naast 't podium sport 133 Lorenzo contra Stoner: baas boven baas Nurkse Cavendish zonder ritwinst naar eindzege ZLM Toer Rui Costa Boom maandag 18 juni 2012 Rui Costa van de Movistarploeg won gisteren als eer ste Portugees het eindklassement in de Ronde van Zwitserland. In de slotetappe finishte hij in het gezel schap van Frank Schleck en Levi Leipheimer, die respec tievelijk als tweede en derde eindigden. Marcel Kittel behaalde in Boxtel zijn zevende overwinning van het seizoen, één minder dan Cavendish. „Ik wist dat ik een kans maakte, want Cav had natuur lijk al behoorlijk afgezien. Op tweehonderd meter ben ik aangegaan en hij kwam er niet meer over. Toch wel een apart gevoel om Cavendish te kloppen." Lars Boom over zijn etappezege in La Giieppe door Erwin Blatter geen enkele koers. Het kostte hem daarom wat langer het juiste ritme te vinden. Gisteren liet hij in de ko- ninginnenrit zien het tempo van de klassementsrenners vrij eenvou dig te kunnen volgen. Verhoeven zag daarom ook geen enkele reden te tornen aan zijn po sitie binnen de Tourploeg. „Ik ben zeer tevreden." In Frankrijk kan het drietal vrijwel zeker rekenen op de steun van Laurens ten Dam, die zich na een knieblessure moest bewijzen in Zwitserland. Door zich de gehele week van zijn beste te kant te laten zien, stelde hij zijn kandidatuur. Verhoeven: „Officieel moeten we de lijst met renners nog naar buiten brengen. Maar zo als Laurens zich heeft laten zien, mag het geen verrassing zijn als zijn naam erbij staat." Vacansoleil-DCM kende een min der imposant optreden in Zwitser land. Beoogd Tourkopman Wout Poels eindigde als vijftiende in het klassement. Een redelijk resultaat, al was gerekend op meer. Johnny Hoogerland beleefde een uiterst moeizame week. Zijn Tourdeelna me komt niet in gevaar, al maakt de ploegleiding zich zorgen over zijn huidige vorm. BOXTEL - Het plaatje op de Markt in Boxtel zag er fraai uit: een la chende Mark Cavendish die na af loop van de slotetappe van de Ster ZLM Toer de gele leiderstrui aan trok over de regenboogtrui. Met zijn eindzege in de vierdaagse wie lerkoers bezorgde de wereldkampi oen van Team Sky de organisatie gisteren haar droomwinnaar, maar zijn lach was een geforceerde. De toch al ietwat nurkse en hautai ne topspurter van het eiland Man was de afgelopen dagen sowieso al niet te genieten geweest. Ploeglei der Steven de Jongh hield welis waar vol dat zijn sprinttroef in Ne derland slechts een 'trainingswed strijd' reed, vier dagen op rij ge klopt worden in een (massa) sprint moet toch ook Cavendish gefnis- treerd hebben. Zeker als je geklopt wordt door spierbundels als André Greipel en Marcel Kittel, amper twee weken voor de start van de Tour de France. Gisteren was het Kittel die Caven dish klopte. Het aanstormende sprinttalent van Argos Shimano won met overmacht de massa spurt van de slotetappe Schijn- del-Boxtel en boekte daarmee zijn tweede etappezege in vier dagen. „Het teamwork was fantastisch", kirde een uitgelaten Kittel. „Een betere voorbereiding voor de Tour is er niet." Cavendish deed in die laatste massasprint niet eens een poging om de rit te winnen, hij rol de als zestiende over de meet. Niettemin hoefde niemand te twij felen aan zijn vorm voor de Tour, verzekerde hij zijn gehoor even la ter. „Ik ben in topvorm, ben zelfs vier kilo afgevallen." Een dag eerder had hij nog met vlag en wimpel de koninginnerit van Verviers naar La Giieppe door staan. Op Ardennencols als La Re doute was hij als één van de eerste bovengekomen. Uiteindelijk kon zelfs hij nog meesprinten om de etappeoverwinning, maar werd daarin tamelijk onverwacht ge klopt door Lars Boom. De 26-jari- ge Vlijmenaar stelde daarmee zijn tweede plaats in het eindklasse ment veilig, voor de Belg Jürgen Roelandts die op de derde plaats eindigde. De prestatie van Cavendish - die met bonificatieseconden wel voor de eerste keer in zijn carrière een meerdaagse etappekoers won - was in ieder geval reden genoeg voor de coureur van Team Sky om te concluderen dat hij goed op weg was naar zijn tweede grote doel van dit jaar; de Olympische Spelen. „Het geeft me een goed ge voel", zei hij slechts. In de Tour de France kan hij over een kleine twee weken bewijzen dat het met zijn zelfvertrouwen wel snor zit. Maar wordt hij in de eerste spurtersrit in Frankrijk ge klopt, dan zouden het wel eens drie zware weken kunnen worden voor sprintwonder Cavendish. Mark Cavendish 6i0223&JSO!S05Z£t&32i Jorge Lorenzo door Jaap van Brummelen SILVERSTONE - Mocht Casey Stoner zijn titel in de MotoGP prolonge ren, dan is hij na de legendarische John Surtees de eerste coureur die afscheid neemt met een wereldti tel. De kans dat het zover komt, wordt steeds kleiner. De drive van Stoner is, sinds hij bekend maakte eind dit seizoen te stoppen met motorracen, niet minder gewor den. Dat bleek wel uit de felle duels die hij op het circuit van Sil- verstone leverde met zijn grote uit dager Jorge Lorenzo. Maar de Ya maha fabriekscoureur van Mallor- ca is momenteel 'simply the best'. Lorenzo is het toppunt van stabili teit en consistentie en bewees dat door op Silverstone zijn vierde ze ge uit zes tot nu toe verreden races te boeken. 'Eye robot', zo luidt de bijnaam die zijn Nederlandse ma nager Wilco Zeelenberg hem heeft gegeven. Lorenzo inspireerde 'De Zeel' daartoe met zijn kwaliteit ronde na ronde exact dezelfde lij nen te rijden. Hij lijkt daarnaast ook nog over de beste motor te be schikken. De wereldkampioen van 2010 liet ook in Silverstone zien goed met druk te kunnen omgaan. Lorenzo liet zich het hoofd niet gek maken toen een groepje van vier coureurs onder leiding van zijn eigen teamgenoot Ben Spies, gevolgd door Stoner, Bautista en Hayden, een gaatje sloeg. Toen Stoner Spies van de eerste plaats verdrong, achtte Lorenzo het tijd tot actie over te gaan. Twee ronden later kroop hij al in het achterwiel van Stoner. In de duels is Lorenzo de laatste tijd Stoner steeds de baas. Nu was het niet an ders, al kon Stoner tot twee keer toe de aanval nog pareren. „Maar onze set-up was niet goed van daag. Jorge had simpelweg meer grip en bochtensnelheid. Ik wilde wel, maar had niets om mee te vechten. Teleurstellend", aldus Sto ner. Lorenzo bouwde met de vol tooiing van zijn hattrick zijn voor sprong op Stoner uit tot 25 pun ten. Van de zes races won hij er vier en eindigde in de andere twee als tweede. Het Britse publiek kroonde Cal Crutchlow tot man of the match. De Brit, die vierde staat in het WK-klassement achter de Grote Drie - de fabrieksjongens Lorenzo, Stoner en Pedrosa -, was slachtof fer van de voortdurend wisselende omstandigheden die de race tricky maakten. De coureur van het Ya maha Tech 3 satellietteam liep in de laatste vrije training zaterdag ochtend een zware enkelblessure op. Onderzoek in het ziekenhuis van Oxford wees uit dat niets was gebroken, maar het gevolg was wel dat de kwalificatietraining er voor Crutchlow bij inschoot en hij op de grid achteraan moest aanslui ten. Dat hij uiteindelijk nog zesde werd, tekende de kwaliteit van de rijder. Robert Gesink passeerde zaterdag als vijfde de finish in Arosa, maar moest op de slotklim terrein prijsgeven op Frank Schleck en Levi Leipheimer. foto Peter Klaunzer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33