io griekse crisis Eurobonds-light moeten de De felicitaties uit Brussel en Berlijn voor de verkiezingsoverwinning van Antonis Samaras gaan gepaard met aansporingen. De hervormingen móeten doorgaan. Maar niet iedereen ziet Antonis Samaras als redder van Griekenland. dinsdag 19 juni 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Wel fel door onze correspondent Werner Bossmann Op de laatste cam pagnebijeen komst van Nieu we Democratie (ND), vrijdaga vond op het cen trale Syntagmaplein in Athene, deelt een jongen van een jaar of zestien flyers uit. Het is geen offi ciële partijpropaganda maar huis vlijt, het werk van een fan. Met plaatjes van Griekse vlaggetjes, hel men uit de oudheid en de tekst 'een kapitein in de storm' boven een foto van een jonge Antonis Sa maras, een jaar of tien oud en in Griekse klederdracht. 'Grieken land, stem op Samaras, de redder van de natie.' In diplomatieke kringen heeft de 6i-jarige oud-minister van Buiten landse Zaken, na de gewonnen ver kiezingen van zondag de nieuwe premier van Griekenland, veel minder de reputatie van een kal me kapitein, laat staan van een held. Uit Brussel, Berlijn, Parijs en Lon den kwamen gisteren opgeluchte felicitaties voor de overwinning van ND, die zondag 129 van de 300 zetels in het parlement be machtigde. Maar ze gingen verge zeld van aansporingen om haast te maken met het formeren van een regering. Nog niet zo lang geleden maakte ND onder Samaras nog deel uit van een coalitieregering, samen met het sociaaldemocratische Pas ok. Al lijkt dat na twee parlements verkiezingen binnen zes weken een eeuwigheid geleden. Er werd een memorandum getekend, een pakket bezuinigingsafspraken in ruil voor een noodkrediet van 130 miljard euro, maar als het ging om dadendrang was er kritiek uit het buitenland. Bijvoorbeeld op het ge bied van privatiseren, ambtenaren ontslaan of de belastingdienst her vormen. Tot zover de mythe van nieuw elan, die bewonderaars zoals de jonge flyermaker graag in Samaras zien. Samaras heeft in Brussel de reputatie van stijfkop, sinds hij zich als minister compromisloos opstelde in de ruzie met het noor delijke buurland over wie recht heeft op de naam 'Macedonië'. Op cadeautjes van EU, IMF en Eu ropese Centrale Bank hoeft een eventuele regering Samaras niet te rekenen. Meer tijd? Misschien, maar er wordt Griekenland geen cent kwijtgescholden. Voordat je het weet, staat Spanje met de pet in de hand. Samaras moet geen nieuw beleid maken, is de bood schap uit Brussel. Er wordt van hem verwacht dat hij reeds ge maakt beleid implementeert. Gistermiddag sprak formateur Sa maras met de leiders van verschil lende politieke partijen over de vorming van een coalitie. Als eer ste met Alexis Tsipras van de radi caal linkse partij Syriza (71 zetels), die vriendelijk bedankte. Hij lijkt zich al te verheugen op een rol in de oppositie en maakte een opge luchte indruk. Zondagavond zag het er enige tijd naar uit dat zijn anti-memorandum partij de ver kiezingen zou winnen. Als coalitie partners blijven over Dimar ('De mocratisch Links', 18 zetels) en Pas ok (33), beide sterk pro-euro maar met elk hun eigen eisen. De mees te analisten verwachten dat ze er wel uit komen met z'n drieën, mo gelijk vandaag al. Dimar-leider Fo- tis Kouvelis vindt het niet vanzelf sprekend dat Samaras premier wordt. Waarom hijzelf niet? Kou velis, de meest linkse, als premier. Het zou een gebaar zijn richting de grote groep teleurgestelde Syri- za-aanh angers (27 procent van de kiezers). Zij blijven met figuren als Samaras en Pasok-leider Evangelos Venizelos toch met de oude politie ke kliek opgescheept. Maar met Sa maras aan boord kan er maar één de kapitein zijn. Een bedelaar in het centrum van Athene, een dag na de verkiezingen. door Eduard Sloot Antonis Samaras Niet eurobonds, maar eurobills moeten de euro veilig stellen, al dus een voorstel van 'Brussel' en de Europese Centra le Bank. Wat zijn eurobills en wat lossen ze op? Vijf vragen. Wat is het voorstel? Het voorstel is dat Europa na mens alle eurolanden staatsle ningen met een korte looptijd gaat uitgeven. De hoeveelheid le ningen per land is beperkt en landen die (financiële) afspra ken niet nakomen, komen het jaar erop niet in aanmerking voor deze eurobills, meldde het Duitse weekblad Der Spiegel. Het voorstel komt van EU-presi- dent Herman van Rompuy, José Manuel Barroso van de Europese Commissie, Eurogroep-voorzit- ter Jean-Claude Juncker en Ma rio Draghi, president van de Eu ropese Centrale Bank. Zij willen het voorstel volgende week tij dens een EU-top op tafel leggen. Waarom dit voorstel? Het is bedoeld als compromis tussen Duitsland en Frankrijk. De Fransen zijn voorstander van euro-obligaties ('eurobonds'), waarbij Europa voor alle zeven tien eurolanden staatsleningen gaat uitgeven. Omdat de eurolan den samen garant staan voor die leningen, krijgen landen als Spanje dan niet meer plotseling te maken met torenhoge rentes. Duitsland ziet echter niks in zul ke gezamenlijke staatsleningen - net als Nederland overigens. Die zouden ertoe gaan leiden dat lan den een loopje nemen met de begrotingsdiscipline. Waarom zou Duitsland met euro bills akkoord gaan? De economen Christian Hellwig en Thomas Philippon, die vorig jaar al pleitten voor eurobills met een looptijd van één jaar, wijzen erop dat slechts een klein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10