Euphonia: Al 125 jaar liefde voor muziek zeeland j 19 Euphonia berco betaalbare brilmode Braderie Flipland Winkelpanden voor een spotprijs in binnenstad van Vlissingen aantrekkelijk shoppen tilroeoptiek walstraat 81 vlissingen dinsdag 19 juni 2012 Euphonia betekent 'welluidend', uit het oud-grieks voor goed en horen. Het staat voor klankschoonheid en wellevendheid. Muziekvereniging Euphonia be staat 125 jaar. Vivian Dagevos heeft het boek 'Euphonia door alle tijden heen' geschreven over de geschiedenis van de ver eniging. Het Historisch Museum De Bevelanden heeft een exposi tie van de vereniging geopend. door Tom Kiel Het chronologisch ge schreven boek is een verzameling van verha len en foto's die terug gaat tot 1814, lang voor de muziek vereniging in 1887 werd opgericht. Naast de geschiedenis van de vere niging staan er door de tekst heen feiten die de tijdgeest van dat mo ment beschrijven. Zo is er te lezen dat de overheid rond 1900 het do den van zeehonden stimuleerde. De lezer vormt zich zo niet alleen een beeld van de muziekvereni ging door de jaren heen, maar ook van de algemene geschiedenis van Goes. De schrijfster, Vivian Dage vos-Rap, dook twee jaar lang in de krantenbank, waarin alle kranten artikelen zijn terug te vinden, en het gemeentearchief om de infor matie van de afgelopen 125 jaar te verzamelen. Daarnaast puzzelde ze met foto's en bijschriften om te achterhalen wie op de foto's ston den en ter welke gelegenheid ze waren gemaakt. De expositie in het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes toont oude muziekinstrumenten, gewonnen prijzen en andere me morabilia. Enkele foto's die ook in het boek staan komen terug bij de tentoonstelling. Oude foto's han gen naast nieuwe, zodat er steeds een vergelijking ontstaat tussen vroeger en nu. De spullen lagen ja renlang in de opslagruimte van Euphonia. De instrumenten en vaandels zijn weer terug te vinden op de foto's die naast de vitrinekas ten hangen. Daardoor wordt het geheel herkenbaar en krijgen de zwart-witfoto's in gedachten weer kleur. Om het beeld compleet te maken speelt er een compilatievi deo van hoogtepunten uit het ver leden van Euphonia. Vanaf 24 juni is de tentoonstelling te bekijken. In het stadkantoor komt in de maand juli een tentoonstelling van onder andere de foto's die ook in het Historisch Museum te zien zijn. De muziekvereniging telt op dit moment 35 leden. „Het is moeilijk om in deze tijd nieuwe leden, vooral jeugd, aan te trekken", zegt Vivian Dagevos-Rap. „Jongeren hebben tegenwoordig zo veel keu ze in hoe ze hun vrije tijd beste- 'Jongeren hebben tegen woordig veel meer keuze in wat ze met hun vrije tijd doen' 125 jaar Euphonia in een notendop 1887: Muziekvereniging Euphonia wordt opgericht bij gebrek aan an dere verenigingen in de buurt. 1888: Het eerste muziekfestival in Middelburg met dirigent J. Kooi man. 1918: Voor het eerst wint de vere niging het concours van De Bond van Harmonie en Fanfareverenigin gen in Zeeland. 1926: Het eerste zomerconcert van harmonie Euphonia in de tuin van Schuttershof. 1927: Voor het eerst gedrukte bladmuziek in plaats van met de hand geschreven. 1946: Felix Mannhardt stopt na 58 jaar. Hij kreeg een serenade en is benoemd tot erelid. 1952: De brandweer verliest een voetbalwedstrijd tegen Euphonia met 11 -4. 1968: De oudste kleurenfoto van de drumband. 1970: Euphonia verandert van har monieorkest naar fanfare. 1974: Jan Korstanje neemt na ruim vijftig jaar afscheid van de vereni ging. Zijn bariton doet lange tijd dienst als collectebak. 2011Eerste plaats van hun divisie tijdens een concours in Terneuzen. SINT PHILIPSLAND - In Sint Philips- land vindt zaterdag de jaarlijkse braderie plaats. De Voorstraat, Kerkring en een deel van de Schoolstraat staan vanaf 10.00 uur weer vol met kraampjes. Voor de jeugd zijn er allerlei attracties bij de brandweerkazerne. den. Muziek maken wordt pas leuk als je het kan en daar moet je hard voor oefenen. Kinderen kie zen dan al snel iets anders. Nieu we leden kunnen we meestal wer ven door connecties die we heb ben binnen de muziekschool in Goes. Leden van een muziekvere niging krijgen daar korting op het Gebrek aan initiatief is er in elk ge val niet bij de leden. Ze staan open voor nieuwe vormen van op treden en muziek maken. „We wil len ons ontwikkelen en zo ook de toekomst van onze vereniging vei ligstellen", zegt Gert Rap, bandlid van Euphonia. Euphonia viert de opening van de expositie zaterdag met een concert in de Manhuistuin, om 14.00 uur. Het eerste exemplaar van het boek wordt daar aan burgemeester René Verhulst overhandigd. Hij schreef ook het voorwoord, waar in hij de toewijding van de leden prijst. Het boek is vanaf maandag 25 juni te koop in de winkel van het Historisch Museum. BIEZELINGE De Linge viert feest op het schoolplein Basisschool De Linge in Biezelinge viert vrijdag dat het 30 jaar geleden is dat het huidige schoolgebouw in gebruik werd genomen.'Dat doet ze met een oud-Hollandse kermis op het schoolplein, met spelletjes, eten, drinken en muziek. De dress- code voor het feest is 'rood'. Dat is de kleur van De Linge. Iedereen is welkom om het feest mee te ko men vieren. Het duurt van 17.00 tot 20.00 uur. De school is te vinden aan de Noordstraat 5. WOLPHAARTSDIJK Zeeuws kampioen jonge politiehonden De Koninklijke Nederlandse Poli tiehond Vereniging (KNPV) Zee land organiseert zaterdag het Zeeuws kampioenschap voor jon ge honden. Het programma bestaat uit het opzoeken van personen en voorwerpen in het bos, springoefe ningen, het weigeren van voedsel en stil zijn. De honden zijn in oplei ding en hebben nog geen certifi caat Het kampioenschap is vanaf 9.00 uur gratis te bezoeken aan de pietweg 6. WEMELDINGE Meevaren met zeilschip de avontuur Geïnteresseerden kunnen meeva ren met de enige overgebleven ori ginele Zeeuwse tweemast zeilklip- per uit een vorige generatie. Het is een stabiel zeilschip van 38 meter lang en beschikt over een lounge met bar. Het schip behoort tot het Zeeuws Erfgoed. De Avontuur ver trekt donderdag om 18.30 uur van af de Oostelijke Kanaalweg in We- meldinge. Toegangskaarten zijn bij het VW-kantoor in Goes en We- meldinge te koop voor 20 euro. r - VirlpKiv Wil ziïn uw bestemming deze zomer voor tieerliik eten! Vernieuwde menukaart Tapasgerechten Mosselen - HOTEL BRASSERIE DE LEUGENAAR I Boulevard Bankert 132 - Vlissingen 0118 412500 - info@hoteldeleugenaar.nl www.hoteldeleugenaar.nl anders eten 'S HEER ARENDSKERKE Vlieg zelf over Parijs met FlightSimulator FlightSimulator werkgroep HCC! Zeeland komt donderdag bijeen in het Arendshuis in 's Heer Arends- kerke. Na een presentatie kunnen deelnemers een multiplayer-vlucht over Parijs maken. Enthousiaste sim-vliegers zijn welkom vanaf 19.00 uur aan de Torenring 46. KLOETINGE Jongerenkoor Hananja zingt in Geerteskerk Jongerenkoor Hananja uit Tholen zingt zaterdag onder leiding van Bram Hout in de Geerteskerk van Kloetinge. Het jongerenkoor zal psalmen en geestelijke liederen zin gen. De entree is gratis. Het con cert is te bezoeken van 19.30 uur tot 21.00 uur aan het Geertesplein. VLISSINGEN - AW Beheer in Vlis singen bestrijdt leegstand van win kels door ze voor de halve prijs te verhuren. Hoeveel panden de vastgoedbe heerder bezit in de Vlissingse bin nenstad, weet Jorgen Geurts van AW Beheer niet precies. Maar het zijn er heel wat. Zeker op A-loca ties, zoals tussen de Lange Zelke en de Kleine Markt. En juist daar ontstond de laatste maanden zo veel leegstand. „Dat is niet alleen erg voor de winkelier, maar ook voor de eigenaar. Je bent een dief van je eigen portemonnee. En dan heb ik het nog niet eens over van dalisme. Zodra een winkel leeg staat, wordt alles gesloopt." Daarom probeert Geurts een ande re tactiek: hij benadert onderne mers, met name in Middelburg, en biedt ze een winkelpand in Vlis singen aan voor de helft van de prijs. „Dan kunnen ze het een tijd je aanzien, in het zomerseizoen Misschien verdienen ze wel zo goed dat ze blijven. Dan kunnen ze altijd nog de volle huur gaan be talen. Die is in Vlissingen sowieso al lager dan in Middelburg." Eén ondernemer heeft al een win kelpand in de Walstraat betrok ken, de Eetwinkel van 't Hof Wel gelegen. Drie kledingzaken volgen nog. Geurts: „En als iemand een hartstikke mooi concept heeft, met toegevoegde waarde, maar nog geen geld om huur te betalen, dan wil ik zelfs daar over denken." brilmode contactlenzen 0118-412370 www.tilroe.nl topcollecties voor jong en oud modern en betaalbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45