het EHBO'ers moeilijk zeeland 115 Winnaars Inzameling van taxussnoeisel voor kankerbestrijding Pelgrimstas voor drie dames wegens 'tas vol goede daden' Belgen heersen 'Schijfpar keren Hulst Bijeenkomst tijdens dictee r over Masterplan in Breskens terug naar twee uur voor hele regio Kaarten in bieb z maandag 18 juni 2012 ZEEUWS-VLAANDEREN De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zamelen samen met de Zeeuw se Reinigingsdienst (ZRD) tot eind augustus taxussnoeisel in. Dat wordt gebruikt in de strijd tegen kanker. Sluis, Hulst en Terneuzen zijn de enige drie Nederlandse gemeenten die meedoen aan het Vlaamse ini tiatief 'Vergroot de Hoop'. Daarbij wordt inwoners gevraagd hun (niet met ander materiaal vermeng- ZUIDDORPE Dikke Banden Races voor basisscholieren Wielrenners in spé kunnen van daag in Zuiddorpe meedoen aan Dikke Banden Races. Alle basis scholieren kunnen, in verschillen de categorieën, deelnemen. De af standen variëren van 650 meter tot 4 kilometer. Meedoen kan op alle soorten fietsen, maar niet op echte wielrenfietsen. Deelname is gratis. De eerste wedstrijd begint om 17.00 uur. TERNEUZEN Infobijeenkomst over reformatorisch kdv Stichting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen houdt morgen, dins dag, een voorlichtingsbijeenkomst over de start van een reformato risch kinderdagverblijf bij de D.L. Aangeenbrugschool in de Andreis- senlaan in Terneuzen. Die begint meteen na de zomervakantie. De initiatiefneemsters stellen zich voor en geven informatie. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. HULST de) taxussnoeisel in te leveren bij de milieustraat. In de éénjarige naalden van de struikjes (de taxus baccata) zit de stof baccatine, en die wordt gebruikt in medicijnen tegen kanker. Het snoeisel wordt verkocht aan een bedrijf dat medicijnen maakt Elke kubieke meter levert 50 euro op. In de zes afgelopen jaren bracht de actie in Vlaanderen bij elkaar bijna een half miljoen euro op. TERNEUZEN Bart Klijs promoveert op ouderdomsziektes Oud-Terneuzenaar Bart Klijs (33) promoveert woensdag aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Klijs legde zijn proefschrift toe op de vraag 'hoe het zit met ouder domsziektes bij een stijgende le vensverwachting.' Na zijn vwo-op- leiding aan het Zeldenrustcollege in Terneuzen studeerde Klijs fysio therapie in Eindhoven en bewe gingswetenschappen in Maastricht. ZUIDDORPE Diefstal leidingen in leegstaande woning In een leegstaande woning aan de Canisvlietweg in Zuiddorpe is er gens tussen zaterdag 2 juni en vrij dag 15 juni ingebroken. Uit de woning zijn koperen leidin gen en kranen gestolen. Ook zijn meerdere deuren en wastafels ver nield. Om binnen te kunnen komen, heb ben de inbrekers een raam openge broken. HULST 'Een serieuze schouderklop' noemt de gemeente Hulst de toekenning van een pelgrimstas. Het symbool staat voor 'de tas met goede ideeën die de eigenaar heeft, of de tas met goede daden die hij of zij heeft ver richt'. Afgelopen zaterdag kregen drie da mes van burgemeester Jan Frans Mulder zo'n waarderingsteken. Bet ty Janssens uit Graauw verdiende die wegens haar inzet voor de loka le voetbalvereniging en Graauw- rock. Daarnaast is ze vrijwilliger op de peuterspeelzaal. Paula Krieckaart uit Walsoorden kreeg ook een tas. Zij was zo'n dertig jaar geleden medeoprichter van het Avond4daagse Comité Kloosterzan- de. Nog steeds zorgt zij ervoor dat dit evenement soepel verloopt. An nie Meijs uit Hulst kreeg de pel grimstas voor haar vele vrijwilli gerswerk voor de parochie Hulst. Een jury beoordeelde de prestaties van de EHBO'ers. Bij de jeugd A (11-13 jaar) won het Oostenrijkse Zwettl. Bij de jeugd B (13 tot 16 jaar) was Schönbach het beste en bij de jeugd C (16 tot 18 jaar) won Koewacht. uit Tilburg en zelfs zeven trio's van het 'Jugendrotkreuz' uit Oos tenrijk aanwezig. Dat is traditie, legt voorzitter Fré Bakker uit. „We houden deze wedstrijden elke twee jaar. En de ploegen uit Oos tenrijk zijn er elke keer." Daarbij levert de taalbarrière soms best een probleem op. De 'slachtof fers' maken het de Duitstalige EHBO'ers ook niet makkelijk. Een mevrouw die in het bos door een ongeluk met een barbecue zowel haar handen heeft verbrand als last heeft van haar ademhaling, klaagt in het Nederlands steen en been over haar toestand. De jonge Oostenrijkers raken er een beetje onzeker van. „Wie?", stamelt een jongen een paar keer, met een hul peloos gebaar. Als de vrouw vervol gens zegt dat ze 'stupid' is ge weest, klaart zijn gezicht een klein beetje op. Dat woord is weliswaar nog steeds niet in zijn taal, maar hij begrijpt tenminste eindelijk iets van wat ze zegt. Op de skatebaan gaat het er overi gens een stuk strakker aan toe. Het Koewachtse trio Daisy-Mai, Vero- nique en Justin is daar aan het werk met slachtoffers Joelle en Die ter. Veronique is commandant en neemt resoluut de leiding. Terwijl Daisy-Mai er alles aan doet om Joelle bij te brengen, constant haar ademhaling controleert en tussen door ook nog 112 belt, verbinden Veronique en Justin de ontvelde handen van Justin. Die heeft ook nog een wond aan zijn kin opgelo pen. De kinderen blijven bewonde renswaardig goed in hun rol: Jus tin probeert Dieter wat op te vrolij ken, maar die blijft stuurs kijken en korte, wat snauwerige antwoor den geven. De elf deelnemende teams, ver deeld in drie leeftijdscategorieën, krijgen te maken met vijf ongeluk situaties in Koewacht. Zo moeten ze ook nog iemand behandelen die een bijeensteek in de mond heeft gekregen en snel handelen bij een persoon met een hartstil stand. Die laatste heeft het zelf ove rigens écht niet makkelijk: hij wordt geacht de adem in te hou den tot de EHBO'ers ontdekken wat het probleem is. Bij een team uit Oostenrijk duurt dat even, waardoor het niet veel scheelt of het lotusslachtoffer verliest écht zijn bewustzijn. De jonge Oosten rijkers ontdekken net op tijd wat er aan de hand is, waardoor de hartpatiënt weer opgelucht kan ademhalen. Twee Oostenrijkse EHBO'ers houden zich bezig met een mevrouw die haar handen heeft verbrand tijdens een barbecue. BRESKENS - Robert Joosen uit Kalmthout heeft zaterdag het Groot Breskens Dictee gewonnen. In een door taalliefhebber Rein Leentfaar gemaakt dictee maakte hij zes fouten, net zoveel als Joost Verheyen uit Beringen. Die ging in de barrage in de fout op het woord hexakosioihexekontahexafo- bie. Christiane Adams werd derde. Bij de liefhebbers ging de titel naar Raf Coppens uit Oordegem. Birgit Kuppens werd tweede en Rik van der Linden derde. De titel bij de jeugd tot 14 jaar ging naar Sherryl Kommers uit Terneu zen. Zij bleef Noëlle Brouwer en Elvira .van den Dries voor. door Eugene Verstraeten HULST - De tijd waarmee je in Hulst met een speciale parkeer- schijf kunt parkeren moet weer worden teruggebracht van vier naar twee uur. Daarvoor pleit de ondernemersvereniging Hulst Ves tingstad. De ondernemers vinden dat de huidige parkeerschijf lang parkeren in de hand werkt en dat heeft negatieve gevolgen voor de omzet van winkeliers en horeca bedrijven. De speciale parkeerschijf kost 35 euro en daarvoor mag je sinds dit jaar dagelijks vier uur gratis parke ren in het betaald parkerengebied. Vorig jaar was dat twee uur, maar toen was de schijf ook een tientje goedkoper. „We zien nu dat men sen hun auto 's morgens parkeren, tegen de middag terugkomen en hun schijf doordraaien", zegt voor zitter Ed Peerbolte van Hulst Ves tingstad. „Dat betekent dat je voor niets een hele dag kunt parkeren als je tussentijds één keer naar bui ten loopt." Als de parkeerplaatsen de hele dag worden bezet door mensen met parkeerschijven kun nen bezoekers van winkels en ho reca hun auto moeilijk in de on middellijke nabijheid kwijt. „Daar door missen de ondernemers in komsten", weet Peerbolte. OOSTBURG - Onderzoeksbureau Scoop houdt woensdag een voor lichtingsbijeenkomst over het Mas terplan Voorzieningen, dat Scoop samen met de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten opzet. Dat gaat in overleg met bewoners, die eerder al de kans kregen mee te praten over het toekomstige voor zieningenniveau in de regio. Tij dens de bijeenkomst, vanaf 19.30 uur in Den Hoekzak in Oostburg, wordt de stand van zaken belicht; er is inmiddels door gemeentera den en met instellingen over de re sultaten van eerdere bijeenkom sten gesproken. Bezoekers krijgen opnieuw de kans mee te praten. SLUISKIL - De bibliotheek in Sluis kil toont tot 19 juli zelfgemaakte kaarten van Tiny de Bruin en Jen- neke Baars uit Sluiskil. Ze gebruiken verschillende tech nieken, zoals 3D, bijenwas, hobby- dots en borduursel. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55