compleet Slecht toernooi blijft niet zonder gevolgen sport 12 7 'Drie keer verliezen, dan houdt het op. Het was slecht wat wij hebben laten zien.' 'Wij Nederlanders kunnen ons niet opofferen' De skybox maandag 18 juni 2012 Maarten Stekeienburg keepte tegen Por tugal zijn vijftigste interland. De doel man debuteerde op 3 september 2004. Het is geen toeval dat de bediening in de Nederlandse horeca slecht is. „Wij Nederlanders kunnen ons niet opofferen", zegt schrijver Kluun. „Die volksaard zie je terug bij Oranje. Wij vin den dat niemand boven ons mag staan en daar door zijn wij, als we het even bij voetbal hou den, zelf onze grootste vijand. Op het WK in 2010 is het heel even gelukt om dat gevoel te onderdrukken. Het is uniek voor Oranje dat dat het hele toernooi is gelukt. Maar nu zie je alweer de haarscheurtjes in de eenheid. Ze kun nen het niet meer opbrengen om zichzelf weg te cijferen." In de sport zijn Nederlanders nu eenmaal geen kannibalen. Dat wereldkampioen Spanje wel kan wat Nederland niet kan, heeft alles met die mentaliteit te maken. „Bij Spanjaarden is het: de tegenstander moet dóód. Het mooie voetbal is daarvoor een middel en dus niet het doel, zo als bij ons. Maar kijk ook naar Italië. Italianen zijn altijd bereid zich in dienst te stellen van het team of zelfs van één speler, ook als de ploeg al over zijn top is. Dat is niet alleen een kwestie van volksaard, maar ook van ervaring en het in toom kunnen houden van ego's. De enige Nederlandse voetballer die dat beheerst, is Seedorf. Uitgerekend de speler wiens ego ja renlang te groot was voor Oranje. Maar nu is hij gelouterd." Bij Sneijder ziet Kluun dat in middels ook groeien. „De andere spelers zeg gen wel dat ze er alles voor over hebben, maar het heilige vuur is er niet. Neem Van Persie. Na de nederlaag tegen Denemarken ging hij vlak naast het veld staan bellen. Hij wéét dat tv's dat oppakken. Dat is dus net zoiets als met je gulp open op een podium gaan staan. Dan heb je wel een groot ego, hoor." Daarnaast speelt de wet van de remmende voorsprong een rol. „Andere landen gaan je succesvolle systeem overnemen. Net als bij au to's halen anderen je in. Jij houdt vast aan die auto, aan dat systeem, omdat het succesvol is, en daardoor ga je te laat vernieuwen." Verbaasd is hij niet dat Oranje er zo weinig van heeft gebakken. „Het is bijna klassiek. Na vrij wel elk eindtoernooi waarin Oranje goed heeft gepresteerd volgt een desillusie. Toch vooral omdat de ego's groter worden. Historisch ge zien was het dus redelijk voorspelbaar dat Oranje het lachertje van dit EK zou worden." door Dick Hofland foto GPD nooit in de kern van de groep ge worteld. Maar welke beschouwin gen de komende dagen verder ook worden losgelaten op dit elftal, één ding blijft de essentie van alles en dat is dat dit elftal niet meer goed genoeg was. De grote jon gens voorin hebben een hele lange tijd de gaten achterin kunnen dich ten, maar in Charkov misten zij de vorm van het moment. En dan blijft er een vrij matige ploeg over, die niet meer is dan subtop in Eu ropa. Zeker als de teamspirit ook nog eens ontbreekt. Het gevolg van dit alles is een historisch slecht toernooi dat niet zonder ge volgen zal blijven. Op de rotzooi van Euro2oi2 moet een nieuw Oranje herrijzen. Dertigers als Jo ris Mathijsen, Mark van Bommel en Dirk Kuijt zullen ongetwijfeld afzwaaien, maar om nou te zeggen dat de opvolgers staan te dringen? De spoeling achterin blijft akelig dun en een speler als Kevin Stroot- man heeft het afgelopen halfjaar niet bewezen dat hij is doorge groeid naar het niveau dat vereist is. De alternatieven om door te se lecteren waren ook voor Van Mar wijk lang niet altijd voorhanden en daarom was het zo opvallend dat hij gisteravond tegen Portugal - met het mes op de keel - wel brak met al zijn tradities. Wat Van Marwijk nog het meest kwalijk valt te nemen is dat hij niet eerder naar een modus heeft gezocht om Van Persie en Hunte- laar in één elftal te krijgen. Daar kwam hij pas mee op de proppen toen het ravijn al was bereikt. Dat halsstarrige zal hem altijd worden nagedragen, waardoor het rustige arbeidsklimaat rond hem is ver dwenen. Een bondscoach van Oranje die er in de eerste ronde al uitvliegt, is immers zijn krediet kwijtgeraakt. Met een historisch vroege af tocht is de rust verstoord bij Oranje. De blamage van Eu ro 2012 zal niet zonder gevol gen blijven voor enkele spe lers en Bert van Marwijk. De laatste resten van een mooie generatie smeul den tegen middernacht nog wat na op de puin hopen van een totaal mislukt toer nooi. Bondscoach Bert van Mar wijk zei enkele weken geleden dat dit Oranje nog een keer tot een kunststukje in staat zou zijn, maar achteraf was dat een wanhoops kreet van iemand die toen al moet hebben aangevoeld dat hem een loodzware strijd wachtte. De. vrije val van de ploeg, die in september 2011 nog de nummer één van de wereld was, kwam niet eens onverwacht en past naadloos in het boek van zwarte bladzijdes. Na elke topprestatie van Oranje volgde daarna een grote deceptie (1976,1980 en 1990) en het kan haast geen toeval zijn dat Neder landse teams niet in staat zijn om twee keer achter elkaar een menta le krachttoer te verrichten. In een poule met drie tegenstan ders uit de top-tien van de wereld kun je zoals nu best sneuvelen, maar de manier waarop Oranje het noodlot tegemoet is getreden, mag gerust ontluisterend worden genoemd. Natuurlijk: de wat onfor tuinlijke start tegen Denemarken zette de zaak direct onder hoog spanning, maar dat doet niets af aan het totale beeld: De rek is er gewoon uit bij deze ploeg, die twee jaar geleden op basis van een gedegen collectief z'n hoogtepunt door Leon ten Voorde beleefde, maar sindsdien geen stap pen meer heeft gezet. Dat laatste kwam vooral tot uiting in de wed strijd tegen Duitsland, dat Oranje op alle facetten van het moderne voetbal de baas was. Duitsland was dynamischer, sneller, techni scher, sterker. Oranje kon op het WK nog een he leboel zaken maskeren. Maar dat bleek nu teveel gevraagd van een groep, die niet fit was en waarin te veel ruis sluimerde. Dat Van Mar wijk dat laatste er niet heeft uitge kregen, mag je hem kwalijk ne men en misschien had hij daar bij het samenstellen van de selectie al meer rekening mee moeten hou den. Maar de spelers zijn voor een groot deel ook zelf verantwoorde lijk voor hun gedrag. Het was veel zeggend dat aanvoerder Mark van Bommel vrijdag zei dat de ego's in de selectie groter zijn geworden ten opzichte van het WK. De opof feringsgezindheid, die nodig is op een groot toernooi, heeft zich Mark van Bommel foto ANP Maarten Stekelenburg en Ron Vlaar in geslagen positie, nadat Ronaldo Por tugal op 1-1 heeft gebracht. foto Yuri Kochetkov/EPA naar de linkervleugel en Sneijder naar zijn favoriete positie achter de spits. Het Portugese doel werd opnieuw gezocht en op het dak van de Nederlandse dug-out werd met vuisten gebonkt, als de bal weer eens over de lat vloog. En ze mochten keeper Stekelenburg dan ken, die keer op keer zijn ploeg overeind hield. Maar een kwartier voor tijd was hij kansloos toen Ro naldo weer alle ruimte kreeg om te excelleren: 2-1. De bondscoach die van Oranje ooit een onaantast bare machine had gemaakt, stond daarna nauwelijks meer op vanuit zijn dug-out. Van Marwijk wist het toen al lang: een tijdperk is voorbij. zie onze website:oranjerapport Bekijk het spelersrapport van Oranje en geef ook uw eigen cij fers aan het Nederlands elftal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27