Scoolsport slaat aan 221 zeeland Panta Rhei fier aan kop in verkiezing mooiste gebouw Excellent ben je niet, dat kan je worden RWE stopt met investeren in kernenergie dinsdag 19 juni 2012 Scholen gaan door met 'gezonde' activiteiten door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Tien van de twaalf Zeeuwse basisscholen gaan door met Scoolsport. Kinderen worden in dit lesprogramma gestimuleerd om gezonder te eten, meer te be wegen en weerbaar te zijn. Acht basisscholen zijn zo enthou siast dat ze de Scoolsport-activitei- ten zelfs uitbreiden, zo staat in een evaluatie van het Nederlands Insti tuut voor onderzoek van de ge zondheidszorg (NIVEL). De twaalf scholen experimenteren al enkele jaren met Scoolsport. Kinderen krijgen onder meer twee keer per week gymles, en worden ook tijdens de pauze gestimuleerd om meer te bewegen. Daarnaast volgen kinderen bijvoorbeeld sportclinics bij sportverenigingen' en krijgen weerbaarheidslessen op school. Leerlingen worden bovendien ge stimuleerd om gezonde tussen- MIDDELBURG - Strandpaviljoen Pan ta Rhei in Vlissingen gaat momen teel fier aan kop in de verkiezing van het mooiste gebouw van Zee land. Het dit jaar compleet ver nieuwde paviljoen kreeg tot nu toe 173 stemmen. Het monumenta le nieuw gebouwde Arendslot bij 's-Heer Arendskerke volgt met 84 stemmen op ruime afstand. Vlak daarachter staat Bed Breakfast Parelduyn in Oostkapelle met 79 stemmen. In totaal zijn er nu ruim 800 stemmen uitgebracht. De PZC organiseert de verkiezing in samenwerking met architect Jo- han de Koning en programma maakster Rebecca van Wittene in Westerpoort College Tholen Nieuw Vossemeer: Sjoerd Dirven; Lew Nimala; Wouter Laurijsse. Oud Vossemeer: Joey Versendaal; Martin de Jager. Sint Annaland: Dylan van der Putten. Sint Maartensdijk: Jelmer Bos; Car los Geuze; Maurice Uijl. Tholen: Mike de Rond; Jeffrey Her manns; Samih Inbumallan; Remco Kooijman; Ruben Marsman; Robin van der Ree; Maurits Rietkerk; Adriaan van Schilt. Nieuw Vossemeer: Esmee Gnade; Danniek Rijk; Oud Vossemeer: Melissa Hendrikse; Angelique de Jager; Charissa Kooien; Wendy van Poortvliet; Hajkoehi Ara- keljan; Ilse Hommel. Poortvliet: Annelien Deurloo; Kim Bolleboom; Daniëlle van Gelderen. Scherpenisse: Marceline Bijl; Jolein Scheermeijer. Sint Annaland: Michelle de Koning; Janko van Iwaarden; Tamara Over- beeke; Nakiya Plandsoen; Rachel Suurland. doortjes te eten en gezond te trak teren als ze jarig zijn. Scoolsport is opgezet, omdat het aantal kinderen met overgewicht stijgt. Dat komt vooral door slech te voeding en weinig bewegen. In Nederland is 14 procent van de jongeren te zwaar. De helft: be weegt onvoldoende. Het is niet duidelijk of de leerlin gen van de deelnemende scholen daadwerkelijk gezonder zijn gewor den door Scoolsport. „Dat is heel moeilijk te meten, omdat elke school andere activiteiten houdt", zegt Christel van den Hooven van SportZeeland. „Maar we horen van leerkrachten dat kinderen meer bewegen en gezonder zijn gaan eten door Scoolsport." Dit jaar zijn nog twee basisscholen begonnen met Scoolsport, en SportZeeland is nog met drie ande re scholen in gesprek. Het is de be doeling dat in de toekomst nog meer scholen aanhaken. door Cornelleke Blok aanloop naar de Dag van de Archi tectuur in het weekend van 23 en 24 juni. Er kan via de site van de PZC gestemd worden op één van de vijftig gebouwen, die de afgelo pen tien jaar in Zeeland zijn ont worpen en gerealiseerd. De stem bus sluit op donderdag 21 juni om 20.00 uur. U kunt stemmen op het adres www.pzc.nl/mooistegebouw. Schriftelijk stemmen kan ook, door een briefkaart te sturen naar: PZC, Postbus 91, 4330 AB Middel burg. Welk gebouw als nummer één uit de verkiezing komt wordt zaterdag 23 juni bekendgemaakt in de PZC. Sint Maartensdijk: Romy Lindhout; Lindsey Mostert; Germaine Nefs; Isa bella Ngasiman; Nicole Vermaas; Deb bie Hage; Kayleigh Kwaak; Denise Paulusse; Martine Ponse. Tholen: Yannick Hasny; Luuk Stroot; Babette Vaders. Nieuw Vossemeer: Charlien Heij- boer; Mathijs Muit. Oud Vossemeer: Stacy Mastbergen. Poortvliet: Raynor Suurd. Scherpenisse: Mitchell Deurloo. Sint Maartensdijk: Chanel Brink man. Tholen: Nick Weeda; Natasja Bols- man; Elles Goedegebuure; Werner Marsman; Jordy van Oost; Joris Pol derman; Jesse Verbruggen. MIDDELBURG - Voor uitblinkende leerlingen zijn uitblinkende docen ten nodig. Met die boodschap be zocht demissionair minister Marja van Bijsterveldt van onderwijs gis teren de Roosevelt Academy in Middelburg. Ze opende een cursus voor univer- siteits- en hogeschooldocenten uit het hele land. De RA zette dit trai ningsprogramma dit jaar voor de tweede keer op in samenwerking met de Harvard University in de Verenigde Staten. De docenten leren komende week, onder meer van Amerikaanse do centen, hoe ze hun kennis op een inspirerende manier kunnen over brengen aan studenten, om ervoor te zorgen dat leerlingen beter pres teren. En dat is precies wat Van Bijster veldt graag wil. „Excellent bén je niet, dat wórd je", betoogde ze in haar toespraak. „Je moet hard wer ken om uit te blinken." Docenten hebben daar een grote rol in. „Ik vind het belangrijk dat docenten in het hoger onderwijs mensen sti muleren om boven zichzelf uit te stijgen. Jongeren krijgen er meer zelfvertrouwen van en worden er gelukkig van." En dan gaat het niet alleen om hoge rapportcijfers, maar ook om het herkennen van creatief talent. „Leraren moeten in spireren en structuur geven. Ik wil graag meer academici voor de klas, omdat zij verder gaan dan alleen hun eigen vakgebied, en leerlingen aan het denken zetten. Bij onder wijs gaat het er niet om een vat met kennis te vullen, maar om een vlam te ontsteken." Dat is ook goed voor de kenniseco nomie. „Bovendien moeten we in Nederland alle talenten benutten, om aantrekkelijk blijven. We moe ten ons onderscheiden, onder meer met excellent vakman schap." Minister Marja van Bijsterveldt (r) van onderwijs in gesprek met studenten van de Roosevelt Academy. foto Izaak Verkeste Scholen kunnen zorgen voor een omgeving waarin studenten gesti muleerd worden om goed te pres teren, vindt Van Bijsterveldt De RA is 'een heel mooi voorbeeld' concludeert ze, na haar bezoek en een gesprek met studenten. „Ik was altijd vrij lui", vertelt één van de meisjes in het gesprek. „Maar als je ziet dat iedereen hard werkt Tholen: Melissa Bal; Marc van der Laan; Dolf van der Werff. Nisse: Merle Acda. Oostburg: Kevin Krul. Scherpenisse: Melchior Sparnaay. Anna Jacobapolder: Wendy Verha- ge- Sirjansland: Paula Dooge. Auris College Goes Goes: Ivon Mannaert Kapelle: Cobie de Kok; Arianne Mabe- lis. Poortvliet: Joke Bazen. Rilland: Elze Pouwelse Waarde: Hilde Hoogerland Waterlandkerkje: Annette van Burg. E HU NADER Gemengde leerweg Nieuw Vossemeer: Bas Musters. Oud Vossemeer: Kelly Aarnoudse; Emily Kloosterziel; Rosanne Snellens. Poortvliet: Angelique Hage; Kyle Matthijssen; Keivin Wiens. Scherpenisse: Kirsten Menheere. Sint Annaland: Katya Hagenaars; Jes sica Scherpenisse. Sint Maartensdijk: Mark Klippel; Casper Leijs; Meivin Lindhout; Patrick Pijpers. Sint Philipsland: Nando van Renes- Arnemuiden: Michael de Meulmees- ter. Goes: Anthony Boer; Dylan Leijdek- ker; Lennard de Heer; Marissa Paul; Adrie Steketee; Chung Vo. 's Heer Arendskerke: Wim Corve- lijn. 's Heer Hendrikskinderen: Jesse de Bruine. Kapelle: Rebekka Blok. Kloetinge: Sander Hoogesteger; Tim Vermeulen. Kortgene: Bernard Beeuwkes; We sley Leijs. Middelburg: Cristian Geleijnse; Lo- reatta Kavelaars; Mirella Odogaso. In de bijlage Geslaagd van afgelo pen zaterdag zijn de geslaagden van het Luzac College per abuis on der het kopje Bergen op Zoom ge plaatst: het ging om leerlingen van het Luzac College in Goes. Een leerlinge van het Nehalen- nia in Middelburg staat onder de verkeerde naam in de krant; de Koudekerkse leerlinge die het. pro fiel Economie en Maatschappij met succes afrondde, was niet Liz zy Bouman, maar Lizzy van Taten- hove. en hoge cijfers haalt, dan wil je dat zelf ook." Een jongen vertelde: „Op de middelbare school deed ik niet veel, maar hier krijg ik een extra impuls om me wel in te zet ten." Van Bijsterveldt: „Een kleine en internationale gemeenschap in zo'n mooi historisch gebouw, werkt inspirerend. Een prachtige kans voor die jongeren." BERLIJN - Het Duitse energiebedrijf RWE stopt met investeren in kern energie in het buitenland. Dat heeft het bedrijf, in Nederland ei genaar van Essent en mede-eige naar van de kerncentrale in Borsse- le, maandag bekendgemaakt. RWE is voor 30 procent eigenaar van de kerncentrale in Borssele. Energiebedrijf Delta bezit de overi ge 70 procent. RWE is vaak ge noemd als investeerder in een tweede kerncentrale in de Zeeuw se plaats, maar plannen daarvoor verdwenen eind vorig jaar in de ijs kast. In eigen land stopt RWE noodge dwongen met kernenergie. De Duitse regering besloot vorig jaar dat alle kerncentrales in het land op termijn dicht moeten. Dat ge beurde nadat de discussie over de gevaren van kernenergie was opge laaid na de kernramp in Japan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54