Vaderdag: snel menu EK welkom Politie Set nu Boodschap extraatje °P Duitsers in mineur EPZ boekt 21,6 miljoen euro winst 'Meer huizen verkocht' commentaar Rookvrij dinsdag 19 juni 2012 'ledereen wil natuurlijk dat Oranje wint, maar ik doe het wel goed in de voetbalpoule. Zeker als Spanje het toernooi wint' David Baden van Intratuin, Koudekerke 'Vanavond zijn de vlaggetjes weg.' Frans Meijer van De Concurrent in Vlissingen. „Heel erg jammer, maar het is maar een spelletje." foto's Ruben Oreel Bij restaurant Peper 8c Zout/ Mes 8c Vork in Middelburg merkten ze de gevolgen vooral bij de eerste wedstrijd van Oranje. Deze was tij dens etenstijd. Eigenaar Marco Adriaanse: „We hadden maar zes tafels bezet, Normaal zijn dit er twintig." Afgelopen zondag was er een speciaal vaderdagmenu. „We hadden een 'snel menu' en gingen vroeger open." Ondanks de gevol gen voor het restaurant had Marco het liever anders gezien. „Ik blijf een Nederlander in hart en nieren. Ik wilde tot de finale." Monique Verschuure van café De Sportvisser in Yerseke is teleurge steld. „Het leeft hier heel erg: het was de afgelopen week één groot feest." Monique had vijf weken te rug het hele café al oranje ge kleurd. „Ik wilde iedereen alvast in de stemming brengen. Het kostte heel wat uurtjes: nu was het geluk kig niet helemaal voor niets." Fi nancieel is het ook een behoorlijke tegenvaller. „Iedereen drinkt dan lekker door: dat levert heel veel op. Voor mij is het een erg wel kom extraatje." Bij alle grootschalige evenementen zoals een EK voetbal en straks Concert at Sea wordt de SGBO ac tief „Dat is de Staf Grootschalige Beroeps Optredens", zegt Mireille Aalders van de Politie Zeeland. „Met de politie Midden-West Bra bant zijn alle scenario's vooraf doorgenomen. De roosters van de agenten worden bijvoorbeeld op de EK-duels aangepast." En nu wordt alles weer gewoon? „Nee, de SGBO blijft actief, want Duits land zit nog in het toernooi en er zijn hier veel Duitse toeristen." In de Troefmarkt in 's Heerenhoek worden nu heel wat minder oran je tompoucen, snacks, bier en kant-en-klaar maaltijden verkocht. Eigenaar Peter Uitenhoven: „Voor ons is het een gemiste kans. De bakker maakte voetbalpuntjes, we hadden speciale MScM's en voet balshirts van de biermerken. Dit moet allemaal weg." Zelfs gratis wil niemand de Oranjespullen nog hebben in 's Heerenhoek. „Het is jammer dat iedereen in zo'n mineurstemming is. Dan eten ze nog een bitterbal minder." ZSSE25£«SSKZ2223S22SS2Z&Z£fi6«6SJ«5&Si3£K»S!Si85K-» door Jeffrey Kutterink ORANJERAPPORT Geef cijfers aan Oranje en lees het oordeel over Oranje dit toernooi. pzc.nl/oranjerapport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - EPZ, de exploitant van de kern- en kolencentrale in Vlissingen-Oost, heeft vorig jaar 21,6 miljoen euro winst gemaakt. In 2010 was dat bijna 20 miljoen. Dat blijkt uit het jaarverslag 2011 van EPZ. Het was voor het bedrijf een bijzonder jaar: aandeelhouder Delta verwierf een meerderheids belang en door de ramp in het Ja panse Fukushima volgden veilig heidsonderzoeken. Daaruit bleek dat de kerncentrale voldoet aan de veiligheidseisen die gesteld zijn in de huidige vergunning. Ondanks dat veiligheidsmarges aanwezig zijn, zijn ook een reeks verbeterin gen noodzakelijk. In 2011 zijn voor het eerst sinds zes jaar de transporten op gang ge komen van opgebrande splijtstof elementen. EPZ produceerde 1,5 kubieke meter hoogradioactief af val (na recycling in Frankrijk) en 25 kubieke meter laag radioactief afval. Door negatieve marktont wikkelingen zal de kolencentrale na 2013 verliesgevend worden. Daarom wil EPZ de centrale per 1 januari 2016 sluiten. Afgelopen jaar zijn verschillende toekomstsce nario's onderzocht. Technisch is het mogelijk de centrale om te bouwen tot een biomassacentrale. Maar volgens EPZ is het bij het huidige overheidsbeleid en de lage stroomprijzen niet rendabel. Door kostenbesparing en reorganisatie wil EPZ de verliezen beperken en de centrale tot 2016 open houden. In Nederland geldt voor de meeste openbare ruimtes een rookverbod. De char me van een verbod is dat iedereen weet waar die aan toe is. Een verbod is echter alleen functioneel als aan twee voor waarden wordt voldaan. Een: er moet strikt worden toegezien op naleving van de regels. Twee: er moeten geen uitzonde ringen gecreëerd worden. Helaas zijn beide uitzonderin gen van toepassing op het rook verbod in de horeca. Het resul taat: in bijna de helft van de ca fés in Nederland wordt nog steeds gerookt. Dat blijkt uit cij fers van de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA). In 2011 was dat ook het geval. Dat betekent dat er in een jaar tijd geen enkele voor uitgang is geboekt Dus is er werk aan de winkel. Want het is de moeite waard om het ro ken te ontmoedigen. Onderzoe ken bevestigen dat in landen waar rookverboden zijn inge voerd het aantal hartstilstan den fiks terug is gelopen. De NVWA zal daarom nog intensie ver moeten controleren. En de politiek zou de uitzonderingen eens moeten heroverwegen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De verkoop van wo ningen lijkt volgens het Kadaster aan te trekken. In Zeeland zou in mei vergeleken met dezelfde maand vorig jaar ruim 17 procent meer woningen zijn verkocht. Maar de NVM ziet geen herstel van de woningmarkt. Volgens het Kadaster werden in 7 van de 12 provincies meer wonin gen verkocht. De grootste stijging deed zich voor in Zeeland. In Fries land was sprake van een daling van 4 procent, aldus het Kadaster. Toch is er volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) geen reden om de vlag uit te han gen. „Er is nog geen sprake van een trendbreuk", zegt Bert Bim- mel, voorzitter van NVM Make laars in Zeeland. „Ik zie niets terug van de cijfers die het Kadaster noemt." Bimmel wijst op het ont staan van een verkeerd beeld. „De statistieken zullen wel kloppen, maar geven geen trendbreuk aan. Het punt is dat een maand met een maand wordt vergeleken. Als in die maand toevallig een aantal (dure) woningen wordt verkocht, beïnvloedt dat de cijfers. Zeker in Zeeland, omdat het hier immers om kleine aantallen gaat." Bimmel ziet hooguit enige bewe ging in het lage segment (tot 1,5 ton). Dat heeft te maken met de strengere houding van banken waardoor mensen vaker te maken hebben met gedwongen verkoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3