Oranje W Reputaties mogen niet meer heilig zijn 25 De skybox 'Oranje leeft in sprookjeswereld van twee jaar geleden' dinsdag 19 juni 2012 KNVB-directeur Van Oostveen over Van Marwijk. 5 Mark van Bommel (verdedigen de middenvelder) Kende een droevig afscheid van zijn interlandloopbaan (79 caps). Zat op de bank tegen Portugal en werd tegen Duitsland in de rust ge wisseld. De 35-jarige aanvoerder kon het niet meer belopen en kwam voor al op het fysieke vlak handen en voeten tekort. 6 Nigel de Jong (verdedigende mid denvelder) Speelde een sober toernooi en dat past ook bij zijn rol. Door de zwak te van de laatste linie bleef hij voortdurend op zijn post en durf de hij niet of nauwelijks in te schuiven. 5 Rafael van der Vaart (middenvel der) Viel tegen Denemarken en Duits land hopeloos in, maar mocht dankzij de kamikazetactiek van de bondscoach beginnen tegen Portu gal. Daarmee werden de romantici op hun wenken bediend'. Maar on danks zijn fraaie goal kwamen vooral zijn tekortkomingen aan het licht en dat had Van Marwijk kunnen weten. Van der Vaart mist de dynamiek voor het hoogste ni veau, zo maakten de Portugese middenvelders hem keihard duide lijk. 6 Wesley Sneijder (aanvallende middenvelder) De grote man van het WK zocht in Charkov tevergeefs naar zijn ab solute topvorm. Tegen Denemar ken speelde hij prima, in de wed strijden daarna ontbrak het aan de gouden touch. En zonder Sneijder in grootse doen, is Oranje eigenlijk al bij voorbaat kansloos. 5 Ibrahim Afellay (linkerspits) Wist de goede aanloop niet door te trekken op het EK. Verloor zichzelf in zinloze, geforceerde dribbels. Dat hij door een zware blessure een heel seizoen niet heeft gespeeld, mag geen excuus zijn voor het feit dat een speler van Barcelona geen fatsoenlijke voorzet aflevert. 5 Klaas-Jan Huntelaar (spits) Na alle discussies en opgekrop te frustraties kreeg hij tegen Portu gal eindelijk de kans. Het werd een desillusie. Huntelaar werd ook nauwelijks be diend, maar op de momenten dat hij de bal wel had, was hij 'm veel te snel weer kwijt. Daardoor blijft de vraag overeind of hij ook iets toevoegt aan Oranje als hij niet scoort. 4 Robin van Persie (spits) Tijdens de enige ontmoeting met de pers - na de wedstrijd te gen Slowakije in de voorbereiding - vertelde hij dat de ploeg drie we ken lang in een tunnel moest gaan zitten voor dat ene heilige doel. Dat heeft hij voor zichzelf iets te letterlijk genomen, want Van Per sie was in en buiten het veld onbe reikbaar. Straalde nooit uit dat hij er zin in had en weekte zich tot onvrede van zijn ploeggenoten los van het collectief Heeft de spitsenstrijd hem verkrampt, of is er meer aan de hand? Op deze manier door gaan bij het Nederlands elftal heeft weinig nut. 4 Arjen Robben (linker- of rech terspits) Speelde een ontluisterend toer nooi. Robben heeft de klasse om wedstrijden voor Oranje te win nen, maar nu viel hij vooral op door zijn vervelende grondhou ding, met als dieptepunt zijn gê nante uithaal naar Van Marwijk ('Hou je bek, man') tijdens de wedstrijd tegen Portugal. Voetbalde vooral voor én tegen zichzelf. SS0Ö3SS00O8 De verwachte nieuwe bondscoach wacht een dui delijke missie. Na het mis lukte EK tellen namen niet meer. Het Nederlands elftal moet terug naar de basis. Het was nog maar een uur na de totale ont maskering van Oranje, toen Bert van Oost veen, directeur betaald voetbal van de KNVB, in de catacomben van het Metaliststadion een duidelijke boodschap afgaf Zijn relaas kwam er op neer dat het echec in Chark ov niet zonder gevolgen zal blij ven. De kans is zeer reëel dat Bert van Marwijk nog voor dat snelle evaluatiemoment al zelf is opge stapt, maar met het wisselen van de coach alleen is Oranje niet ge red. De nieuwe stuurman zal in de aanloop naar de WK-kwalificatie nog veel puin moeten ruimen. De meeste spelers van Oranje wa ren zondagnacht vernietigend over de sfeer in de groep tijdens het EK. Wesley Sneijder zei 'op zoek te gaan naar de mol die voortdu rend lekt naar de pers'. Mark van Bommel merkte op 'dat het alle maal hëel anders was dan tijdens het WK' en Arjen Robben erken de 'dat dingen waren gebeurd die niet goed te praten zijn'. Robben zou eens met zichzelf kun nen beginnen, want zijn gedrag ten opzichte van bondscoach Bert van Marwijk in de wedstrijd tegen Portugal was tekenend voor het ge brek aan onderling respect. Een speler mag in de emotie best eens van zich afbijten, maar toen Van Marwijk de aanvaller ergens op aansprak, schreeuwde Robben tot ANALYSE door Leon ten Voorde twee keer toe: 'Hou je bek, man'. En dat zijn verbale uithalen die de grens van het betamelijke ver over schrijden. De coach greep niet in en wendde gebogen zijn hoofd af, zoals hij ook Robin van Persie voortdurend beschermde. Het de solate optreden van de aanvaller te gen Portugal schreeuwde om een maatregel, maar Van Marwijk liet het begaan. Omdat hij hoopte op die ene bevlieging? Of omdat hij niet het lef en de kracht meer had om zijn vingers te branden aan een boze Van Persie? Alle kleine en grote ergernissen hadden zich opgestapeld tot een vulkaan van onrust. Het is een illusie te denken dat die brandhaard na een paar weekjes vakantie weer als vanzelf is geblust. Daarvoor hebben te veel spelers nou eenmaal een te groot ego en een te slechte kijk op zichzelf De man die straks voor de groep staat, zal bij het optuigen van de ploeg heel goed naar de ka rakters moeten kijken. Voor spelers die niet meer willen, alleen aan zichzelf denken en zich onttrekken aan het groepsproces, mag geen plaats meer zijn. De ve detten die dachten dat ze op basis van hun reputatie onschendbaar waren, hebben na het falen op het EK hun rechten verspeeld. De KNVB heeft geen tijd te verlie zen, want in september begint de WK-kwalificatie al en gezien de zware groepsindeling, het niveau van de selectie en de vertroebelde verhoudingen is het allerminst een 'zekerheidje' dat Oranje zo maar richting Brazilië flaneert. Om dat doel te bereiken, zijn vele middelen geoorloofd, ook al liggen de alternatieven niet op elke posi tie meteen voor het oprapen. Robin van Persie haalt uit tegen de Duitsers voor wat zijn enige doelpunt van het EK zou blijken. foto Jerry Lampen/ANP door Dick Hofland Hij is al gebeld om de nieuwe bonds coach te worden. „Want ik heb rui me ervaring met blindenvoetbal." Ach, echt ongelukkig is Vincent Bij- lo niet met de uitschakeling van Oranje. „Ik vind het wel treurig en het is op geen enkele manier goed te praten. Maar het voordeel is dat hierdoor die verschrikkelijke gekte voortaan achterwege kan blijven", zegt de blinde cabare tier en columnist. „Er zijn nog nooit zoveel EK-acties geweest als deze keer, het is een ver schrikkelijk opgeklopte commerciële bedoe ning geworden en dat moet echt bescheide ner." Als supporter van Feyenoord zit Bijlo geregeld in De Kuip. Het liefst naast een verslaggever van de radio. „Bovendien maakt een stadion maar een beperkt aantal geluiden en daaraan kun je vrij goed afleiden wat er gebeurt." Dit EK volgt hij volledig via de radio. „En zoveel mogelijk het verslag vanuit de landen die spe len." Oranje volgde hij via Jack van Gelder, Duitsland via ene Sabine. „Vreselijk sexy. Zij wil alle spelers om de hals vallen." Hij kan het allemaal horen via sLive van de BBC op de middengolf „Voor de eerste wedstrijd van Ier land heb ik naar de Ierse radio geluisterd. Die doen niet alleen verslag in het Iers, maar ook in het Gaelic. Je weet niet wat je hoort. Dat is performing poëzie." Nederland-Duitsland volgde hij bij vrienden. Zij keken tv, hij zat met een koptelefoon op naar de radio te luisteren. „Ik liep vier, vijf se conden voor. Ik mocht daarom niet juichen als er gescoord zou worden. Maar elke keer als die jongens de handen voor hun ogen deden uit angst dat Duitsland zou scoren, kon ik ze op de schouder kloppen: rustig maar, hij gaat er niet in." De afgang van Nederland heeft Bijlo van alle kanten meegekregen. Hij begrijpt nog steeds niet hoe het mogelijk is dat al die voetballers nog steeds 'in de sprookjeswereld van twee jaar geleden leven'. „Die spelers zijn alleen maar met zichzelf bezig, ze vergeten dat er ook nog tegenstanders zijn. Het komt blijkbaar niet bij ze op dat Portugal ook nog wel iets kan en wil. En iedereen is blijkbaar vergeten dat het twee jaar geleden bij het WK ook moeizaam ging. Maar toen viel alles net goed. Ze hebben de realiteit volkomen uit het oog verloren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25