Leger beknot macht president 81 buitenland Rusland stuurt mariniers naar Syrië Twist over verkiezingsuitslag dinsdag 19 juni 2012 Hoge militaire raad Egypte komt met declaratie over grondwet nog voor sluiting stembussen Terwijl allebei de presidents kandidaten nog de verkie zingsoverwinning claimen, heeft het Egyptische leger de toekomstige president al aan banden gelegd. door onze correspondent Dirk Wanrooij Het campagneteam van Moslimbroeder Mo hammed Mursi eiste gisteren diens overwin ning in de Egyptische presidents verkiezingen op. Maar de positie van de nieuwbakken president werd enkele uren voor het sluiten van de stembussen al terugge bracht tot de status van marionet in een door de militaire uitgege ven grondwettelijke verklaring. Twee dagen lang konden Egyptena- ren stemmen op Mohammed Mur si of Ahmed Shafiq, voormalig pre mier onder Mubarak en kandidaat van het oude regime. Maar de op komst bleef laag. Minder dan de helft van het electoraat nam de moeite om te stemmen. Volgens velen waren de verkiezingen door gestoken kaart en houdt het leger de ware macht in handen. De grondwettelijke verklaring lijkt hun gelijk te bewijzen. Op woensdag 13 juni bepaalde het ministerie van Justitie al dat de mi litaire politie en inlichtingendienst in de toekomst het recht behou den om burgers te arresteren en te vervolgen. Twee dagen later werd het parlement ontbonden en nam het leger de wetgevende en uitvoe rende macht op zich. De militai ren namen bovendien de leiding over in het proces om een nieuwe grondwet te schrijven. De Hoge Militaire Raad (HMR) be loofde vanaf het moment dat deze de macht overnam van president Mubarak op 11 februari 2011, plaats te zullen maken voor een burger lijk bewind. Maar in zijn nieuwste declaratie staat dat de toekomstige president voor zaken als staatsvei ligheid en interne stabiliteit afhan kelijk is van de HMR. Verder beves tigt de verklaring de onafhankelijk heid van het militair instituut in Jonge aanhangers van de Moslimbroeders laten op het Tahrir-plein in Cairo verkiezingsposters zien van hun kandidaat Mohammed Mursi. foto Manu Brabo/AP een nieuw te vormen regering en de belangrijke rol van de HMR in het grondwettelijk proces. Liberaal politicus Amr Hamzawi stelt dat het leger zich boven de staatsmacht plaatst. „De positie van de president zoals omschre ven in de declaratie, is vergelijk baar met de symbolische positie van de premier." Mensenrechtenadvocaat Gamal Eid gaat verder. Volgens hem is de declaratie een uiting van een lang durige wens van de militairen om de macht van een toekomstige re gering te beknotten. „Wat we in Egypte zien gebeuren, is in feite een militaire coup die begon toen het leger de macht overnam van president Mubarak. De militairen proberen die coup nu legitimiteit te geven. Egypte is een als demo cratie verklede militaire dictatuur. MOSKOU - Rusland stuurt twee oor logsschepen met mariniers naar Syrië. De mariniers aan boord van de oorlogsbodems Nikolaj Filtsjen- kov en Tsezar Koenikov hebben opdracht Russische staatsburgers en de Russische marinebasis in Sy rië te beschermen. Dit heeft het Russische persbureau Interfax gis teren gemeld. De beide aanvalsschepen worden naar de Russische basis in de Syri sche havenstad Tartus gedirigeerd, zei een bron bij de Russische mari ne. In Tartus, 170 kilometer ten noordwesten van Damascus, is een marinebasis die in 1971 door de Sovjet-Unie werd opgericht. Op de basis werkt Russisch personeel. Moskou neemt maatregelen om dat steunpunt te beschermen of in geval van nood te ontruimen en ook om eventueel Russen uit Sy rië te evacueren. Protesten tegen het Syrische regi me van president Bashar al-Assad begonnen in maart vorig jaar en zijn inmiddels uitgelopen op een burgeroorlog. Rusland en Syrië zijn innige bondgenoten sinds be gin jaren '70. Secretaris-generaal van de Arabi sche Liga Nabil Elaraby pleitte er gisteren voor een vredesmacht naar Syrië te sturen die een staakt-het-vuren moet afdwingen. We hebben straks een president, maar de uiteindelijke macht ligt bij de militairen. Het is dus ons recht om deze stand van zaken te bestrijden. De Egyptenaren moe ten hun revolutie beschermen te- 'Egypte is een als democratie verklede militaire dictatuur' gen de donkere krachten van de dictatuur, en dat zullen we doen ook, op elke mogelijke manier." De officiële verkiezingsuitslag volgt overmorgen. Volgens gene- raal-majoor Mohammed al-Assar zal de macht eind juni 'op ceremo niële wijze' worden overgedragen. MILAAN Eis cel voor Berlusconi Justitie in Milaan heeft tegen de Ita liaanse ex-premier Silvio Berlusco ni een celstraf geëist van drie jaar en acht maanden wegens fraude en belastingontduiking. Volgens de officier van justitie heeft het be drijf Mediaset van Berlusconi in de jaren negentig gefraudeerd met ver koop van filmrechten aan andere bedrijven van Berlusconi. RIYAD Nieuwe kroonprins Saudi-Arabië heeft een nieuwe kroonprins aangewezen. Dat maak te de Saudische staatsomroep giste ren bekend. Het is, zoals verwacht, de 76-jarige prins Salman, een jon gere broer van de huidige koning Abdullah (89). Hij wordt kroon prins omdat hun broer, kroonprins Nayef (78), zaterdag overleed. CAIRO - De aanhangers van de Egyptische presidentskandidaat Ahmed Shafiq en die van de Mos lim Broederschap twistten gisteren over de uitslag van de presidents verkiezingen. Nog voordat de stem lokalen waren gesloten, zei de Broederschap zondag al dat haar kandidaat Mohammed Mursi als winnaar uit de bus was gekomen. De aanhangers van Shafiq menen juist dat deze in de tellingen voor ligt op Mursi en dat de Broeder schap voortijdig de overwinning heeft gekaapt „Volgens ons deed Mursi deze snelle aankondiging, zo dat hij kan zeggen dat er sprake is van fraude als de officiële resulta ten bekend worden", aldus Shafïqs medewerker Mahmud Baraka. Hij zegt dat Shafiq juist voorstaat met ruim 51 procent van de stemmen. De Broederschap zei eerder dat Mursi 52,5 procent van de stem men had gekregen. De Moslim Broederschap was de grootste partij in het Egyptische parlement dat vorige week door het leger werd ontbonden. De ver kiezingen ervan, vorig jaar, zouden niet volgens de regels zijn verlo pen. zie onze website:buitenland Aanhangers van Moslim Broederschap vieren alvast feest DEN HAAG Uitstel Mladic-proces Het proces tegen de voormalige Bosnisch-Servische legerleider Rat- ko Mladic, beschuldigd van onder meer genocide, wordt voor onbe paalde tijd uitgesteld. Dat heeft het loegoslavië-Tribunaal gisteren la ten weten. Het besluit volgt vol gens het tribunaal op verzoeken van beide partijen over het open baar maken van bewijsmateriaal. LONDEN Vlammend aanzoek Een drager van de Olympische vlam heeft gisteren in Engeland van zijn taak gebruikt gemaakt om zijn vriendin ten huwelijk te vra gen. Halverwege zijn fakkeltocht ging David State voor zijn vriendin op de knieën en vroeg om haar ja woord. Toen zij dat had gegeven, vervolgde State zijn tocht. KIEV Timosjenko wacht aanklacht voor moord De Oekraïense justitie wil ex-pre mier Joelia Timosjenko aanklagen in verband met de moord op een zakenman en politicus, zestien jaar geleden. Dat heeft plaatsvervan gend procureur-generaal Renat Koezmin gisteren gezegd in de krant Kommersant. Timosjenko zit een gevangenis straf van zeven jaar uit wegens ambtsmisbruik. Er lopen nog diver se strafrechtelijke onderzoeken. In de moordzaak werd Timosjenko tot voor kort gezien als een getui ge, maar volgens Koezmin is er vol doende bewijs om haar aan te kla gen. Het interview geeft aan dat de auto riteiten zich weinig aantrekken van de westerse kritiek op de be handeling van Timosjenko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8