Domineesbord is puur handwerk SCHOUWEN-DUIVELAND Vier jeugdteams naar landelijke finale almanak Oren, zien en MAANDAG 18 juni 2012 13 Kunst uit Worpswede laat mysterie intakt 16 en 17 Particulier heeft opdracht gegeven voor herinnering aan predikanten dcor Melita Lanting NIEUWERKERK - Onlangs klopte Han van Eldik aan bij ontwerper en restaurateur Vincent Krans in Ouwerkerk. Hij kwam met een bij zondere opdracht: het realiseren van een domineesbord voor de kerk in Noordgouwe. De Zierikzeeënaar Van Eldik heeft een nauwe band met de kerk van Noordgouwe. „Mijn vader was arts in Noordgouwe", vertelt hij. „En ik ga daar zelf altijd naar de kerk." Maar dat is niet de enige band. Van Eldik senior was altijd zeer ac tief in het dorp en de kerk. Een be trokkenheid die Van Eldik voort zet. Dat is de reden dat hij op dracht heeft gegeven om een domi neesbord te laten maken, een ca deau voor de Driekoningenkerk die dit jaar 550 jaar bestaat. „Op een domineesbord komen al le namen te staan van de predikan ten", vertelt Vincent Krans. „Op dit bord komen drie rijen met zes tig namen. Dan zijn er nog acht plaatsen leeg voor de komende predikanten. Dat moet voorlopig genoeg zijn." Van Eldik: „Wie weet of de kerk dan nog bestaat." Mocht het bord toch vol raken, dan kan onderin nog een extra lijst worden geplaatst. Voor het ontwerp ging Krans kij ken in de kerk. „Het bord moet een beetje aansluiten bij de preek stoel, want daar komt het naast te hangen. De oorspronkelijke preek stoel is eigenlijk een katholiek ge val. Het is wel een provinciaal pro duct, een soortgelijke preekstoel hangt in Den Haag en die is veel mooier uitgevoerd." Hij ontwierp twee borden. Een die aansloot bij de wat frivolere katholieke stijl en een wat soberder exemplaar. Voor die laatste is gekozen omdat dit be ter aansluit bij de huidige protes tantse functie van de kerk. Eenvou dig, met simpel bewerkte lijsten. Op de lijsten komen kleine ebben houten knoppen. „Die heb ik met de hand gedraaid", legt hij uit. De grotere knoppen scheiden de woorden die bovenaan de lijst ko men te staan. De kleinere knopjes versieren de lijsten aan de zijkant. Het hout wat voor het bord ge bruikt is, heeft al een hele Duive- landse geschiedenis achter de rug, vertelt Krans. „De achterwand komt uit een antiek kabinet, gekre gen van gitarist Dik de Koning. Het hout komt uit de onderkast. Er was oorspronkelijk ook nog een bovenkast, maar die is vernield bij een bombardement in de oorlog." Hij wijst op een nauwelijks zicht bare reparatie in de wand. „Hier kan je nog de inslag zien van een granaat. Ik heb een stuk uit de zij kant van de lade gebruikt om dit te repareren." Voor het schilderen van de namen op het bord is al een proefje ge maakt en deze week worden de na men op het eigenlijke bord geschil derd. De eerste naam is R.W. de Ridder, predikant van 1573 tot 1588. „Een monnik die zich heeft bekeerd tot het Protestantse ge loof', zegt Han van Eldik. Vincent Krans aan het werk bij het nieuwe domineesbord voor de kerk in Noordgouwe foto Ronald den Dekker door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Vier jeugd- ploegen van de Zeeuwse brand weer zijn door naar de landelijke fi nale. Het gaat om twee teams van de jeugdbrandweer Westerschou- wen en twee teams uit Goes. De teams van Vlissingen, Sint-Philips- land en Middelburg haalden te weinig punten voor een finale plaats. De wedstrijden vonden za terdag plaats in Hoogeveen. Daar kwamen de junioren in actie voor een brand in een kantoor. Goes scoorde het beste, Westerschou- wen werd tweede. Vlissingen ein digde op een achtste plaats. Bij de aspiranten hogedruk (15 t/m 18 jaar) was Goes wederom de beste. Westerschouwen werd vier de, genoeg voor een finaleplaats. Tip? redactie@pzc.nl Het team uit Vlissingen werd ne gende. De Aspiranten lage druk kregen een brand in een afvalverwerkings bedrijf voor de kiezen. Hierbij moest een slachtoffer worden ge red. Op deze baan behaalde de ploegen van Vlissingen en Sint Phi- lipsland een elfde en een twaalfde plaats. De ploeg uit Middelburg werd negende. Kim genoot samen met haar opa uit Vlissingen van het zonnetje in de tuin. Haar konijn dartelde vrolijk rond over het gazon, terwijl ze aan dachtig het hoofd van haar opa be keek. Zijn grijze snor en sikje, de rimpels, de wallen onder de ogen, ooit zag het er allemaal strakker uit. Vooral bij het montuur van zijn bril en van af de neus naar de oren. „Opa, kun jij mij zien zonder bril", vroeg Kim. Ja, maar met bril veel beter." „Mijn konijn kan heel goed horen en ruiken, maar hij wordt een beetje blind. „Dan moet hij ook een brilletje!" „Ha, ha, ha, nee opa", wijzend naar zijn hoofd, „hij heeft niet zulke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45