Auto's anders naar centrum Vlissingen 'Ze kunnen goed werken als je ze niet overvraagt' Bedrijfsleven iSl zeeland Middelburgse raad twijfelt over bouw vershal op Plein 1940 IrjÜ hebt! Piet Vogelaar Kapellenaar veroorzaakt frontale botsing Politiehonden als je 'm nodig hM dinsdag 19 juni 2012 Gemeente neemt verkeersmaatregelen „Wat voor het bedrijf vijftig procent is, is voor die jongen of dat meisje honderd procent. Als je je dat blijft realiseren en blijft accepteren, is er heel veel mogelijk." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het centrum van Vlis singen wordt verkeerstechnisch an ders ingedeeld. De gemeente wil maatregelen nemen om verkeers stromen richting de binnenstad te bevorderen en sluipverkeer in de Scheldebuurt tegen te gaan. Veel heeft te maken met de komst van de Zee Allee, de weg die be zoekers aan Vlissingen via het wa ter naar de binnenstad leidt. Vanaf 2014, als de weg naar verwachting wordt aangelegd, worden bezoe kers niet meer door de Paul Kru- gerstraat gestuurd, maar slaan zij na de Keersluisbrug linksaf Over de Koningsweg, langs de Binnen haven, en bij de Timmerfabriek rechtsaf, over het Scheldeterrein richting de Aagje Dekenstraat. Die straat wordt, om de verkeersveilig heid te bevorderen en de doorstro ming in de binnenstad niet te be perken, vanuit stadszijde aange merkt als eenrichtingsweg. Aansluitend op de Aagje Deken straat krijgt de Coosje Busken- YERSEKE - Op de Postweg bij Yerse- ke zijn maandagochtend twee per sonenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Een 45-jarige automobilist uit de gemeente Kapelle reed, samen met zijn passagier, richting Yerse- ke. In een bocht net buiten de be bouwde kom verzuimde hij de bocht te nemen en reed rechtdoor. Daardoor botste hij frontaal op een tegemoetkomende auto, die werd bestuurd door een 51-jarige man uit Yerseke. De 45-jarige Ka pellenaar bleek te hebben gedron ken. Hij is aangehouden. Hij kreeg bovendien een rijverbod en een proces verbaal. Zij bijrijder en de 51-jarige Yersekenaar hadden nek- klachten. Ze zijn .naar het zieken huis gebracht voor onderzoek. straat voortaan juist verkeer vanuit beide richtingen voor de kiezen. Met deze maatregel hoopt de ge meente Vlissingen meer automobi listen naar parkeergarage De Fon- teyne te verleiden. Een andere maatregel die de ge meente voor ogen heeft is om in straten in de Scheldebuurt enkel nog eenrichtingsverkeer toe te staan. Het gaat hier om de Kasteel straat. Bouwen Ewoutstraat, Verk- uijl Quakkelaarstraat en de Hobein- straat. De bedoeling is dat automo bilisten daar enkel nog richting de Scheldestraat kunnen rijden, dit om sluipverkeer vanuit de binnen stad tegen te gaan en om de ver keersveiligheid te verhogen. Bewoners van de binnenstad heb ben over al deze maatregelen dit weekend een brief ontvangen. Zij zijn uitgenodigd om woensdag 20 juni op het stadhuis kennis te ne men van het precieze plan en tege lijkertijd hun reactie te geven. Via internet kunnen zij inspreken. De ze reacties belooft de gemeente Vlissingen mee te nemen in haar definitieve besluit. M)WSmmaSS«SUBS39SaBSBSaSSSIB&SaBBamUSB>m WOLPHAARTSDIJK - De Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereni ging (KNPV) Zeeland organiseert zaterdag het Zeeuws kampioen schap voor jonge honden. Het programma bestaat uit het op zoeken van personen en voorwer pen in het bos, springoefeningen, het weigeren van voedsel en stil zijn. De honden zijn in opleiding en hebben nog geen certificaat. Het kampioenschap is vanaf 9.00 uur gratis te bezoeken. Het wordt ge houden aan de Pietweg 6 tussen Wolphaartsdijk en Arnemuiden. Bert Roorda verlaat na veertig jaar het speciaal onderwijs. De laatste vijftien jaar begeleidde hij gehandicapte jongeren via sta ges naar een baan. „Ze krijgen het gevoel serieus genomen te worden, ze voelen zich meer waard." door Maurits Sep Een jongen die via een sta ge bij de sociale werk voorziening De Betho nu in vaste dienst komt bij de gemeente Borsele, als belader op een vuilniswagen. Een ander die nu stage loopt bij Al- bert Heijn in de Veerse Poort in Middelburg en daar over een jaar vast mag komen werken. Kijk, dat zijn de successen waar Bert Roorda als stagebegeleider van de Klimopschool naar streeft. Streefde, want binnenkort verlaat hij de school voor kinderen van 4 tot 20 jaar met verstandelijke en/of lichamelijke handicaps. Na veertig jaar zegt hij het speciaal (voortgezet) onderwijs vaarwel. Die jongens over wie hij net vertel de, kunnen trouwens nog wel voorlopig op zijn steun en hulp blijven rekenen. Dat doet hij dan in zijn vrije tijd. „Pro deo." Betrok ken als hij is, wil hij ze tot het ein de goed begeleiden. Dat einde is een vaste baan. En dan ook nog bij goede werkgevers als een gemeente en Albert Heijn. „Bij Albert Heijn is het gewoon be leid: elke vestiging heeft een jong gehandicapte in dienst. In de Veer se Poort was er nog geen, dus daar konden we iemand plaatsen." Gemiddeld lukt het om 1,5 leerling van de Klimopschool aan een baan in het vrije bedrijfsleven te helpen. De andere zeven gaan naar de dagbestedingsvormen van door Theo Giele MIDDELBURG - Het is maar zeer de vraag of het plan voor een vershal op Plein 1940 in zijn huidige vorm door zal gaan. Protest van ondernemers en om wonenden zorgde maandagavond voor zoveel twijfel onder de leden van de raadscommissie Ruimte dat een meerderheid wethouder Johan Aalberts het advies gaf er nog eens goed over na te denken. Deze week zullen de fractievoorzit ters beslissen of het plan op de agenda van de komende raadsver gadering kan blijven staan. Het plan behelst de bouw van een Arduin, Het Gors of Philadelphia. Roorda voelt zich 'gezegend' met alle bedrijfjes en activiteiten die de ze instellingen hebben opgericht. Zoals de lunchrooms, ateliers en kringloopbedrijven van Arduin, Kek (printservice/lunchroom/- cadeauwinkel) van Het Gors in Vlissingen, grand café Willem van Philadelhia in Middelburg. „Want licht verstandelijk gehandicapten, dat zijn zeg maar de 'toppers', die stromen gemakkelijker uit naar het bedrijfsleven. De rest kan aan de slag bij al die dagbestedingen." Regelmatig klinkt er kritiek op bij voorbeeld Arduin, met zijn steeds uitdijende netwerk aan bedrijfjes. Maar Roorda weet als geen ander hoe belangrijk de stages en die be drijfjes'zijn voor de leerlingen van de Klimopschool. „Wij beginnen altijd met een huishoudelijke sta ge. Dan leren ze bij iemand thuis schoonmaken, boodschappen doen, met geld omgaan. Die ene dag per week die ze niet op school zijn, maakt heel andere kinderen van ze. Hoe laag het niveau ook is. Ze krijgen het gevoel serieus geno men te worden, erbij te horen én het ook te kunnen. Ze voelen zich meer waard." Juist omdat het voor die kinderen zo veel betekent, vindt Roorda het ook zo mooi dat sommigen aan de slag kunnen bij supermarkten, bouwmarkten en lunchrooms. „Dat zijn belangrijke plekken, om dat ze daar heel zichtbaar voor ie dereen kunnen werken. Ze wor den echt deel van de samenle ving." Hoewel de positie van jong gehandicapten volgens hem de laatste jaren wel verbeterd is, merkt Roorda vaak dat 'gewone' bedrijven nog een drempel over moeten om een jong gehandicapte in dienst te nemen. „Natuurlijk zullen deze jongeren 600 vierkante meter grote vershal voor streekproducten, een restau rant en een terras. Een aantal frac ties vroeg zich af of het in deze tijd wijs is om extra winkelruimte in de stad te bouwen. Gewezen werd op de leegstand in de nabijge legen Geerepassage. Wethouder Aalberts zei dat het juist in het belang van de onderne mers in die passage is dat Plein 1940 aantrekkelijker wordt ge maakt. Er ontstaat zo een natuurlij ke loop van de Markt via het plein naar de Geerepassage. Hij kreeg in de commissie alleen de volmondi ge steun van zijn eigen CDA-frac- tie. nooit voor de volle honderd pro cent meegeteld kunnen worden in je organisatie. Het zijn mensen met een beperking, maar ook met zo ontzettend veel mogelijkheden. Ze kunnen goed werken, als je ze niet overvraagt. Wat voor het be drijf vijftig procent is, is voor die jongen of dat meisje honderd pro cent. Als je je dat blijft realiseren en blijft accepteren, is er heel veel mogelijk." Een half jaar geleden hebben de Klimopschool en het UWY bedrijven uitgeno digd voor een bezoek aan de school. Zodat ze zien over wie het eigenlijk gaat. Dat neemt veel vra gen en vooroordelen weg, merkte Roorda. „Wat ook helpt, is infor matie over mogelijke subsidies, en dat het UWV de problemen over neemt als die er zijn." Anderzijds wordt de ruimte bij be drijven om jonggehandicapten aan te nemen ook groter, consta teert Roorda tevreden. „Omdat het nu wel lukt iemand voor 0,4 fte in te schalen, terwijl hij wel de hele week aanwezig is en werkt. Als salarissystemen dat mogelijk maken, blijkt er ineens ruimte te zijn. Ja, zo plat is het soms." Tegelijkertijd willen de bedrijven die eenmaal ervaring hebben opge daan met een jonggehandicapte graag weer een plaats bieden aan een stagiair van de Klimopschool. „Soms zijn het juist de medewer kers op de werkvloer die er bij de leiding op aandringen om de re gels te veranderen zodat er stage plekken komen. Het succes zit in een klein hoekje." Bert Roorda stopt officieel op 1 augus tus met werken. Hij neemt echter al op donderdag 28 juni van 20.00 tot 22.00 uur afscheid met een receptie. Daar voor aanmelden kan bij de Klimop school: 0118-612668. Vorige week waren een aantal on dernemers en omwonenden van Plein 1940 bij elkaar gekomen. Zij deden een dringend beroep op de gemeenteraad niet akkoord te gaan met de bouw van het 'massie ve' gebouw op het plein. Voor de ondernemersvereniging VOM is de weerstand aanleiding om met de ondernemers rond het plein te gaan praten. De VOM staat positief tegen invulling van Plein 1940, maar acht een pas op de plaats nu even verstandig, zo dat over de wijze waarop nog eens goed nagedacht kan worden. Projectontwikkelaar Concept-nl wil het plan uit gaan voeren. ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18