Europa opgelucht: ND wint buitenland 17 Hoogleraar bepleit opnieuw afschrijven op Griekse schuld De Griekse partijen die eerder akkoorden sloten over het Europese reddingsplan, ND en de Pasok, hébben gisteren een meerderheid in het parlement behaald. Duitsland biedt de Grieken wat ruimte maandag 18 juni 2012 Het spande er gisteren om in Griekenland. Stemden de Grieken voor de ND - en dus uitvoering van het Euro pese reddingsplan, of voor Syriza - een schone lei. door onze correspondent Werner Bossmann Antonis Samaras, leider van de conservatieve partij Nieuwe Democra tie (ND), wordt zeer waarschijnlijk de nieuwe premier van Griekenland. Zijn partij be haalde bij de parlementsverkiezin gen gisteren ongeveer 30 procent van de stemmen. ND krijgt als grootste partij een bonus van 50 zetels, waarmee de partij 127 van de 300 volksvertegenwoordigers mag leveren. Samaras (61) mag vandaag begin nen met het formeren van wat hij zelf'een regering van nationale redding' noemt. Als het sociaaldemocratische Pas ok instapt, kan Samaras I rekenen op 159 zetels. Het bleef lang spannend. In de exitpolls en de eerste officiële uit slagen kreeg ND lange tijd even veel stemmen als de radicaal-link se partij Syriza van leider Alexis Tsipras, die tenslotte als tweede partij uit de bus kwam. Griekenland is verdeeld. Niet over de vraag óf Griekenland in de Eu rozone moet blijven, maar hoe. Tsipras wil met een schone lei be ginnen. Samaras wil de afspraken nakomen die eerder dit jaar ge maakt zijn met EU en IMF, in ruil voor een noodkrediet van 130 mil jard euro. Samaras wil meer tijd om een pak ket bezuinigingen uit te voeren. Die tijd krijgt hij waarschijnlijk: de overwinning van ND zorgt voor opluchting in Brussel en Berlijn. „Het Griekse volk heeft gekozen voor de Europese koers", zei Sama ras in zijn overwinningsspeech. Een regering van ND en Pasok zou betekenen dat de partijen die de af gelopen veertig jaar Griekenland hebben bestuurd, aan de macht blijven. Deze partijen hebben in de ogen van veel Grieken met een politiek van cliëntelisme en spilzucht het land juist aan de rand van de af grond gebracht. Een coalitierege ring onder Antonis Samaras kan dan ook rekenen op veel maat schappelijke weerstand bij het doorvoeren van verdere bezuini gingen. De weerstand tegen ND en Pasok verklaart de snelle opkomst van Sy riza. Bij de verkiezingen in 2009 haalde de partij, die ook een sterke communistische component heeft, nog geen 5 procent van de stemmen. Syriza-leider Tsipras sprak van een overwinning van 'de krachten van gisteren'. „Deze uitslag laat zien hoeveel weerstand er is tegen de koers van bezuinigin gen. Onze strijd gaat door." Wie hoopte dat de steun voor de extreemrechtse partij Gouden Da geraad bij de afgelopen verkiezin gen een bevlieging was, komt be drogen uit. De partij behield onge veer 7 procent van de stemmen. Aanhangers van 'Chrysi Avgi' wer den in verband gebracht met aan vallen op immigranten. De partij is nu groter dan de communisti sche partij KKE. zie onze website:uitgelicht Het laatste nieuws over Griekenland na de verkiezingen door Chris van Alem DEN HAAG - De rigide bezuinigin gen in Griekenland moeten versoe peld worden. Er moet opnieuw af geschreven worden op de schul den van dat land. Gebeurt dat niet en wordt Griekenland gedwongen uit de euro te stappen, dan wacht de eurolanden 'een financiële storm' die zijn weerga niet kent. Dat verwacht Harald Benink, hoogleraar bankwezen en finan ciën aan de Universiteit van Til burg, na de verkiezingen die giste ren in Griekenland zijn gehouden. Benink gaat ervan uit dat de nieu we Griekse regering met de Euro pese Raad gaat praten over soepe ler voorwaarden voor het bezuini gingsprogramma. De Luxemburg se premier Jean-Claude Juncker, voorzitter van de Eurogroep, heeft daar volgens Benink vorige week al op gezinspeeld. Benink vindt ook dat de overhe den die vanuit het Europese nood fonds zo'n 200 miljard hebben ge leend aan Griekenland, hun vorde ring moeten afwaarderen. Net zo als Europese financiële instellin- BERLIJN - Wat Duitsland betreft, kan nog een keer met de Grieken gepraat worden over de opgelegde bezuinigingen. Die onderhandelingen kunnen al leen gaan over tijdelijk uitstel, er zijn geen 'substantiële wijzigingen' mogelijk in het hervormingspro- gen in maart genoegen namen met een afwaardering van hun vor deringen op Griekenland met 53 procent. Benink acht dat nodig omdat de Griekse schuldpositie, ondanks de eerste afwaardering, nauwelijks vermindert omdat de economie van het land geen enke le concurrentiekracht heeft. „Na af- gramma. Dit heeft minister Guido Westerwelle van Buitenlandse Za ken gisteravond gezegd. Hij hoopt op de 'redelijkheid' van de gematig de partijen die volgens de eerste voorlopige uitslagen op een meer derheid mogen rekenen. „Beslis send is dat een pro-Europese rege- waardering kan het bezuinigings pakket hanteerbaarder worden voor de Grieken." Benink voorziet een 'financiële storm' als Griekenland verplicht wordt de opgelegde bezuinigingen uit te voeren. Dat zal tot een ver trek uit de euro leiden, verwacht hij. En tot het massaal dumpen ring wordt gevormd", aldus de libe rale bewindsman. In navolging van Westerwelle toon de ook zijn Belgische ambtgenoot soepelheid. Volgens Didier Reynders is er 'ruimte' voor onderhandelingen over termijnen. van Spaanse, Italiaanse en Portuge se staatsobligaties door beleggers, waarmee het gevreesde domino-ef fect een feit wordt. Om de gevolgen daarvan te keren, is volgens Benink de 700 miljard van de Europese noodfondsen on toereikend. „Gezien de staatsschul den van die landen heb je dan wel 2.700 miljard euro nodig als over tuigend signaal richting speculan ten. Politiek is een fonds van zo'n omvang niet haalbaar. Dan zou Ne derland 100 miljard moeten bijdra gen en daar is geen meerderheid voor te vinden." Volgens Benink is de enige oplossing een snel besluit over de introductie van eurobonds waarmee de eurolanden garant staan voor elkaar schulden. „Maar landen als Duitsland en Neder land voelen daar nog niets voor." Een Griek brengt zijn stem uit in Athene. De partijen waren gisteren lang in een nek-aan-nekstrijd verwikkeld. foto Simela Pantzartzi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7