Duitsers over streep trekken Euforie duurt exact een uur 'De tijd is niet rijp om Griekenland extra ruimte of tijd te geven dinsdag 19 iun, 2012 voor de hervormingen waartoe het zich heeft verplicht' 11 Woordvoerder van Angela Merkel foto Petros Karadjias/AP den in acute geldnood komen als de rente op leningen plotse ling fors stijgt. Financiële mark ten zullen nog steeds gezond fi nancieel beleid eisen voordat ze geld uitlenen, maar doordat 'pro- bleemlandèn' voor geld op korte termijn straks bij Europa terecht kunnen, hebben ze meer tijd om zaken op orde te brengen en her vormingen door te voeren. Ze kunnen via Europa immers le nen tegen lage rente. Dat Europa garant staat, maakt de eurobills bovendien tot een veilige en aan trekkelijke investering. Gaat het echt helpen? De echte vraag is in welke mate burgers, banken en bedrijven hun handen van Europa aftrek ken, aldus econoom René Tis- sen. „De snelheid waarmee Zuid-Europa momenteel instort, kan wel eens groter blijken dan het vermogen van Duitsland om de brand te blussen", schrijft hij in een column voor RTL Z. Valt dat mee, dan kunnen eurobonds of eurobills het bloeden tijdelijk stoppen. Maar wanneer zuidelij ke eurolanden verder wegzak ken, dan krijgt Duitsland de an derhalf biljoen euro die het aan 'probleemlanden' heeft uitge leend, niet meer terug. „Dan gaat Duitsland kopje onder en verdrinken wij ook." deel van de overheidstekorten via eurobills gefinancierd wordt. Overheden moeten voor lenin gen met een langere looptijd nog steeds hun hand ophouden bij de financiële markten. Om beleg gers te verleiden geld uit te lenen tegen lage rentes, moeten overhe den dus gezond financieel beleid voeren. Een ander slot op de deur voor Duitsland is dat lan den die zich niet aan afspraken houden, bijvoorbeeld over het te rugbrengen van het begrotingste kort, worden uitgesloten van eu robills. Wat lossen eurobills op? Ze moeten voorkomen dat lan- Pro-Europapartij wint Griekse verkiezingen Democratisch Links mmkpawZ Steunt lidmaatschap eurozone APHTEPA Syriza Anti-bezuinigingen Radicaal-linkse coalitie door Hans de Bruijn en Gert van Harskamp De nieuwe Griekse regering moet on dubbelzinnig dui delijk maken dat zij de met Europa afgesproken her vormingen en bezuinigingen on verminderd uitvoert. Eerder zal geen sprake kunnen zijn van ver soepeling van de voorwaarden voor Europese steun. Dat klinkt door in reacties in Brussel en Euro pese hoofdsteden op de voor de eurozone gunstige uitslag van de Griekse verkiezingen. Een delega tie van de Europese Commissie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds - de 'trojka' - vertrekt voor overleg naar Athene zodra er een regering is. De euforie onder beleggers om de winst van de pro-Europese par tijen duurde gisteren precies een uur. Daarna sloeg de stemming op de financiële markten weer om. Beleggers hebben er maar weinig vertrouwen in dat de nieuwe Griekse regering de financiële huis houding snel op orde krijgt. In na volging van de stijgende koersen op de Aziatische beurzen, open den de Europese beurzen gisteren ook fors hoger. Al in de ochtend daalden de koersen en verdamp ten de winsten. De Amsterdamse beursgraadmeter sloot met -0,2 procent zelfs iets in de min. De eu ro daalde een half procent in waar de tot 1,257 dollar. Ook obligatiehouders zien nog geen licht aan het eind van de Zuid-Europese tunnel. De Spaan se rente steeg zelfs naar een onrust barende recordhoogte van 7,3 pro cent. Spanje'riep de Europese Cen trale Bank gisteren dan ook op snel actie te ondernemen. De onrust onder beleggers leidt vooralsnog niet tot coulantie van noordelijke eurolanden. Wat Duits land betreft hoeft Griekenland voorlopig niet op veel soepelheid te rekenen. Minister van Buiten landse Zaken Guido Westerwelle suggereerde eerder wel dat Athene meer tijd kan krijgen om aan zijn verplichtingen te voldoen, maar hij werd gisteren door kanselier Merkel teruggefloten. „De tijd is niet rijp om Grieken land extra ruimte of tijd te geven voor de hervormingen waartoe het zich heeft verplicht", aldus haar woordvoerder. „Het belang rijkste is nu dat de trojka ervan overtuigd is dat Griekenland alle hervormingen zal uitvoeren. Dit is geen moment voor kortin gen." Bronnen in Brussel stellen dat door de politieke crisis van de voorbije maanden en de verslech terde economische situatie, de uit voering van de afgesproken hervor mingen al genoeg vertraging heeft opgelopen. De trojka moet nu vast stellen of en hoe die achterstand ingelopen kan worden. Van dat oordeel hangt af of Grie kenland de volgende tranche van de beloofde Europese miljarden- steun krijgt. Er zit nog 1 miljard eu ro 'oud geld' in de pot, maar be langrijker is dat Griekenland vol gens het steunschema in augustus 31,2 miljard euro zou moeten krij gen. Daarvoor is echter een besluit van de ministers van Financiën van de eurozone nodig en dat komt er niet als Athene niet doet wat het heeft beloofd. zie onze website:buitenland ND-leider Samaras roept op tot stabiele Griekse regering Communisten infographic GN bron Min. van Nieuwe Democratie Met bonus van 50 zetels voor grootste partij Binnenlandse Zaken Griekenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11