Na Polen nu 261 sport Een week die anders was dan alle andere woensdag 20 juni 2012 VRIJDAG 8 JUNI Polen-Griekenland 0-0 Warschau Rusland-Tsjechië Q-0 Wroclaw DINSDAG 12 JUNI Griekenland-Tsjechië Q-0 Wroclaw Polen-Rusland O-U Warschfiu: ZATERDAG 16 JUNI Tsjechië-Polen Q-0 Wroclaw Griekenland-Rusland 0-0 Warschau 1. Tsjechië 3 2 0 1 6 (4-5) 2. Griekenl. 3 1114 (3-3) 3. Rusland 3 1114 (5-3) 4. Polen 3 0 2 1 2 (2-3) uitslagen ZATERDAG 9 JUNI ZONDAG 10 JUNI Spanje-ltalië U-U Nederland-Denemarken 0-0 Charkov Duitsland-Pörtugal Lviv 0 Gdansk lerland-Kroatië Poznan DB WOENSDAG 13 JUNI Denemarken-Portugal 0-0 Lviv Nederland-Duitsland DB Charkov ZONDAG 17 JUNI Portugal-Nededand 0-0 Charkov Denemarken-Duitsland Q-0 Lviv DONDERDAG 14 JUNI Italië-Kroatië O" O Poznan Spanje-lerland Gdansk 0 MAANDAG 18 JUNI Kroatië-Spanje 0-0 Gdansk MAANDAG 11 JUNI Frankrijk-Engeland 0-0 Donetsk Oekraïne-Zwederï 0 0 Kiev VRIJDAG 15 JUNI Oekraïne-Frankrijk 0-0 Donetsk Zweden-Engeland 0-0 Kiev DINSDAG19JUNI Engeland-Oekraïne Q-0 Italië-lerland Poznan 0-0 Zweden-Frankrijk 0-0 stand 1. Duitsland 3 3 0 0 9 (5-2) 1. Spanje 3 2 1 0 7 (6-1) 2. Portugal 3 2 0 1 6 (5-4) 2. Italië 3 1 2 0 5 (4-2) 3. D'marken 3 1'0 2 3(4-5) 3. Kroatië -3 1114(4-3) 4. Nederland 3 0 0 3 0 (2-5) 4. Ierland 3 0 0 3 0 (1-9) 1. Engeland 3 2 1 0 7 (5-3) 2. Frankrijk 3 1114 (3-2) 3. Oekraïne 3 1 0 2 3 (2-4) 4. Zweden 3 1 0 2 3 (5-5) kwartfinales donderdag 21 juni Tsjechië Warschau 20.45 Portugal zaterdag 23 juni Spanje Donetsk 20.45 Frankrijk halve finale woensdag 27 juni FINALE zondag 1 juli Kiev 20:45 EK IN CIJFERS kwartfinales halve finale Duitsland jGdansk 20.45 Griekenland donderdag 28 juni zondag 24jun Engeland - Kiev 20.45 Italië Engeland - Oekraine 1-0 (0-0). 48. Rooney 1-0. Scheidsrechter: Kassai (Hon). Toeschouwers: 51.504. Gele kaart: Gerrard, A. Cole (Enge land), Tymoshchuk, Rakitskiy, Shevchenko (Oekraine). Engeland: Hart; Johnson, Terry, Lescott en A. Cole; Milner (70. Walcott), Gerrard, Rooney (87. Oxlade-Chamberlain), Parker en A. Young; Welbeck (82. Carroll). Oekraïne: Pyatov; Gusev, Khacheridi, Rakitskiy en Selin; Yarmolenko, Tymoshchuk, Garmash (78. Nazarenko) en Konoplyanka; Devic (70. Shevchenko) en Milevskiy (77. Butko). Zweden - Frankrijk 2-0 (0-0). 54. Ibrahimovic 1-0, 90. S. Larsson 2-0. Scheidsrechter: Proenca (Por). Toeschouwers: 63.000. Gele kaart: A. Svensson, Holmén (Zwe den), Mexes (Frankrijk). Zweden: Isaksson; Granqvist, Mellberg, Olsson en Olsson; A. Svensson (79. Holmén), S. Lars son, Ibrahimovic, Kallström en Bajrami (46. Wilhelmsson); Toivonen (78. Wernbloom). Frankrijk: Lloris; Debuchy, Rami, Mexes en Cli- chy; Nasri (77. Ménez), Ben Arfa (59. Malou- da), A. Diarra, M'Vila (83. Giroud) en Ribéry; Benzema. Topscorers 1. Dzagojev (Rus), Gomez (Dui), Mandzukic (Kro) 3, 4. Sjevtsjenko (Oek), Pilar (Tsj), Bendtner (Den), Torres, Fabregas (Spa), Jiracek (Tsj), Kro- hn-Dehli (Den), Ronaldo (Por), Ibrahimovic (Zwe) 2, 13. Van Persie, Van der Vaart (Ned), Lewan- dowski, BEéaszczykowski (Pol), Gekas, Salpingi- dis, Karagounis (Gri), Pavlioetsjenko, Sjirokov (Rus), Di Natale, Pirlo, Cassano, Balotelli (Ita), Silva, Navas (Spa), St. Ledger (Ier), jelavic (Kro), Nasri, Ménez, Cabaye (Fra), Lescott, Car roll, Walcott, Welbeck, Rooney (Eng), Mell berg, Larsson (Zwe), Pepe, Helder Postiga, Vare- la (Por), Bender, Podolski (Dui) 1. Eigen goal: Johnson (Eng). Met het verlies van Oekraï ne tegen Engeland is na Po len ook het tweede gastland van het EK gesneuveld in de poulefase. Oekraïne miste simpelweg kwaliteit. door Barry van der Hooft DONETSK - De roep om de held van. het volk bleef gisteravond lang onbeantwoord. Pas na 69 minuten meldde de met een knieblessure kampende Andrej Sjevtsjenko zich aan de zijlijn voor zijn invalbeurt. Het publiek in de Donbass Arena veerde op, de Oekraïense harten werden nog maar eens volge pompt met hoop, maar ook de bijna 36-jarige spits kon het ver schil niet maken. Oekraïne verloor van Engeland (1-0) en volgde daarmee het spoor van medeorganisator Polen. Vier kwartfinales zónder gastland, het is hetzelfde verhaal als vier jaar geleden. Toen sneuvelden Oos tenrijk en Zwitserland in de eerste ronde; in 2012 slaagden Polen en Oekraïne er niet in zich bij de laat ste acht te scharen. Een verrassing of een schande is dat niet, want in Europa zijn het twee laagvliegers. Toch wordt van een gastland altijd wat meer verwacht, al gebeurt dat vaak tegen beter weten in, Oekraï ne verraste in de eerste wedstrijd Zweden dankzij twee treffers van Sjevtsjenko, maar kwam tekort te gen Frankrijk en Engeland. Het echte moeten verlamde de ploeg niet, maar Oekraïne miste simpelweg de kwaliteit om de En gelsen écht pijn te doen. De ploeg van Roy Hodgson speelde voor rust sober en in een te laag tempo, waarschijnlijk door de wetenschap dat een puntje zou volstaan. Wayne Rooney, inzetbaar na zijn 1 GROEP D Engeland 1 Oekraïne 0 twee duels schorsing, maakte een bleke indruk. Alleen stond hij kort na het begin van de tweede helft wel weer precies op de goede plek, om van een centimeter of veertig de 1-0 binnen, te koppen. Het was zijn eerste doelpunt op een eind- toernooi sinds het EK van 2004. De tegentreffer was voor de Oek- raïners het startsein voor het han teren van een alles-of-niets-tac- tiek. Twee doelpunten hadden ze nu nodig, om de kwartfinale te be reiken en na ruim een uur spelen leek de eerste treffer een feit. De inzet van Marko Devic werd door John Terry achter de doellijn weg gehaald, de extra scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop, maar het spel ging verder. Daardoor ontsnapte Engeland, twee jaar nadat het land tijdens het WK zelf in rep en roer was als gevolg van de falende arbitrage in het duel met Duitsland. Kort na het veelbesproken mo ment, vond Oleg Blochin het tijd voor de entree van de verre van fit te Sjevtsjenko. Het werd niet de avond van Sjevtsjenko, die mis schien wel zijn laatste wedstrijd in zijn rijke carrière speelde. Het was ook niet helemaal de avond van Rooney, die weliswaar scoorde maar niet groots speelde. Die eer was voor slechts één speler weggelegd. Steven Gerrard was de absolute uitblinker in Donetsk. Hij heerste, zette het duel naar zijn hand, was over het hele veld te vin den en stond aan de basis van de enige treffer van de wedstrijd. Die bezorgde Oekraïne een kater, maar leverde Engeland de groepswinst op. Daardoor mag het in de kwart finale aantreden tegen Italië. Aan de hand van Steven Gerrard. door Theo Brinkman De snelle Hyundai. KIEV - De vraag is er altijd, wan neer een groot toernooi wordt toe gewezen aan een 'minder ontwik keld' land. Waarom? Wat moet zo'n land met te grote en te dure nieuwe stadions, te luxe infrastruc tuur en te grote luchthavens? De treinreis van EK-speelstad Lvov naar Kiev bevestigt dat beeld. Verbaasd kijken ze om. De man nen en vrouwen die aan het werk zijn op het Oekraïense platteland worden gestoord door een tiental len meters lange grijze slang die door het land zoeft. Even stoppen ze met werken. Even leunen ze op hun gereedschap en kijken ze naar wat er langs komt. Alsof het niet een trein is, maar een ufo. Een be zienswaardigheid is het, de hoge snelheidstrein tussen Lvov en Kiev. Het EK voetbal brengt Oek raïne veranderingen. Vernieuwin gen. De snelle Hyundai is er een van. Nieuwe luchthaventerminals en blinkende stadions zijn andere 'ontwikkelingen'. Zo is enkele kilo meters buiten Lvov (Lviv in het Engels) de Lviv Arena verrezen. Drie duels zijn er gespeeld - in de poule van Oranje - en alle keren maakte het stadion indruk. Goede faciliteiten, geweldige ambiance. De investeringen moeten Oekraï ne verder helpen, de economie op gang brengen en de levensstan daard verhogen. Zoals ook Portu gal dat hoopte, in 2004. En Zuid-Afrika, in 2010. Of dat lukt, is altijd twijfelachtig. Er zullen onge twijfeld berekeningen komen waaruit blijkt dat het EK Oekraïne veel heeft opgeleverd. Waarna met andere rekensommen het tegen deel wordt aangetoond. Zo ging dat ook in Portugal en in Zuid- Afrika. In beide landen staan prachtige stadions die nu amper worden gebruikt. Lvov heeft nu een accommodatie die te groot is voor de plaatselijke club ICarpaty. Toch is er in Lvov ook reden voor optimisme. De meest westelijke Oekraïense speelstad presenteerde zich uitstekend en bezorgde dui zenden Deense, Portugese en voor al Duitse fans een geweldige week. Het leverde de stad veel positieve publiciteit op. In tegenstelling tot Charkov en Donetsk, helemaal in het oosten van het land, kan Lvov voor West-Europeanen een heel aardige bestemming worden voor een stedentrip. Ja, de wegen zijn slecht en de vele stokoude Lada's zorgen voor stank. Maar het eten is lekker, de talrijke cafés gezellig en de stad heeft een rijke geschie denis. Mocht de toeristenstroom uitblijven, dan moeten de inwo ners van Lvov het doen met de herinneringen aan een week die anders was dan alle andere. En met een groot nieuw stadion bui ten de stad. Het is als met de Hyundai HRCS2-003. De trein den dert door, het platteland kijkt ver wonderd toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26