Charkov verwelkt weer na verblijf van Oranje 281 sport Kroatië dupe van eigen fans maandag 18 juni 2012 Erik Hamren wil bondscoach blijven: „Er is hoop voor het voetbal in Zweden. Je weet nooit of veranderingen gaan werken." Ook voor Charkov zit het EK er op. De Oekraïense stad heeft genoten van de Oranjefans en de financiële voorspoed. De liefde was niet wederzijds. door Wïlber Hack Als de laatste resten die herinneren aan het EK zijn opgeruimd, kijkt Lenin vanaf zijn sokkel op het Vrijheidsplein in Charkov weer neer op het voortrazende ver keer. Er zijn geen voetbalfans meer die voor zijn standbeeld troost zoeken. En evenmin een uit bundige menigte, die danst op de klanken van dj Armin van Buuren. Zonder fanzone is Charkov weer een grauwe stad in de provincie, waar West-Europese toeristen wei nig te zoeken hebben. Wat dan rest is de herinnering. Het EK bood de bewoners van Charkov vertier. Even domineer den niet de corrupte politici de ge sprekken. En het bleef ook stil rond de gevangen ex-premier Joe- lia Timosjenko, die zich niet roer de vanuit het ziekenhuis waar ze nu verblijft. Maar bovenal leverde het toernooi de mogelijkheid een financiële - klapper te maken. Naarmate het evenement dichterbij kwam, vlo gen de prijzen in de provinciestad omhoog. De vele taxichauffeurs verdrievoudigden hun tarieven Ze verdienden zo in een week een jaarsalaris. Op weg naar Charkov moest verder vrijwel elke bestuur der van een voertuig met een bui tenlands kenteken één of meerde re boetes betalen. Dat geld staken de agenten dan lekker in eigen zak. Intussen boden inwoners van Charkov hun appartementen ook te huur aan. Dat werd nu voor een paar jaar door Oranjefans betaald. Behalve de financiën hield de stad ook een mooi stadion aan het EK over. De straatverlichting werd ge renoveerd, er verrees een luxe ho tel, de infrastructuur werd verbe terd. En overal werden bloemen geplant om de stad een vrolijk aan zien te geven. Dat lukte rond de fanzone wonderwel. De bevolking van Charkov genoot van het EK. „Wij hebben hiernaar toe geleefd. In Charkov gebeurt nooit wat. Eindelijk konden we met feesten de ellende vergeten", zegt Sacha, een dertigjarige taxi chauffeur, die graag naar het wes ten wil. „Want als het EK weg is uit Charkov zal het weer even mis troostig zijn als altijd." Na de loting in Kiev, die Oranje aan Charkov koppelde, werd de stad zorgvuldig op de komst van vedetten als Van Persie, Sneijder en Huntelaar voorbereid. En ook was er volop aandacht voor de ma nier waarop de fans van Oranje zich manifesteren. Terwijl Oranje WARSCHAU - De Europese voetbal bond Uefa is een procedure gestart tegen de Kroatische federatie van wege het racistische gedrag van de fans in de EK-wedstrijd tegen Ita lië. De tuchtcommissie van de Uefa buigt zich morgen over de zaak. De aanhang van Kroatië misdroeg zich in het duel met Italië met onder meer racistische geluiden richting de donkere Italiaanse spits Mario Balotelli. Ook zou er naar hem een voetballend teleurstelde, overtrof het gedrag van de fans alle ver wachtingen. Bij de eerste Oranjemars heerste nog verbazing in Charkov. Gistera vond stonden ze rijen dik langs de kant om de laatste wandeltocht van het centrum naar het stadion te aanschouwen. Het supportersle gioen maakte een onuitwisbare in druk. Ondanks de tegenvallende prestaties hulden steeds meer loka len zich in Oranje. En ook bij wed strijden van het thuisland gooiden ze de schroom van zich af Naarmate de week vorderde, ont dooiden de stugge Oekraïeners. De gereserveerdheid maakte plaats voor gevoelens van warmte en vriendschap. Wie in oranje de weg vroeg in de metro, werd naar het perron begeleid. Overal waren de mensen- even hulpvaardig. Charkov raakte zo verliefd op Oranje. Maar die liefde was niet weder zijds. Charkov leeft voort als de stad met een bakoven als stadion, waar het Nederlandse voetbal zijn reputatie te grabbel gooide. Char kov hield van Oranje, Oranje niet van Charkov. banaan zijn gegooid. De Kroaten staken ook vuurwerk af De Uefa legde Kroatië vrijdag al een boete van 25.000 euro op vanwege het ge drag van de fans in het duel met Ierland. De Russische bond kreeg een boe te van 30.000 euro voor het wange drag van de fans tijdens het duel met Polen. De supporters gooiden met vuurwerk. Ook kwam een on genode Russische gast het veld op. Duitsland behaalt drie zeges in 'Groep des Doods'. Ook Denen kunnen niet op te gen Die Mannschaft. Lars Bender velt Scandinaviërs tien minuten voor tijd. Duitsland onderstreept kandi datuur voor Euiropese titel. Denemarken 1 Duitsland 2 door Theo Brinkman LVOV - Spanning was er in over vloed in Lvov, gedurende tachtig minuten bij Duitsland-Denemar- ken. Maar uiteindelijk waren het 'gewoon' de Duitsers die wonnen (2-1) en moeten de Denen naar huis, ondanks hun sensationele ze ge op Oranje in hun openingswed strijd. Met drie overwinningen melden de Duitsers zich soeverein voor de kwartfinale. Daarin nemen ze het vrijdag op tegen Griekenland, een tegenstander die geen probleem moet zijn. Extra prettig voor de ploeg van bondscoach Joachim Löw is dat dat duel wordt gespeeld in Gdansk. Daar 'om de hoek' heeft Die Mannschaft zijn tent op geslagen. Twijfels over de Duitse groepszege waren er eigenlijk alleen geduren de een paar minuten in de tweede helft. Dat was nadat Portugal te gen Oranje de leiding had geno men (een kwartier voor tijd). In Lvov was het nog 1-1 en even dreig de zelfs nog uitschakeling voor de Duitsers. Eén Deens doelpunt zou fataal zijn. De Denen en de Portu gezen zouden dan op basis van de onderlinge resultaten naar de kwartfinale gaan. Maar een treffer van rechtsback Lars Bender maak te tien minuten voor tijd aan alle onzekerheid een einde. Aan een gelijkspel wilde Duitsland gisteren ook helemaal niet den ken, zo bleek al direct in de begin fase. Meteen vanaf de aftrap gaf Die Mannschaft vol gas. Dat lever de in de eerste tien minuten al drie keer bijna de openingstreffer op. De Denen wankelden, vooral bij een inzet van thomas Müller, maar de treffer viel pas na negen tien minuten. Lukas Podolski schoot van dichtbij hard raak. Tus sen de handen van doelman Step-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28