Demasqué Oranje is 261 sport Van Marwijk: alles geprobeerd, alles verloren Vaarwel Staat van Oranje Niets minder dan een mirakel was nodig, een historische ont snapping van Oranje die het land in vuur en vlam zou zetten. Maar ook de laatste hoop van een ploeg die in korte tijd in stukken uit elkaar is gevallenn, werd de grond in geboord. door Roel Wiche CHARKOV - De 2-1 nederlaag gistera vond tegen Portugal was de anticli max van een EK dat in de annalen van het Nederlands elftal in de donkerste hoek zal worden wegge stopt. De Portugezen stortten hun eigen fado over Bert van Marwijk en zijn vertwijfelde internationals uit, die nu zelf vol weemoed de rest van het EK thuis moeten vol gen, of ergens op een Bounty-ei- land zo ver mogelijk weg van het Oostblok.. De vraag is niet óf de bondscoach zijn vertrek bekend maakt, maar wanneer. En met welk gevoel stappen zijn spelers nu het vliegtuig in, op weg naar Amsterdam? Berusting, schaamte, woede? Twee jaar geleden werden ze als helden ontvangen, als de vi- cewereldkampioenen van 2010. Nu gaan ze ook de historie in als spelers van het Nederlands elftal dat voor het eerst in 32 jaar (EK 1980) in de eerste ronde werd uit geschakeld op een groot toernooi. Nu zelfs met nul punten. Even, in de openingsfase, gloorden de contouren van het wonder. De tienduizend fans in Charkov en de miljoenen Nederlanders die voor de tv zaten, voelden hun hart bon ken. Maar zij wisten ook wat ieder een weet: dit Oranje is als een to verbal die na lang schitteren al zijn kleuren heeft verloren. Waar waren ze gisteren, de grote sterren die nog niet zo lang gele den bejubeld werden als de red ders van het vaderland? Arjen Rob- Portugal 2 Nederland 1 Portugal Rui Patricio Pereira Alves Pepe Coentrao Meireles Veloso (72. Custódio) Moutinho Nani Ronaldo' (87. Rolando) Postiga (64. Oliveira) Scheidsrechter: Rizzoli (Ita) Huntelaar Van Persie Sneijder Robben Van der Vaart De Jong Willems Mathijsen Vlaar Van der Wiel (67. Afellüy Stekelenburg Nederland Scoreverloop: 11Van der Vaart 0-1, 28. Ronaldo 1-1, 74. Ronaldo 2-1. O Toeschouwers: 37.445. O Gele kaart: Willems, Van Persie (Nederland). ben? Niets van gezien, in het hele toernooi trouwens niet. Robin van Persie? Een mentaal mysterie. Wes ley Sneijder, af en toe een glimp van brille, maar te weinig. Ze ston den niet op, juist toen het 't hardst nodig was. Van Marwijk had bij de aftrap voor meer ophef gezorgd dan in al die vier jaar van zijn be wind bij elkaar. Hij offerde niet al leen Afellay en Heitinga, maar ook zijn aanvoerder en schoonzoon, Mark van Bommel. Huntelaar, Van der Vaart en Vlaar verschenen op het veld. Het had alles weg van paniekvoetbal, van een coach die weet dat zijn lot is bezegeld. Op nieuw was Oranje meester in de openingsfase, maar deze keer werd het veldoverwicht ook verzilverd. Al in de elfde minuut betaalde Van der Vaart zijn basisplaats te rug. Met een prachtige curve draai de hij de bal in de hoek van het Portugese doel: 1-0. En alles leek mee te zitten, Cristiano Ronaldo, die de falende Van der Wiel hele maal tureluurs speelde, miste kans op kans. En in Lvov kwam Duits land op voorsprong. Maar toen bleek pijnlijk hoe broos en wankel dit Nederlands elftal is. Het verval, dat na een minuut op twintig was ingezet, was enorm. De Portugese aanvalsgolven konden niet meer worden afgestopt, waarna Ronal do het doelpunt scoorde dat al zo lang in de lucht hing: 1-1. Even daarvoor had Denemarken 800 ki lometer verderop de gelijkmaker gescoord, en zo kon de hele inhaal race van Oranje opnieuw begin nen. Van Marwijk gooide in de rust de boel om en dirigeerde Robben door Roel Wiche Vaarwel Krakau, je bent de koningin van Polen, maar de tijd om je te be minnen was veel te kort. Vaarwel vliegtuig, 8400 kilo meter voor drie wedstrijden van negentig minuten, het is waanzin. En niemand maakt ons wijs dat ook Bert en zijn spelers daar geen last van hebben gehad. Of zagen ze er dan zo fit uit? Vaarwel Oran je-gevoel, we hadden ons ver heugd op vier feestwelcen waarin zelfs de meest wereldvreemde kantoorklerk zou ontdooien. Maar de kater kwam veel te vroeg. Vaarwel Mark, ik teken nu al in op de bestseller waarin jij over tien jaar gaat onthullen waar om deze spelers in 2010 voor el kaar door het vuur gingen en in 2012 niet meer. Je was een echte aanvoerder, maar de tijd kent voor niemand genade. Vaarwel Charkov, dat het hier eeuwig rok jesdag is, hebben de spelers alleen maar vanuit de bus gezien. Ook dat nog. Vaarwel vrijwilligers, al tijd bleef de glimlach op jullie ge zicht gebrand. Het is af en toe chaos, bovenal in Oekraïne, maar jullie inzet was hartverwarmend. Vaarwel Lenin, je staat diep in het Oostblok nog steeds op een voet stuk, maar je bronzen beeld moet een stuk gesmolten zijn toen de stem van Ronnie Tober over het Svobody-plein schalde. Vaarwel Bert, je zette ons land tijdens het WK in vuur en vlam, ook al was het niet altijd met oogstrelend voetbal. En je leerde je ploeg dat er altijd weer een volgende wed strijd wacht, die óók gewonnen moet worden. Helaas hadden die lessen niet meer het maximale ef fect, na vier jaar. Elke coach heeft zijn datalimiet, zo zijn de wetten. Wees verstandig en zoek een mooie club, die heb je verdiend. Bedankt, het ga je goed. 99ste interland voor Oranje. maandag 18 juni 2012 Bert van Marwijk foto AP door Leon ten Voorde CHARKOV - Daar staat hij dan, han den in de zakken, holle ogen, deso late blik. Dit is de houding van een man die, temidden van alle emoties, weet wat hem boven het hoofd hangt. Bert van Marwijk kan mooi lijden, in stilte bijna ter wijl de wereld om heen ontploft van woede en vreugde. Niemand hoeft hem te vertellen wat de ne derlaag tegen Portugal (1-2) en de vroegtijdige uitschakeling van Oranje voor hem betekent. Dit was het, na 52 interlands als de pre mier van het Nederlandse voetbal te hebben gewerkt, is zijn kabinet gevallen. Een coach, die bijna vier jaar lang prima heeft gefunctio neerd en de WK-finale haalde, zul len ze niet op straat zetten bij een bond die Koninklijk van voren heet. Maar Van Marwijk zal mis schien wel zelf voor de eer bedan ken, omdat hij beseft dat hem van af nu een hopeloos gevecht wacht met de wereld van de ongezouten meningen. Contract tot en met 2016 of niet, de kansloze exercitie in Oekraïne heeft alle zekerheden verscheurd. Op de avond voor de allesbeslissen- de wedstrijd tegen de Portugezen oogt hij nog ontspannen en strijd baar. Alleen als de NOS-verslagge- ver opnieuw begint te zeuren over de opstelling, valt hij begrijpelijker wijs even uit zijn rol. Oranje gaat het anders doen, zegt hij. Oranje gaat aanvallen, omdat er geen keus meer is. Als anderhalf uur voor de wedstrijd tegen Portugal de opstel ling bekend bekendgemaakt, wordt duidelijk dat de altijd zo conservatieve Van Marwijk plots Russische roulette gaat spelen. Met het passeren van aanvoerder Van Bommel, die op dit toernooi door sommigen in de voetbalanaly ses heel flauw opeens weer zijn schoonzoon wordt genoemd, brengt hij het ultieme offer. Het opstellen van Van der Vaart en Vlaar lijkt op een noodsprong van iemand die geen uitweg meer ziet. Alles of niks. Eeuwige roem, of spot en hoon. Alle tussenwegen zijn weggeslagen. Is het angst, of is het lef? Zeg het maar. Plet wordt dus niks, ondanks een rappe goal van uitgerekend Van der Vaart. Maar al snel worden de Portuge zen beter, gevaarlijker en na de ge lijkmaker van Ronaldo is het een wonder dat de Nederlandse verde digingslinie niet eerder breekt. Van Marwijk ijsbeert langs de lijn, hij schudt z'n hoofd, slaat z'n han den voor het gezicht als Van der Wiel weer schuttert en maakt ru zie met de opnieuw falende Rob ben. Wat hij ook doet, hoe hard hij ook schreeuwt en zwaait met z'n armen, ook op de laatste bij eenkomst van de Eurotop is Oran je niet aan de praat te krijgen. En zo eindigt het allemaal in Charkov met de handen in de zakken, de holle ogen en de desolate blik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26