Dikke onvoldoendes voor 241 p 'We moeten weer helemaal op nul beginnen' dinsdag 19 juni 2012 Bij het vertrek uit Krakau deelden alleen Bert van Marwijk, Dirk Kuijt, Robin van Persie en Wesley Sneijder (foto) handtekeningen uit aan de fans. Slechts vijf spelers van Oranje haalden gemiddeld een voldoen de op het EK. Rafael van der Vaart foto ANP door Wilber Hack CHARKOV - Rafael van der Vaart zou er geen moeite mee hebben als Bert van Marwijk aanblijft als bondscoach. Dat verklaarde hij na het voor Oranje zo dramatisch ver lopen EK. De middenvelder, die nooit onomstreden is geweest, leg de de schuld niet bij de coach waarmee het Nederlands elftal ook succesvol is geweest. „De oorzaak ligt bij onszelf', zei Van der Vaart. „Het gevoel dat we twee jaar geleden met deze groep hadden in Zuid-Afrika, is er nu nooit geweest. Er ontstonden aller lei irritaties in de groep. We ble ken ineens niet meer bij machte om met tegenslagen om te gaan. De wil was er niet om voor elkaar door het vuur te gaan." Van der Vaart was blij dat hij te gen Portugal in de basis begon. Hij beloonde dat vertrouwen van de bondscoach met de snelle ope ningstreffer. „Maar daarna voelde je hoe we de grip op de wedstrijd steeds meer kwijt raakten. Hoe dat kan, daar heb ik geen verklaring voor. De ruimte tussen de linies werd steeds groter. Daar profiteer de Portugal van, natuurlijk wel een heel goede tegenstander. Maar een jaar geleden was het niet mo gelijk geweest dat we ons zo weg lieten spelen. Bij mentale tegen slag gebeurde iets wat er voorheen niet was. Het vertrouwen dat we de wedstrijd toch wel zouden win nen, ontbrak dit EK." Volgens de middenvelder van Tot tenham Hotspur moet er nu echt wat gebeuren bij Oranje. Met die opmerking doelde hij niet op een vertrek van de bondscoach, met wie hij weliswaar meningsverschil len had, maar die altijd heel eerlijk tegen hem is geweest. „Ik ben geen type dat herrie gaat schop pen als ik in een moeilijke situatie zit. Voor mij was al duidelijk dat ik geen kans had toen we in Lausan ne bij elkaar kwamen. Maar ik ben geen jongen die nu gaat natrappen naar de bondscoach." Van der Vaart vindt dat de spelers van het Nederlands elftal maar eens goed in de spiegel moeten kij ken. „Oranje zal weer helemaal op nul moeten beginnen." De middenvelder laat de rest van het EK aan zich voorbij gaan en wil straks met frisse moed weer bij Oranje beginnen. Zover is Mark van Bommel nog niet. „Ik heb nog niet over mijn toekomst als international nagedacht. Ik moet eerst de uitschakeling ver werken." Volgens Van Bommel lag het breekpunt bij het duel met De nemarken. „Dat hadden we met 4-1 of 5-1 moeten winnen. Als Van der Vaart het over irritaties binnen de spelersgroep heeft, dan weet ik niet waar hij op doelt. Ook de op stelling was aanvankelijk geen the ma. We hebben vier jaar succes ge had met hetzelfde systeem. Er was geen reden om te wisselen." Van de vijftien spelers die bonds coach Bert van Marwijk de voor bije week gebruikte tijdens het Europees kampioenschap voet bal bleef de grote meerderheid ver verwijderd van de vereiste vorm. Met het eindrapport van Oranje is het bepaald niet pret tig thuiskomen. door Leon ten Voorde 6 Maarten Stekelenburg (doel man) Maakte in de eerste twee duels een onzekere indruk. Revancheer de zich tegen Portugal, toen hij Oranje lange tijd op de been hield. 4 Gregory van der Wiel (rechts back) Had na het verlies tegen Portugal het lef om de bondscoach en zijn medespelers te bekritiseren. Van der Wiel is dus niet alleen in het veld, maar ook daarbuiten de weg kwijt. Blijft een speler die uitstraalt dat hij op een mooie zomerdag het liefst met een rugzak naar de vlin dertuin gaat. Was op het EK een spookrijder in de eigen achterhoe de. 5 John Heitinga (centrale verdedi ger) Hoe pijnlijk moet het zijn geweest dat hij tegen Portugal zijn basis plaats kwijtraakte? In de zwakke achterhoede leek Heitinga voor de bondscoach een zekerheidje te zijn. Kende een goed seizoen bij Everton, maar faalde op het EK. 5 Joris Mathijsen (centrale verdedi ger) Heeft zijn beste jaren gehad en wist dat in Charkov niet te verbloe men, al kwam hij wel met een blessure binnen. Is te vaak betrok ken bij een tegengoal en het heeft Arjen Robben treurt na afloop van de verloren wedstrijd tegen Portugal. er alle schijn van dat 'Portugal' zijn laatste interland was. 6 Ron Vlaar (centrale verdediger) Mist het niveau voor de top, maar gezien zijn mogelijkheden bleef hij nog redelijk op de been. Zijn terugkeer in de basis tegen Portugal kwam voor velen onver wacht. 6Jetro Willems (linksback) Hem valt weinig te verwijten, ook al deed hij enkele onnozele dingen, zoals bij de 1-1 van Portu gal toen hij de bal zomaar inlever foto Koen van Weel/ANP de. Is de linksback van de toe komst, dat heeft hij ondanks zijn ingecalculeerde pieken en dalen op het EK wel bewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24