sponsors en media-aandacht is we reldwijde erkenning nooit weg, hoopt voorzitter Andy de Schip per. Strouken acht de kans groot dat het krulbollen officieel wordt erkend als immaterieel erfgoed. door Theo Giele MIDDELBURG - Belasting betalen voor reclameuitingen op of aan de gevel is tot daar aan toe, maar moe ten betalen voor het vermelden van je naam in je eigen etalage gaat de Middelburgse winkelier Peter Christ wat al te ver. Woensdag kreeg hij van twee amb tenaren te horen dat hij ook zou worden aangeslagen voor de bor den met 'Peter Christ' erop die in zijn etalage hingen. Dat had hij in de zeventien jaar dat hij kleding verkoopt aan de Lange Delft nog nooit meegemaakt. „Ik begrijp dat ik reclamebelasting moet betalen voor de naam op mijn gevel eii voor het vrijheidsbeeld hier naast de deur, maar voor een naamsaan- duiding in mijn winkel gaat toch wel erg ver." Demonstratief heeft hij woensdag de borden met de naam van de zaak uit de etalage ge haald en vervangen met de verkla rende teksten: 'Hier stond mijn naam. Gemeenteambtenaren zien dit als reclame waar belasting voor betaald moet worden.' „Zo maak je lokale ondernemers kapot." Vol gens wethouder Johan Aalberts is er wel vaker discussie met winke liers over wat wel en niet onder re clame valt. In het algemeen gaat het om zaken die vanaf de straat te zien zijn. Een etalage valt daar vol gens hem ook onder. Van nieuw beleid is geen sprake. De opbrengst van de reclamebelasting wordt ge bruikt om investeringen in de bin nenstad te kunnen betalen. Peter Christ voor zijn zaak aan de Lange Delft. Op de witte panelen in de etalage stond de naam van de winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19