De ondergrond moet strak zijn 20lzeelan Opwindende dagen voor olifantenvrouwtjes D66: perspectievennota nog niet vaststellen Veilig naar nieuwe school In de serie Vrijbuiters verhalen over leven en werken in de buitenlucht. Vandaag: de stratenmaker. V I - 1 dinsdag 19 juni 2012 HULST - Naar een nieuwe school gaan, je zou er in de zomervakantie zo maar eens zenuwachtig van kunnen worden. En dan moet je óók nog eens een heel nieuwe route fietsen dan naar jouw oude, vertrouwde basisschool. Om daar alvast een beetje aan te wennen, maar vooral ook om alle gevaar lijke verkeerssituaties uit te leggen, verwelkomde het Reynaertcollege in Hulst maandag 298 nieuwe leerlingen. Zij kwamen vanaf hun basisscholen allemaal op de fiets. Eenmaal op de middelbare school aangekomen, kregen zij extra uitleg over de gereden route en werden de belangrijkste verkeers regels nog eens onder de aandacht gebracht. Aan de hand van een film wer den de gevaarlijke punten en risico's besproken. De veiligheidsdag is een samenwerkingsproject tussen de gemeente, het Reynaertcollege, Praktijk school Hulst, Veilig Verkeer Nederland en de politie. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - De politieke partijen en inwoners van de gemeente Ter- neuzen mogen van het college van B en W niet verwachten dat zij binnen veertien dagen een oplos sing bedenken voor een extra be zuiniging van minstens een half miljoen euro. Dat schrijft fractievoorzitter Char les ten Hengel van D66 in een brief aan het college en de leden van de gemeenteraad. Hij reageert met zijn schrijven op een zorgwek kende mededeling die wethouder Co van Schaik (financiën) vorige week deed tijdens de vergadering van de raadscommissie Bestuur en Middelen. Hij vertelde toen dat de gemeente Terneuzen de komende jaren veel meer moet bezuinigen dan verwacht, als gevolg van de be zuinigingsoperaties van het kabi- net-Rutte en van het Lenteak koord. De algemene uitkering van het Rijk aan provincies en gemeenten wordt flink verlaagd. Zo ontvangt Terneuzen nu plots 660.000 euro minder. Daarom moeten er vrij wel direct extra bezuinigingen wor den doorgevoerd. In 2013 voor 555.000 euro, in 2014 een miljoen. Dat is volgens Ten Hengel onbe gonnen werk. Hij stelt de gemeen teraad daarom voor om eind deze maand de perspectievennota 2013-2016, waarop jaarlijks de be groting wordt gebaseerd, niet vast te stellen. „Het valt van het college en de raad niet te verwachten dat zij bin nen veertien dagen oplossingen verzinnen voor de problemen die op ons afkomen. Daar is meer tijd voor nodig", aldus Ten Hengel. „In Nederland zijn er meerdere ge meenten geweest die dit jaar geen perspectievennota hebben ge maakt op grond van onzekerhe den rond de Algemene Uitkering. Ook ons eigen college had hier over twijfels." Het afreien is het be langrijkste, zeggen de stratenmakers. Nee, niet het afrij den, want een rijbe wijs heb je niet nodig voor dit werk. Met het afreien bedoelen ze de on dergrond egaliseren en met een plank keurig vlak trekken. Het overtollige zand wordt weggescho ven. Dat vergt veel inspanning. Hier krijg je spierballen van. Dat is te zien aan Ben de Ruiter (42) uit Stavenisse, die samen met zijn neef Mark de Ruiter (28) op zijn knieën zwoegt om de brede plank naar zich toe te trekken. Ze beschikken beiden over stevig ge zwollen bovenarmen. Ben heeft twee zichtbare tatoeages, waaron der de naam Jolanda. Jaap Guequièrre assisteert. Met zijn schop schept hij zand weg. Pa trick Quist (39) uit Sint Annaland is de vierde van het kwartet R 8c Q_ Bestrating, dat voor H4A de Hyacintstraat in Kloosterzande op nieuw inricht. Ze hebben veel op drachten in Zeeuws-Vlaanderen, zowel in oost als west. Deze straat is vrijwel gereed. De volgende wacht al weer, de Zoutendyk, ook in Kloosterzande. Voor stratenmakers is er veel ver anderd, ook al wordt nog steeds ge bukt of op de knieën gewerkt. De mechanisatie is ook hier ingetre den, mede door de voorschriften van de Arbo. Zwaar lichamelijke ar beid moet worden vermeden zo veel dat kan. Tegenwoordig wor den stenen in een pakketje aange voerd, dat machinaal in het ge spreide bedje van de straat wordt gelegd. Zo hoeft niet met losse ste nen te worden gesjouwd. Althans, dat is de bedoeling. De vorige dag is vijftig meter lengte machinaal Vandaag zijn er geen op deze wij ze aangevoerde stenen meer. Met losse klinkers wordt handmatig verder gewerkt, naar een bocht in de straat. Machinaal kunnen overi gens alleen rechte stukken worden gelegd. Handwerk is hier niet te vermijden. Het tempo is hoog. Ben is de dyna mische spil van het geheel. Een werkbeest. „Ik kan het niet hel pen. Dat is mijn natuur. Niet zeu ren, maar werken." Het is 11.30 uur, tijd voor een pilsje en shagje. „Nu kunnen we even praten", roept Ben. Waarom voor dit leven gekozen? „Het buitenwerk. Ik zit liever niet binnen. En voor de omgang met mensen." Zijn vader was bakker. Hij leerde dus ook voor bakker. Niet lang. Ben ging zijn eigen weg, volgde na de lts de stratenmakerschool en trad in dienst bij Van Haaften in Stavenisse, vooral werkzaam op Tholen en in West-Brabant. Vijf jaar bleef hij daar, inclusief een jaar militaire dienst. Vervolgens an derhalfjaar kabels en leidingen leg gen. Van 1994 tot 2004 werkte hij bij Goedegebuure in Sint Anna land. Toen besloot hij het heft in eigen hand te nemen, samen met zijn collega Patrick Quist. Ze gin gen verder als ZZP'ers. R 8c Q_Be- strating werd in 2004 opgericht. „We hadden de ervaring en wat de baas verdient, kunnen wij ook goed gebruiken." Niet alleen in zakelijk op zicht koos Ben voor de vrijheid. Hij brak met zijn streng religieuze opvoeding, ook al betekende dat een breuk met de fa milie. Hij was 21 jaar. Het strakke dwangbuis paste hem niet. „Niets mocht, zelfs voetbal niet." De teamgeest is sterk. „Er is altijd ruimte voor een geintje. Zolang het binnen de perken blijft en niet tot ergernis leidt." En de buurtbewoners zijn fantas tisch. Om negen uur 's morgens krijgen ze de koffie al aangereikt. „Dat kom je niet zoveel meer te gen. Hier hebben we zelfs een re servesleutel van een schuur gekre gen. Daar staat ons bier nu in de koelkast. Een andere keer bestel den die mensen belegde broodjes voor ons." Wel eens spijt gehad van zijn keuze? Ben: „Als ik het niet meer naar mijn zin heb, stop ik er onmiddel lijk mee." Hij heeft een overstap wel eens overwogen. „Ik heb een cursus van drie jaar voor uitvoer- &B8S&SSS&SSSSaseX&, iBsastassasrsasssessasseesse^^ssss. v&jQxssaxBsassaisBossssss. ZSS&eSüSBSSfiSSCSSi door Wout Bareman ANTWERPEN - De olifanten van de Zoo in Antwerpen beleven hecti sche dagen. De vijf vrouwtjes, on der wie de lieveling van de dieren tuinbezoekers, de jonge Kai-Mook, verhuisden maandag naar Planckendael in Mechelen. Het was een ingrijpende operatie, die maanden van voorbereiding en repetities vergde. Woordvoerster Ilse Seghers van de Zoo: „We weten dat een transport nooit zonder risico is. Daarom is al les tot in het kleinste detail voorbe- reikd." Alle verzorgers hadden een taak bij de verhuizing. Ze moesten die minutieus uitvoeren. Er wer den twee generale reptities gehou den, die voorspoedig verliepen. Maandagochtend werden eerst twee volwassen vrouwtjes en Kai-Mook onder politiebegelei ding naar Mechelen overgebracht. Dat gebeurde na een voedzaam ontbijt. Rond het middaguur kwamen de drie aan in Planckendael. 's Mid dags volgden de twee andere oli fantenvrouwtjes. Ze mogen de ko mende tien dagen rustig wennen aan hun nieuwe olifantentempel, waaraan momenteel overigens nog de laatste hand wordt gelegd. Pas op vrijdag 29 juni wordt het publiek weer toegelaten. Het oude verblijf, de Egyptische tempel in de Antwerpse Zoo, wordt de ko mende tijd gerenoveerd. Daar wor den over enkele weken twee jonge stieren gehuisvest in het kader van het kweekprogramma van de Euro pese dierentuinen. In verband daarmee zou de veertigjarige stier Hussein afgelopen weekeinde ver huizen van Hamburg naar Plan ckendael. Maar vrijdag, kort voor vertrek, overleed het mannetje plotseling. Volgens Ilse Seghers gebeurde dat bij het inladen in de container. De stier viel neer en was binnen enkele minuten dood. Er werd zowel in Hamburg en Ant werpen als in Blijdorp in Rotter dam (waar het stamboek wordt bij gehouden) geschokt gereageerd. Er worden immers zelden olifantjes geboren in de Europese dierentui- Kai-Mook en haar familie in het nieuwe verblijf foto www.kaimookverhuist.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52