Record Rooney wil zich bewijzen Hamren: 'EK goed afsluiten' 281 Blochin hoopt op fitte Sjevtsjenko dinsdag 19 juni 2012 Duitsland maakte tenminste één doelpunt in de laatste negentien interlands, dat is een evenaring van het wereldwijde record van Uruguay. - 'f'' Duitsland speelde zondag met zijn jongste ploeg ooit op een EK: 25 jaar en 107 dagen. EK in het kort Eindelijk is hij erbij. Getergd en vastbesloten om te sco ren voor Engeland. Na twee duels zit de schorsing van Wayne Rooney erop. „Ik heb iets recht te zetten." door Michiel Philippart De grootste angst van de Engelsen voorafgaand aan het EK was dat Manchester United- spits Wayne Rooney louter voor de bühne zou mogen opdraven. Maar de aanvaller mag vanavond vol aan de bak. Met vier punten uit de eerste twee wedstrijden, waarin Rooney vanwege een schor sing ontbrak, zijn de Engelsen dicht bij de kwartfinale. Een gelijk spel tegen gastland Oekraïne is vol doende om door te gaan en zelfs de eer van groepswinnaar ligt voor het grijpen. Doordat Rooney in de kwalificatie wedstrijd tegen Montenegro na trapte tegen Miodrag Dzudovic, was de 26-jarige aanvaller van Uni ted veroordeeld tot de tribune tij dens de eerste twee duels van En geland op het EK. De schorsing was illustratief voor zijn tot dusver re turbulente en weinig succesvol le interlandcarrière, waarin rode kaarten, blessures en weinig doel punten voorlopig de rode draad vormen. In 74 interlands scoorde hij 28 keer, een gemiddelde dat in schril contrast staat met zijn club moyenne. Met twee doelpunten tegen Zwit serland tijdens zijn eerste EK in 2004 dachten velen nog dat hij aan het begin stond van een glansrijke interlandcarrière. Negentien jaar oud was de aanvaller toen. Hij was als jonge tiener al doorgebroken bij Everton en verkaste na de zo mer van 2004 naar United. Hoe Een bescheiden lach bij Wayne Rooney, gisteren tijdens de 'inspectie' van de Donbass Arena in Donetsk. De ster aanvaller van Engeland kan vanavond eindelijk zijn opwachting maken op het EK. foto Kirsty Wigglesworth/AP veelbelovend ook, Rooney haalde in de nationale ploeg nooit meer het niveau dat hij wekelijks bij Manchester United haalt. Veelbete kenend: na het Europese titeltoer- nooi in Portugal scoorde hij nooit meer op een groot toernooi voor Engeland (WK 2006 en WK 2010). Gefrustreerd door blessures en on vermogen uit te blinken op het WK 2006, pakte hij rood wegens natrappen tegen Ricardo Carvalho in de verloren wedstrijd tegen Por tugal. Engeland vloog er vervol gens na strafschoppen uit. Op het EK van 2008 was Engeland er niet bij en twee jaar geleden in Zuid-Affika kreeg hij felle kritiek te verduren van het Engelse volk. Hij liet zich weinig vleiend uit over ontevreden supporters tij dens het teleurstellende WK. Nu zijn alle ogen opnieuw op hem gericht. Mocht Frankrijk winnen van Zweden, dan moet Engeland twee doelpunten meer scoren om als groepshoofd door te gaan. Doel punten van Rooney zijn dus ge wenst. „Mijn laatste goal dateert al weer van Euro 2004. Nu ben ik een betere speler en tot meer in staat", sprak de United-aanvaller vol vertrouwen. „Ik was niet goed op andere toernooien. Ik heb dus iets recht te zetten." Rooney vormt vanavond waar schijnlijk een aanvalsduo met Unitedcollega Danny Welbeck. DONETSK - Het bericht was hoopge vend voor gastland Oekraïne. Spits Andrej Sjevtsjenko heeft gisteren de training hervat. Hij kampte de voorbije dagen met een knieblessu re. Bondscoach Oleg Blochin schat de kans dat de 35-jarige vedette, die beide goals dit EK van Oekraïne maakte, vanavond meespeelt tegen Engeland op 'vijftig procent'. „We doen er alles aan. Hij is heel belang rijk voor ons. Er loopt in Oekraïne geen betere aanvaller rond." 9 De Deense aanvaller Nicklas Bendtner is gisteren door de Uefa voor één interland geschorst. Bo vendien moet hij een boete van 100.000 euro betalen. De spits kreeg die forse straf omdat hij woensdag bij het vieren van een doelpunt tegen Portugal zijn onder broek liet zien. Op de elastiekband stond de naam van een Iers gok bedrijf. De Uefa vond dat Bendt ner daarmee ongeoor loofd recla me maakte. Zelf zag de Deen het probleem niet. Hij zei dat de onderbroek hem geluk bracht. Uefavoorzitter Michel Platini be schouwt de vroege uitschakeling en drie nederlagen voor het Neder lands elftal als 'een teleurstelling'. „Blijkbaar was de competitie in de EK-poule moeilijker dan het berei ken van de finale van het WK", zei Platini gisteren tijdens een perscon ferentie in Warschau. Ook de uit schakeling in de groeps- fase van Rus land was een 'grote negatieve verrassing', aldus de Fransman. Positief ver rast is de Uefabaas door de presta ties van Italië. Platini voorziet op 1 juli in Kiev een EK-finale tussen Spanje en Duitsland, zoals hij dat voor aanvang van het toernooi ook al voorspelde. Overigens vindt hij dat Polen en Oekraïne trots mogen zijn op de manier waarop het EK in beide lan den tot dusver verloopt. „Het is niet perfect, maar ik ben erg blij." KIEV - Hij wil een roemloze af tocht zoals die van het Nederlands elftal absoluut voorkomen. Zwe den is na twee duels dan uitgescha keld, bondscoach Erik Hamren liet gisteren weten dat zijn ploeg er al les aan zal doen om op passende wijze afscheid te nemen van het EK. Het nog puntloze Zweden speelt vanavond tegen Frankrijk, dat met vier punten na twee duels bijna zeker is van de kwartfinale. „Wij zullen er alles aan doen om deze wedstrijd te winnen, om zo met een goede prestatie het toer nooi af te sluiten", keek Hamren tijdens de persconfernatie gister middag vooruit naar het duel in Kiev. Zweden verloor de openingswed strijd van gastland Oekraïne (1-2), in de tweede wedstrijd was Enge land te sterk (2-3). De Zweedse bondscoach liet gisteren doorsche meren dat hij tegen Frankrijk geen beroep doet op Johan Elmander en ook Rasmus Elm speelt waar schijnlijk niet. Beiden ontbraken op de afsluitende training. Elmander liep in de slotfase van het afgelopen seizoen een gebro ken voet op. De spits van het Turk se Galatasaray en oud-speler van Feyenoord werd in rap tempo klaargestoomd voor het EK, maar is bij nader inzien toch niet volle dig hersteld. „We spelen nergens meer om", sprak Hamren. „Het is daarom niet verstandig risico's te nemen met Elmander." Ook het meespelen van Elm is zeer twijfelachtig. De middenvel der van AZ heeft last van een dij beenblessure. Hamren kan wel weer beschikken over Jonas Ols- son. De oud-NEC'er vloog zater dagavond naar huis voor de beval ling van zijn vriendin. Laurent Blanc, de bondscoach van tegenstander Frankrijk, waar schuwde gisteren voor onderschat ting, omdat Zweden volgens hem het laatste duel onbevangen kan spelen. „Zij mogen dan zijn uitge schakeld, maar Zweden heeft ze ker niet slecht gespeeld dit EK", sprak Blanc. „Het blijft een lastige tegenstander. Vooral omdat de spe lers erop gebrand zullen zijn hier nog iets te laten zien." De Zweedse bondscoach Erik Hamren (rechts) observeert tijdens de trai ning. foto Sergei Grits/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28