Spanje ontsnapt sport2 7 9 meester Trapattoni Eriksen: 'Even Frank bellen' Wij gaan Europa in 'Wij hadden Europees kampioen moeten worden' dinsdag 19 juni 2012 Tsjechische coach Michal Bilak over de kwartfinale. Trapattoni, de Italiaanse bonds coach van de leren, verloor voor het eerst met Ierland van Italië. door Danny van den Broek Jesus Navas heeft de bal voor het intikken, met een leeg doel voor zich. De Kroatische doelman Stipe Pletikosa zwaait nog voor buitenspel. Andres Iniesta (achtergrond) begrijpt al wat er gaat gebeuren. foto Michael Sohn/AP Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeitoernooi. Vandaag: Boudewijn Zenden over het EK van 2000. Eigenlijk begint het toer nooi voor Boudewijn Zen den (35) pas echt halver wege de twee groepswed strijd tegen Denemarken. In het openingsduel tegen Tsjechië wordt hij een kwartier voor tijd afgelost door Mare Overmars. „En die kreeg van Frank Rijkaard tegen Denemarken prompt het vertrou wen als linkbuiten. Ik verhuisde naar de rechterkant," zegt de Lim burger. „Stond ik tegenover lan Heintze (zijn voormalige ploeg- makker bij PSV, red). Wat zal ik zeggen. Het was niet mijn geluk kigste helft van het toernooi." Als Rijkaard na een uur aangeeft dat hij iets wil veranderen, kijkt Zenden stiekem naar de kant. „Dat kan wel eens een wissel ople veren, dacht ik. Maar toen moest Mare er af, kwam Ronald de Boer er in op rechts en keerde ik terug op links. Dat vertrouwen had ik nodig. Daarna heb ik een heerlijk toernooi gespeeld." Na de benauwde 1-0 tegen Tsje chië, scoort Zenden tegen Dene marken (3-0) en Frankrijk (3-2). Oranje bereikt via een overtuigen de 6-1 tegen Joegoslavië de halve fi nale. „Dat was een bizarre wed strijd. Een belachelijke uitslag voor een EK. Toen had iedereen echt het gevoel dat we Europees kam pioen konden worden." Hij her kende de vrees bij de tegenstan ders. „Net als twee jaar eerder op het WK. Waren de Fransen blij dat ze ons niet troffen in de finale, maar Brazilië." Over bizarre wedstrijden gespro ken, de halve finale tegen Italië past ook wel in dat rijtje. „Wij wa ren de betere ploeg. Helemaal toen bij hun Zambrotta al na een half uur met twee keer geel naar de kant moest, kregen wij veel kan sen. Maar als je dan in de wed strijd twee strafschoppen niet be nut en daarna in de beslissende se rie drie keer mist. Dan zit het niet echt mee," zegt hij eufemistisch. In de bus voelt Zenden dezelfde pijn als twee jaar eerder. „Werden we op het WK in Frankrijk in de halve finale uitgeschakeld door Brazilië. En verloren ook nog eens de wedstrijd om de derde plaats van Kroatië. Die werden daarna thuis ontvangen door een enorme menigte. Alsof ze wereldkampioen waren geworden. Dat gevoel. Dat je niet hebt kunnen laten zien dat je in de finale thuishoort Dat had ik in 2000 weer. Wij hadden in ei gen land Europees kampioen moe ten worden." zie onze website:sport Bekijk de bijbehorende beelden op de site en iPad-app. Boudewijn Zenden tijd. Vóór de wedstrijd sprak Tra pattoni (bij Juventus ooit ook trai ner van de huidige UEFA-baas Mi chel Platini) nog wel liefdevol zijn bewondering uit voor zijn speler van toen en zijn collega van nu: „Hij toont wijsheid en persoonlijk heid zoals hij met Balotelli en Cas- sano omgaat. Ik ben trots op dit kind dat ik als speler al waardeer de, en nu als coach." Ook 'Trappi', zijn Duitse koos naam, had er dus vrede mee giste ren. Italië mag met recht een aan winst voor de kwartfinale worden genoemd. Was er in Italië zelf nog scepsis na een EK-voorbereiding met drie nederlagen en twee gelij ke spelen, de EK-wedstrijden te gen Spanje, Kroatië en gisteren te gen Ierland, met doelpunten van de misschien briljante maar ook vaak instabiele Cassano en Balotel li, zullen de stemming in het land hebben verbeterd. In de volgende ronde wacht de Italianen waar schijnlijk Engeland of Frankrijk, voorwaar affiches die tot de ver beelding spreken. Het afscheid van Ierland ging giste ren misschien gepaard met verlies, maar zeker niet met gezichtsver lies. Twee helften lang, onder steund door tienduizenden uitzin nige trouwe en zingende fans op de tribunes, smeten de Ieren met hun krachten. In een wedstrijd die er eigenlijk al helemaal niet meer toe deed. Alleen dat al was prachtig. door Theo Brinkman LVOV - Net als voor Oranje zat ook voor Denemarken het EK er zon dagnacht op. Het programma voor de maandag? Spullen pakken, te rug naar huis en dan op vakantie. Maar eerst nog even wat telefoon tjes plegen. De 'Nederlandse Deen' Christian Eriksen had giste ren zo zijneigen redenen om naar de telefoon te grijpen. „Even Frank bellen. Horen hoe lang ik va kantie krijg", zei Eriksen, doelend op Ajaxtrainer Frank de Boer. „Ik hoop toch wel minimaal drie we ken. Dat heb ik wel nodig. Het is een lang seizoen geweest met Ajax en een zwaar toernooi hier. Of ik nu ook echt moe ben? Nou, mijn benen trillen, dus ik denk het wel, ja." De statistieken wezen uit dat Erik sen in de eerste twee wedstrijden de meeste meters had afgelegd van alle Deense spelers. Van spelverde ler werd hij kilometervreter. Het rendement van al dat werk viel echter tegen, erkent Eriksen. Hij slaagde er niet in zijn stempel op het Deense spel te drukken. Het kwam hem op flinke kritiek te staan. De vraag is of de verwach tingen niet te hoog zijn voor een speler van twintig jaar. „Misschien is dat wel een compliment. Twee jaar geleden op het WK was ik he lemaal nieuw, zag iedereen me als een jongetje dat meeging om rond te kijken. Nu moest ik al één van de dragende spelers zijn. Dat is niet gelukt. Vooral in aanvallend opzicht had ik meer willen bren gen." Vooral tegen Oranje stelde Eriksen teleur. „Het was niet best, dat heeft iedereen kunnen zien. Maar tegen Portugal was ik al be ter, vooral verdedigend. Tegen Duitsland was dat ook zo." Teleurgesteld, maar wel met opge heven hoofd, trokken de Denen zondagnacht de deur van de Lviv Arena achter zich dicht. Het duur de heel lang voordat ze de kleedka mer uit kwamen. Er waren eerst nog wat biertjes open getrokken. De Denen hadden in de 'poule des doods' toch maar mooi laten zien dat ze niet voor spek en bo nen meededen. r r< ri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27